PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ



ΘΥΜΙΟΣ
12-01-12, 17:05
Ζητω την γνωμη παντος ειδικου για θερμοσιφωνα που θελει να με τρελανει.
Σε διαμερισμα που προσφατα ενοικιασα ο θερμοσιφωνας ζεστενε ελαχιστα το νερο το οποιο σε καμμια περιπτωση δεν επαρκουσε για να κανει κανεις μπανιο.
Σε συνενοηση με την ιδιοκτητρια ηρθε μετα απο καποιες μερες ο υδραυλικος ο οποιος προχωρησε σε αντικατασταση του θερμοσιφωνα γιατι οπως ειπε ηταν καμμενος.ο γιος μου που ηταν παρον στην αντικατασταση μου ειπε οτι ηταν καμμενη η κλεμα των καλωδιων.
Ο κανουργιος λοιπον θερμοσιφωνας κανει ακριβως οτι και ο παλιος!
Μαλιστα για να κανει το ιδιο χρειαστηκε εγω ο ιδιος να ανεβω στο παταρι και να ανεβασω το θερμοστατη στους 80 c γιατι ο αθεοφοβος που στο μεταξυ τοχε παιξει και ηλεκτρολογος τον ειχε αφησει στους......20.
Η μονη φορα που ο θερμοστατης εκοψε ηταν οταν τον αφησα σε λειτουργια επει 3 ολοκληρες ωρες!
Ας απαντησει οποιος μπορει να γνωριζει κατι........υπαρχει περιπτωση το ζεστο νερο να..... ταξιδευει για αλλου;Εγω αλλη λογικη εξηγηση δεν βρισκω.
Εφτασα στο σημειο να βαλω λαμπα 220v πανω ακριβως στα ποδια της αντιστασης για να βεβαιωθω οτι ειχα πραγματι 220v και να αποκλεισω κατι περιεργο να συνεβαινε στην ταση.

kazas
12-01-12, 18:59
Αν και δεν είμαι ειδικός θα έλεγα ότι η "εύκολη" λύση είναι να ακολουθήσεις την σωλήνα του ζεστού νερού και να δεις εάν διακλαδώνεται κάπου. Μια φωτογραφία ίσως βοηθήσει κάποιον έμπειρο να βγάλει συμπέρασμα.

john micros
12-01-12, 19:23
μηπως ...λεω μηπως θα ηταν πιο εκολο να τον βαλεις στους 80 και μετα απο μια ωρα τον κλεινης και ανοιγης ελαχιστα την εξοδο(εννοω να ξεσφυξης την συνδεση)του ζεστου νερου στην εξοδο του θερμοσυφωνα να δεις αν βγαζει καυτο νερο. αν ναι τοτε το νερο παει αλλου η ισως εχει χαλασει η μπαταρια(φουσκωσε το λαστιχακι)και εχει κλειση την ανετη παροχη του νερου και ΑΝΑΜΙΓΝΥΕΙ περισσότερο κρύο.για να πηγαινουν αλλου οι σωληνες χλωμο το βλεπω.ανοιξε το ζεστο στο τερμα εστω και αν ειναι κλειστος να δεις το ζεστο εχει κανονικη ροη;για τις σωληνες του ζεστου ποσο μηκος εχουν;μηπως κατεβαινουν 5 πατωματα και ειναι ακαλυπτες;αν ναι με τετοιο κρυο ειναι σιγουρο οτι θα παγωνει στην διαδρομη.
συγνωμη ειδα οτι ειπες παταρι, οποτε ακυρο οι μακρυες σωληνες.
το πιο σοβαρο....βαλε την λαμπα παλη συναιχεια να αναβει και κοιταξε την ασφαλεια του θερμοσιφωνου στον πινακα μην τυχον εχει αρχισει και καιγεται και μετα απο λιγο διακοπτη να δινει ρευμα.θα το καταλαβεις και απο μια περιεργη μυρωδια, επισης το ιδιο γινεται αν εχει καψει τα καλωδια ακριβως επανω στην ασφαλεια.αυτο μου εχει τυχει και εμενα.πρεπει ομωνα βγαλεις το καλυμα του πινακα και με ενα φακο να δεις εαν ειναι οι επαφες μαυρες.εαν δεν τα καταφερνεις φωναξε εναν ηλεκτρολογο να ριξει μια ματια στην ασφαλεια.μου ειχε τυχει και εμενα αλλα μυριζε πολυ και το ειδα αμεσως.τωρα το θυμηθηκα.

