PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με internet,Μήπως φταίει η μπρίζα;



Marios_91
20-01-12, 15:30
Χαιρετώ.
Λίγο πριν τις γιορτές είχα πρόβλημα με το τηλέφωνο.Επικοινώνησα με τον πάροχό μου και μου είπε ότι θα έστελναν συνεργείο.Το συνεργείο ήρθε αλλα εγώ εκείνη την μέρα εφευγα για διακοπές,όταν γύρισα διαπίστωσα οτι ούτε τηλέφωνο είχα αλλα ούτε και ίντερνετ.Επικοινώνησα ξανα με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν οτι οι μετρήσεις ήταν κομπλέ.Αυτό που μου περναέι απο το μυαλό είναι ότι απο κάπου μπάζει υγρασία και μου κάνει τη ζημιά.Πώς θα το διαπιστώσω;

GeorgeVita
20-01-12, 16:25
... ούτε τηλέφωνο είχα αλλά ούτε και ίντερνετ ... μου είπαν οτι οι μετρήσεις ήταν κομπλέ ... Πώς θα το διαπιστώσω;
Βρες ένα σημείο της καλωδίωσής σου που βρίσκεται πλησιέστερα με το εξωτερικό κουτί συνδέσεων. Κόψε τη γραμμή για να μην πηγαίνει πουθενά αλλού και σύνδεσε φίλτρο, router, απλό τηλέφωνο. Κάνε τις δοκιμές. Αν λειτουργήσει θα πρέπει να βρεις το πρόβλημα στην υπόλοιπη καλωδίωση ή να βάλεις νέα εξωτερικά καλώδια. Αν δεν λειτουργήσει θα κάνεις την ίδια δοκιμή συνδέοντας εξωτερικό καλώδιο στο σημείο που έρχεται η γραμμή από τον πάροχο (ίσως χρειαστείς ηλεκτρολόγο ή τον διαχειριστή σε περίπτωση πολυκατοικίας). Εννοείται ότι έχεις πληρώσει το λογαριασμό και ότι δεν σου έχει κόψει/κλέψει κάποιος άλλος την γραμμή.
G

Marios_91
24-01-12, 15:03
Case solved.Τελικά είχαν χαλάσει οι επαφές που συνδέουν την γραμμή μου με το κουτί του ΟΤΕ(ριγκλέτα).Τα ένωσα καλώδιο με καλώδιο και τώρα όλα κομπλέ :biggrin: