PDA

Επιστροφή στο Forum : Alfa 147 - Low battery charge



jomor
18-01-12, 01:01
Καλησπέρα. Εχω μια Alfa 147 του '01 με 105.000 Κm. Χθες πήρα το εξής μήνυμα στο display "low battery charge" δυο φορές. Η τάση εν κινήσει (και στο ρελαντί και σε ψηλές στροφές) είναι μόνο 11.5V (πάντα έχω βολτόμετρο στο αυτοκίνητο). Παλιότερα ήταν στα 14 με κρυο μοτέρ και σιγά σιγά έπεφτε στα 12.9V

Δυναμό λέτε?

το αυτοκίνητο δεν το χρησιμοποιώ συχνά γιατι κυκλοφορώ με την μηχανη, και την μπαταρία που και που την φορτιζω με φορτιστή (την μπαταρία την έχω τουλάχιστον δυο χρόνια σίγουρα). Την τελευταία φορά την φόρτισα χωρίς να βγάλω αρνητικό πόλο. Να έκανα καμιά ζημιά έτσι? Ούτως ή άλλως ότι κύκλωμα ειναι συνδεδεμένο χωρίς το κλειδί στον διακόπτη, είναι υπο την τάση της μπαταριας. Να φταίει η μπαταρία? Την φόρτισα πάλι και μετά από 12 ώρες έφτασε στα 13V, αλλά μου φαινεται περιεργο να γονατίζει η μπαταρία τόσο πολύ το δυναμό όσο κατεστραμμένη και νά ναι (που θεωρώ ότι δεν ειναι). Ρωτάω γιατι μου πρότειναν να ξεκινήσω απο την μπαταρία, αλλά μην πληρώνω κερατιάτικα ρε γμτ...

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
18-01-12, 03:18
δυναμος ειναι σιγουρα φιλε μου μην ψαχνεις τιποτα αλλο... αν ενω εχεις αναμενο το αυτοκινητο και η ταση δεν ανεβαινει πανω απο 13.30 βολτ τοτε ειναι κατα 99.9% δυναμος..... τωρα αν εισαι τοσο δυσπιστος κανε το εξεις βαλε μια αλλη μπαταρια με τα καλωδια το + στο + και το - στο - και βαλε μπροστα το αμαξι σου ανεβασε για ενα- δυο δευτερολεπτα της στροφες καπου 2000 και κοιτα το βολτομετρο αν δεν γραψει 13.30 τοτε εφυγες για το ηλεκτρολογειο και γρηγορα για να μην μεινεις στο δρομο γιατι τωρα πια η τρομπες βενζινης ειναι ηλεκτρικες και το αμαξι δουλευεις με οσο ρευμα εχει η μπαταρια σου...

Danza
18-01-12, 03:23
Κάνε το εξής πείραμα πρώτα απο όλα:
Βάλε μπροστά τον κινητήρα και αποσύνδεσε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας, αν το δυναμό είναι εντάξει ο κινητήρας θα εξακολουθεί να δουλεύει χωρίς να "ρετάρει" ή να σβήσει λόγο οτι τροφοδοτείται απο το δυναμό. Έχω κάνει ταξίδι με αυτό το τρόπο για να καταλάβεις.
Μετά εφόσον λειτουργεί έλεγξε με πολύμετρο την τάση στον θετικό πόλο και το σασί του αυτοκινήτου χωρίς την μπαταρία συνδεδεμένη. Πρέπει να πάρεις απο 13.5vDC μέχρι 14.6vDC. Αν αυτό το πείραμα έχει επιτυχία τότε το δυναμό είναι εντάξει και χρειάζεσαι απλά άλλη μπαταρία.

Μετά κάνε και αυτούς τους ελέγχους καλού κακού:
Αρχικά θα καθαρίσεις τις επαφές της μπαταρίας απο τυχόν οξειδώσεις και θα κοιτάξεις το καλώδιο γείωσης.
Δεύτερον πρέπει να έχει ασφάλεια (100Α "μαχαιρωτή") απο το δυναμό πρός την μπαταρία αν έχει χαλαρώσει στους πόλους, επι την ευκαιρία καθάρισε και αυτές τις επαφές.
Τρίτον θα κοιτάξεις τα καλώδια αν είναι εντάξει σφιγμένα πάνω στο δυναμό. Το κεντρικό της φόρτισης λύνει και σφίγγει με 13άρι παξιμάδι, έλεγξέ το καλού κακού και επίσης κοίτα το καλώδιο της γείωσης πάνω στον κινητήρα.

Υ.γ. Συνήθως την φόρτιση την κάνουμε αποσυνδέοντας τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας. Δύσκολα θα πάθει ζημιά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
18-01-12, 12:36
πολυ σωστος ο danza στην δευτερη παραγραφο αλλα για την πρωτη δεν συμφωνω καθολου και μην το κανεις...!!(γνωμη μου) αν με ανοιχτο διακοπτη πεση η ταση για οποιοδηποτε λογο (γενικα μιλαω) μπορει να προκλειθουν πολλα προβληματα (εφοσον ειναι ο δυναμος και μολις βγαλεις τον πολο θα σβησει!!!) αν ηταν κανενα suzuki και το εκανες αυτο θα ηθελε πολυυυυυυυυυυυυ ωρα δρομο για να επανελθη παλι το αυτοκινητο στην αρχικη κατασταση..(αν επανερχοταν)!!

