PDA

Επιστροφή στο Forum : Analog to Digital Converter



Danza
12-01-12, 12:47
Καλημέρα!

Ας πάρουμε σαν ενδεχόμενο εναν αισθητήρα ταχύτητας που βγάζει στην έξοδο αναλογικο σήμα (ημιτονοειδή κυματομορφή) η οποία μεταβάλλεται απο 8vAC έως πχ 50vAC.

Αυτή την ημιτονοειδή κυματομορφή θέλουμε να την μετατρέψουμε σε παλμούς με διάρκεια παλμού (πλάτος) 5ms.
Το πιο απλό είναι με έναν μετατροπέα αναλογικού σε ψηφιακό σήμα.
Σκέφτηκα κάτι με 555 και βρήκα στο ίντερνετ αυτό (http://bobblick.com/techref/projects/a2d555/a2d555.html) το κύκλωμα που χρησιμοποιεί 555 (astable mode) για αυτή τη δουλειά.

Ερωτήσεις:
1. Γίνεται να έχουμε στην είσοδο ημιτονοειδή τάση μεταβλητού πλάτους και στην έξοδο μια ψηφιακή τάση με σταθερό πλάτος με διάρκεια 5ms?

2. Αυτό που σκέφτηκα θα δουλέψει?

3. Η μεγάλη τάση εξόδου του αισθητήρα θα μας δημιουργήσει πρόβλημα στην είσοδο του 555? Και αν ναι με ποιόν τρόπο το "προστατεύουμε"?

Ευχαριστώ! :001_smile:

Danza
12-01-12, 14:57
Το διόρθωσα ώστε να το καταλάβετε καλύτερα!

FILMAN
12-01-12, 16:26
Έλα όμως που δεν καταλάβαμε! Αν θες η τάση εξόδου σου να έχει σταθερό πλάτος και σταθερή διάρκεια τότε το σήμα που δίνει ο αισθητήρας τί στο καλό θα αλλάζει στην έξοδο;

Danza
12-01-12, 16:40
Το ημίτονο αλλάζει συνεχώς (πλάτος (συχνότητα), τάση) ανάλογα τις στροφές του κινητήρα

Εμείς λοιπόν θέλουμε αυτό το ημίτονο να το πάρουμε ως παλμό σταθερής τάσης αλλά να αλλάζει συχνότητα ανάλογα τις στροφές του κινητήρα!

Ρίξε μια ματιά στο βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=DksqLhquHUE&feature=related) και θα καταλάβεις τι εννοώ, στο κανάλι 1 (πάνω) του παλμογράφου δείχνει το ημίτονο απο τον αισθητήρα όπου μεταβάλει τάση και συχνότητα ανάλογα τις στροφές, εγώ θέλω να κρατήσω σταθερή τάση στην έξοδο του 555 και να αλλάζει η συχνότητα του παλμού ανάλογα τις στροφές!

Rx/Tx
12-01-12, 16:45
Μήπως να αλλάζει την συχνότητα επανάληψης παλμών των 5ms? Λέω τώρα εγώ ...

hlias0
12-01-12, 16:51
Μήπως εννοείς ότι θες να μετατρέψεις την ημιτονοειδή κυματομορφή σε PCM - Pulse Code Mudulation? Όπου ο κάθε παλμός έχει διάρκεια 5ms?

Danza
12-01-12, 16:51
Μήπως να αλλάζει την συχνότητα επανάληψης παλμών των 5ms? Λέω τώρα εγώ ...

Αυτό θέλω (αυτό εννοώ άλλωστε με το "και να αλλάζει η συχνότητα του παλμού ανάλογα τις στροφές!") με σταθερή τάση όμως!

Edit: ναι Ηλία κάτι τέτοιο.

hlias0
12-01-12, 17:29
Χμμ στο πρώτο post δεν ανέφερες μεταβολή συχνότητας !! :001_rolleyes: Νομίζω πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το σήμα που έρχεται από τον αισθητήρα για να πάρεις απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Δηλαδή: εύρος μεταβολής πλάτους 8V έως 50V. Έυρος μεταβολής συχνότητας ???? από πόσο μέχρι πόσο?