xsterg
12-01-12, 20:04
και αυτο που εκανες δεν ειναι σωστο. βαλε τον θερμοστατη καπου αναμεσα στους 50-65 βαθμους. αν ειναι καινουργιος θα πρεπει να ζεσταινει. αν οχι τοτε η δεν πηγαινει η ταση στην αντισταση, η εχει προβλημα ο θερμοστατης. μετα απο αρκετη ωρα ο θερμοστατης κλεινει?

john micros
12-01-12, 20:16
και αυτο που εκανες δεν ειναι σωστο. βαλε τον θερμοστατη καπου αναμεσα στους 50-65 βαθμους. αν ειναι καινουργιος θα πρεπει να ζεσταινει. αν οχι τοτε η δεν πηγαινει η ταση στην αντισταση, η εχει προβλημα ο θερμοστατης. μετα απο αρκετη ωρα ο θερμοστατης κλεινει?
εχεις απολυτο δικιο για τους 65 βαθμους,αλλα ειναι καινουργιος ο θερμοσυφωνας ειπε και αποκλειεται να εχει και αυτος βλαβη με τον θερμοστατη.το ιδιο ακριβως εκανε και ο παλιος που ειχε.μαλλον για ταση φαινεται.

NOZZON
12-01-12, 20:24
Εφόσον μιλάμε για καινούργιο ο θερμοστάτης μόνο αν είναι ελλατωματικός θα φταίει...Πρώτη ενέργεια να κατεβάσεις την θερμοκρασία το πολύ μεχρι 70-72 C για λόγους ασφαλείας!Αν έχουν πρόβλημα τα λαστιχάκια που λέει και ο φίλος στις μπαταρίες αποκλείεται να έχουν σε όλες τισ βρύσες δοκίμασε λοιπόν και καμία άλλη!!!Εφόσον λες οτι αργεί θα συμφωνήσω με τον φίλο john micros.Το ότι έβαλες λάμπα δεν λέει τίποτα γοατί αν ήταν πυρακτώσεως ανάβει και με μικρότερη τάση (ντιμαρεται).Βάλε αλογόνου η φθορίου!Μάλλον η ασφάλεια στον πίνακα η το καλώδιο σου φταίει για αυτό η αντίσταση λειτουργεί σε μικρότερη τάση με αποτέλεσμα να αργεί!!!

ΘΥΜΙΟΣ
12-01-12, 22:54
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα εχω ελεγξει και την ασφαλεια και τον διακοπτη και εχω αφησει την λαμπα πανω στην αντισταση του θερμοσιφωνα ολη τη διαρκεια της δοκιμης.Οσο για λαστιχακια κ.λ.π δεν ισχυει τιποτα τετοιο μια και οι μπαταριες ειναι καινουργιες και ολες (νιπτηρα και ντουζιερας) παρουσιαζουν το ιδιο προβλημα.
Οσο για την λαμπα ηταν πυρακτωσεως και μπορω να διακρινω την φωτεινοτητα της αν λειτουργει με χαμηλοτερη ταση ,που σε τετοια περιπτωση επρεπε να ψηνεται ειτε ο διακοπτης ειτε η ασφαλεια του πινακα.Κατι τετοιο ομως δεν συμβαινει και τα δυο ειναι ψυχρα.Εχω ανοιξει και τον πινακα οπου τα καλωδια δεν φαινονται πουθενα υπερθερμασμενα ,οι μονωσεις τους δεν δειχνουν τιποτα τετοιο ,ολα τα σημεια επαφης ειναι πεντακαθαρα.

