PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση θερμοστάτη siemens RDE 10.1 DHW



Markon
16-01-12, 13:07
Kαλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μάθω την συνδεσμολογία του νέου θερμοστάτη που αγόρασα για το σπίτι μου (διαμέρισμα σε πολυκατοικία με αυτόνομη και boiler τριπλής) σε αντικατάσταση του παλιού κλασικού περιστροφικού με έλασμα siemens RAA 30.26. Το σπίτι είναι 4ετίας με καλές μονώσεις και πιστεύω πως θα έχω οικονομία, αλλά και ευκολία μέσω του προγραμματισμού που προσφέρει ο καινούργιος θερμοστάτης.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως οι δυο θερμοστάτες μεταξύ τους έχουν διαφορετική απεικόνηση στις επαφές με αποτέλεσμα να μην είμαι σίγουρος για την τελική έκβαση...
Σας επισυνάπτω τη φωτο του παλιού με τη συνδεσμολογία του και ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει. Η δυσκολία είναι στο ότι ο καινούργιος έχει 5 επαφές Q12, Q14, L, Q22, Q24. Το κόκκινο της θέρμανσης σε πιο από τα Q12, Q14 πάει; Αντίστοιχα το καφέ του boiler σε πιο από τα Q22, Q24 πάει;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

27915

mixalis1988
17-01-12, 13:53
Στις οδηγιες στον διακοπτη που πηρες γραφει ποια επαφη εινα Ν.Ο. και ποια Ν.C. εσυ θα συνδεσεις και για το μποιλερ και για την θερμανση στο Ν.Ο. Βρες ποια ειναι για το μποιλερ και ποια για το θερμοσιφωνο.Βγαλε φωτο τις οδηγιες του καινουριου θερμοστατη για περισσοτερη βοηθεια αλλα και για να ειμαι απολυτος σιγουρος γι αυτα που σου λεω.

Markon
18-01-12, 16:08
Σε ευχαριστώ πολύ Μιχάλη για την απάντηση. Έχεις απόλυτο δίκαιο. Το συνέδεσα και δουλεύει κανονικά. Δεν μπορούσα να καταλάβω αν πρέπει να συνδέσω τις επαφές Normaly Closed ή Normaly Open, και επειδή με το ρεύμα ΔΕΝ παίζουμε, είπα να ρωτήσω...
Ευχαριστώ και πάλι. Γλύτωσες την οικογένειά μου 50€ (τόσα ζήτησε ο "μάστορας"της γειτονιάς...

electricalgian
18-01-12, 17:33
μονο για περασμα η και θερμοστατη μαζι;

xrhstosmp
18-01-12, 18:49
υπαρχει κανεις να περνει 50 μαζι με το θερμοστατη? αν βρειτε εχω να του δωσω κατι δουλειες:001_rolleyes:

Markon
18-01-12, 19:36
Παιδια, μόνο για τα περαστικά ήθελε το 50αρι. Και "μαύρο" τελείως. Θα τον προγραμματιζε βέβαια κιόλας! Πέσαμε σε ηλεκτρολογο - προγραμματιστη, γιαυτο και το υψηλό κόστος... Να είναι καλα, δεν πειράζει.

john77
20-01-12, 15:11
Παιδια, μόνο για τα περαστικά ήθελε το 50αρι. Και "μαύρο" τελείως. Θα τον προγραμματιζε βέβαια κιόλας! Πέσαμε σε ηλεκτρολογο - προγραμματιστη, γιαυτο και το υψηλό κόστος... Να είναι καλα, δεν πειράζει.

Εμενα στην αλλαγη μουχε παρει 40 ευρω μαυρα αλλα δεν νομιζω να προγραμματισε κατι...