Αν είναι να λύσεις το πρόβλημα με ADC πρέπει να ξέρεις πόσο είναι η μεταβολή της συχνότητας για να αποφασίσεις πόσο γρήγορα θα κάνεις δειγματοληψία.

hlias0
12-01-12, 17:31
Αυτό τι ακριβώς μετράει? Χρονισμό εκεντροφόρου - στροφαλοφόρου? ουάου!!

στεφανος μιχαλης
12-01-12, 17:42
αν έχω καταλάβει καλά αυτό που θές να κάνεις πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα V to F converter. τώρα βέβαια εσύ θες ψηφιακό σήμα στην έξοδο επομένως θα πρέπει να βάλεις και μία βαθμίδα μετατροπής A/D.. σημαντικό είναι να ξέρεις τη μέγιστη συχνότητα που πιάνει το ημίτονο ωστε να κάνεις σωστά δειγματοληψία γιατά αλλιώς το αποτέλεσμα δεν θα είναι το αναμενόμενο

*edit δεν το πρόσεξα οτι το σήμα σου αλλάζει και συχνότητα και πλάτος οπότε δεν χρειάζεσαι όλη την ιστορία που περιέγραψα παραπάνω

FILMAN
12-01-12, 17:47
Θες ένα κύκλωμα ψαλιδισμού και τίποτα άλλο...

Danza
12-01-12, 22:25
Θες ένα κύκλωμα ψαλιδισμού και τίποτα άλλο...

Επειδή όμως δεν ξέρω τι είναι το συγκεκριμένο έχεις κάποιο σχέδιο να ρίξω μια ματιά? :001_smile:

kxenos
12-01-12, 22:36
Ίσως να γίνεται με ένα optocoulper με zero-crossing detector το οποίο θα οδηγεί ένα monostable που θα βγάζει ένα παλμό 5ms κάθε φορά που το σήμα θα διέρχεται από το 0

kxenos
13-01-12, 01:41
Κάτι τέτοιο εννοώ...
27699

Danza
13-01-12, 02:39
Πολύ ωραίο Κωνσταντίνε!

Αλλά να σε ρωτήσω, το led θα αντέξει σε υψηλή τάση με αυτή την αντίσταση στην άνοδο? Επίσης δεν θα χρειαστεί κάποια δίοδος επειδή το σήμα του αισθητήρα είναι AC και όχι DC? Η κάθοδος θα πάει κατευθείαν στην γείωση λογικά οπότε δεν μας ενοχλεί.

Επίσης την βάση αν την αφήσουμε στον αέρα θα λειτουργήσει το τρανζίστορ? Και το πιν 5 (control Voltage) του 555 δεν θα πρέπει να του βάλουμε ένα πυκνωτή προς την γείωση ή να το γειώσουμε κατευθείαν χωρίς πυκνωτή?

kxenos
13-01-12, 03:01
Πολύ ωραίο Κωνσταντίνε!

Αλλά να σε ρωτήσω, το led θα αντέξει σε υψηλή τάση με αυτή την αντίσταση στην άνοδο? Επίσης δεν θα χρειαστεί κάποια δίοδος επειδή το σήμα του αισθητήρα είναι AC και όχι DC? Η κάθοδος θα πάει κατευθείαν στην γείωση λογικά οπότε δεν μας ενοχλεί.

Επίσης την βάση αν την αφήσουμε στον αέρα θα λειτουργήσει το τρανζίστορ? Και το πιν 5 (control Voltage) του 555 δεν θα πρέπει να του βάλουμε ένα πυκνωτή προς την γείωση ή να το γειώσουμε κατευθείαν χωρίς πυκνωτή?

Το optocoupler αυτό έχει δυο led και είναι για ac είσοδο. Δες το datasheet. Επίσης, στα absolute maximum ratings έχει μέγιστο ρεύμα 60mA. Με την 6Κ8 θα είναι περίπου στα 7mA αλλά μπορείς στο breadboard να βάλεις ένα pot 100K και να δοκιμάσεις. Η βάση, για τυπικές εφαρμογές δεν χρειάζεται, και μπορείς να την αφήσεις στον αέρα. Όσο για το pin 5, λέει οτι βάζεις προαιρετικά ένα 10nF αλλά, ειλικρινά, δε θυμάμαι, ούτε κοίταξα τι το κάνεις. Κοίταξέ το.

