PDA

Επιστροφή στο Forum : Πετρέλαιο-λέβητας ή κλιματιστικό.



Ηλιας Α
19-01-12, 23:44
Καλησπέρα.
Έστω σε μια πόλη ( το χειμώνα ) η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι σταθερή 13 ° C, και θέλω να αυξήσω τη θερμοκρασία ενός χώρου κατά 8 ° C.
Θα ήθελα τη γνώμη σας ποια είναι η οικονομικά συμφέρουσα λύση Πετρέλαιο-λέβητας ή κλιματιστικό;
Τιμή πετρελαίου 1 € / λίτρο.
Τιμή Kwat / h μια μέση τιμή επαγγελματικής κατανάλωσης Ν 2

antonis_p
19-01-12, 23:48
"ενός χώρου" τί; Ενιαίου; Διαμέρισμα με χ δωμάτια;

Ηλιας Α
20-01-12, 00:39
"ενός χώρου" τί; Ενιαίου; Διαμέρισμα με χ δωμάτια;
Αν έχει διαφορά θεώρησε το χώρο ενιαίο.
Και αν έχει διαφορά, που αποδίδεις τη διαφορά;

antonis_p
20-01-12, 00:46
Αν έχει διαφορά θεώρησε το χώρο ενιαίο.
Και αν έχει διαφορά, που αποδίδεις τη διαφορά;

Ένας ενιαίος χώρος ζεσταίνεται από ένα κλιματιστικό, όχι όμως και πολλά δωμάτια, κανονικά θέλεις ένα AC για κάθε χώρο.
Αν ήταν πολλά δωμάτια θα ήταν προτιμότερο να τοποθετήσεις θέρμανση με αντίστοιχα σώματα σε κάθε δωμάτιο.

Τετραγωνικά; Μόνωση;

Ηλιας Α
20-01-12, 01:01
Επί του θέματος στο ερώτημά μου << Θα ήθελα τη γνώμη σας ποια είναι η οικονομικά συμφέρουσα λύση Πετρέλαιο-λέβητας ή κλιματιστικό;>>
Και για να γίνω ποιο σαφής ερωτώ το λειτουργικό κόστος, και όχι το κόστος εγκατάστασης.
<< Τετραγωνικά; Μόνωση;>>
Μα εξυπακούεται ότι αυτά είναι τα ίδια και στις 2 περιπτώσεις

BESTCHRISS
20-01-12, 01:45
Λύσεις
1)σόμπα πελετ εκκίνηση 1200 Ε μισό κόστος από το πετρέλαιο ζεσταίνεις όλους τους χώρους αν έχεις ανοιχτές τις πόρτες
2)λέβητας-καυστήρας πετρελαίου ζεσταίνεις όλο τους χώρους ταυτόχρονα και έχεις και ζεστό νερό
Κόστος ανάλογα με τα τετραγωνικά εκκίνηση 5000 Ε σύνολοπερίπου βέβαια εξαρτάται από τις θερμίδες αλλά και τα σώματα κ.λπ.
4) λέβητας-καυστήρας πέλετ μισό κόστος από του πετρελαίου σε όλους τους χώρους ταυτόχρονα και έχεις και ζεστό νερό
Κόστος ανάλογα με τις θερμιδες εκκίνηση 5000 Ε μόνο για καυστήρα και λέβητα
3)κλιματιστικό μόνο Inverter για να λειτουργεί και στους 0C βαθμούς μεγάλη οικονομία εφόσον ανάβουμε τα δωμάτια που θέλουμε αλλά χρειάζεται σε κάθε δωμάτιο κλιματιστικό
Κοστολόγιο ανάλογα μάρκας και τετραγωνικού σε κάθε χώρο κρύο και ζέστη

Αν είναι ένας ενιαίος μεγάλος χώρος απλά κλιματιστικό Inverter κρύο και ζέστη σύμφωνα με τετραγωνικά συν τις απωλειες αν υπαρχουν
Εγώ εχω κλιματιστικο στον χωρο εργασια μου 24000 κρύο και 28000 ζεστο και πληρώνω το μηνα περίπου 30-40 Ε ρεύμα και το λειτουργω την ημερα απο 12 εως 16 ωρες )

Mitsubishi hyper inveter αγορα 2.200 Ε με τον Φ.Π.Α

τα κοστολογια ειναι στο περιπου καλητερα θα σου απαντησεις καποιος που τα περναει
αν θελεις ακριβεια θα πρεπει να αναφερεις τα τεραγωνικα συν τις απωλεις αν υπαρχουν
ΦΙΛΙΚΑ

picdev
20-01-12, 02:53
αν ο χώρος έχει μόνωση τότε ένα καλό ινβερτερ όπως σου είπαν πιο πάνω είναι ότι πρέπει,
αλλά μην έχεις παράλογες απετήσεις, σημασία έχει να το έχεις σε μία φυσιολογική θερμοκρασία πχ 18 βαθμούς
ενώ έξω έχει 13, επίσης να είναι αρκετά βατ και να μην ζορίζεται

Ηλιας Α
20-01-12, 12:06
Εγώ εχω κλιματιστικο στον χωρο εργασια μου 24000 κρύο και 28000 ζεστο και πληρώνω το μηνα περίπου 30-40 Ε ρεύμα και το λειτουργω την ημερα απο 12 εως 16 ωρες )


