PDA

Επιστροφή στο Forum : ρυθμιση στροφων μονοφασικου κινητηρα



alexis22
11-01-12, 21:41
πως μπορω να ρυθμισω τις στροφες ενος μονοφασικου κινητηρα βραχυκυκλωμενου δρομεα ;
ο κινητηρας ειναι 2Kw . θα χασω σε δυναμη ; το μοτερ ειναι απο ειρασιτεχνικο τορνο.
σε καταστημα ηλεκτρολογικου εξοπλισμου μου προτειναν τη λυση του dimmer και οταν του ειπα οτι εχω dimmer ειπαν οτι φταιει η ποιοτητα του .
ισχυει κατι τετοιο; αν ναι τι χανω σε δυναμη ; για το μοτερ υπαρχει κινδυνος να καει;
ειμαι ηλεκτρολογος οχηματων και θα εκτιμουσα την πολυτιμη βοηθεια σας.

soulhealer
11-01-12, 21:45
το μοτέρ θα δουλεύει μια χαρά ως το 20% της τάσης λειτουργίας.. μην πέσεις παρακάτω θα έχεις πρόβλημα με το μοτερ.. Δώσε φωτο από το ντιμμερ

alexis22
11-01-12, 22:09
φιλε soulhealer (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33000) κατ΄αρχην σ΄ευχαριστω θερμα για την αμεση απαντηση .
Με το dimmer που εχω η μεταβολη των στροφων του κινητηρα ειναι σχεδον αμελητεα και ακουγεται ενα κροταλισμα απο τον κινητηρα.
αυτο που μου προτεινει το καταστημα (δεν ξερω μαρκα) λεει οτι ειναι το καλυτερο τησ αγορας. Δεν με πειραζει να το αγορασω (35 ευρω) αλλα δεν θελω να παρω αλλη μια αχρηστη συσκευη.

spyropap
11-01-12, 22:18
Πιστεύω πως είναι ακατάλληλο για κινητήρα 2ΚW. Αυτά τα dimmer είναι για πολύ λιγότερα βαττ.
Χρειάζεσαι δυνατό αυτομετασχηματιστή βάριακ που είναι μεταβλητός-ρυθμιζόμενος.

alexis22
11-01-12, 22:20
τι ειναι ο δυνατός αυτομετασχηματιστής βάριακ ρυθμιζόμενος και τι κοστος εχει περιπου αν γνωριζεις;

spyropap
11-01-12, 22:28
Είναι μετασχηματιστές ρυθμιζόμενοι. Μεγάλοι, με αρκετό βάρος, ακριβοί αλλά δυνατοί.
με αναζήτηση "βαριακ 2KVA" θα βρεις και άλλα στην αγορά.
https://marex.skroutzstore.gr/c.Monofasika-variak.141317.html

alexis22
11-01-12, 22:31
χιλια ευχαριστω. μ΄αυτο θα δουλεψει φανταζομαι.

spyropap
11-01-12, 22:35
Ναι αλλά μην πάρεις το πιό φθηνό. Εγώ θα αγόραζα το μεγαλύτερο για 3KVA.
Κινητήρας 2KW είναι ζόρικος και θα ζεσταίνεται. Προτείνω να βάλεις και DC ανεμιστήρα ψύξης.

FILMAN
12-01-12, 17:20
Το dimmer είναι μια απαράδεκτη λύση για τον έλεγχο επαγωγικών κινητήρων. Το variac είναι αποδεκτό, αλλά στην ουσία αυτό που κάνει είναι να ρίχνει την ιπποδύναμη του κινητήρα. Αυτό σημαίνει ότι αν ο τόρνος γυρνάει αργά, μόλις πας να κατεργαστείς το υλικό, ο άξονας θα σταματήσει. Η μόνη πραγματικά καλή λύση είναι το inverter, αλλά φυσικά κοστίζει, και επίσης συνήθως απαιτεί ο κινητήρας να είναι τριφασικός.

imegatos
12-01-12, 17:34
Για την μεταβολή τον στροφών στους κινητήρες εναλλασσόμενου ρεύματος παίζει κύριο ρολο η συχνότητα του εναλλασσόμενου ρεύματος τροφοδοσίας.... Όπως είπε και ο Φίλιππος θα χρειαστείς ένα inverter...όμως θα πρέπει ο inverter να έχει μεταβαλλόμενη συχνότητα...

alexis22
12-01-12, 20:44
κυριοι σας ευχαριστω θερμα για το ενδιαφερον σας . η μονη λυση τελικα ειναι το inverter αλλα ειναι οικονομικα ασυμφορη , οποτε δεν θα γινει καμια μετατροπη λογω κοστους.

soulhealer
12-01-12, 21:58
δυστυχώς.. τα χέρια σου είναι κάπως δεμένα.. σε ένα φίλο που είχε δοκιμάσει dimmer δεν του έκανε δουλειά σε μονοφασικό και τελικά έκανε ρύθμιση στροφών με τροχαλίες (σαν μειωτήρες).. κάτι σαν τα σταθερά δράπανα φαντάσου.. Το dimmer το είχε αγοράσει 40 ευρώ.. και του έμεινε.. Το μοτέρ του ήταν απο σαλίγκαρο ανεμιστήρα νομίζω 1.5Ηρ