Danza
13-01-12, 03:07
Ναι έχεις δίκιο τώρα είδα το datasheet!

Απο βδομάδα πρέπει να πάρω τα υλικά να ξεκινήσω σε μια διάτρητη πρώτα γιατί breadboard δεν έχω (ακόμα!)
Άλλωστε μικρό είναι το κύκλωμα οπότε τις ενώσεις θα τις κάνω με καλώδιο UTP να "σφηνώσω" στις τρύπες τα pin των εξαρτημάτων με αντιστάσεις/πυκνωτές.

Edit: Εφόσον γνωρίζω πως στις 1000 στροφές έχω 8.5vAC και στις 3000 στροφές έχω 27vAC έκανα τους πολλαπλασιασμούς και υπολόγισα μέσω του τύπου (Vin-1)/R1=mA

ποσα mA θα περάσουν στα led του optocoupler.
Αναλυτικότερα με 6.8kΩ αντίσταση:

Στροφές/vAC/mA
1000/8.5/1.1
2000/19.5/2.7
3000/27/3.8
4000/35.7/5.1
5000/44.2/6.3
6000/52.7/7.6
7000/61.2/8.8
8000/69.7/10.1
9000/78.2/10.4

Όχι οτι θα ξεπεράσουμε τις 6500 στρ/λ αλλά λέμε τώρα.... χαχαχα
Με λίγα λόγια η αντίσταση 6.8kΩ δείχνει ιδανική για την περίσταση!

kxenos
13-01-12, 03:58
Καλύτερα θα ήταν να πάρεις ένα pot 100Κ και να δοκιμάσεις, γιατί δεν ξέρω αν π.χ. το 1.1mA είναι αρκετό για να ανάψει τα led του optocoupler. Δες και το datasheet αν λέει κάτι σχετικό.

Danza
13-01-12, 04:12
Δυστηχώς δεν αναφέρει κάτι σχετικό στα πόσα mA ανάβει....

Μόνο με ένα τρόπο θα μάθουμε..... Ποντεσιόμετρο 100kΩ όπως είπες και παλμογράφος!

GeorgeVita
13-01-12, 12:20
... Εφόσον γνωρίζω πως στις 1000 στροφές έχω 8.5vAC και στις 3000 στροφές έχω 27vAC έκανα τους πολλαπλασιασμούς και υπολόγισα μέσω του τύπου (Vin-1)/R1=mA

Πρώτα βάλε μια αντίσταση φορτίου (6Κ8, 4Κ7, 3Κ3, ...) στην έξοδο του αισθητηρίου και μέτρα πάλι την τάση σου.
G

Danza
13-01-12, 17:30
Γιώργο αν βάλω μια αντίσταση φορτίου στον αισθητήρα σε σειρά με led προς την γείωση και δίνω γκάζι απο ρελαντί μέχρι 6000rpm που έχω κόφτη δεν θα είναι καλύτερα για να δω αν ανάβει το led απο το ρελαντί?

Γιατί πιστεύω οτι αν βάλω σκέτη την αντίσταση χωρίς φορτίο και μετρήσω τάση θα μου δίνει ίδια ή λίγο μικρότερη τάση.....

Edit: και σε σειρά μια δίοδο γιατί τα led δεν ανάβουν με AC voltage!

GeorgeVita
13-01-12, 18:06
Γιώργο αν βάλω μια αντίσταση φορτίου στον αισθητήρα σε σειρά με led προς την γείωση και δίνω γκάζι απο ρελαντί μέχρι 6000rpm που έχω κόφτη δεν θα είναι καλύτερα για να δω αν ανάβει το led απο το ρελαντί?

Γιατί πιστεύω οτι αν βάλω σκέτη την αντίσταση χωρίς φορτίο και μετρήσω τάση θα μου δίνει ίδια ή λίγο μικρότερη τάση.....

Edit: και σε σειρά μια δίοδο γιατί τα led δεν ανάβουν με AC voltage!

