PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή κουδουνιού πόρτας σε παλιό διαμέρισμα



Pater_Familias
14-01-12, 11:06
Μια και η γυναίκα θέλει να την καλούν οι επισκέπτες της με τον γλυκό ήχο ενός καναρινιού μπήκα στην διαδικασία να αλλάξω το κουδούνι. Από ότι είδα το παλιό κουδούδι, είναι ένα απλό καμπανάκι που χτυπά συνέχεια, όσο είναι πατημένο το κουδούνι. Το κουδούνι πέρνει ρεύμα από την κοινόχρηστη εγκατάσταση, που πέρνουν όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας. Στο καμπανάκι πάνε μόνο δυο λεπτά καλωδιάκια. Πολύ κοντά στο κουδούδι είναι και η συσκευή με τα 2 μπουτόν της ομιλίας και του ανοίγματος της κεντρικής πόρτας. Πως μπορώ να συνδέσω ένα κουδούνι, μου είπαν ότι πρέπει να είναι χωρίς μετασχηματιστή 12V, με τον ήχο του καναρινιού και να απολαμβάνει η κυρά τον ήχο του καναρινιού της;

FILMAN
16-01-12, 17:03
Πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάει κατοικίδια και πάρε ένα καναρίνι και ένα κλουβί!

Pater_Familias
16-01-12, 17:54
Πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάει κατοικίδια και πάρε ένα καναρίνι και ένα κλουβί!

:biggrin: το καναρίνι θέλει φροντίδα. Είναι κρίμα τα το φυλακίσω σε κουβί. :)

Κάποια άλλη συμβουλή; Έστω και σε βιβλιογραφία για να το κάνω μόνος μου.

FILMAN
16-01-12, 17:56
θα χρειαστεί να το μετατρέψεις. Αν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών μπορείς να καταργήσεις το τμήμα τροφοδοσίας του καινούριου κουδουνιού αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο πως θα δουλέψει έτσι απλά.

Pater_Familias
16-01-12, 18:10
θα χρειαστεί να το μετατρέψεις. Αν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών μπορείς να καταργήσεις το τμήμα τροφοδοσίας του καινούριου κουδουνιού αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο πως θα δουλέψει έτσι απλά. γίνεται

Μου είπαν ότι γίνεται και απλά θα βγάλω το λαμπάκι του μπουτόν για να μην κτυπά τυχαία το κουδούνι ιδιαίτερα το βράδυ. Θα πάρω παροχή από τη συσκευή που ανοίγει την πόρτα. Δυστυχώς δεν ξέρω τον τρόπο ....