xsterg
12-01-12, 23:23
βγαλε φωτογραφιες του θερμοσιφωνα και του χωρου. επίσης φωτο του πινακα αν ειναι δυνατον να ειναι ανοιγμενος. παντως σε καθε περιπτωση να ξερεις οτι αυτη ειναι βλαβη που ειναι υπευθυνος ο ιδιοκτητης αφου απο την αρχη δεν λειτουργησε οπως επρεπε.

soulhealer
12-01-12, 23:52
Κάνε έναν έλεγχο στον θερμοστάτη να δεις ότι λειτουργεί σωστά. Βάλε τον στους 20βαθμούς κελσίου και άναψε τον διακόπτη. Δες αν το φωτάκι επάνω στον θερμοσίφωνα λειτουργεί (=αναμμένο) και δες αν κόψει ο θερμοστάτης.. Έχει τύχει περίπτωση σε γνωστό όπου σε αντικατάσταση αντίστασης έπεσε σε 3 ελλατωματικές αντιστάσεις... Η 4 δούλεψε κανονικά.
Μήπως έχεις τέτοια περίπτωση. Εάν δεις τον θερμοστάτη να κλείνει (ακούς τον ήχο κλακ) θα σβήσει και το φωτάκι στον θερμοσίφωνα, άρα είσαι μια χαρά.. Μετά βλέπουμε τι άλλο μπορεί να φτάίει

ds electronics
12-01-12, 23:53
Χωρίς να είμαι ειδικός αλλά με μόνη γνώση απο προσωπικές βλάβες που είχα στον δικό μου, κοίταξε τα υγρά του θερμοσίφωνα (τα τελευταία μοντέλα παίρνουν αντιψυκτικό) και μια άλλη περίπτωση είναι να θέλει εξαέρωση.

lanous
12-01-12, 23:58
Καλησπέρα φίλε μου..
Είμαι υδραυλικός,διάβασα τα παραπάνω και η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να σου δώσω είναι η εξής:
Πιθανόν να είναι ελαφρώς κλειστή η βάνα του ζεστού νερού.Υπάρχει βάνα στο πατάρι για το ζεστό νερό;
Αν ανοίξεις μόνο το ζεστό νερό σε μια βρύση έχεις την ίδια παροχή και πίεση όπως και όταν ανοίγεις το κρύο;
Οι περισσότεροι θερμοσίφωνες έχουν θερμόμετρο.Παρατήρησε την ένδειξη που σου δείχνει όταν είναι αναμμένος
Πότε μα ποτέ για λόγους ασφαλείας ο θερμοστάτης να μην υπερβαίνει τους 65 βαθμούς
Μήπως ο θερμοσίφωνας είναι μεγάλης χωρητικότητας νερού και όντως χρειάζεται τόση ώρα;σπάνια περίπτωση αλλά ποτέ δεν ξέρεις

ΓΙΑΟΥΤΣ
13-01-12, 01:57
παιδια ειχα αντιμετωπισει και εγω ενα παρομοιο προβλημα πριν αρκετο καιρο ... και τελικα ειχε βουλωσει ενα σπειραλ που εστελνε ζεστο νερο στο δυκτιο του σπιτιου μου, μαλλον εστελνε αλλα ειχε πολυ μικρη πιεση με αποτελεσμα να μην εχω ζεστο νερο ...

panos318
13-01-12, 02:21
Εγώ άλλο υποψιάζομαι
πες μας τι διατομή καλωδίου έχει η παροχή του θερμοσίφωνα
στα παλιά σπίτια και όχι μόνο κάποιοι που λέγονται ηλεκτρολόγοι βάζουν 2,5ria ενώ θέλει 4aria

