PDA

Επιστροφή στο Forum : isolated power module 12-12v



barbacotsos
13-01-12, 16:05
καλησπερα σε ολο το forum.
ψαχνω να βρω αυτο το προιον στην ελλαδα μπορει καποιος να
με βοηθησει?
στο e-bay το εχω βρει αλλα το θελω να το εχω αμεσα
για γρηγορες παραγγελιες γιαυτο.
αν μπορει ας βοηθησει καποιος ευχαριστω πολυ καλη συνεχεια
σε ολους.
ειναι αυτο

http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Converter-Isolated-Power-Module-10-16V-Out-12V-/280722915337

mtzag
18-07-14, 17:04
αυτο εδω ειναι isolated ή οχι ? Το αναφερουνε σαν isolated πως γινετε αυτο αφου εχει κοινη γειωση ?

http://www.eleccircuit.com/5vdc-to-12v-and-12v-isolated-dual-switching-regulator-with-lm2587/
http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/10/lm2587.gif
(http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/10/lm2587.gif)

micalis
18-07-14, 23:51
καλησπερα σε ολο το forum.
ψαχνω να βρω αυτο το προιον στην ελλαδα μπορει καποιος να
με βοηθησει?
στο e-bay το εχω βρει αλλα το θελω να το εχω αμεσα
για γρηγορες παραγγελιες γιαυτο.
αν μπορει ας βοηθησει καποιος ευχαριστω πολυ καλη συνεχεια
σε ολους.
ειναι αυτο

http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Converter-Isolated-Power-Module-10-16V-Out-12V-/280722915337
Καλο αυτο και το εψαχνε ενα φιλαρακι μου,αλλα για ποσα αμπερ ειναι?

chip
19-07-14, 01:07
εύκολο... αν είσαι διατεθημένος να δώσεις τα διπλά χρήματα (στην καλύτερη περίπτωση) πας σε κάποιο μαγαζί όπως ο ΦΑΝΟΣ και στο παραγγέλνει και σε 2-3 μέρες το έχεις...


http://gr.mouser.com/Search/Refine.aspx?N=19777711

mtzag
19-07-14, 14:54
Κανα σχεδιο παιζει για μετατροπη των step up/down non isolated (lm2577/lm2596/xl6009) που πουλανε στο ebay προς 1-2 ευρω σε isolated ?

KOKAR
19-07-14, 15:48
κάποιες παλιές κάρτες δικτύου είχαν πάνω ενα dc-dc converter ...

chip
19-07-14, 17:07
για να γίνει isolated πρέπει να αντικατασταθεί το πηνίο με μετασχηματιστή (έστο και χάνδρα με προτεύον δευτερεύον) να μπει κύκλωμα snubber στο πρωτεύτον, να συνδεθεί η δίοδος στο δευτερεύον, να μπει κύκλωμα με tl431 στο δευτερεύον και optocoupler που θα δίνει feedback της τάσης στο lm2577... οπότε πρακτικά δεν έχει μείνει τίποτα από το module εκτός από το οτι έχεις κολημένο το lm2577....

gsmaster
19-07-14, 17:28
Κατά 99% έχω, 12 σε 12V 100 ή 200mA 2-3 κομμάτια το θέμα είναι πού τα έχω. Αν θες ψάχνω και τα βρίσκω, αλλά μας έχουμε και καμια 500αρια χιλιόμετρα...

εδιτ! τα βρήκα
Traco power TMA1212S
XP IE1212S
:)

KOKAR
19-07-14, 20:01
σε αυτο το thread αναφέρετε ο dc-dc converter που σου ειπα παραπάνω

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44877&highlight=%EA%DC%F1%F4%E5%F2+%E4%E9%EA%F4%FD%EF%F5

mtzag
20-07-14, 09:05
για να γίνει isolated πρέπει να αντικατασταθεί το πηνίο με μετασχηματιστή (έστο και χάνδρα με προτεύον δευτερεύον) να μπει κύκλωμα snubber στο πρωτεύτον, να συνδεθεί η δίοδος στο δευτερεύον, να μπει κύκλωμα με tl431 στο δευτερεύον και optocoupler που θα δίνει feedback της τάσης στο lm2577... οπότε πρακτικά δεν έχει μείνει τίποτα από το module εκτός από το οτι έχεις κολημένο το lm2577....

