PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρραληλισμός γραμμών ADSL...



Γιώργος Ανώνυμος
19-01-12, 12:06
Γειά σας,

νομίζω ότι και οι εγκ/σεις για ασθενή ρεύματα εντάσσονται στα ηλεκτρολογικά, για τον λόγο αυτό νομίζω καταρχήν ότι δεν κάνω λάθος στην κατηγορία του παρόντος post.

Το θέμα μου είναι η βέλτιστη σχεδίαση της εσωτερικής ηλεκτρολογικής εγκατάστασης ώστε να επιτύχω τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα ADSL2+ σε σύνδεση μέχρι 24 Mbps και με τα παρακάτω δεδομένα:

Η μέχρι τώρα (καθαρά τηλεφωνική) εγκατάσταση έχει ως εξής:

1. Τηλεφ. συσκευή PSTN συνδεδεμένη στη ροζέτα εισόδου της γραμμής στο διαμέρισμα (μήκος καλωδίου σύνδεσης 1 μ.).

2. Παράλληλη γραμμή με καλώδιο τύπου ραζίμ (ζεύγος χωρίς επένδυση) μήκους 7 μ. για διασύνδεση σε δεύτερη τηλεφ. συσκευή.

3. Δεύτερη παράλληλη γραμμή με τηλεφ. καλώδιο τύπου εξωτερικού χώρου με μπλεντάζ και πλαστική επένδυση μήκους 20μ. το οποίο υποστηρίζει τηλεφ. συσκευή σε παρακείμενη αποθήκη.

Η νέα κατάσταση τώρα:

4. Σύνδεση ADSL2+ με MDM σε γραμμή μήκους 8μ. (δυστυχώς ο συγκεκριμένος χώρος δεν εγυπηρετείται τηελφωνικά από τις παραπάνω υφιστάμενες τηελεφωνικές γραμμές).

5. Διατήρηση του παραπάνω αριθμού (3) τηλεφ. συνδέσεων.

6. Μελλοντικά και τηλεφ. συσκευή πλησίον του MDM (too much?), οπότε πάμε στις 4!

Σκεφτόμουν καταρχήν να αποφύγω το νέο παραλληλισμό για το MDM με το να καταργήσω τον παραλληλισμό των 7μ. που είναι και με ραζίμ (δηλ. όχι ότι καλύτερο) και να οδηγήσω το νέο παραλληλισμό με καλώδιο τηλεφωνικό καλής ποιότητας στο MDM όπου εκεί θα γίνεται το split με το voice για να οδηγήσω από την έξοδο voice του splitter ένα καλώδιο ίδιας καλής ποιότητας στο άλλο δωμάτιο που συνδέονταν με το ραζίμ. Έτσι τελικά οι παραλληλισμοί θα παραμείνουν δύο στην είσοδο (ροζέτα) του ΟΤΕ. Μήπως όμως και αυτό από μόνο του είναι πάλι λίγο?

Εντέλλει υπάρχουν (?) κάποιοι πρακτικοί κανόνας εγκ/σης:

α. για τον αριθμό παράλληλων συνδέσεων γραμμών τηλεφωνίας,
β. για το που συνίσταται να γίνει το splitting, κοντά στο mdm ή στην είσοδο όταν μεταξύ τους υπάρχει ένα καλώδιο σχετικά μεγάλου μήκους,
γ. μήπως πρέπει να γίνει σχεδίαση-εγκ/ση from scratch?
δ. ποιoύς extra (πέραν αυτού του mdm) splitter να επιλέξω ή/και να αντικαταστήσω αυτούς του mdm.

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις (αν δεν βαρεθήκατε να διαβάζετε τα παραπάνω),
Γιώργος

SV1JRT
19-01-12, 13:24
Φίλε μου, στην περιγραφή... έχασα την μπάλα.
Αν θές κάνε ένα πρόχειρο σχέδιο του πρίν και μετά να το δώ.
Τώρα, για το aDSL ROUTER σε απλή τηλεφωνική γραμμή (PSTN - ΑΝΝΕΧ Α) δεν μπαίνει splitter. Η τηλεφωνική γραμμή πάει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο router. Σε κάθε συσκευή τηλεφώνου θα βάλεις και απο ενα φίλτρο aDSL. Ο κανόνας είναι το router να βρίσκετε όσο το δυνατόν πιο κοντά στη ροζέτα εισόδου μι ΚΟΝΤΑ καλώδια, ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΛΟΥΡΕΣ και όσο το δυνατόν λιγότερα τηλέφωνα συνδεδεμένα σε παράληλη συνδεσμολογία. (Στις εταιρικές εγκαταστάσεις που κάνουμε στην εταιρεία που εργάζομαι, δεν συνδέουμε ΚΑΜΙΑ τηλεφωνική συσκευή στην γραμμή. ΜΟΝΟ το router).