Σκοπός του φορτίου είναι να προσδιορίσουμε τη συμπεριφορά του pickup coil. Οταν είναι στον αέρα έχει τις τάσεις που αναφέρεις. Με λίγο φορτίο θα συμπεριφερθεί διαφορετικά. Αν βάλεις optocoupler θα έχεις το θετικό της πλήρους απομόνωσης ή και της μετατροπής σήματος AC σε open collector, δεν γνωρίζω αν το pickup coil μπορεί/επιτρέπεται να δώσει τα 5...15mA για το LED. Κάνε δοκιμή με την 6Κ8 και βλέπουμε.

Σημείωση: με LED ή δίοδο ή χωρίς το φορτίο καθορίζεται κυρίως από την αντίσταση. Για Vf=0.7 ... 2V και τάση από το αισθητήριο 30VAC οι διαφορά ρεύματος είναι μικρή για αντίσταση σε σειρά 6K8 (30V/6800Ω= 4.4mA ή με LED 28V/6800Ω=4.1mA).

Μελέτησε το κύκλωμα της ηλεκτρονικής του Κώστα (KOKAR) για να δεις ένα κύκλωμα εισόδου pickup coil: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58503&p=458072&viewfull=1#post458072


G

Danza
13-01-12, 18:58
Ωραία θα το δοκιμάσω και με αντίσταση ισχύος και αλλιώς: θα μετρήσω τι αντίσταση (Ω) έχει ως φορτίο ο εγκέφαλος (έχω στα χέρια μου το pinout και την συνδεσμολογία) και θα πάρω μετρήσεις στις ανάλογες στροφές του κινητήρα, 1000/2000/3000/4000 κλπ.

Γιατί αν αποσυνδέσω τον αισθητήρα απο τον εγκέφαλο δεν πρόκειται να πάρει μπροστά άρα δεν θα γυρίζει ο στρόφαλος για να μπορώ να μετρήσω.
Αύριο που θα είναι μέρα θα γράψω εδω τις μετρήσεις και προχωράμε!

GeorgeVita
13-01-12, 19:30
...Γιατί αν αποσυνδέσω τον αισθητήρα από τον εγκέφαλο δεν πρόκειται να πάρει μπροστά άρα δεν θα γυρίζει ο στρόφαλος για να μπορώ να μετρήσω.

Stop!

Εσύ θέλεις να πάρεις το σήμα παράλληλα με τον εγκέφαλο;
Αν ναι δεν είναι σωστό να βάλεις άλλο φορτίο ή optocoupler κλπ., πρέπει να "κλέψεις" το σήμα που υπάρχει με κάποιο κύκλωμα υψηλής αντίστασης εισόδου. Περίγραψε πάλι πως θα λειτουργεί αυτό που φτιάχνεις.
G

Danza
13-01-12, 19:47
Ο εργοστασιακός εγκέφαλος θα καταργηθεί απο το αυτοκίνητο, εγώ μέσω του αισθητήρα θέλω να πάρω τον παλμό να οδηγήσω το 555 και αυτό με την σειρά του να οδηγήσει πολλαπλασιαστή.

απο το 555 και μετά έχω το κύκλωμα οδήγησης του πολλαπλασιαστή αλλά κόλλησα στο πως θα μετατρέψω το αναλογικό σήμα του αισθητήρα σε ψηφιακό παλμό σταθερής τάσης.

Οπότε μην σε ανησυχεί ο αισθητήρας απλά δεν μπορώ να τον μετρήσω χωρίς να λειτουργεί ο κινητήρας γιατί δεν θα μου δώσει τάση.

kxenos
13-01-12, 19:56
Αυτό που λέει ο Γιώργος, κι έχει δίκιο, είναι ότι υπάρχει περίπτωση ο αισθητήρας να μη μπορεί να παράσχει ουτε καν τα 5 ή 10mA που χρειάζονται. Σε αυτή την περίπτωση, ούτε η ECU θα λαμβάνει το σήμα σωστά ούτε η δική σου μονάδα.

Danza
13-01-12, 20:08
Ναι σε αυτό ο Γιώργος έχει απόλυτο δίκιο... Για αυτό είπα να τον μετρήσω με το φορτίο της ECU.