ειναι σχεδον ακατορθοτο να επαθε ζημια επειδη δεν εβγαλες τον πολο...

μηπως κολλησες με καμια ηλεκτροκολληση κατι πανω στο αυτοκινητο και δεν εβγαλες τον πολο... (λεω εγω τωρα) γιατι δυσκολα βγαζει ο δυναμος προβλημα στα 105000 χιλ.....

βαγγέλης
18-01-12, 13:12
Με τα γραφόμενα σου είναι το αλτενέϊτορ Με αναμμένο τον κινητήρα μόλις βάλει κατανάλωση (φώτα) πέφτει η τάση κάτω από 12,5v ; Αν ναι είναι το αλτενέϊτορ
Κοίτα τα καρβουνάκια αν πατανε πιθανόν να είναι κολλημένα, και κάνε ένα καθαρισμό στον συλλέκτη. Αυτά σαν αρχή.

αντωνης147
18-01-12, 14:17
Καλησπέρα. Εχω μια Alfa 147 του '01 με 105.000 Κm. Χθες πήρα το εξής μήνυμα στο display "low battery charge" δυο φορές. Η τάση εν κινήσει (και στο ρελαντί και σε ψηλές στροφές) είναι μόνο 11.5V (πάντα έχω βολτόμετρο στο αυτοκίνητο). Παλιότερα ήταν στα 14 με κρυο μοτέρ και σιγά σιγά έπεφτε στα 12.9V

Δυναμό λέτε?

το αυτοκίνητο δεν το χρησιμοποιώ συχνά γιατι κυκλοφορώ με την μηχανη, και την μπαταρία που και που την φορτιζω με φορτιστή (την μπαταρία την έχω τουλάχιστον δυο χρόνια σίγουρα). Την τελευταία φορά την φόρτισα χωρίς να βγάλω αρνητικό πόλο. Να έκανα καμιά ζημιά έτσι? Ούτως ή άλλως ότι κύκλωμα ειναι συνδεδεμένο χωρίς το κλειδί στον διακόπτη, είναι υπο την τάση της μπαταριας. Να φταίει η μπαταρία? Την φόρτισα πάλι και μετά από 12 ώρες έφτασε στα 13V, αλλά μου φαινεται περιεργο να γονατίζει η μπαταρία τόσο πολύ το δυναμό όσο κατεστραμμένη και νά ναι (που θεωρώ ότι δεν ειναι). Ρωτάω γιατι μου πρότειναν να ξεκινήσω απο την μπαταρία, αλλά μην πληρώνω κερατιάτικα ρε γμτ...

θα σου κανω την εξης ερωτηση και μου απαντας .... την ενδειξη στην εμφανισε οταν απο πορεια στο δρομο σταματησες στο φαναρι και το αμαξι πηγε να σβησει?αν ναι , σε καμια περιπτωση μη πειραξεις τη μπαταρια , η οτιδηποτε αλλο ηλεκτρικο.το δυναμο αφου σου βγαζει τοση ταση ειναι οκ.απαντησε μου και μιλαμε για το πως θα λυσεις το προβλημα σου..

jomor
18-01-12, 18:28
θα σου κανω την εξης ερωτηση και μου απαντας .... την ενδειξη στην εμφανισε οταν απο πορεια στο δρομο σταματησες στο φαναρι και το αμαξι πηγε να σβησει?αν ναι , σε καμια περιπτωση μη πειραξεις τη μπαταρια , η οτιδηποτε αλλο ηλεκτρικο.το δυναμο αφου σου βγαζει τοση ταση ειναι οκ.απαντησε μου και μιλαμε για το πως θα λυσεις το προβλημα σου..

οχι. την ένδειξη την έβγαλε εν κινήσει. Δεν ειχα κανένα πρόβλημα με την λειτουργία του κινητήρα. Αν δεν επαιρνα το μηνυμα στον πινακα οργανων και δεν ειχα και το βολτόμετρο, δεν θα ειχα παρει τόσο νωρίς χαμπαρι (μεχρι να μην έχει δύναμη η μπαταρία να γυρίσει σωστά την μίζα). Με το που βάρεσε το buzzer και βλέπω το μηνυμα στο καντράν, κοιτάω το βολτόμετρο και βλέπω 11.5v καρφωμένα. Αναψα και τα φωτα για να δω αν πεφτει η ταση εστω και λίγο και δεν επεσε. Δεν δοκιμασα βεβαια να δώσω ταυτόχρονα μεγαλύτερα φορτία (μεγάλες σκάλες, ομίχλης, καλοριφέρ κτλ)

παρεμπιπτόντως τηλεφωνικά μου ζήτησαν για επισκευή δυναμό (αυτόματος+καρβουνάκια) 147 ευρώ. Δε νομίζω Τάκη...

jomor
18-01-12, 18:32
το βολτόμετρο βέβαια το έχω στην γραμμή του αναπτήρα, δεν νομίζω να υπάρχει στην ιδια γραμμή κανένα τρελλό φορτίο ή διαρροή και να μου ρίχνει την τάση, άλλωστε πήρα και το μηνυμα στο καντράν. Θα ξεκινήσω βέβαια το troubleshooting από τα βασικά και βλέπουμε.