ΑΘΑΝΟΣ
13-01-12, 09:41
Θύμιο, κατά την άποψή μου ο μόνος ασφαλής και σίγουρος τρόπος για να αποκλείσεις ότι φταίει ο Θερμοσίφωνας είναι αυτό που είπε και ο Γιάννης John micros, δηλαδή να ξεσφίξεις ελάχιστα την σύνδεση πάνω στην έξοδο του ζεστού του θερμοσίφωνα στο πατάρι, αφού πρώτα ανοίξεις μια βρύση (μπαταρία) τέρμα στο ζεστό, και με μια λεκάνη από κάτω από την σύνδεση για να μη γίνεις πολύ μούσκεμα, και εννοείται να τρέξει αρκετά λεπτά.

antonis
13-01-12, 12:16
Μήπως έχουν συνδέσει ανάποδα τις παροχές νερού? Το ίδιο είχαν κάνει και στο πατρικό μου και δημιουργούσε αρκετά προβλήματα συν το δικό σου. μάλλον ο θερμοσίφωνας δεν είναι γεμάτος νερό.

taxideytis
13-01-12, 16:44
το π΄ροβλημα μάλλον έιναι υδραυλικό...το σπίτι έιναι καινούργιο; για τσεκαρε αν υπάρχει κάπου γεφύρωμα ζεστού και κρύου νερού...

konman
13-01-12, 17:03
Μήπως έχουν συνδέσει ανάποδα τις παροχές νερού? Το ίδιο είχαν κάνει και στο πατρικό μου και δημιουργούσε αρκετά προβλήματα συν το δικό σου. μάλλον ο θερμοσίφωνας δεν είναι γεμάτος νερό.

Μου φαινεται η πιο λογικη εξηγηση.

soulhealer
13-01-12, 17:27
Μα που είναι Θύμιος??? μάλλον θα έφτιαξε το θερμοσίφωνο και θα απολαμβάνει ζεστό μπανάκι τώρα!! :) :)

ΘΥΜΙΟΣ
13-01-12, 19:34
Μα που είναι Θύμιος??? μάλλον θα έφτιαξε το θερμοσίφωνο και θα απολαμβάνει ζεστό μπανάκι τώρα!! :) :)
Οχι ρε γαμωτο δεν το εφτιαξα εχω φυγει απο Αθηνα οπου μενει ο γιος μου και περασα μια περιπετεια με κολικο νεφρου χθες βραδυ!
Ρε παιδια ξαναλεω ο θερμοσιφωνας ειναι καινουργιος και το ιδιο προβλημα ειχε και ο παλιος .Γιαυτο το λογο ακριβως αντικατασταθηκε.Δεν υπαρχει περιπτωση ηλεκτρικης βλαβης ....και 4αρια καλωδια εχει .....ο θερμοστατης πραγματι στους 20 εκοβε κανονικα .....ειναι 80 lit.ΙΔΙΑΣ χωρητικοτητας με του σπιτιου μου που σε 20 λεπτα λειτουργιας κανουν ανετα μπανιο 2 ατομα. Δεν ειναι ηλιακος να παιρνει υγρα και εξαερωσεις....και τελος φοβαμε οτι η πατατα ειναι στα υδραυλικα.Ναι αν ανοιξεις τη βρυση μονο στο ζεστο εχει κανονικοτατη ροη(πιεση).Το σπιτι δεν ειναι καινουργιο ειναι ομως πληρως ανακαινισμενο ....ολα στο μπανιο ειναι καινουργια .........το ζεστο απο το θερμοσιφωνα παει και στην μπαταρια της κουζινας.......που να βρω διασταυρωσεις σωληνων κ.λ.π μεσα στους τοιχους;

xsterg
13-01-12, 20:09
μαλλον αυτος που εκανε την ανακαινιση στα υδραυλικα ειναι για τον π......ο. η εγκατασταση να ελεχθει και απο αλλον υδραυλικο καθως και απο ηλεκτρολογο. βγαλε και φωτογραφιες και ανεβασε τες εδω. υποθετω οτι θα ειναι κατι πολυ απλο. ενας υδραυλικος που ξερει την εργασια του θα μπορεσει να το εντοπισει σε λιγα λεπτα. δεν ειναι και πολλα τα πραγματα που μπορουν να πανε λαθος αλλα αν ενα απο αυτα δεν ειναι σωστο τοτε δημιουργουνται προβληματα.