Γιώργος Ανώνυμος
19-01-12, 14:15
Τώρα, για το aDSL ROUTER σε απλή τηλεφωνική γραμμή (PSTN - ΑΝΝΕΧ Α) δεν μπαίνει splitter. Η τηλεφωνική γραμμή πάει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο router. Σε κάθε συσκευή τηλεφώνου θα βάλεις και απο ενα φίλτρο aDSL. Ο

Καλησπέρα,

αν θέλω στο σημείο σύνδεσης του router να συνδέσω και τηλέφωνο τότε χρησιμοποιώ το splitter με τις δύο εξόδους για voice και data. Σωστά?

Στο σημείο σύνδεσης του router προς το παρόν δεν θα συνδέσω τηλέφωνο, απλά χρησιμοποιώ τον splitter στο σημείο σύνδεσης με τον router για να δημιουργήσω μία ΄προέκταση΄ της γραμμής από την έξοδο του splitter για τηλέφωνο για να συνδέσω το καλώδιο τηλεφώνου προς το άλλο δωμάτιο.

Τι γλιτώνω με αυτό? Έναν ακόμα παράλληλο κλάδο από την ροζέτα προς το τηλέφωνο του άλλου δωματίου. Τουλάχιστον μέχρι τον router θα υπάρχει ένας μόνο κλάδος. Βέβαια στη ροζέτα θα παραμείνουν το απ'ευθείας (1μ.) τηλέφωνο και η μεγάλη γραμμή (20μ.) προς
την αποθήκη.

Δεν ξέρω αν είμαι πιο κατανοητός τώρα.

Δυστυχώς αφοσιωμένη γραμμή για το router είναι πολυτέλεια! Πρέπε να ζήσω με το... σουρφετό από τηλέφωνο αλλά να κάνω και τη δουλειά μου με το Internet σίγουρα όμως όχι στην υψηλότερη δυνατή ταχύτητα!!

vasilllis
19-01-12, 18:07
Επειδη σε βλεπω εχεις τρελαθει να σου δωσω μια συμβουλη.
Το .εγαλο προβλημα σε θορυβο και απωλειες ειναι απο το σπιτι σου μεχρι τον οτε,και οχι μεσα στο σπιτι σου.
Ξηλωσε τα ολα κανε μια δοκιμη και ξαναδοκιμασε με ολα πανω.
Απο προσωπικη εμπειρια με μονιμα δυο τηλεφωνα συναγερμο και router οι απωλειες που ειχα μετα απο δοκιμη ηταν το. Τιποτα.
Εννοειται οτι ο router ειναι στην πρωτη πριζα και οι συνδεσεις αψογες.

plouf
19-01-12, 18:12
οπως προείπε ο φίλος μεσα στο σπίτι η διαφορα ειναι ασήμαντη... το προβλημα είναι μεχρι το σπίτι σου.

απλώς συνηθώς στο τηλέφωνο οι πάροχοι σου λένε το κλασικο οτι εχεις πρόβλημα εσυ...

picdev
19-01-12, 18:44
οπως προείπε ο φίλος μεσα στο σπίτι η διαφορα ειναι ασήμαντη... το προβλημα είναι μεχρι το σπίτι σου.

απλώς συνηθώς στο τηλέφωνο οι πάροχοι σου λένε το κλασικο οτι εχεις πρόβλημα εσυ...

ανάλογα το σπίτι και ανάλογα τις συνδέσεις, στο σπίτι μου έχω διαφορά μέχρι και 4mbit απο τη πρώτη μπρίζα,
κάνεις μια δοκιμή στη πρώτη μπρίζα και βλέπεις, οι συνδέσεις που κάνουν οι ηλεκτρολόγοι με το απλό καλώδιο,που απλά το στρίβουν είναι ότι χειρότερο για το ADSL

plouf
19-01-12, 18:53
ανάλογα το σπίτι και ανάλογα τις συνδέσεις, στο σπίτι μου έχω διαφορά μέχρι και 4mbit απο τη πρώτη μπρίζα,
κάνεις μια δοκιμή στη πρώτη μπρίζα και βλέπεις, οι συνδέσεις που κάνουν οι ηλεκτρολόγοι με το απλό καλώδιο,που απλά το στρίβουν είναι ότι χειρότερο για το ADSL

