PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα ελέγχου βηματικού μοτερ από floppy disk drive



ikonsgr
11-01-12, 15:10
Καλημέρα,

Θέλω να φτιάξω μία διάταξη όπου θα παράγει ελεγχόμενα και με σχετική ακρίβεια μία αργή κίνηση πίσω-μπρος λίγων εκατοστών το πολύ (για όποιον απορεί τι το θέλω κάτι τέτοιο,είναι για να το προσαρμόσω σε μία μικρή περιελικτική μηχανή πηνίων που έχω, ώστε να "στρώνει" ομοιομορφα το σύρμα!).
Σκεφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω το βηματικό μοτερ από ένα 3.5" floppy drive! Ειναι έτοιμο , μαζί με όλα τα παραίτητα ηλεκτρονικά και το μόνο που χρειάζεται είναι να δίνεις τα κατάληλα σήματα σε όλο κιολο 2 pins του 34pin βύσματος που έχει το floppy,1 pin για το βήμα και 1 pin για την κατευθυνση(όλα τα άλλα, επιλογη drive,motor on, disk inserted κτλ μπορούν πολύ ευκολα να σεταριστούν με βραχυκυκλωτήρες ώστε το drive να "νομίζει" ότι είναι έτοιμο προς χρήση ;-) )
To θέμα είναι ΠΩΣ ακριβώς θα το κάνω αυτό;
Με τις λίγες γνώσεις που έχω στα ηλεκτρονικά, είχα σκεφτεί να βάλω ένα 555 να παράγει συνεχείς τετραγωνικους παλμούς με ελεγχόμενη συχνότητα (η οποία βέβαια θα είναι πολύ χαμηλή 1-2 παλμοί το δευτερόλεπτο το πολύ, μιας και θέλω αργή κίνηση)οι οποίοι θα οδηγούν το σήμα για το βήμα και ένα ακόμη 555 σε διαφορετική συχνότητα το οποίο θα οδηγεί το σήμα για την κατευθυνση.
Υστερα όμως σκέφτηκα ότι τα σήματα ελέγχου ίσως θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλότερου ύψους (pwm) από τα 5volt που βγάζει το λιγότερο ένα 555, οπότε θα χρειαστεί κάποιο ολοκληρωμένο που να δέχεται τον παλμό του 555 και να τον μετατρέπει σε χαμηλό παλμό κατάληλο για το floppy.
Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα μπορέσω να το κάνω αυτό ή βεβαίως αν υπάρχει κάποιος ποιο σωστός τρόπος;
Ευαχαριστώ.

sabouras
11-01-12, 15:59
http://www.555-timer-circuits.com/stepper-motor-controller.html

ikonsgr
11-01-12, 16:19
Ευχαριστώ πολύ φίλε, πολύ χρήσιμο το link που δίνεις (δεν ήξερα ότι το παλιό καλό 555 μπορεί να γίνει και ελεγκτής βηματικού μοτερ!).Τι είδους βηματικό μοτερ μπορεί να οδηγηθεί από αυτό το κύκλωμα; πως ακριβώς θα το ζητήσω δηλαδή;
Παντως, επειδή τυγχάνει ο μηχανισμός κίνησης της κεφαλής του disk drive να μου δίνει έτοιμο ακριβώς αυτό που θέλω (μετατροπή με κοχλία της περιστροφής σε παλινδρομική κίνηση και μέ όλο το πλαίσιο-κατασκευή για να κολήσω πάνω του τον εταντήρα για το σύρμα) σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω κάτι που να ελεγχει το floppy. Μόλις τώρα είδα με πολύμετρο, ότι τα σήματα που στέλνει ο υπολογιστής στα Pins του floppy connector είναι της τάξεως των 5 volt οπότε υποθέτω ότι η έξοδος από ένα 555 μπορεί απευθείας να χρησιμοποιηθεί στις εισόδους των pins, σωστά;
Οπως και ναχει ευχαριστώ πολύ για το χρήσιμο Link! ;-)

spyropap
11-01-12, 18:43
Καλή ιδέα και χρήσιμη εφαρμογή θα είναι η μετατροπή 3.5" disk drive σε μηχανή περιέλιξης πηνίων!!!
Μου αρέσει τόσο η ιδέα που θα ήθελα να την δω υλοποιημένη.

info@kalarakis.com
11-01-12, 18:52
Δείτε καλύτερα πώς τυλίγει η ραπτομηχανή τη μασουρίστρα.
Δεν χρειάζονται τόσο περίπλοκα πράγματα για να τυλίξεις το πηνίο
Θα βάλεις ένα έλασμα να πατά όλο το πλάτος του πηνίου και το σύρμα να ξετυλίγει απο 7cmΧπλάτος πηνιου απόσταση.
το πρόβλημα είναι να ελέγχεις τη ροή του σύρματος για να μη σου κόβει

το μοτερ της δισκετας ειναι βηματικος κινητηρας και μπορείς να το ελένξεις όπως κάθε βηματικο. Μονο το μέγεθος διαφέρει
Πάντως στις περιελίξεις έχουν μηχανικό έλεγχο στο τύλιγμα

