PDA

Επιστροφή στο Forum : Πειραματικός πομπός



Papas00zas
14-01-12, 14:45
Γεια σας. Ξέρει κανείς αν υπάρχει σχηματικό για πομπό; Θέλω να κάνω ένα με τρανζίστορ 60 βατ, αλλά ΜΟΝΟ για πειραματικούς και ερευνητικούς σκοπούς. Μη βρω το μπελά μου από καμιά υπηρεσία και τρέχω μετά....

nikosp
14-01-12, 16:17
Σχέδια υπάρχουν πολλά αλλά δεν μας είπες αυτός ο πομπός σε τί συχνότητα θα εκπέμπει και περισσότερο ΕΣΥ ΤΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ?

MAKHS
14-01-12, 17:53
Σχέδια υπάρχουν πολλά αλλά δεν μας είπες αυτός ο πομπός σε τί συχνότητα θα εκπέμπει και περισσότερο ΕΣΥ ΤΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ?

Οπως λεει ο Νικος.Τι ακριβως επιθυμεις να κανεις και με ποιες προυποθεσεις γνωσεων?

Papas00zas
14-01-12, 21:22
Εγώ είμαι τελείως άμπαλος. Βασικά ένας φίλος μου θέλει να τον κάνει.

crown
14-01-12, 21:55
O φιλοs σου ειναι και αυτοs αμπαλοs..............οπωs λεs?

Papas00zas
14-01-12, 23:06
Όχι ακριβώς, με ηλεκτρονικά ασχολείται....από οικογενειακή παράδοση.

aeonios
15-01-12, 00:48
Γιατί επέλεξες να είναι 60W ;

nikknikk4
15-01-12, 01:11
Γεια σας. Ξέρει κανείς αν υπάρχει σχηματικό για πομπό; Θέλω να κάνω ένα με τρανζίστορ 60 βατ, αλλά ΜΟΝΟ για πειραματικούς και ερευνητικούς σκοπούς. Μη βρω το μπελά μου από καμιά υπηρεσία και τρέχω μετά....

προφανώς θέλεις κατι <<παράνομο>> αρα πρέπει και να μπει εκτος ραδιοερασιτεχνικών
και τέλος πάντων πες και αυτη την συχνότητα μήπως μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος

Papas00zas
15-01-12, 02:07
Αυτό είναι που θέλω να αποφύγω, να με κλείσουνε μέσα ή να φάω κανά πρόστιμο. Οσο για την ισχύ, τόσο θέλει ο φίλος μου. Εγώ απλά το έγραψα το θέμα για να τον βοηθήσω.Ψάχνω σχηματικά και τέτοια. Δε θα τον χειριστώ εγώ άλλωστε, φίλε Νίκο.

kiros
15-01-12, 12:20
Αυτό είναι που θέλω να αποφύγω, να με κλείσουνε μέσα ή να φάω κανά πρόστιμο. Οσο για την ισχύ, τόσο θέλει ο φίλος μου. Εγώ απλά το έγραψα το θέμα για να τον βοηθήσω.Ψάχνω σχηματικά και τέτοια. Δε θα τον χειριστώ εγώ άλλωστε, φίλε Νίκο.
Την μιά μιλάς σε πρώτο πρόσωπο, την άλλη σε τρίτο.

MAKHS
15-01-12, 13:17
Αυτό είναι που θέλω να αποφύγω, να με κλείσουνε μέσα ή να φάω κανά πρόστιμο. Οσο για την ισχύ, τόσο θέλει ο φίλος μου. Εγώ απλά το έγραψα το θέμα για να τον βοηθήσω.Ψάχνω σχηματικά και τέτοια. Δε θα τον χειριστώ εγώ άλλωστε, φίλε Νίκο.

Δημητρη,δεν απαντησες σε ποια μπαντα θελεις να τον κατασκευσεις?Οι εκπομπες δεν ειναι για ολες τις συχνοτητες και ολα τα μηχανηματα.Σχεδια μπορεις να βρεις παρα πολλα αλλα,θελουν βασικες γνωσεις και προσοχη στη κατασκευη.Πηγες αμεσως στα 60w?Θα ελεγα για πειραματικους σκοπους να κατασκευσει ο φιλος σου ενα πομπο μικρης ισχυος και ενα βουφο φορτιο (10 αντιστασεις και εγινε) ωστε να μην ενοχλει τιποτα.