Επειδη εχω πολλα xl6009 (εκανε λαθος ενας κινεζος και μου εστειλε 20 κομματια ενω ειχα παραγγειλει 1 στην τιμη του ενος) και toroid chokes 47uf και optocouplers
το να βαλω δευτερευων στα chokes με πηνιοσυρμα και να αλαξω θεση στην schottky ειναι απλο.
Τα αλλα που θα βρω ειναι το θεμα .
Αν ειτανε για λιγα converters θα τα επαιρνα ετοιμα απο το ebay αλλα το θεμα ειναι οτι θελω πολλα γι αυτο κοιταω πως θα μετατρεψω τα non isolated..
(To feedback ειναι το προβλημα πως θα κανω με το optocoupler)

(Μια μπακαλικη λυση που μου ηρθε μιας και εχω τα εξαρτηματα ειναι να δωσω στο feedback ταση απο την εισοδο μεσω καποιας zener/voltage-divider
και επειδη με αυτο τον τροπο δεν θα εχω regulation στο δευτερευων να κανω post regulation με linear converter)

mtzag
04-08-14, 00:20
Στο συγκεκριμενο http://www.xlsemi.com/datasheet/XL6009%20datasheet.pdf chip
εβαλα μ/σ 1:1 toroid και συνδεσα το FB (feedback) με τη γειωση της εισοδου και στο δευτερευων του μ/σ εβαλα διοδο ανορθωσης και πυκνωτη εξομαλυνσης
ετσι ειναι flyback χωρις feedback.
Χωρις φορτιο βγαζει μια ταση γυρω στα 45V αλλα μολις βαλω διαφορα φορτια εχει πτωση τασης και ειναι λογικο αφου δεν κανει regulation μεσω feeedback (FB) (Με 100Ohm δινει 14V).
Το chip εχει ενα pin EN που οταν ειναι 0V κλεινει το chip ενω οταν ειναι floating ή 5V ανοιγει το chip.
Το ερωτημα ειναι το εξης αν βαλω ενα optocoupler με ενα συγκριτη στο δευτερευων που μολις η ταση περασει τα 10V θα αναβει το led του optocoupler και ετσι το pin EN παει στα 0V μεσω του phototransistor του optocoupler θα κλεινει το chip καθως κλεινει το chip μολις πεσει η ταση στο δευτερευων κατω απο τα 10V το led του optocoupler δεν θα αναβει θα ειναι floating το EN και θα ανοιγει το chip.
Δηλαδη ουσιαστικα θα κανω feedback μεσω του EN pin.
Τι συγκριτη πρεπει να βαλω στο δευτερευων που να κανει τη δουλεια αυτη ? Δηλαδη να δινει ρευμα στο optocoupler μολις η ταση εχει >= Xvolts και να μην δινει οταν ειναι <Xvolts ?

chip
04-08-14, 00:30
αφού θα βάλεις optocoupler δεν θα το συνδέσεις στο ΕΝ αλλά στο πόδι που δέχεται το feedback ώστα να γίνει κανονική σταθεροποίηση. (μην ξεχάσεις να έχει και pull-up αντίσταση από το C του φωτοτρανζίστορ προς το + της τροφοδοσίας)

mtzag
04-08-14, 00:48
Στο δευτερευων μπορω να βαλω zener σε αναστροφη πολωση αντι συγκριτη ?

Τελικα εβαλα zener και optocoupler στο δευτερευον και εδωσα feedback στο FB pin μεσω ενος 3004 npn οδηγωντας το με το npn του optocoupler και δουλεψε εδωσε regulated ταση και απομονωμενη. Το θεμα ειναι οτι με την zener δεν εχω οτι αναφορα θελω και δεν μπορω να βγαλω οτι ταση θελω στο δευτερεων ειναι fixed η ταση κατι αλλο απλο εκτος zener ?
Με το tl431 θα μπορεσω να το κανω ? βλεπω στο ebay και ειναι φτηνα κατω απο 1 ευρω τα 10pcs.
Ειναι ποιο απλο απο οτι φαινετε.. και κοστιζει λιγο η μετατροπη αν θες να κανεις πολλα.
xl6009 step up + 47uH chokes που με συρμα 0.55 με 30-35 σπειρες τα κανεις μ/σ + 817 optocoupler + αντιστασεις + npn το mod γινετε και πανω στο ιδιο το πλακετακι χωρις να φτιαξεις αλλη πλακετα αλλα καλυτερα ειναι σε αλλη πλακετα για να ειναι ποιο συμαζεμενο.

chip
04-08-14, 14:02
ναι με tl431 γίνεται οπότε είτε αλλάζοντας μία αντίσταση είτε βάζοντας trimmer ρυθμίζεις την τάση που δουλεύει σα zener το TL431. (επίσης το TL431 έχει και καλύτερη σταθεροποίηση από zener)
αντίσταση από το συλλέκτη το φωτοτρανζίστορ πρός το + της τροφοδοσίας έβαλες ε?

chip
04-08-14, 14:06
αν θές μπορείς να κάνει και ένα άλλο πείραμα... βάλε ένα επιπλέον τύλιγμα με πολύ λεπτό σύρμα και κάνε μία ημιανόρθωση (1N4148 ) και βάλε και ένα μικρό πυκνωτή -θα έλεγα 1μF (και αντιστασούλα παράλληλα για να εκφορτίζει τον πυκνωτή μέσα σε λίγα msec) και πήγαινε το στο feedback (το άλλο άκρο του τυλίγματος θα πάει στην γείωση του πρωτεύοντος). Έτσι θα έχεις feedback από άλλο τύλιγμα... βέβαια δεν έχει την σταθεροποίηση του οπτοζευκτη αλλά αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις σε σταθεροποίηση λογικά θα δουλέψει....

