PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτημα για κατασκευη κυκλωματος ωστε να διακοπτετε η ταση 220v απο μια επαφη



st_pa
15-01-12, 20:22
Γειας .Δεν ειμαι ηλεκτρονικος ,γνωριζω αρκετα απο ηλεκτρολογικα και πολυ λιγα απο ηλεκτρονικα.Το θεμα μου , θελω να φτιαξω ενα κυκλωμα ωστε κλεινοντας μια επαφη που να μην διερχετε υψηλη ταση πχ 220 v , να διακοπτει την ταση 220 v σε ενα πχ πολυμπριζο.Το κυκλωμα αυτο θα παρμβαλεται μεταξυ του δικτυου 220 v και της συσκευης ωστε να την θετει εκτος λειτουργειας και οταν ανοιγη η επαφη να επανερχεται η λειτουργια της συσκευης .Η λειτουργια αυτη μου μοιαζει με τον αυτοματισμο για το νερο που οταν ανεβει η σταθμη του και ενωθουν τα δυο ηλεκτροδια διακοπτει πχ μια ηλεκτροβανα.Εγω θελω να διακοψω την λειτουργια ενος πιστολετου εσκαπτικου το οποιο παιρνει ρευμα απο μια γεννητρια και οι επαφες που θα κλεινουν το κυκλωμα οπως ειπα παραπανω να μπορουν να κρατηθουν με τα χερια χωρις να υπαρχει κινδυνος ατυχηματος.
Ευχαριστω.

her
15-01-12, 20:34
Δεν έχω καταλάβει και πολύ καλά τι θες να κάνεις. Μπορείς να βάλεις ένα ρελε π.χ 12 V και ένα τροφοδοτικό. Έτσι στην επαφή θα έχεις χαμηλή τάση και ο ρελές θα διαχειρίζεται τα 220

st_pa
15-01-12, 23:20
Σου παραθετο μια φωτο για να καταλαβεις τι θελω.Θελω μολις ακουμπησει το βελονι την σωληνα να διακοπη το ρευμα εαν ειναι δυνατον το κυκλωμα να μην εχει καθολου ρευμα δηλ. να εχει μονο εντολη .Στην ουσια οι δυο τσιμπιδες μια στο φρεατιο της ευδαπ και η αλλη στο πιστολετο ειναι δικοπτης . Επισης εαν γινεται να εφαρμοστει κατευθειαν στο διακοπτη του πιστολετου.27892

kxenos
16-01-12, 00:48
Απ' ό,τι κατάλαβα θες διακόπτη για να μη τρυπάς τους σωλήνες νερού εκεί που σκάβεις. Έξυπνο!
Έφτιαξα αυτό. Ρίξε μια ματιά μήπως πάρεις καμία ιδέα...
27900
Επειδή το έκανα στα γρήγορα, μπορεί να έχει κάποιο λάθος...
Ο διακόπτης reset πρέπει να είναι NC

st_pa
16-01-12, 02:09
Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση ,όμως δεν ξέρω να διαβάζω διαγράμματα , όμως μπορώ να βάλω και να εφαρμόσω με την μορφή εξαρτημάτων πάνω σε πλακέτα ,ή εάν μου εξηγήσεις τι σημαίνει το κάθε σύμβολο.Επισης θέλω να σε ρωτήσω για το κόστος των υλικών και ίσως εάν θέλεις για την εφαρμογή και κατασκευή , με το αζημίωτο φυσικά. Θα σου στείλω το τηλέφωνο μου .

FILMAN
16-01-12, 16:17
Απ' ό,τι κατάλαβα θες διακόπτη για να μη τρυπάς τους σωλήνες νερού εκεί που σκάβεις. Έξυπνο!
Έφτιαξα αυτό. Ρίξε μια ματιά μήπως πάρεις καμία ιδέα...
27900
Επειδή το έκανα στα γρήγορα, μπορεί να έχει κάποιο λάθος...
Ο διακόπτης reset πρέπει να είναι NCΤί έχεις κάνει εκεί πέρα με τον κάτω σταθεροποιητή;

minusplus
16-01-12, 17:10
Απ' ό,τι κατάλαβα θες διακόπτη για να μη τρυπάς τους σωλήνες νερού εκεί που σκάβεις. Έξυπνο!
Έφτιαξα αυτό. Ρίξε μια ματιά μήπως πάρεις καμία ιδέα...
27900
Επειδή το έκανα στα γρήγορα, μπορεί να έχει κάποιο λάθος...
Ο διακόπτης reset πρέπει να είναι NC
Μου φαίνεται οτι το μπέρδεψες λίγο και απο απλό το έκανες περίπλοκο. (Στο τέλος τι έχεις βάλει θυρίστορ?)
Το ρελέ πρέπει είναι δύο επαφών και να κλείνει τη φάση και τον ουδέτερο για μεγαλύτερη ασφάλεια.