Θα κάνω μια προσπάθεια να βρώ τα χαρακτηριστικά του μιας και ξέρω το part number.
Αν βρώ κάτι έχει καλώς αλλιώς με δοκιμές θα μάθουμε!

Danza
13-01-12, 20:22
Μέχρι στιγμής βρήκα αυτά:

Location:
Crankshaft

Criteria
Cable Length [mm] = 725
Inductive Sensor
Tolerance [%] = 10
Resistance [Ohm] = 900

27716

kxenos
13-01-12, 20:34
Δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. Απ' ότι καταλαβαίνω τώρα, θες να χρησιμοποιήσεις επαγωγικό αισθητήρα. Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ο αισθητήρας μιας και αυτός δεν παράγει καμία τάση. Την τάση την παράγει το κύκλωμα οδήγησης. Ο αισθητήρας έχει αντίσταση 900Ω. Με το δικό σου κύκλωμα θα έχει 900||6Κ8 περίπου 800Ω. Νομίζω ότι είναι μικρή διαφορά, κοντά στο 10% οπότε πιστεύω ότι η ECU δεν θα έχει πρόβλημα.
Τι φτιάχνεις;;; Άγραφους εγκέφαλους διαβάζω, αισθητήρες διαβάζω.... κάτι παίζει εδω...

Danza
13-01-12, 20:49
Άμα εσύ έχεις μπερδευτεί εγώ τι να πω?

Ο αισθητήρας παράγει τάση την οποία διαβάζει ο εγκέφαλος....

Λοιπόν απο Wikipedia, διάβασε τι λέει (http://el.wikipedia.org/wiki/Αισθητήρας_στροφών_και_άνω_νεκρού_σημείου_(ΑΝΣ))

Και στο Haynes Book (Service manual) αναφέρει τα εξής:

Motronic ignition system
This system, also known as Digital Motor
Electronics (DME), incorporates all ignition
and fuel injection functions into one central
control unit or ECU (computer). The ignition
timing is based on inputs the ECU receives for
engine load, engine speed, coolant
temperature and intake air temperature. The
only function the distributor performs is the
distribution of the high voltage signal to the
individual spark plugs. The distributor is
attached directly to the cylinder head. There is
no mechanical spark advance system used on
these systems.
Ignition timing is electronically-controlled,
and is not adjustable on Motronic systems.
During starting, a crankshaft position sensor
(reference sensor) relays the crankshaft
position to the ECU, and an initial baseline
ignition point is determined. Once the engine
is running, the ignition timing is continually
changing, based on the various input signals
to the ECU. Engine speed is signalled by a
speed sensor. Early Motronic systems have
the position reference sensor and the speed
sensor mounted on the bellhousing over the
flywheel on the left-hand side. Later Motronic
systems have a single sensor (pulse sensor)
mounted over the crankshaft pulley. This
sensor functions as a speed sensor as well as
a position reference sensor. Refer to Section
12 for checking and renewing the ignition
sensors.

Pulse sensor (later models)
Check
7 Locate the two electrical connectors for the
sensor (see illustrations). Disconnect the
electrical connector from the front.
8 Using an ohmmeter, check resistance
between terminal 1 (yellow wire) and terminal
2 (black wire) on the sensor side of each
connector (see illustration). The resistance
should be 500 to 600 ohms.
9 If the reading is incorrect, renew the sensor.
Renewal
10 Remove the pulse sensor mounting bolt
using a 5 mm hex spanner (see illustration).
Withdraw the sensor from its bracket and
remove it.
11 When fitting the new sensor, use a brass
feeler gauge to position the tip of the sensor
the correct distance from the pulse wheel
(see illustration).
12 Tighten the mounting bolt, but be careful
not to overtighten it.

Με λίγα λόγια στο ίντερνετ παντού λέει 900Ω αντίσταση και στο βιβλίο 500,600Ω, άντε βγάλε άκρη!