κανενας ηλεκτρολογος δεν στριβει... περιστραμενο ειναι κατα την αγορα

ts0gl1s
19-01-12, 19:23
Κάπου άκουσα ότι άμα αγοράσεις δικό σου modem royter θα έχεις καλύτερη απόδοση από αυτό που σ δίνει η εταιρία δεν ξέρω άμα ισχύει αλλα ικανούς τους έχω καταρχάς όλους μας έχουν σε φίλτρα ανάλογα τι τραβάμε μας κόβουν δεν μας δίνουν

mariosinsuex
19-01-12, 20:54
ΝΑΙ.....
Με το να αντικαταστήσεις το Modem -router με ένα από άλλη γνωστή εταιρία,εκτός άλλων λόγων και ΜΟΝΟ αν οφείλεται στην αδυναμία του συγκεκριμένου modem -router να διαχειριστεί την σύνδεσή σου,τότε θα δεις μεσαία εώς καλή απόκριση της συμπεριφοράς και σταθερότητας της γραμμής.
Υπάρχουν πολλές αξιόλογες συσκευές στο εμπόριο.
Απλά διάλεξε εκείνη που κάνει καλύτερα τη δουλειά που θέλεις.
Υπάρχουν κάποια (2 μόνο) τα οποία έχουν δυνατότητα καλύτερης διαχείρισης για κατέβασμα αρχείων πχ (να έχουν εώς 3 Mbs upload),όχι ότι οι γραμμές μας φτάνουν σε αυτό το σημείο ,απλά έχουν καλύτερη απόκριση στο uploading("δεν μπουκώνουν").
Με περίπου 10 λεπτά διάβασμα είμαι σίγουρος ότι θα καταλήξεις στην καλύτερη επιλογή .

SV1JRT
20-01-12, 09:10
κανενας ηλεκτρολογος δεν στριβει... περιστραμενο ειναι κατα την αγορα

Ενωεί το "στρίψιμο" που κάνουν οι "μάστορες" στον χαλκό για να συνδέσουν τα καλώδια. Οχι το στρίψιμο του UTP μέσα στο καλώδιο....

ΣΑΦΩΣ και η κακή εσωτερική καλωδίωση τηλεφώνου είναι πρόβλημα. Η κακή καλωδίωση θα ανεβάσει ΠΟΛΥ το ποσοστό θορύβου στην γραμμή και οι πολές συσκευές θα κατεβάσουν την ολική αντίσταση του κυκλώματος.

thanos_x
20-01-12, 13:33
Καλημέρα μια ερωτηση σεχτική με το θεμα....
Εχω συνδεση hol με ταχυτητα απο 4 μεχρι 6
Το πρωτο διαστημα η ταχυτητα ηταν μια χαρα γυρω στο 5 με 5,5 μετρημενο απο διαφορετικες σελιδες στο δικτυο...
Ξαφνικα και χωρις καμια αλλαγη ουτε στα καλωδια ουτε στις πριζες καμια μα καμια αλλαγη η ταχυτητα επεσε στο 1.8 με 2 το πολυ..
Η hol εστειλε τεχνικο και ειπε οτι φταιει ο Οτε... τα γνωστα... μαλιστα ο τεχνικος της Hol ανεφερε οτι πραγματι το ρουτερ δεν μπορει να χρονισει σε πιο ψηλη ταχυτητα και ισως λεει φταιει η αποσταση απο το κεντρο τους... μονο που το σπιτι δεν περπατησε εμεινε εκει που το εχτισε ο εργολαβος... τελως παντων...
Ο τεχνικος του Οτε ηρθε 2 φορες... και μετρησε με οργανο στο κουτι συνδεσεων της πολυκατοικιας οτι η ταχυτητα ειναι σωστη... τουλαχιστον 5.5.
Μεχρι τον πρωτο οροφο που ειμαι αρα πολυ λιγη αποσταση της καλωδιωσης υπηρχει αυτη η απωλεια...
Ξαναεξετασα την πριζα αποσυνδεσα ολες τις τηλεφωνικες συσκευες εβγαλα ολα τα φιλτρα... αφησα μονο το ρουτερ... δοκιμασα και αλλο ρουτερ οπως μου ειχε πει καποιος.... τιποτα η ταχυτητα κολησε στο 2...
Τι μπορει να συμβαινει ρε παιδια... μηπως καποιος λεει μπαρουφες; Οτε η Hol;