KOKAR
11-01-12, 21:23
η λύση στο θέμα σου ειναι πιο απλή, θυμήσου τα παλιά τρένα,
αυτο που θελεiς είναι μετατροπή της περιστροφικής κίνησης σε παλινδρομική

http://4.bp.blogspot.com/_2nXZsU4KLhY/Skm4-c57_8I/AAAAAAAAEOc/gWdzHBmdU20/s400/t015.jpg

ikonsgr
11-01-12, 22:40
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Τελικά ήταν πολύ απλό να το κάνω, και τελικά έγινε όπως το είχα σκεφτεί από την αρχή: ένα 555 δίνει τον παλμό του βήματος (όσο μεγαλύτερη η συχνότητα, τόσο ποιο γρήγορα πάει,είναι μάλιστα edge triggered, η κίνηση γίνεται στην αλλαγή από high->low) και ένα 2ο 555 με πολύ ποιο μικρή συχνότητα βέβαια, ελέγχει την κατευθυνση (αυτό είναι level trigger,όταν ο πλαμός είναι high πάει προς την μία μεριά, όταν είνα Low προς την άλλη).
Και παιδιά, μιλάμε δουλευει ΤΕΛΕΙΑ!
Καταρχάς αυτό που λεει ο KOKAR το έχει έτοιμο, πανω στο βηματικό μοτερ είναι προσαρμοσμένος κοχλίας ο οποίος μετατρέπει την περιστροφή σε παλινδρόμηση! Υστερα υπάρχουν ενσωματωμένα φωτοκύταρα στις 2 άκρες της διαδρομής ώστε όταν τερματίζει να κόβει τελείως την τροφοδοσία του μοτερ,και αρχίζει να λειτουργεί μονον όταν αλλάξει η κατευθυνση! Το ποιο cool στοιχείο πάντως είναι, ότι με το που το δίνεις ρεύμα κάνει "reset" αυτόματα στο track 0, οπότε έτσι θα μπορέσω να το ρυθμίσω μια φορά και σε όποια θέση και να σταματήσει, θα ξέρω ότι μ'ενα Οn off η λειτουργία θα ξεκιναεί ακριβώς όπως την θέλω (δηλ. δεν θα έχω "χανει" το allignment που θα του έχω κάνει)! Αφήστε που αφαιρώντας τις κεφαλές είχε έτοιμη πλαστική βάση απο κάτω για να μπορέσω να κολήσω έναν μικρό πλαστικό άξονα (καλά εδώ μιλάμε για ΤΗΝ πατέντα, πήρα το "τσουτσουνι" από ένα στρογγυλο cd case των 50 cd, και το κόλησα πάνω στην βάση με πολυουρεθάνη!)
Τελικά το ταπεινό και παμφθηνο floppy (πήρα ένα από πλαίσιο χθες με 5euro...) έχει πάνω του καταπληκτικά και ΠΟΛΥ χρήσιμα εξαρτήματα που για να τα βρεις μεμονωμένα θα δώσεις ΠΟΛΥ περισσοτερα χρήματα! Από έτοιμο βηματικό μοτερ μαζί με τον ελεγκτη (και με πολύ εύκολη οδήγηση όπως αποδειχθηκε),ετοιμη διάταξη για μετατροπή περιστροφής σε παλινδρόμηση, optocouplers, ένα πολύ καλό και ακριβείας dc moter (αυτό που περιστρεφει την δισκέτα), κάποια φλοπάκια διάβασα έχουν μέχρι και hall sensors!
spyropap ,μόλις τελειώσω τα μονταρίσματα κτλ θα ανεβάσω φωτογραφίες να το δεις! :-)

panos318
12-01-12, 00:31
αυτό είναι το 555-1 όχι το 555 έχει μεγάλες διαφορές νομίζω

apollonic
11-12-13, 23:37
http://www.555-timer-circuits.com/stepper-motor-controller.html

παιδιά, αυτό δουλεύει? και πως? έχω ένα stepper από ταμειακή με 4 καλώδια (μαύρο - πορτοκαλί το ένα πηνίο και κίτρινο-καφέ το άλλο)
να τα βάλω με τη σειρά στα Α/Β/Γ/Δ και στην γείωση? με δοκιμή βέβαια, θα δουλέψει?

βλέπω και αυτό http://arduino.cc/en/Reference/StepperBipolarCircuit με το arduino, το ξέρει κανείς? τα 1 και 2 Pin στο σχέδιο 'two pins' είναι για να αλλάζει κατεύθυνση ή γιατι? Το άλλο με τα 4 τρώει αρκετά από αυτά που ήδη χρησιμοποιώ του arduino

apollonic
12-12-13, 22:53
λοιπόν δείτε τι βρήκα
The TE555-1 is not the analog timer chip that everyone is familiar with; it's actually a preprogrammed 8-pin MCU from Talking Electronics (http://talkingelectronics.com/projects/50%20-%20555%20Circuits/50%20-%20555%20Circuits.html)
The confusion appears to be at least somewhat intentional on the part of Colin Michell, the owner of the website.
http://electronics.stackexchange.com/questions/24132/how-to-produce-digital-pulses-using-555-timer-ic-for-stepper-motor
---άλλο το απλό 555 και άλλο το 555-1, τσάμπα μπήκα στον κόπο να το φτιάξω
Αλλη ερώτηση. Μπορώ αντί το H-bridge L293D που δεν το βρίσκω, να βάλω το SN754410 που μου φαίνεται όμοιο?

----