<< Εγώ εχω κλιματιστικο στον χωρο εργασια μου 24000 κρύο και 28000 ζεστο και πληρώνω το μηνα περίπου 30-40 Ε ρεύμα και το λειτουργω την ημερα απο 12 εως 16 ωρες ) >>
Απ΄αυτά που έγραψες τα ποιο πάνω απαντούν στο ερώτημα μου.
Και σε ρωτώ αν είχες πετρέλαιο-λέβητα θα είχες μεγαλύτερο κόστος λειτουργίας;
Και η απάντηση αν μπορείς να είναι τεκμηριωμένη.

antonis_p
20-01-12, 12:30
<< Εγώ εχω κλιματιστικο στον χωρο εργασια μου 24000 κρύο και 28000 ζεστο και πληρώνω το μηνα περίπου 30-40 Ε ρεύμα και το λειτουργω την ημερα απο 12 εως 16 ωρες ) >>
Απ΄αυτά που έγραψες τα ποιο κάτω απαντούν στο ερώτημα μου.
Και σε ρωτώ αν είχες πετρέλαιο-λέβητα θα είχες μεγαλύτερο κόστος λειτουργίας;
Και η απάντηση αν μπορείς να είναι τεκμηριωμένη.

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει κάποιος να λάβει υπόψιν.

Στο ρεύμα δεν σε κλέβει η ΔΕΗ και πληρώνεις ότι γράφει ο μετρητής.
Στο πετρέλαιο δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε κλέψουν, είτε στην ποιότητα, είτε στην ποσότητα.

Από την άλλη αν ανέβεις κλίμακα το πληρώνεις παραπάνω.

Ο καυστήρας του πετρελαίου θέλει service ενώ το A/C δεν θέλει τίποτα.

Κανείς δεν ξέρει ποια θα είναι η τιμή είτε του ρεύματος είτε του πετρελαίου σε 1 ή 2 χρόνια.

Πάντως αφού το θέλεις για θέρμανση και δεν θα καθαρίσεις με ένα πολύ φθηνό μοντέλο,
πρέπει να προτιμήσεις να πάρεις A/C δαπέδου. Είναι λιγότερα τα μοντέλα
αλλά θεωρώ πως στην θέρμανση είναι προτιμότερα.

BESTCHRISS
20-01-12, 15:09
Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει κάποιος να λάβει υπόψιν.

Στο ρεύμα δεν σε κλέβει η ΔΕΗ και πληρώνεις ότι γράφει ο μετρητής.
Στο πετρέλαιο δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε κλέψουν, είτε στην ποιότητα, είτε στην ποσότητα.

Από την άλλη αν ανέβεις κλίμακα το πληρώνεις παραπάνω.

Ο καυστήρας του πετρελαίου θέλει service ενώ το A/C δεν θέλει τίποτα.

Κανείς δεν ξέρει ποια θα είναι η τιμή είτε του ρεύματος είτε του πετρελαίου σε 1 ή 2 χρόνια.

Πάντως αφού το θέλεις για θέρμανση και δεν θα καθαρίσεις με ένα πολύ φθηνό μοντέλο,
πρέπει να προτιμήσεις να πάρεις A/C δαπέδου. Είναι λιγότερα τα μοντέλα
αλλά θεωρώ πως στην θέρμανση είναι προτιμότερα.
A++++++++++++++

BESTCHRISS
20-01-12, 15:23
αν ειναι για ενα ενιαιο χωρο δεν το συζητουμε κλιματιστικο ινβετερ αλλιως χρειαζεται ενα σε καθε χωρο
αν ειναι για πολλους χωρους φυσικα λεβητα-καυστηρας αν θελεις να εχει θερμανση ταυτοχρονα σε ολους τους χωρους
μην ξεχνας ο λεβητας-καυστηρας εχει ακριβη συντηρηση και θελει καλη μελετη στην εγκατασταση
η συνολικη καταναλωση εξαρταται αμμεσα οπως σου ειπα απο τις θερμιδες του καυστηρα την θερμοκρασια χωρου που θελεις ωρες λειτουργειας
και αν εχεις ανοιχτα ολα τα σωματα στους χωρους σου ταυτοχρονα

π.χ για να συγκρηνεις πρεπει αν εχεις 3 δωματια
θα συγκρηνεις 3 κλιματιστικα ενα σε καθε χωρο
με το λεβητα-καυστηρα με 3 σωματα
στις ιδιες ωρες λειτουργειας και στην ιδια θερμοκρασια
ΦΙΛΙΚΑ

vasilllis
20-01-12, 17:45
Αν ψαξεις στο γοουγλε υπαρχει ενα σαιτ μοναχος. Μηχανολογων.εκει ειναι οι πλεον αρμοδιοι φανταζομαι.
Υποστηριζουνε οτι πιο φτηνο ειναι το καυσιμο απο το ρευμα.
κανε μια αναζητηση εκει πιστευω να βοηθησει.
Τελειως ενημερωτικα παντως σε παρα πολλες βιομηχανιες με κλιματισμο κεντρικη μοναδα με δυνατοτητα ζεστο κρυο και ολα συνδεμενα επιλεγουν καυστηρες τον χειμωνα.
Κατι δεν θα ξερουν?

moutoulos
20-01-12, 17:55
Το site είναι αυτό (http://www.michanikos.gr/). Και συγκεκριμένα ψάξτε ... εδώ (http://www.michanikos.gr/forum/40-Ενεργειακά/).