Υγ Υπαρχει περιπτωση να εχει κατεβασει ταχυτητα η hol λογω πχ υπερφορτωσης η κατι αλλο;

picdev
20-01-12, 13:42
γενικά η κάθε εταιρεία τις κατεβάζει ανάλογα με το dlsam, αλλά όχι τόσο πολύ ,
βάλε το router σου στη πρώτη μπρίζα να δεις όσο συχρονίζει, βάλτο και στο κατανεμιτή της πολυκατοικίας,
δοκίμασε το σε άλλο σπίτι ή δοκίμασε άλλο router, μπορεί να φταίει και η καρτα σου sto dslam (δηλαδή είναι πρόβλημα της HOL)

SV1JRT
20-01-12, 14:11
Καλημέρα μια ερωτηση σεχτική με το θεμα....
Εχω συνδεση hol με ταχυτητα απο 4 μεχρι 6
Το πρωτο διαστημα η ταχυτητα ηταν μια χαρα γυρω στο 5 με 5,5 μετρημενο απο διαφορετικες σελιδες στο δικτυο...
Ξαφνικα και χωρις καμια αλλαγη ουτε στα καλωδια ουτε στις πριζες καμια μα καμια αλλαγη η ταχυτητα επεσε στο 1.8 με 2 το πολυ..
Η hol εστειλε τεχνικο και ειπε οτι φταιει ο Οτε... τα γνωστα... μαλιστα ο τεχνικος της Hol ανεφερε οτι πραγματι το ρουτερ δεν μπορει να χρονισει σε πιο ψηλη ταχυτητα και ισως λεει φταιει η αποσταση απο το κεντρο τους... μονο που το σπιτι δεν περπατησε εμεινε εκει που το εχτισε ο εργολαβος... τελως παντων...
Ο τεχνικος του Οτε ηρθε 2 φορες... και μετρησε με οργανο στο κουτι συνδεσεων της πολυκατοικιας οτι η ταχυτητα ειναι σωστη... τουλαχιστον 5.5.
Μεχρι τον πρωτο οροφο που ειμαι αρα πολυ λιγη αποσταση της καλωδιωσης υπηρχει αυτη η απωλεια...
Ξαναεξετασα την πριζα αποσυνδεσα ολες τις τηλεφωνικες συσκευες εβγαλα ολα τα φιλτρα... αφησα μονο το ρουτερ... δοκιμασα και αλλο ρουτερ οπως μου ειχε πει καποιος.... τιποτα η ταχυτητα κολησε στο 2...
Τι μπορει να συμβαινει ρε παιδια... μηπως καποιος λεει μπαρουφες; Οτε η Hol;

Υγ Υπαρχει περιπτωση να εχει κατεβασει ταχυτητα η hol λογω πχ υπερφορτωσης η κατι αλλο;


Πάρε ΞΑΝΑ την HOL και απαίτησε να σου διορθωσουν την γραμμή. (Ηρεμα, χωρίς φωνές).
Αν σου πούνε πάλι οτι την έλεγξαν και "φταίει ο ΟΤΕ" πές τους ήρεμα και απλά οτι εσύ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ HOL και ΟΧΙ ΤΟΝ ΟΤΕ.
Είναι δική τους δουλειά να το φτιάξουν, αλιώς τα μαζεύεις και πάς αλλού. Ουτε συμβόλαια ισχύουν με τοσο κακή ποιότητα υπηρεσιών ούτε τίποτα...

picdev
20-01-12, 14:25
δεν είναι πάντα δουλειά της HOL, αν το πρόβλημα είναι στο χαλκό-δίκτυο είναι δουλειά του οτε να το φτιάξει,
αν είναι στο dlsam είναι της Hol δουλειά να το φτιάξει, αλλά αφού σου μέτρησε τη γραμμή ο ΟΤΕ, δοκίμασε άλλο ρουτερ,
και μετά πάρε τη hol και πες οτι ο ΟΤΕ σου βρήκε οκ τη γραμμή και οτι άλλαξες και ρουτερ

john77
20-01-12, 15:04
δεν είναι πάντα δουλειά της HOL, αν το πρόβλημα είναι στο χαλκό-δίκτυο είναι δουλειά του οτε να το φτιάξει,
αν είναι στο dlsam είναι της Hol δουλειά να το φτιάξει, αλλά αφού σου μέτρησε τη γραμμή ο ΟΤΕ, δοκίμασε άλλο ρουτερ,
και μετά πάρε τη hol και πες οτι ο ΟΤΕ σου βρήκε οκ τη γραμμή και οτι άλλαξες και ρουτερ

