PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά σήματος εικόνας



Peristerofolias
17-01-12, 17:27
Παιδιά γεια σας .. Έχω μια TV στο δωμάτιο μου αλλά δεν έχω πρίζα κεραίας, η πιο κοντινή είναι στο σαλόνι στην οποία πρίζα έχω συνδέσει είδει 2 TV ας μου πει κάποιος που ξέρει αν υπάρχει κάτι για να μεταφέρω το σήμα από την πρίζα του σαλονιού στην TV του δωματίου ασύρματα.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά..

info@kalarakis.com
17-01-12, 17:43
Ρωτα στα καταστήματα με ηλεκτρονικό εξοπλισμό Υπάρχει αυτό που ζητάς

Peristerofolias
17-01-12, 17:53
ok να ρωτήσω αλλά ξέρεις πάνω κάτω σε τι τιμές παίζουν και αν είναι λύση της προκοπής δηλαδή να μην έχω διάφορα παράσιτα και ίδολα στην εικόνα μου..

haris_216
17-01-12, 18:03
αυτό που ξέρω ότι σίγουρα υπάρχει είναι μετάδοση video σήματος. δηλαδή να παίζει το dvd για παράδειγμα στο σαλόνι και να το βλεπεις στην τηλεόραση του υπνοδωματίου χωρίς καλώδιο. εδώ όμως ο φίλος μας, αν κατάλαβα καλά, θέλει να μεταφέρει την rf λήψη της κεραίας σε άλλη τηλεόραση που δεν είναι κοντά σε πρίζα κεραίας. κάτι τέτοιο προσωπικά δεν έχω δει

Danza
17-01-12, 18:05
αυτό που ξέρω ότι σίγουρα υπάρχει είναι μετάδοση video σήματος. δηλαδή να παίζει το dvd για παράδειγμα στο σαλόνι και να το βλεπεις στην τηλεόραση του υπνοδωματίου χωρίς καλώδιο. εδώ όμως ο φίλος μας, αν κατάλαβα καλά, θέλει να μεταφέρει την rf λήψη της κεραίας σε άλλη τηλεόραση που δεν είναι κοντά σε πρίζα κεραίας. κάτι τέτοιο προσωπικά δεν έχω δει

Ακριβώς δύσκολα γίνεται αυτό που ζητάει ο φίλος μας. Δεν παίρνω όρκο ότι δεν γίνεται αλλά δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω....

Υ.γ. Την λύση του καλωδίου την ξεχνάμε ή όχι?

Peristerofolias
17-01-12, 18:11
αυτό που ξέρω ότι σίγουρα υπάρχει είναι μετάδοση video σήματος. δηλαδή να παίζει το dvd για παράδειγμα στο σαλόνι και να το βλεπεις στην τηλεόραση του υπνοδωματίου χωρίς καλώδιο. εδώ όμως ο φίλος μας, αν κατάλαβα καλά, θέλει να μεταφέρει την rf λήψη της κεραίας σε άλλη τηλεόραση που δεν είναι κοντά σε πρίζα κεραίας. κάτι τέτοιο προσωπικά δεν έχω δει

Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω για να γλιτώσω το σπίτι από το γκρέμισμα για να περάσω καλώδιο και να βγάλω πρίζα στο δωμάτιο μου.. γιατί εξωτερικά τοίχο τοίχο δεν το κάνω θα είναι αηδία..αν το κάνω να το κάνω σωστά. γι'άυτο λέω μήπως υπάρχει κάτι ασύρματο..

ΘΥΜΙΟΣ
17-01-12, 20:22
Αυτο που ζητας σαν <<συσκευη>> δεν υπαρχει .Επειδη ομως στα ηλεκτρονικα ....ποτε μη λες ποτε....μπορει να γινει.Δεν σου το προτεινω ,ουτε εγω στο σπιτι μου δεν θα το εκανα.
Αν δεχτουμε οτι το σημα στην πριζα σου ειναι ικανοποιητικο τοτε τιποτα δεν μας εμποδιζει να το εκπεμψουμε!
Ο απλουστερος τροπος για να το κανουμε ειναι να χρησιμοποιησουμε ενα ενισχυτη κατασκευασμενο για κεντρικες εγκαταστασεις .Ενα παραδειγμα που εχω δοκιμασει στην πραξη ειναι ο 4χ120 της Mistral.Δινουμε το σημα απο την κεραια στην εισοδο του ενισχυτη και στην εξοδο του ενισχυτη βαζουμε ενα μικρο κομματακι συρμα που στην προκειμενη περιπτωση θα παιξει το ρολο κεραιας.
Με αυτο τον τροπο ....οπουδηποτε μεσα στο σπιτι υπαρχει τηλεοραση μπορει να λαμβανει το σημα εχοντας και αυτη στην εισοδο κεραιας ενα πολυ μικρο κομματακι συρμα.

marios814
17-01-12, 21:13
Με αυτη την λογικη το 1980 τοτε που δεν υπηρχαν τα πολλα καναλια, με ενα player video και εναν ενισχυτη καλυπτα την πολη των Ιωαννινων στο 60 καναλι ανετα λεμε

MacGyver
17-01-12, 21:45
Δοκίμασες να βάλεις απλή πτυσσόμενη κεραία τύπου ραδιοφώνου (όπως αυτή που έχουν οι φορητές τηλεοράσεις);
Τα σήματα συνήθως είναι δυνατά και ίσως δεν χρειαστεί να συνδεθείς στην κεντρική εγκατάσταση !