Υ.γ. Δεν παίζει κάτι συγκεκριμένο, απλά ζητώ τεχνικές πληροφορίες για ότι λέει στο αρχικό πόστ. Πως θα μετατρέψω την κυματομορφή σε παλμό σταθερής τάσης. Το ότι διαβάζεις για άγραφους και αισθητήρες δεν σημαίνει πως φτιάχνω άγραφο, γιατί αν ήθελα να φτιάξω άγραφο σίγουρα δεν θα υπήρχαν τόσες πληροφορίες δημόσια :001_smile:

kxenos
13-01-12, 21:11
Το κάτι παίζει το είπα γιατί νόμιζα ότι φτιάχνεις αμάξι, κι επειδή έχω και γω "την αρρώστια", είπα να μάθω τι κάνεις. Πάντως, εντός θέματος πάλι, αν δεις ότι βάζοντας το δικό σου κύκλωμα παράλληλα, ρίχνει τόσο την τάση του αισθητήρα που δεν παίρνει είσοδο η ECU, βάζεις έναν buffer και τελειώνει η ιστορία. Το βράδυ, αν θες, ποστάρω αυτή τη λύση.

Danza
13-01-12, 21:22
Δικός μου είσαι! χεχεχε

Αυτό μπορώ εύκολα να το μάθω, αν δηλαδή συνδέσω την αντίσταση ισχύος και δώ τον κινητήρα να "ρετάρει" ή να σβήσει στην χειρότερη (επειδή δεν θα διαβάζει σήμα) τότε θα είμαστε οριακά.... Μετά μπορώ επίσης να συνδέσω μιλιαμπερόμετρο και να παρακολουθήσω τι φορτίο "τραβάει" ο εγκέφαλος και βάση την αντίσταση εισόδου του εγκεφάλου θα μάθουμε τις απαραίτητες τιμές για την αντίσταση στην είσοδο του Led!

DiagExpert
13-01-12, 21:28
Προχώρα το κυκλωματάκι να το δούμε και ολοκληρωμένο:biggrin:

Danza
14-01-12, 11:08
Καλημέρα με καλά νεα!

Έψαξα εκτενέστερα και βρήκα τις πληροφορίες!

Λοιπόν σε σχετικό .pdf που είναι "κρυμμένο" λες και είναι μυστικά του κράτους βρήκα αυτά:

47 Crankshaft Sensor: t1 cranking: AC 4.0v+ (peak to peak)
idle: AC 8.0v+ (peak to peak)
cruise: AC 14.0v+ (peak to peak)
48 Crankshaft return: t2 cranking/running 0.25 max

Νομίζω το return (pin 48 προς την γείωση) είναι τα mA....

Και εδώ παραθέτω ένα κύκλωμα απο το εσωτερικό του εγκέφαλου για το πως είναι το κύκλωμα εισόδου απο τον αισθητήρα προς τον εγκέφαλο:
27751

Y.γ. εκεί που έχω κυκλώσει είναι η είσοδος του αισθητήρα. Το ολοκληρωμένο το αναφέρει ώς BOSH (Bosch) 30015 αλλά δεν βρήκα σχετικό datasheet, μάλλον είναι "κωδικοποιημένο"

Edit: το pin 48 δεν αναφέρει mA αλλά Volts, στο datasheet δεν λέει τίποτα για mA παρα μόνο για volt/duty cucle

Danza
14-01-12, 19:24
Επειδή δεν μπόρεσα να πάρω μετρήσεις απο τον αισθητήρα σε λειτουργεία γιατί έπρεπε να λύσω εισαγωγή και κάτι κολλάρα νερού για να έχω πρόσβαση στο κεντρικό κανάλι που περνάνε τα καλώδια προς τον εγκέφαλο, το άφησα ως έχει.

Η άλλη λύση είναι να λύσω με κατσαβιδάκι την φύσα του εγκέφαλου για να έχω πρόσβαση στην πλεξούδα του εγκέφαλου (άλλο πακέτο).....
Με τις πληροφορίες που έδωσα το πρωί σας αρκούν για να έχουμε ένα "τυφλοσούρτη" ή να προσπαθήσω αύριο να το μετρήσω?