Εγω οταν ειχα προβλημα και μου λεγαν οτι φταιει ο οτε εστειλα αιτηση αλλαγη παροχου και κατευθειαν την επομενη στιγμη ηρθε τεχνικος στο σπιτι. Δεν λυθηκε βεβαια αλλα επεμεινα στην αλλαγη παροχου και ως δια μαγειας 2 βδομαδες μετα με τον αλλο παροχο δεν ειχα κανενα προβλημα..

SV1JRT
20-01-12, 15:11
δεν είναι πάντα δουλειά της HOL, αν το πρόβλημα είναι στο χαλκό-δίκτυο είναι δουλειά του οτε να το φτιάξει,
αν είναι στο dlsam είναι της Hol δουλειά να το φτιάξει, αλλά αφού σου μέτρησε τη γραμμή ο ΟΤΕ, δοκίμασε άλλο ρουτερ,
και μετά πάρε τη hol και πες οτι ο ΟΤΕ σου βρήκε οκ τη γραμμή και οτι άλλαξες και ρουτερ

ΔΕΝ ειναι ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ δουλειά να βρει ποιος φταίει για την κακή υπηρεσία που του προσφέρει ο πάροχος.
Ο πελάτης πληρώνει τον πάροχο και απαιτεί να βρεί Ο ΠΑΡΟΧΟΣ ποιο είναι το πρόβλημα.
Ετσι κι αλλιώς, αμ πάρεις τηλέφωνο τον ΟΤΕ και του πείς "Είμαι συνδρομητής στον ΤΑΔΕ πάροχο και έχω πρόβλημα" θα σου πεί αμέσως "Πάρε τηλέφωνο τον πάροχο σου, να σου λήσει το πρόβλημα. ΓΕΙΑ ΣΑΣ".....

vasilllis
20-01-12, 18:05
Θανο για σωστη μετρηση πρεπει να κατεβασεις απο FTP site.μπες μεσα στην Ari πχ και κατεβασε ενα αρχειο να δουμε τι download εχεις.μην βασιζεσαι στα speetest κλπ.
επισης μεσα στο Adam.great εχει στοιχεια για ,snr,margin,noise που πρεπει να εχει μια γραμμη και σε τι οφειλεται αυτο.

Γιώργος Ανώνυμος
24-01-12, 16:42
Για τη μέτρηση FTP παίζουν και οι servers τύπου rapidshare, γιατί υποτίθεται ότι η πρόσβαση σε αυτούς είναι μέσα από Χ hops οπότε catch the egg and make PSI (haircut)?

Ένα άλλο πρόβλημα είναι οι Κινεζιές που κατά καιρούς λανσάρουν οι πάροχοι, οπότε κλασικά modems όπως το Thomson TG585 (άλλοτε best seller) έχουν εξαφανιστεί πλεόν. Και άντε να μάθεις τα καινούργια interface και εντάξει, δεν περιμένεις και τους καλύτερους συγχρονισμούς με τα DSLAM.

Εντέλλει, σύμφωνα με τα γραφόμενά σας, οι πολλοί παραλληλισμοί δεν είναι τόσο μεγάλο κακό όσο περίμενα, όντας παράλληλα φορτία στην είσοδο γραμμής του ADSL! Για να δούμε, τουλάχιστον θα αποφύγω το μερεμέτιασμα της υπάρχουσας εσωτερικής εγκατάστασης!! Θα βάλω και ένα σκυλί Zyxel μονόπορτο και θα είμαι άρχοντας!!!
Χαιρετώ...

NOZZON
26-01-12, 08:42
Παίδες το μόνο που παίζει με τα μηχανήματα που σου δίνουν οι εταιρίες είναι ότι τα φτύνουν σχετικά γρήγορα!Δεν χρειάζεται να πάρει κανείς άλλο! Κάτσε και ψάξε με προσοχή τις ρυθμίσεις του και μην τις αφήνεις εργοστασιακές....αν κατεβάζεις και από torrent βάλε ρύθμιση να αλλάζει συντομότερα IP.... Για αποιαδήποτε προβλήματα φταίει πάντα ο πάροχος σου και όχι ο ΟΤΕ (εκτός αν έχεις αυτόν πάροχο). Είναι υποχρεωμένος αυτός να κανονίσει με τον ΟΤΕ τον όποιο έλεγχο...μην κάνετε εσείς δοθλειά άλλων (Ξέρω πολύ καλά τι σας λέω - ψάχτε το λίγο και αν διαφωνεί κανείς...)!