αυτο που λέει ο Σωτήρης για το suzuki, το έχω πάθει! εχω κι ένα swift, οταν του αλλάξαμε μπαταρία το αμάξι λες και ειχε παθει σοκ, ετρεμε το μοτερ, το ρελαντι ειχε τρελλαθει κτλ. μην ανησυχείς θα στρώσει μόνο του μου λέγανε, και όντως έτσι έγινε. επανηλθε πολύ συντομα. περίεργα πράγματα..

jomor
18-01-12, 18:35
μηπως κολλησες με καμια ηλεκτροκολληση κατι πανω στο αυτοκινητο και δεν εβγαλες τον πολο... (λεω εγω τωρα) γιατι δυσκολα βγαζει ο δυναμος προβλημα στα 105000 χιλ.....

εχω κολλήσει με αργκον μια μπουκα στην εξάτμιση, αυτό πριν 4 χρόνια, ειχα ζητήσει βεβαια να αποσυνδέσουν πόλο καλού κακού και ψιλο-γελάγανε.. Ηλεκτροκόλληση ποτέ.

αντωνης147
18-01-12, 18:52
αν οντως εισαι σιγουρος πως ειναι το δυναμο πες μου να σου δωσω τηλ να τον φτιαξεις με 75-80 ευρω.

Danza
18-01-12, 19:12
εχω κολλήσει με αργκον μια μπουκα στην εξάτμιση, αυτό πριν 4 χρόνια, ειχα ζητήσει βεβαια να αποσυνδέσουν πόλο καλού κακού και ψιλο-γελάγανε.. Ηλεκτροκόλληση ποτέ.

Ε χαίρω πολύ.... Τι σε κάνει να νομίζεις οτι το αργκόν δεν έχει ρεύμα? Αν προσέξεις την ώρα που κολλάει γειώνει στο σασί του αυτοκινήτου.
Το μόνο που δεν έχει τάση είναι το καθαρό οξυγόνο αλλά δεν κάνει για να κολλήσεις εξατμίσεις λόγο οτι είναι τόσο δυνατό που μπορεί να σου λιώσει το μέταλλο.

Ξεκίνα πρώτα απο τις ενώσεις στα καλώδια του δυναμό να δείς αν είναι εντάξει και προχωράς μην πελαγώνεις απο τώρα :wiink:

jimmycorfu
18-01-12, 19:26
υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να θελει αλαγη ο μικροαυτοματος που βρισκεται κοντα η επανω στο δυναμο και ελεγχει την φορτιση αν εσαι τυχερος δεν θα καστισει ακριβα και θα γλιτωσεις την αλαγη δυναμο η τα καρβουνακια του αλλες φορες χρειαζεται αλαγη ο ροτορας του δυναμο γιατι τρογονται τα δαχτυλιδια που εχει επανω,ας ελπισουμε να ειναι μονο ο μικροαυτοματος.καλη τυχη !!!

jomor
18-01-12, 19:46
αντώνη σε ευχαριστώ. στείλε μου τα στοιχεία με pm, θα κανω τις δοκιμές μου πρώτα μήπως είναι κατι απλό και θα πράξω ανάλογα.

jomor
18-01-12, 19:53
Μετά κάνε και αυτούς τους ελέγχους καλού κακού:
Αρχικά θα καθαρίσεις τις επαφές της μπαταρίας απο τυχόν οξειδώσεις και θα κοιτάξεις το καλώδιο γείωσης.
Δεύτερον πρέπει να έχει ασφάλεια (100Α "μαχαιρωτή") απο το δυναμό πρός την μπαταρία αν έχει χαλαρώσει στους πόλους, επι την ευκαιρία καθάρισε και αυτές τις επαφές.
Τρίτον θα κοιτάξεις τα καλώδια αν είναι εντάξει σφιγμένα πάνω στο δυναμό. Το κεντρικό της φόρτισης λύνει και σφίγγει με 13άρι παξιμάδι, έλεγξέ το καλού κακού και επίσης κοίτα το καλώδιο της γείωσης πάνω στον κινητήρα.



αρα εκτός απο την γείωση μπαταρίας-σασι, να κοιτάξω και γειωση δυναμό-μοτερ, οκ. Λες να ειναι χαλαρή βίδα ή τοπική διάβρωση και να είναι τοσο χαζό το πρόβλημα? μακαρι. thanks

jomor
15-02-12, 11:13
τελικά ήταν ο αυτόματος (bosch). 75 ευρώ ο ηλεκτρολόγος (το κουτάκι του αυτοματου που μπήκε ήταν bosch), 20€ για το μαγαζί που κάναμε το βάλε βγάλε + ένα δώρο για το φιλαράκι που έκανε το (ξε)μοντάρισμα.