Κυριακίδης
13-01-12, 21:16
Γεια σε όλους.. Θύμιο μια ερώτηση ... εκτός την εκμετάλλευση του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα (καινούριου) που έβαλες στο (πατάρι) ... μήπως εκμεταλλεύεσαι ταυτόχρονα και ζεστό νερό από Ηλιακό θερμοσίφωνα χωριστά? (π.χ στην ταράτσα?) Αν ναι έχουμε την λύση.

ΑΘΑΝΟΣ
13-01-12, 22:06
Θύμιο, εάν σου βρίσκεται καμιά παλιά βάνα-διακοπτάκι-βρύση 1/2 ίντζας έστω και μεταχειρισμένα, κάνε τον κόπο και ανέβα στο πατάρι έχοντας μαζί σου μια τσιμπίδα ή κάβουρα ή πένσα και ένα κουβά. Ξεβίδωσε το σπιράλ που ξεκινάει από την έξοδο ζεστού του θερμοσίφωνα στο σημείο που ενώνεται με τον σωλήνα πάνω στον τοίχο. Στην άκρη του σπιράλ βίδωσε το διακοπτάκι-βρύση-βάνα, και άστο να κρέμεται. Ζέστανε μετά καλά-καλά το νερό του θερμοσίφωνα και τέλος άνοιξε τη βρύση-βάνα-διακοπτάκι μέσα στον κουβά. Μόνο έτσι θα βεβαιωθείς 100% εάν είναι οτιδήποτε θέμα σωληνώσεων.

ΘΥΜΙΟΣ
13-01-12, 22:14
Γεια σε όλους.. Θύμιο μια ερώτηση ... εκτός την εκμετάλλευση του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα (καινούριου) που έβαλες στο (πατάρι) ... μήπως εκμεταλλεύεσαι ταυτόχρονα και ζεστό νερό από Ηλιακό θερμοσίφωνα χωριστά? (π.χ στην ταράτσα?) Αν ναι έχουμε την λύση.
Νομιζω πως εχω δει καταργημενες σωληνωσεις να φευγουν απο το παταρι που προφανως καποτε ανηκαν σε ηλιακο....ειναι ενα σημειο που με βαζει σε σκεψεις.

ΘΥΜΙΟΣ
13-01-12, 22:17
[QUOTE=ΑΘΑΝΟΣ;489136]Θύμιο, εάν σου βρίσκεται καμιά παλιά βάνα-διακοπτάκι-βρύση 1/2 ίντζας έστω και μεταχειρισμένα, κάνε τον κόπο και ανέβα στο πατάρι έχοντας μαζί σου μια τσιμπίδα ή κάβουρα ή πένσα και ένα κουβά. Ξεβίδωσε το σπιράλ που ξεκινάει από την έξοδο ζεστού του θερμοσίφωνα στο σημείο που ενώνεται με τον σωλήνα πάνω στον τοίχο. Στην άκρη του σπιράλ βίδωσε το διακοπτάκι-βρύση-βάνα, και άστο να κρέμεται. Ζέστανε μετά καλά-καλά το νερό του θερμοσίφωνα και τέλος άνοιξε τη βρύση-βάνα-διακοπτάκι μέσα στον κουβά. Μόνο έτσι θα βεβαιωθείς 100% εάν είναι οτιδήποτε θέμα σωληνώσεων.[/QUOTE
Τελικα εχεις δικιο ....δεν βλεπω να το αποφευγω ....