PCMan
26-01-12, 09:09
Εγώ πάντως όπως και πολλοί άλλοι, είμαι ευχαριστημένος με το sagem 2404 που μου έδωσε ο οτές. 3 χρόνια δουλεύει ασταμάτητα με 8 pc στην καμπούρα του και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα ακόμα και με το ζόρι που τρώει όταν του χαμηλώνω το snr margin στα 3-4db για να κλειδώνει ψηλά.

stom
26-01-12, 11:52
Τώρα, για το aDSL ROUTER σε απλή τηλεφωνική γραμμή (PSTN - ΑΝΝΕΧ Α) δεν μπαίνει splitter. Η τηλεφωνική γραμμή πάει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο router. Σε κάθε συσκευή τηλεφώνου θα βάλεις και απο ενα φίλτρο aDSL.

Μπαινει και παραμπενει splitter.
Σε περιπτωσεις μαλιστα που η εσωτερικη εγκατασταση εχει θεματα, η τοποθετηση splitter στην εισοδο μπορει να τα περιορισει, κατι που τα φιλτρα σε καθε συσκευη ΔΕΝ θα κανει.
Το σωστο ειναι οτι σε περιπτωσεις ISDN δεν μπαινουν φιλτρα, και οτι τα splitter για pstn ειναι διαφορετικα απο τα splitter για isdn.

Και ισχυει οτι το pstn θα πηγαινει παντα καλυτερα σαν adsl απο το isdn στο ιδιο καλωδιο.

Γιώργος Ανώνυμος
26-01-12, 13:58
Ένα άλλο πρόβλημα είναι οι Κινεζιές που κατά καιρούς λανσάρουν οι πάροχοι, οπότε κλασικά modems όπως το Thomson TG585 (άλλοτε best seller) έχουν εξαφανιστεί πλεόν.

Και εκεί που είπα ένα καλό λόγο για το TG585v7 φαίνεται ότι μας άφησε χρόνους. Με το που γίνεται power on το λαμπάκι μπορεί να μην γίνεται κόκκινο (βλάβη) αλλά δεν γίνεται ούτε πράσινο. Ανάβει πορτοκαλί (και παραμένει εκεί) που κατά το εγχειρίδιο λειτουργίας σημαίνει bootstrap loading ή κάτι τέτοιο ενώ δεν υπάρχει άλλη αναφορά στο bootstrap στο εγχειρίδιο αλλά ούτε και στο διαδίκτυο!

Θα κάνω μία προσπάθεια flash αλλά επειδή γίνεται μέσω του port1 του Ethernet (δεν διαθέτει σειριακή ή άλλη flash πόρτα) δεν είμαι αισιόδοξος γιατί δεν συνδέεται στο web interface, εκτός αν παίζει καμία low level διαδικασία μέσω του Ethernet interface. Επίσης το harware (general) reset δεν είχε κανένα αποτέλεσμα!!

Πάμε γιάλλα λοιπόν!

Γιώργος Ανώνυμος
22-02-12, 11:25
Τελικά το flash-άρισα το Thomson με το latest vesrion και όλα καλά ως προς αυτό τουλάχιστον. Το θέμα που προέκυψε στη συνέχεια είναι ότι ένα καινούγιο huawei adsl modem που αγόρασα δεν μπορεί να παραλληλιστεί στη γραμμή ADSL με το Thomson ή με ένα άλλο Zyxel που έχω. Συγκεκριμένα το STB είναι συνδεδεμένο στο Huawei και το Thomson στο PC. Όταν θέλω να μπω στο Internet, που συνήθως δεν το κάνω συχνά, μέχρι τώρα έκλεινα το modem του STB, άνοιγα το Thomson και όλα καλά. Το ανάποδο για να επαναφέρω σε λειτουργία το STB και να δω TV. Δυστυχώς τώρα με το Huawei όταν συνδέω τη γραμμή line στο Thomson ή Zyxel (χωρίς να τα κάνω power on) το Huawei αποσυγχρονίζεται και ρίχνει το broadband! Είναι άραγε τόσο ευαίσθητο ή έχει καμία υψηλή αντίσταση εισόδου γραμμής που πρακτικά ο παραλληλισμός έχει ως συνέπεια να μην 'παίρνει ενέργεια' από την γραμμή? Δεν ξέρω τί να υποθέσω. Και δεν γουστάρω τα γουίφια μέσα στο σπίτι!