GeorgeVita
14-01-12, 20:47
... 47 Crankshaft Sensor:
t1 cranking: AC 4.0v+ (peak to peak)
idle: AC 8.0v+ (peak to peak)
cruise: AC 14.0v+ (peak to peak)
48 Crankshaft return: t2 cranking/running 0.25 max

Θα παραμείνεις σε αυτά, θεωρούμε ότι το σήμα σου είναι από 4Vpp AC έως 20...30Vpp (με το φορτίο της ECU), πιθανή τάση στις 6000 στροφές 50-55Vpp AC. Καλό είναι να μη φορτωθεί καθόλου η ECU άρα εξωτερικά θα μπει ένα κύκλωμα υψηλής αντίστασης (FET ή IC) το οποίο θα δέχεται αυτό το σήμα για να σου δίνει ένα ψηφιακό παλμό τον οποίο μετά θα επεξεργαστής.

Μια ιδέα για κύκλωμα εισόδου με mosfet είναι το παρακάτω (ενδεικτικές τιμές υλικών):

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various3/in_mos.jpg

G

Danza
15-01-12, 02:32
Γιώργο και όμως δουλεύει στο multisim (εξομοιωτής)

Δοκίμασα είσοδο με γεννήτρια AC απο 3vPeak έως 100vPeak και μου δίνει έξοδο σταθερή τάση 5v!
Την γεννήτρια την είχα με συχνότητα 1kHz και όσο άλλαζα συχνότητα άλλαζε και το πλάτος του παλμού.
Η δίοδος είναι απο την βιβλιοθήκη του προγράμματος με χαρακτηριστικά 10v 5W

Παρακάτω δες ενα screenshoot απο το πρόγραμμα.

Στο multimeter XMM1 είναι πόσα βόλτ περνάνε απο την γεννήτρια (ενώ την είχα στα 27vAC διάβαζε 19vAC, μάλλον λόγο φορτίου.)
Στο multimeter XMM2 είναι πόσα βόλτ περνάνε μετά την αντίσταση R5 που είναι πρίν απο την R4 που καταλήγει στο Mosfet (2N7000)
Ο παλμογράφος στο ChannelA μετράει τον παλμό εξόδου και στο ChannelB μετράει την κυμματομορφή AC εισόδου.

Η είσοδος είναι στα 27vAC λόγο εκεί ξέρω σίγουρα (βάση του datasheet του αυτοκινήτου) οτι αυτή η τάση αντιστοιχεί στις 3000rpm

27802

kxenos
15-01-12, 04:07
Καλύτερα έτσι. Και από εκεί κατ' ευθείαν στο 555...

FILMAN
16-01-12, 16:51
Λάθος ποστ...

Danza
16-01-12, 17:01
Λάθος ποστ...

Σε ποιό αναφέρεσαι Φίλιππε?

FILMAN
16-01-12, 17:27
Σε ποιό αναφέρεσαι Φίλιππε?Εγώ έγραψα λάθος.

Danza
18-01-12, 00:26
Μια τελευταία ερώτηση.

Στον εξομοιωτή όλα βαίνουν καλώς και είμαι έτοιμος να αγοράσω τα υλικά ώστε να το υλοιποίσω.
1. Αν το κατασκευάσω σε διάτρητη πλακέτα και οι πίστες είναι απο σύρμα και κόλληση θα έχω πρόβλημα στον παλμό εξόδου (θορύβους κλπ)?
2. Απο την έξοδο του 555 τι κύκλωμα θα είναι καλύτερο ώστε να οδηγήσει τον πολλαπλασιαστή? Το γνωστό της Velleman (http://www.velleman.eu/downloads/0/illustrated/illustrated_assembly_manual_k2543.pdf) ή αυτό που ανέβασε ο φίλος Γιώργος (Άθικτον) σε άλλο θέμα? (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57129&p=444020&viewfull=1#post444020) Επίσης τι θα προτιμούσατε για τελικό τρανζίστορ, μόσφετ ή διπολικό υψίσυχνο (πχ για RF). Της Velleman έχει ΤΙΡ162 που είναι υψίσυχνο και σχεδιασμένο για ανάφλεξη.

Υ.γ. και τα 2 κυκλώματα είναι ίδια απλά αλλάζουν τα τρανζίστορ και η ζένερ στην έξοδο.