Papas00zas
15-01-12, 14:22
Μάκη τι είναι το βουβό φορτίο; Και μάλλον στα fm θα είναι ο πομπός, παίζει πάντως και μεσαία. Θα τον ρωτήσω να μάθω. Η ουσία είναι όμως ότι τον πομπό θα τον χειρίζεται αυτός κι όχι εγώ. Έπειτα, για τις μπάντες ξέρω από τα ραδιόφωνα ποιες είναι αυτές που χρησιμοποιούνται για αναμετάδοση, όπως και στην τηλεόραση.
Παρεμπιπτόντως, κάτι που ξέχασα. Εσύ είσαι ραδιοερασιτέχνης, αν κρίνω από την υπογραφή σου;

MAKHS
15-01-12, 19:22
Δημητρη Καλησπερα.Ειμαι ραδιοερασιτεχνης (radioamateur) απο το 1987 και ¨ραδιοπειραματιστης¨ απο το 1977.Τα ηλεκτρονικα και οι επικοινωνιες ειναι το χομπυ μου.
Απο αυτα που γραφεις αντιλαμβανομαι οτι τα εχεις λιγο μπερδεψει τα πραγματα.Καθε φασμα συχνοτητων εχει τη δικη του χρηση.Ξεκινωντας απο τα Μεσαια και τα FM θα σου πω οτι απαγορευεται η χρηση τους (με κεραια) που σχετιζεται με μεταδοση φωνης,μουσικης κλπ.Γι αυτο και χρησιμοποιουμε συνηθως Βουβο φορτιο.Δηλαδη αντικαθιστα τη κεραια.Δεν ακτινοβολει και αντε αναλογα με την ισχυ να ακουσει το σημα σου καποιος σε αποσταση το πολυ 30 μετρων.Οι αλλες μπαντες που ρωτας ειναι των βραχεων , της χαμηλης(low vhf band) μπαντας vhf, των vhf και uhf που απαγορευεται ρητα και καθετα απο τη διεθνη νομοθεσια καθε εκπομπη εκτος των ραδιοερασιτεχνικων εντος του φασματος που τους επιτρεπετε.θα σου προτεινα να δωσεις αναζητηση στο διαδικτυο ωστε να διαβασεις τα αρθρα περι Ραδιοερασιτεχνων και ειμαι σιγουρος οτι θα σου τραβηξουν το ενδιαφερον.
Σχετικα με τη κατασκευη του φιλου σου μαλλον θα πρεπει να ξεκινησει πρωτα το διαβασμα περι πομπων,τεσεων,υλικων, αντιστασεων,πυκνωντων και ακτινοβολιας και μετα ας επιλεξει.

Papas00zas
15-01-12, 19:44
Μάκη, θα μιλήσω μαζί του. Όσο για το φάσμα συχνοτήτων, σε ποια ζώνη είναι οι πειραματισμοί;

MAKHS
15-01-12, 20:04
Πουθενα δεν μπορεις να κανεις πειραματα εκπομπης με κεραια.Μονο με βουβο φορτιο.
Πειραματισμους με κεραια αλλα υπο προυποθεσεις μπορουν να κανουν μεσα στις ραδιοερασιτεχνικες συχνοτητες οι Ραδιοερασιτεχνες (radio amateur).Ρωτησε σχετικα για τον ραδιοερασιτεχνισμο το (τοπικο) συλλογο της περιοχης σου

Papas00zas
16-01-12, 08:21
Για σύλλογο, ξέρω μόνο έναν στην πόλη μου, αλλά εκείνος ασχολείται με cb. Θα ξέρουν; Και θα σε ξαναρωτήσω κάτι: Τι είναι το βουβό φορτίο; Μήπως υποκατάστατο κεραίας και πού το βρίσκω, ή μάλλον, πώς το κάνω; ;

NOE
16-01-12, 08:31
Έιναι υποκατάστατο της κεραίας και χρησημοποιείται οταν δεν θέλουμε ο πομπός να εκπέμψει πέρα από τα όρια του εργαστηρίου μας (για πειραματισμούς δλδ και σε μερικές άλλες περιπτώσεις). Παίρνεις μερικές αντιστάσεις ισχύος συγκεκριμένου τύπου, τις συνδέεις μεταξύ τους με κατάλληλο τρόπο ώστε η συνολική αντίσταση να είναι 50Ω και μόλις έφτιαξες ένα φορτίο!! αλλιώς μπορείς να το αγοράσεις έτοιμο. Αν ψάξεις στο φόρουμ εδώ θα βρείς κάποια θέματα για κατασκευή φορτίου ή ψάξε στο google για dumny load.