Καλημερίζω!!

plouf
22-02-12, 11:28
h θεση STB εινα ιγια το Conn-X ΤV και μόνο, βάλτο σε άλλη...

Γιώργος Ανώνυμος
22-02-12, 11:29
Μα Conn-X ΤV έχω!!!

plouf
22-02-12, 11:31
οκ λαθος το διαβασα...

ανορθοδοξος τροπος παντως... δοκιμασες αντι να τα σβηνεις να βγαζεις το καλώδιο adsl απο τα modem/router?

Γιώργος Ανώνυμος
22-02-12, 11:33
Δηλαδή ποιο ορθόδοξο είναι να βγάζω-μπάζω πλαγκάκια από το να κλέινω τους διακόπτες. Υπόψη ότι δεν τα χρησιμοποιώ μόνο εγώ!

plouf
22-02-12, 11:53
ανορθόδοξος = 2 ρουτερ σε 1 ADSL
το σωστό ειναι να τραβήξεις καλωδίο δικτύου απο το 1 router που θα είναι μονιμα συνδεμένο , ή ασύρματα παλι απο το ίδιο (προφανώς αυτό που έχει το το ΤιΒι) ή παλι ethernet αλλα powerplug (δίκτυο μέσω πρίζας)

Γιώργος Ανώνυμος
22-02-12, 13:23
ανορθόδοξος = 2 ρουτερ σε 1 ADSL


Ναι, δεν είναι ότι καλύτερο!

Είπα να αποφύγω τπτ powerlines (π.χ. powerplugs της Corrinex) που συνιστά ο ΟΤΕ. Μάλλον θα πάω με γουίφι!

Ευχαριστώ

jami
22-02-12, 14:20
Παιδιά έπεσαν στα χέρια μου 2 Powerline 85Mbps διαφορετικής μάρκας,ίδιας ταχύτητας και τα άνοιξα και μέσα η πλακέτα και στα δύο ήταν λές και βγήκαν απο φωτοτυπικό!Το ένα TP-Link και το άλλο Sweex.;Άσχετο!Το homeplug είναι υπεραρκετό για το STB του ΟΤΕ.Δοκιμασμένο.Ούτως η άλλως τα 8Mbps της υπηρεσίας OTE TV υπερκαλύπτονται απο τα 85!!

Γιώργος Ανώνυμος
22-02-12, 14:28
Το homeplug είναι υπεραρκετό για το STB του ΟΤΕ.Δοκιμασμένο.Ούτως η άλλως τα 8Mbps της υπηρεσίας OTE TV υπερκαλύπτονται απο τα 85!!

Απ'ότι διάβασα σε κάποια σχετικά forums το πρόβλημα δεν είναι το bitrate αλλά η υποστήριξη πρωτοκόλλων για Ethernet. Με άλλα λόγια υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας. Κάποιοι ωστόσο παραπονούνται και για την ταχύτητα! Γι'αυτό καλύτερα να πάει κανείς με την πεπατημένη (oteshop για connx) και για τα powerlines...

jami
22-02-12, 14:44
Τι να σου πώ.Δεν μου έχει τύχει αυτό που λές.Παίρνω διάφορες.Αυτή τη στιγμή στο σπίτι μου έχω 1 sweex,1 Netgear και 1 TP-Link στο ίδιο κύκλωμα και δεν αντιμετωπίζω αυτό που λές.Λές να τύχει σε εσένα;

Γιώργος Ανώνυμος
22-02-12, 15:12
Θα ψάξω για κανένα σχετικό link διότι δεν τα αποθήκευσα...

jami
22-02-12, 15:15
Εύχομαι καλή τύχη!!!Αν τα αγοράσεις, πές μας μια τιμή να γνωρίζουμε!!