kxenos
16-01-12, 19:46
Τί έχεις κάνει εκεί πέρα με τον κάτω σταθεροποιητή;
Έχω βάλει μια πηγή σταθερού ρεύματος 40mA. Το σκεπτικό μου είναι ότι, όσο δεν είναι βραχυκυκλωμένη με τη γή, άγει το MOSFET και δείνει 0V στο SCR. Όταν βραχυκυκλώσει, κόβει το MOSFET και πάει τάση στην πύλη του SCR με αποτέλεσμα αυτό να βραχυκυκλώσει και να οπλίσει το ρελέ κόβοντας την έξοδο των 230.

kxenos
16-01-12, 19:55
Βασικά, νομίζω, έχετε δίκιο...
27953
Αυτό;

FILMAN
17-01-12, 11:54
Πολύ καλύτερο. Αλλά:

1) Πυκνωτής εξομάλυνσης;
2) Η R3 δεν είναι υπερβολικά μικρή; Μήπως την έκανες επίτηδες έτσι για να έχεις αναισθησία στον θόρυβο; Ο.Κ., αλλά μπορείς επίσης να την μεγαλώσεις και να προσθέσεις μια ζένερ σε σειρά με το test+ !

Δεν βρήκα κάτι άλλο λάθος!

kxenos
18-01-12, 00:01
Πυκνωτής εξομάλυνσης;
Τον πήρε μπάλα η αλλαγή! χεχε

Και για την αντίσταση έχεις δίκιο. Αρχικά το είχα κάνει για το λόγο που λες αλλά μάλλον δεν χρειάζεται.
Σε αυτό έχω καταλήξει μέχρι στιγμής
28030
Σταύρο, απ' ότι υπολόγισα, το κόστος αν προμηθευτείς τα υλικά από farnell μέσω Φανού είναι περίπου 45€ με φπα. Μετά θα χρειαστεί και κά'να κουτάκι, βύσματα κτλ. πας γύρω στο 60άρι.

st_pa
18-01-12, 01:01
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε θα πάω με το σχέδιο να τα πάρω και θα προσπαθήσω να το κατασκευάσω, ελπίζω να το αποκωδικοποιήσω σωστά ,αλωστε θα ρωτήσω και εκει που θα τα προμηθευτώ.Επίσης ευχαριστώ και όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν .Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν μπορούμε να βάλουμε μια οπτική ένδειξη με δυνατό φως (πχ καποιο led ή καποιο flash ) ωστε την ώρα της επαφής να ειδοποιεί οτι ακούμπησε το βελόνι στη σωλήνα ;

kxenos
18-01-12, 01:11
Τα υλικά είναι αυτά
C1 680u 25V Πυκνωτής (ηλεκτρολυτικός)
C2 0.33u Πυκνωτής (ηλεκτρολυτικός)
C3 0.33u Πυκνωτής (ηλεκτρολυτικός)
C4 0.1u Πυκνωτής
D1 1N4007 Δίοδος
D2 LED 5mm RED LED κόκκινο 5mm
D3 BT169G SCR Thyristor
D4 DF02M Γέφυρα ανόρθωσης
D5 SA18CA Δίοδος TVS
D6 LED 5mm GREEN LED πράσινο 5mm
F1 Fuse holder + 1A Fuse Ασφάλεια 1Α
K1 RPF2BJD Ρελέ DPDT 12VDC 30A SCHNEIDER ELECTRIC RPF2BJD
MOV1 B72205S0231K101 Βαρίστορ
PTC1 LVR012S PTC
PTC2 LVR012S PTC
Q1 2N7000 N-type MOSFET
R1 680R Αντίσταση
R2 10K Αντίσταση
R3 1K Αντίσταση
R1 680R Αντίσταση
SW1 SPST SWITCH N.C. Διακόπτης MULTICOMP R13-509B-05-BR
T1 TRANSFORMER 3.2VA 12V Μετασχηματιστής MYRRA 44195
U1 LM7812 Regulator Σταθεροποιητής τάσης


Αν θες, μπορώ να δοκιμάσω αύριο αν δουλεύει σωστά και αν ναι, να πάρεις τα πράγματα και να το φτιάξουμε παρέα

st_pa
18-01-12, 02:30
ΟΚ. Εισαι ΣΠΕΣΙΑΛ Κωνσταντίνε ,εχω κατά ενθουσιαστεί.:001_rolleyes:

picdev
18-01-12, 03:18
μια ερώτηση μόνο, γιατί χρησιμοποιείς το thyristor και δεν οδηγείς κατευθείαν το ρελέ με το τρανζιστορ ή το το mosfet?

kxenos
18-01-12, 03:44
μια ερώτηση μόνο, γιατί χρησιμοποιείς το thyristor και δεν οδηγείς κατευθείαν το ρελέ με το τρανζιστορ ή το το mosfet?