Papas00zas
16-01-12, 08:38
Καλώς, αν και νομίζω ότι έχει παρουσιαστεί τέτοια κατασκευή στο φόρουμ (50 βολτ, 10 αμπέρ τα χαρακτηριστικά της). Αυτό για εκεί προορίζεται;

NOE
16-01-12, 08:48
τα κύρια χαρακτηριστικά ενός dumny load είναι τα Ωμ και τα βαττ

Papas00zas
16-01-12, 15:05
ΟΚ, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση

picdev
17-01-12, 23:01
δεν ασχολούμαι με το σπορ, αλλά και μένα ενας φίλος που έχει φτιάξεις πομπούς στο παρελθόν ψάχνει κάποιο σχέδιο
για FM 50-100watt, κατα προτίμηση να είναι όσο το δυνατόν πιο απλό. Αν γίνεται και με λυχνίες ακόμα καλύτερα
Ειναι ενημερωμένος πλήρως για τις νομικές συνέπειες κτλ :001_rolleyes:

KOKAR
18-01-12, 00:57
Γεια σας. Ξέρει κανείς αν υπάρχει σχηματικό για πομπό; Θέλω να κάνω ένα με τρανζίστορ 60 βατ, αλλά ΜΟΝΟ για πειραματικούς και ερευνητικούς σκοπούς. Μη βρω το μπελά μου από καμιά υπηρεσία και τρέχω μετά....

πρέπει να ξέρεις οτι ενα τραντζιστορατο είναι :

a) πανάκριβο στην αγορά του τρανζίστορ
β) το καις μέχρι να πεις κύμινο ( και μετά κλαις)

εγώ έχω την εντύπωση οτι ο φίλος σου θέλει ενα πομπό στα FM και μάλιστα επειδή βλέπω οτι είσαι απο την καστόρια
και δεν εχει "πήξη" η μπάντα, τα 60w ειναι μεγάλη ισχύει !

Papas00zas
18-01-12, 14:39
Δεν ξέρω, πάντως ο φίλος μου ξέρει ότι είναι παράνομο. Θα τον πω αύριο
Βασικά τρανζιστοράτο θέλει, γιατί έχει λαμπάτο και 2 μάλιστα, αλλά μάλλον θέλει να δοκιμάσει και κάτι άλλο.

Papas00zas
18-01-12, 14:40
εγώ έχω την εντύπωση οτι ο φίλος σου θέλει ενα πομπό στα FM και μάλιστα επειδή βλέπω οτι είσαι απο την καστόρια
και δεν εχει "πήξη" η μπάντα, τα 60w ειναι μεγάλη ισχύει !
Δηλαδή μέχρι πόσο θα πηγαίνει το σήμα; Μέχρι Κοζάνη ή και πιο μακριά;

vlasis22
20-01-12, 10:34
μάγκες...κατασκευή ραδιοφωνικού σταθμού στο ίντερνετ...μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή να με παραπέμψει κάπου..???....

aeonios
20-01-12, 10:45
Βλάση καλώς ήλθες....έχεις γράψει το ίδιο μήνυμα 5-6 φορές σε άσχετα θέματα. Σε παρακαλώ ψάξε στην αναζήτηση του φόρουμ παρεμφερές θέμα που απαντάται η απορία σου!

nikosp
22-01-12, 17:06
Αφησα να 'τρέξει' λίγο το θέμα αυτό και ξανααπαντάω στόν φίλο
Το να κατασκευάσει κανείς έναν 'πομπό' όπως το λές εσύ σημαίνει ότι θέλει να κατασκευάσει κάποιο ραδιοφωνικό σταθμό και μας το λέει απ έξω απ έξω
Δέν θα τον συνιστούσα να το κάνει με κανένα τρόπο
Αλήθεια ο ίδιος γιατί δεν ρωτάει ?
Οσο για τους 'πομπούς' με τρανσίστορ είναι αλήθεια αυτό που είπε ο φίλος πρήν ότι το τελικό τρανσίστορ ισχύως με το παραμικρό λάθος παραδίδει το πνεύμα και μετα πραγματικά κλαίς γιτί το κόστος δεν είναι λίγο
Από την άλλη μεριά η κατασκευή λαμπάτου 'πομπού' είναι σχετικά δύσκολη υπόθεση για κάποιον που δεν ξέρει γιατί προυποθέτει διάφορα στάδια μεταξύ τους επαγωγικά συνδεδεμένα και εάν δέν ξέρεις από αυτα μάλλον θα ξεκινήσεις με ένα σχέδιο των 60 Watt και στο τέλος θα καταλήξεις να εκπέμπεις -εάν εκπέμπεις - πολύ λιγώτερα
Πάντως υπάρχουν και μερικοί που εάν δεν πάθουν δεν μαθαίνουν

antonis_p
22-01-12, 17:15
Δεν ξέρω, πάντως ο φίλος μου ξέρει ότι είναι παράνομο. Θα τον πω αύριο