Γιώργος Ανώνυμος
22-02-12, 15:24
69 γιούρια!

http://oteshop.ote.gr/storefront/en/for-the-home/conn-x/equipment/wireless-lan-accessories/corinex-hd200-wall-mount/prodCorinex_HD200_Wall_Mount.html

Τα TP-link και λοιπά εκεί παίζουν?

jami
22-02-12, 21:39
Είχα βρεί στο Pixmania σετ 85Mbps Netgear+Mεταφορικά=45€

Γιώργος Ανώνυμος
01-03-12, 14:37
Το συγκεκριμένο της oteshop έχει το πλεονέκτημα της εξόδου σε σούκο ώστε να μπορείς να συνδέσεις σε αυτό πολύπριζο ασφαλείας. Τα powerlines του e-shop για παράδειγμα δεν διαθέτουν την έξοδο σούκο. Στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχει κοντινή πρίζα για τις συσκευές, άρα power line και αντικεραυνικό πολύπριζο θα πρέπει να μοιράζονται την ίδια!
Τεχνικό φυλλάδιο αυτού του oteshop υπάρχει στο:
http://www.corinex.com/product/homenet-power-plug-eu-plug (http://www.corinex.com/product/homenet-power-plug-eu-plug)

Αν η τσέπη βέβαια αντέχει τη διαφορά από τα 35 στα 70 περίπου γιούρια!

Γιώργος Ανώνυμος
13-03-12, 12:38
Μία απορία ολίγον βλακώδης αλλά δεν βρίσκω αναφορές στο διαδίκτυο:

Τα απλά τηλεφωνικά πριζάκια τοίχου RJ11 π.χ. στην έκδοσή τους με δύο εξόδους RJ11 με το αυτοκόλλητο στήριξης και με βιδωτό καλώδιο στην είσοδό τους πως τα τοποθετώ:

1. με τις έξοδους plug RJ11 προς τηλέφωνο και router προς τα επάνω ?
2. με τις έξοδους plug RJ11 προς τηλέφωνο και router προς τα κάτω?
3. με τις έξοδους plug RJ11 προς τηλέφωνο και router προς το πλάι?

Υπάρχει κάποιος κανόνας? Στη δική μου περίπτωση δεν θέλω να καταργήσω την παραδοσιακή ροζέτα του ΟΤΕ γιατί μου επιτρέπει καλή στήριξη για τους παράλληλους κλάδους αλλά θα τραβήξω από εκεί έναν παραλληλισμό προς το2πορτο πριζάκι. Σκεφτόμουν τα plugs να τα βγάλω στο πλάι από την πλευρά που είναι το τηλέφωνο. Από την άλλη το να κρέμεται στο πλάι το φιλτρλακι για το τηλέφωνο δεν μου άρεσε ιδιαίτερα...

plouf
13-03-12, 12:54
έχει σημασία ?
όπως θες βάλτα

Γιώργος Ανώνυμος
13-03-12, 15:03
Όλα δουλεύουν, το θέμα είναι να γίνεται σωστά η δουλειά ώστε να έχεις και ένα ωραίο αποτέλεσμα λειτουργικά και αισθητικά και ειδικά αν γίνεται σε ένα προσεγμένο (κατά τα άλλα χώρο) να μην υπάρχουν... παραφωνίες-ατσαλιές!

jami
13-03-12, 15:04
Βάλτα στο πλάι ωστε να μην μαζεύει σκόνες και χνούδια(αν είναι πρός τα επάνω),αλλα να μπορείς και να τα έχεις του χεριού σου!

Γιώργος Ανώνυμος
13-03-12, 15:49
Αυτό που λέγαν οι παλιοί ηλεκτρολόγοι, ευθεία τα καλώδια χωρίς κάμψεις (όπου δεν είναι απαραίτητο). Πολύ το κουράζω, απλά δέχτηκα κριτική με το γάντι του τύπου: γιατί έβαλες τις υποδοχές (plugs) στο πλάι? Και λέω είναι δα τόσο σημαντικό ή τόσο... παράφωνο? Όλα τα καλώδια που μπαίνουν σε χωνευτές πρίζες τοίχων κουρμπιάζουν διότι τα plugs είναι κάθετα στον τοίχο ή στην καλύτερη περίπτωση υπό γωνία (κλίση προς τα κάτω). Στις εξωτερικές μικρού πάχους υπάρχει η δυνατότητα να κουρμπιάσουν όχι προς τα έξω αλλά στο πλάι αλλά υπάρχει και η δυνατότητα να μην κουρμπιάσουν καθόλου και να παραμείνουν παράλληλα με τον τοίχο.

Ελπίζω το επόμενο project να είναι πιό ενδιαφέρον και σύνθετο! Αλλά είναι αυτό που λένε ότι και το πιό απλό αντικείμενο έχει από πίσω του όσο βάθος γουστάρει να αντλήσει κανείς...!!