mtzag
04-08-14, 16:10
Αντισταση εχω βαλει αλλιως θα ειχε καει απο το πολυ ρευμα.
Aυτο το εκανα για feedback απο αλλο τυλιγμα αλλα δεν κανει σωστο regulation.
Παραγγειλα και μερικα TL341.. Τον τοροειδη πως τον τυλιγω για την βελτιστη λειτουργια (switch στα 400khz) ? Να βαλω ποιο χοντρο συρμα και λιγοτερες σπειρες γιατι οταν του βαλω μεγαλο φορτιο(το dremel του lidl) ζεστενεται ο μ/σ και το xl6009 επισης μηπως πρεπει να βαλω ποιο γρηγορο optocoupler (λογω 400khz) ?
Υπαρχει καποιος οδηγος για το τυλιγμα πως πανε οι σπειρες ?

Κατι αλλο που ειναι επισης προβλημα ειναι οτι ετσι και χαλασει το optocoupler θα βγαζει μεγαλη ταση αντι μικρη και πιθανον να καψει το φορτιο εχεις απανω οποτε πρεπει με καποιο τροπο να αντιστρεψω την λειτουργια του FB ειτε να μην χρησιμποιω το FB αλλα το enable pin.

Το δοκιμασα με το EN pin βαζοντας το FB στα 0V αλλα μου εκανε η εξοδος ανα διατηματα μια ταλαντωση που μαλλον ειναι απο ανοιγοκλειμα του chip με κανα πυκνωτη αποζευξης
υπαρχει ελπιδα να βγαλω την ταλαντωση αυτη η να το ξεχασω και να δω πως θα δωσω feedback το FB pin με ασφαλη τροπο ?

Σε αυτο το σχεδιο http://www.thierry-lequeu.fr/data/DIV471.HTM δεν το κανει με το FB pin αλλα με το 1pin και εχει βαλει 2 πυκνωτες 100nF κοντα στο pin αυτο.
Οι διοδοι Vz Ds τι ρολο βαρανε σε αυτο το κυκλωμα ?

chip
06-08-14, 11:25
το optocoupler δεν παίρνει ac τάση αλλά DC.
το μέγεθως του φερίτη έχει να κάνει με την μέγιστη μαγνητική ροή στην οποία μπορεί να εργαστεί.
Ο αριθμός των σπειρών (του πρωτεύοντος) έχει να κάνει με την αυτεπαγωγή που απαιτεί το τσιπάκι για σωστή λειτουργία.

Αρχίζεις λοιπόν από ένα φερίτη υπολογίζεις σπείρες και ελέγχεις αν η μαγνητική ροή είναι μέσα στα όρια...
Θα μου πεις οτι ο φεριτης σου δεν ειναι αγορασμένος αλλά ξηλωμένος από κάποια πλακέτα και δεν ξέρεις τα χαρακτηριστικά του.... Το μόνο που μπορείς να κάνεις (αν έχεις μετρητή αυτεπαγωγής) να εξασφαλίσεις την σωστή αυτεπαγωγή.
Φυσικά κανείς δεν εγγυάται οτι ο φερίττης σου είναι κατάληλος και για τα 400ΚΗz του XL6009....

συνιστώ να διαβάσεις θεωρία ηλεκτρονικών ισχύος και ιδιαίτερα παλμοτροφοδοτικών

mtzag
07-08-14, 22:24
o φεριτης κανει δεν ειναι ξηλωμενος απο το ebay τον εχω παρει.
Αυτα που εχω ειναι toroid chokes (εχουνε 1 τυλιγμα) στα 47uH εχω και οργανο να μετραω την αυτεπαγωγη το θεμα ειναι πως θα τυλιξω τις σπειρες για να το κανω μ/σ .

chip
08-08-14, 14:45
το πρόβλημα δεν είναι το αν είναι ξηλωμένο ή αγορασμένο από ebay αλλά οτι μάλλον δεν διαθέτεις τον Part number του για να βρεις το datasheet του!
σε αυτές τις συχνότητες δε νομίζω οτι έχει μεγάλη σημασία πως θα τυλιχθεί. Στις υψηλές συχνότητες δεν πρέπει να πλησιάσει το ένα άκρο πολύ με το άλλο για να μην εμφανίζεται σημαντική χωρητικότητα ανάμεσα στα άκρα αλλά από την άλλη είναι καλό να είναι απλομένες οι σπείρες και όχι συγκεντρωμένες όλες σε ένα σημείο ...

mtzag
08-08-14, 18:00
Οι σπειρες μεταξυ του πρωτεων και δευτερευων πρεπει να ειναι διπλα αναλαξ ή να τυλιξω το πρωτευων να βαλω μια στρωση χαρτιου και μετα να τυλιξω το δευτερευων ?

chip
09-08-14, 00:08
θα πρότεινα από τη μία μεριά το πρωτεύον και από την άλλη το δευτερεύον....

mtzag
09-08-14, 00:35
Ετσι δεν χωρανε για να βγαλουνε 47uΗ θελει 35 σπειρες.