στεφ
20-02-12, 23:04
για δωσε λιγο φως τελικα γιατι εχω ακριβωσ του ιδιους θερμοστατες τι θα συνδεσω?29494αυτος ειναι ο παλιος τι συνδεω στον καινουργειο ευχαριστω εκ τον προτερων

kentabros
21-02-12, 23:00
για δωσε λιγο φως τελικα γιατι εχω ακριβωσ του ιδιους θερμοστατες τι θα συνδεσω?29494αυτος ειναι ο παλιος τι συνδεω στον καινουργειο ευχαριστω εκ τον προτερων

χαίρεται ποιος είναι ο νέος θερμοστάτης που προμηθευτικές;
Αν γνωρίζεις τα βασικά καφέ είναι η φάση L γκρι ο ουδέτερος N το κίτρινο πράσινο η εντολή του θερμοστάτη ΝΟ και το μαύρο η εντολή για το ζεστό νερό χρίσεις ΝΟ boiler

Στον RDE 10.1 DHW οπού L καφέ είναι η φάση Q24 μαύρο η εντολή για το ζεστό νερό χρίσεις ΝΟ boiler Q 14 το κίτρινο πράσινο η εντολή του θερμοστάτη ΝΟ τον ουδέτερος N δεν τον χρειάζεται μόνωσε τον καλά.

Υ.Γ.1 Τα χρώματα ισχύουν μονό για την φωτογραφία αλλού μπορεί να διαφέρουν

Υ.Γ. 2 πρέπει να απομονώσεις το κύκλωμα από ρεύμα πρώτα!!

στεφ
22-02-12, 11:42
σε ευχαριστω για την απαντηση ο καινουργιος ειναι ο RDE 10.1 DHW.
για να μην κανω καμια πατατα το L κουμπωνει στη θεση L το κιτρινοπρασινο Q14 και το μαυρο Q24 σωστα?

kentabros
25-02-12, 19:10
σε ευχαριστω για την απαντηση ο καινουργιος ειναι ο RDE 10.1 DHW.
για να μην κανω καμια πατατα το L κουμπωνει στη θεση L το κιτρινοπρασινο Q14 και το μαυρο Q24 σωστα?


Σωστά

Πρέπει να απομονώσεις το κύκλωμα από ρεύμα πρώτα!!

patent61
26-02-12, 11:17
Πληροφορικά και μόνο ρωτώ, στο NC τι συνδέεται τελικά;

mixalis1988
26-02-12, 11:53
Πληροφορικά και μόνο ρωτώ, στο NC τι συνδέεται τελικά;

Νομιζω οτι εχει να κανει με ηλεκτροβανες οι οποιες θελουν ρευμα για να κλεισουν.

JOUN
26-02-12, 12:31
Πληροφορικά και μόνο ρωτώ, στο NC τι συνδέεται τελικά;
Κλιματιστικο(οι ηλεκτροβανες με το που σταματησουν να εχουν ταση απο τον θερμοστατη,κλεινουν).

kentabros
29-02-12, 16:37
Γενικότερα συστήματα ψύξεις

mixalis1988
29-02-12, 17:31
Παντως παλιοτερα υπηρχαν καποιες ηλεκτροβανες οι οποιες ηθελαν ρευμα για να κλεισουν.

laskos systems
02-03-12, 01:08
χαχαχαχα εμεις στην χαλκιδικη ειμαστε φτηνοι ετσι φιλε γιαννη?

gazolakos
10-12-12, 12:04
πηρα και γω τον ιδιο θερμοστατη αλλα κολιομαι λιγο το φωτο του υπαρχων ειναι αυτος
39742
το μαυρο ειναι η φαση ( παει στο L) το κοκκινο ειναι για τη θερμανση ( Q14) το καφε υποθετω στο ( Q24) φαση boiler.
αν τα λεω σωστα. Η ερωτηση ειναι βασικα ειναι, εχουμε βαλει μαζι τη θερμανση με το ζεστο νερο , οταν αναβει να χουμε ταυτοχρονα και ζεστο νερο χωρις ωρομετρηση του νερο. αλλαζει κατι στο νεο θερμοστατη ?