Γιατί αν το έκανα αυτό τότε το ρελέ θα όπλιζε και θα ξε-όπλιζε γρήγορα (ή θα προσπαθούσε) καθώς οι επαφές test θα βραχυκύκλωναν και θα ξε-βραχυκύκλωναν πολύ γρήγορα. (οι επαφές θα είναι... ένα βελόνι από κομπρεσσέρ που θα χτυπάει χαλκοσωλήνα). Εγώ ήθελα με το που θα βραχυκυκλώσουν οι επαφές το ρελέ να οπλίσει και να ξε-οπλίσει μετά από το πάτημα διακόπτη reset.

picdev
18-01-12, 04:13
α ναι για να σταματίσει να περνάει ρεύμα απο το θυρίστορ πρέπει να κοπεί η τροφοδοσία

plouf
18-01-12, 10:17
μετα τις δοκιμες πες μαςαν σώθηκε σωλήνας.. εχω περιέργεια να δώ αν θα προλαβαινει να κλεισει το πιστολέτο και δεν θα το κτυπάει με την φόρα που έχει, έστω μια φορα.

kxenos
18-01-12, 19:52
Κακώς έχεις περιέργεια. Είναι σίγουρο ότι ΔΕΝ θα προλαβαίνει να σταματήσει αν π.χ. ακουμπήσει με τη μύτη του βελονιού σε χάλκινο νεροσωλήνα και μόνο από την αδράνεια του μοτέρ και του χειριστή. Ο Σταύρος όμως προφανώς το έχει σκεφτεί αυτό και ίσως έχει στο μυαλό του άλλα γειωμένα μεταλλικά αντικείμενα (μπλεντάζ καλωδίων, σίδερα σε μπετόν κ.τ.λ) ή τις περιπτώσεις όπου το βελόνι ακουμπάει "ξώφαλτσα" τους σωλήνες ή τα καλώδια, οπότε η ζημιά θα είναι μάλλον μικρότερη.

st_pa
19-01-12, 00:14
Καλησπέρα παιδιά , οντως υπαρχει μια αδράνεια ομως για αυτο εγω σε αυτες τις περιπτώσεις χρησιμοποιώ μακάπι σε σχημα καλέμι που με δυο εως τρεις κρουσεις μπορει να την τσακισεις και οχι βελόνι για να προλαβαίνω οσο γίνεται το τρυπημα της σωληνας , επειδή οι σωλήνες της ΕΥΔΑΠ εχουν το διπλασιο πάχος απο τις σωληνες το εμπορίου, αλλωστε τα εξαρτηματα του δικτυου της ΕΥΔΑΠ δεν υπαρχουν στο εμποριο και εισαι αναγκασμενος για τους πολλους να φωναζουν την ιδια την ΕΥΔΑΠ.Κωνσταντινε πως πηγε η δοκιμη ;

kxenos
19-01-12, 00:31
Έχω βάλει μια παραγγελία δικά μου πράγματα και πήρα τηλέφωνο και θα τα έχει αύριο, οπότε δεν πήγα σήμερα να πάρω εξαρτήματα για να γλιτώσω το δρομολόγιο. Αύριο, μέχρι το μεσημέρι θα το δοκιμάσω και το απόγευμα θα σου πω.

st_pa
19-01-12, 01:08
Ενταξει.Καληνυχτα

PanagiotisHlektrlogos
19-01-12, 02:06
μετα τις δοκιμες πες μαςαν σώθηκε σωλήνας.. εχω περιέργεια να δώ αν θα προλαβαινει να κλεισει το πιστολέτο και δεν θα το κτυπάει με την φόρα που έχει, έστω μια φορα.

Αν δεν είναι με ρύθμιση στροφών υπάρχει πιθανότητα να μη χτυπήσει 2η φορά.

kxenos
20-01-12, 02:01
Τώρα μόλις γύρισα σπίτι. Λοιπόν, είχαμε πολύ καλά αποτελέσματα. Το κύκλωμα σχεδόν είναι έτοιμο. Λείπουν ο μετασχηματιστής, το ρελέ και κάποια δευτερεύουσας σημασίας υλικά. Σε αναμονή καταναλώνει περίπου 16mA ενώ με φορτίο το LED και ένα buzzer η κατανάλωση δεν ξεπέρασε τα 56mA. Οι δοκιμές έδειξαν ότι ακόμα και με αντίσταση 180Ω το SCR όπλισε κανονικά.
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες
280842808528086280872808828089
Τελικά χρησιμοποίησα το MCR22-8 που είναι περίπου ίδιο με το BT169.

st_pa
27-01-12, 02:02
Κωνσταντίνε έχουμε κανένα νέο;

st_pa
29-01-12, 00:05
Που εισαι Κωνσταντινε ;

kxenos
29-01-12, 11:43
Πήρα την παρασκευή τα πράγματα και το συναρμολογώ. Χρειάζομαι ακόμα να πάρω τα καλώδια και τα κροκοδειλάκια γιατί δεν είχε ο φανός. Από δευτέρα θα κάνω καμια βόλτα μπας και βρω αλλιώς μάλλον θα τα παραγγείλω από farnell που έχω βρει. Θα ανεβάσω και καμιά φωτογραφία...

kxenos
29-01-12, 12:04
28404284052840628407

st_pa
08-02-12, 10:48
Ευχαριστω κατ αρχήν τον Κωνσταντίνο για την ολοκλήρωση και υλοποίηση της ιδέας μου,εχθές το δοκιμάσαμε στο εργοτάξιο και δούλεψε άψογα ,θαρώ πως θα γλυτώσω αρκετές σωλήνες και θα επιταχυνθεί η εργασία, και πάλι Ευχαριστώ.