ΗΝ1984
13-01-12, 22:27
Να ελεγχθεί εάν το θερμοσίφωνο είναι επικαθήμενο ή επιτοίχιο (οριζόντιο)

PanagiotisHlektrlogos
13-01-12, 23:12
Να ελεγχθεί εάν το θερμοσίφωνο είναι επικαθήμενο ή επιτοίχιο (οριζόντιο)

Αυτό ετοιμαζόμουν και εγώ να πω! :) Ο θερμοσίφωνας μπορεί να είναι είτε στον τοίχο είτε στο δάπεδο και φυσικά είτε οριζόντια τοποθετημένος είτε κάθετα!
Ένα άλλο πάλι είναι να μετρηθεί το ρεύμα με μια αμπεροτσιμπίδα και να υπολογιστεί πόση ενέργεια απορροφήθηκε ισχύει P=V*I υπολογίζοντας οτι 1 κιλοβατώρα είναι 859,85 Kcal και οτι το νερό θέλει 1 Kcal για να ανεβάσει 1 βαθμό Κελσίου ανά λίτρο.
Με βάση την αρχική θερμοκρασία και τον όγκο του νερού, το ρεύμα και την επιλεγμένη θερμοκρασία ξέρεις τι θερμοκρασία (και ποσότητα) νερό πρέπει να έχεις ανάλογα από το χρόνο που έχει δουλέψει ο θερμοσίφωνας.

NOZZON
14-01-12, 03:28
Αυτό ετοιμαζόμουν και εγώ να πω! :) Ο θερμοσίφωνας μπορεί να είναι είτε στον τοίχο είτε στο δάπεδο και φυσικά είτε οριζόντια τοποθετημένος είτε κάθετα!
Ένα άλλο πάλι είναι να μετρηθεί το ρεύμα με μια αμπεροτσιμπίδα και να υπολογιστεί πόση ενέργεια απορροφήθηκε ισχύει P=V*I υπολογίζοντας οτι 1 κιλοβατώρα είναι 859,85 Kcal και οτι το νερό θέλει 1 Kcal για να ανεβάσει 1 βαθμό Κελσίου ανά λίτρο.
Με βάση την αρχική θερμοκρασία και τον όγκο του νερού, το ρεύμα και την επιλεγμένη θερμοκρασία ξέρεις τι θερμοκρασία (και ποσότητα) νερό πρέπει να έχεις ανάλογα από το χρόνο που έχει δουλέψει ο θερμοσίφωνας.
Καλά τώρα εσύ έγραψες......... Σωστός ο υπολογισμός.
Λοιπόν Θύμιο.Η πιο εύκολη λύση είναι 5-6 φωτό.Πάντως θα σωμφωνήσω με τοθς παραπάνω ότι εφόσον από τα ρεύματα σου είσαι οκ παίζουν: ή εξαέρωση ή οι σωληνώσεις σου...Αυτό που με με προβλημάτισε είναι ότι έχεις πίεση μόνο στο ζεστό...Πού μένεις (έχει σημασία το γιατί δεν έχεις πίεση στο κρύο) γιατί αέρα το βλέπω να μαζεύει εκτος και αν κάνει κανά κυκλο στον ηλιακό σου πρώτα...

nikolaras
14-01-12, 11:36
Επειδή διάβασα παραπάνω ότι ο θερμοσίφωνας βρίσκεται στο πατάρι, μπορεί να έχει ρυθμιστή πίεσης στην κεντρική παροχή και να μη φτάνει τόση πίεση όση χρειάζεται για να βγάζει αρκετό ζεστό νερό.

soulhealer
14-01-12, 12:42
εγώ έχω να πώ τα εξής ύστερα από τους ελέγχους του θύμιου.. Μιας και με αναμμένο θερμοσίφωνο στους 20βαθμούς θερμοστάτη, έκοψε ο θερμοστάτης κανονικά ΤΟΤΕ:
Από θερμοσίφωνο, θερμοστάτη, αντίσταση, και ασφαλειοδιακόπτες στον πίνακα είσαι μια χαρά..
Ψάξου όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω για σωληνώσεις (κατηργημένες κλπ)

DIMITRISin
21-06-12, 16:15
τελικα τι εγινε ρε παιδια!? με εχει φαει η αγωνια! ρεεεε Θυμιο...?