PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωματειο ραδιοτεχνιτων



fanis7
19-01-12, 19:55
Καλησπερα
θα ηθελα να ρωτησω εαν κανενας γνωριζει καποιο συλλογο ή σωματειο ραδιοτεχνιτων στην πατρα ή και πανελλαδικα.
Το ποιο κοντινο που βρηκα ειναι ο ΣΑΡΕ αλλα αυτος λεει οτι ειναι για ραδιοηλεκτρολογους

jimk
19-01-12, 20:02
δεν ειναι για ραδιοτεχνιτες???περιεργο..

ggr
19-01-12, 20:42
Ο Σαρε ειναι και για ραδιοτεχνιτες απλα για να γινει καποιος μελος πρεπει περα απο την αδεια ασκησης επαγγελματος , να εχει κανει και εναρξη επαγγελματος με βιβλια ΤΕΒΕ κτλ.

fanis7
20-01-12, 00:41
Εγω θελω να βγαλω την αδεια του ραδιοτεχνιτη και μου ειπαν στην επιθ.εργασιας οτι στην βεβαιωση του εργοδοτη που εχω θα πρεπει να μου την σφαγισει καποιο αρμοδειο σωματειο ραδιοτεχνιτων αν υπαρχει για να την σφαγισουν και αυτοι και να την καταθεσω στο υπουργειο μεταφορων μαζι με τα ενσημα που εχω για να παρω την αδεια

ggr
20-01-12, 00:49
Προφανως θα εννοουν το σωματειο στο οποιο ανηκει ο εργοδοτης σου.

fanis7
20-01-12, 00:54
οχι μου ειπαν σωματειο ραδιοτεχνιτων.ο εργοδοτης ειναι εταιρια συστηματων ασφαλειας και σιγουρα ανηκει σε δικο τους σωματειο

ggr
20-01-12, 00:58
Δεν ξερω τι να σου πω, εμπλεξες με τη γραφειοκρατια... κι εγω δεν εβρισκα ακρη και τελικα εδωσα εξετασεις για να παρω την αδεια (πανευκολα ηταν τα θεματα) και ξεμπερδεψα.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
20-01-12, 01:08
Εγω θελω να βγαλω την αδεια του ραδιοτεχνιτη και μου ειπαν στην επιθ.εργασιας οτι στην βεβαιωση του εργοδοτη που εχω θα πρεπει να μου την σφαγισει καποιο αρμοδειο σωματειο ραδιοτεχνιτων αν υπαρχει για να την σφαγισουν και αυτοι και να την καταθεσω στο υπουργειο μεταφορων μαζι με τα ενσημα που εχω για να παρω την αδεια



δεν έχει καμιά αρμοδιότητα η επιθεώρηση εργασίας να δίνει συμβουλές αν διαβάσεις το Β.Δ 510 και το Ν.Δ 2624 θα καταλάβεις.
αρμόδιο για πληροφορίες είναι η διεύθυνση μεταφορών στο νομό σου.
για να σε βάλω λίγο στο κλίμα θα πρέπει να έχεις 400 ένσημα για να πάρεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και την άδεια λειτουργείας εργαστηρίου αυτός που θα σου υπογράψει τη δήλωση πρέπει να έχει και τις 2 αυτές άδειες(αυτό ισχύει αν είχες τελειώσει Τ.Ε.Λ)για Τ.Ε.Σ και Τ.Ε.Ι καταθέτεις τα χαρτιά και παίρνεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μπορεί και να μην ισχύει τίποτα απο αυτά που σου έγραψα λόγω απελευθέρωσης των κλειστών επαγγελμάτων