Δεν τον λες αύριο να γραφτεί και αυτός στο forum; Επίσης πες τον να πάρει κάτι έτοιμο από κανα ebay γιατί σας βλέπω να μην τελειώνετε ζωντανοί το project.

Papas00zas
22-01-12, 17:24
Δεν τον λες αύριο να γραφτεί και αυτός στο forum; Επίσης πες τον να πάρει κάτι έτοιμο από κανα ebay γιατί σας βλέπω να μην τελειώνετε ζωντανοί το project.
Ε, αν δε μπουκάρει η αστυνομία σπίτια μας να μας καθαρίσει, κάτι θα γίνει:biggrin:. Θα τον πω πάραυτα.
Πάντως δε γίνεται να του πω τίποτα, διότι μένει Καλοχώρι, πολύυυυυ μακριά από εμένα.

nikknikk4
22-01-12, 17:47
Ε, αν δε μπουκάρει η αστυνομία σπίτια μας να μας καθαρίσει, κάτι θα γίνει:biggrin:. Θα τον πω πάραυτα.
Πάντως δε γίνεται να του πω τίποτα, διότι μένει Καλοχώρι, πολύυυυυ μακριά από εμένα.


τωρα μας εστειλες

antonis_p
22-01-12, 17:50
@ Papas00zas (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=54333), φρόντισε μην οδηγήσεις απόψε, από αύριο και βλέπεις...

Papas00zas
22-01-12, 17:53
@ Papas00zas (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=54333), φρόντισε μην οδηγήσεις απόψε, από αύριο και βλέπεις...
Δεν πίνω ούτως ή άλλως, τα οινοπνευματώδη ποτέ δε τα πήγαινα. Κι αν δε το κατάλαβες, αστειεύτηκα.

tzitzikas
23-03-12, 22:07
Δεν τον λες αύριο να γραφτεί και αυτός στο forum; Επίσης πες τον να πάρει κάτι έτοιμο από κανα ebay γιατί σας βλέπω να μην τελειώνετε ζωντανοί το project.
:thumbup: ](*,):-({|= LOL



Πάντως δε γίνεται να του πω τίποτα, διότι μένει Καλοχώρι, πολύυυυυ μακριά από εμένα.
τον έδωσες στεγνά τον φίλο σου στις <<υπηρεσίες>> :hammer:

eett
24-03-12, 01:22
Ε, αν δε μπουκάρει η αστυνομία σπίτια μας να μας καθαρίσει, κάτι θα γίνει:biggrin:. Θα τον πω πάραυτα.
Πάντως δε γίνεται να του πω τίποτα, διότι μένει Καλοχώρι, πολύυυυυ μακριά από εμένα.

Θα παρακολουθούμε με ενδιαφέρον τα πειράματά σας.

Papas00zas
24-03-12, 01:57
Ελευθερα. Πουλάκια μου, τι νομίζατε; Ότι δε θα χρησιμοποιήσουμε dummy load; :biggrin: Για τόσο ΒΛΑΚΕΣ μας περνάτε;
Ελάτε όποτε θέλετε.
Φαίνεται ότι ΔΕΝ είδατε το αρχικό ποστ.

Ακρίτας
24-03-12, 17:00
Θα παρακολουθούμε με ενδιαφέρον τα πειράματά σας.

Εντυπωσιακό. Δημόσια υπηρεσία και εργάζεστε μεταμεσονύκτιες ώρες!!! Μπράβο. Μπράβο.

Papas00zas
24-03-12, 17:20
Εντυπωσιακό. Δημόσια υπηρεσία και εργάζεστε μεταμεσονύκτιες ώρες!!! Μπράβο. Μπράβο.
Μη μου πεις ότι είναι αυτό που νομίζω....γιατί δεν υπάρχει στο προφίλ τους επίσημη σελίδα, μαλλον είναι spammer