PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για έναν απλό αυτοματισμό



dimos23
20-01-12, 17:27
Γεια σας και καλώς σας βρήκα. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την κατασκευή ενός αυτοματισμού προκειμένου να ανοίγω μια πόρτα κάθε μέρα μια συγκεκριμένη ώρα. Έχω βάλει στην πόρτα ηλεκτρική κλειδαριά 12 Volt από αυτές που έχουν στις εισόδους οι πολυκατοικίες και έχω συνδέσει την κλειδαριά με ψηφιακό χρονοδιακόπτη (TS-ED201), στο ενδιάμεσο παρεμβάλλεται μετασχηματιστής 12V (SCHWABE). Αρχικά ρυθμίζω τον χρονοδιακόπτη μια ορισμένη ώρα να γίνει ON για ένα λεπτό (τόσος είναι ο ελάχιστος χρόνος προγραμματισμού) και περιμένω. Πράγματι ο διακόπτης γίνεται ΟΝ η κλειδαριά βρίσκεται υπό τάση για ένα λεπτό και η πόρτα ανοίγει. Όταν όμως ο διακόπτης επιστρέφει αφού παρέλθει το λεπτό στην κατάσταση ΟFF παράλληλα ξεσυγχρονίζεται το ρολόι του και χάνει και τα προγράμματα του σαν να του πατώ το κουμπί reset. Μπορώ κάπως να προστατέψω το ψηφιακό κύκλωμα του διακόπτη με απλό τρόπο; Καμιά άλλη ιδέα να κάνω την δουλειά μου χωρίς να χαλάσω πολλά χρήματα;

FILMAN
20-01-12, 17:35
Βάλε ένα βαρίστορ 275V παράλληλα στο πρωτεύον του μετασχηματιστή και γείωσε τον ένα ακροδέκτη του δευτερεύοντος του μετασχηματιστή (όποιον από τους δύο θέλεις).

BESTCHRISS
23-01-12, 14:37
Γεια σας και καλώς σας βρήκα. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την κατασκευή ενός αυτοματισμού προκειμένου να ανοίγω μια πόρτα κάθε μέρα μια συγκεκριμένη ώρα. Έχω βάλει στην πόρτα ηλεκτρική κλειδαριά 12 Volt από αυτές που έχουν στις εισόδους οι πολυκατοικίες και έχω συνδέσει την κλειδαριά με ψηφιακό χρονοδιακόπτη (TS-ED201), στο ενδιάμεσο παρεμβάλλεται μετασχηματιστής 12V (SCHWABE). Αρχικά ρυθμίζω τον χρονοδιακόπτη μια ορισμένη ώρα να γίνει ON για ένα λεπτό (τόσος είναι ο ελάχιστος χρόνος προγραμματισμού) και περιμένω. Πράγματι ο διακόπτης γίνεται ΟΝ η κλειδαριά βρίσκεται υπό τάση για ένα λεπτό και η πόρτα ανοίγει. Όταν όμως ο διακόπτης επιστρέφει αφού παρέλθει το λεπτό στην κατάσταση ΟFF παράλληλα ξεσυγχρονίζεται το ρολόι του και χάνει και τα προγράμματα του σαν να του πατώ το κουμπί reset. Μπορώ κάπως να προστατέψω το ψηφιακό κύκλωμα του διακόπτη με απλό τρόπο; Καμιά άλλη ιδέα να κάνω την δουλειά μου χωρίς να χαλάσω πολλά χρήματα;

κανε ελενγχο εσωτερικα την μπαταρια του χρονοδιακοπτη αν ειναι σε καλη κατασταση
και καλα ειναι να την αλλαξεις ειναι μια κυλινδρικη στα 1,2volt 80ma περιπου
ΦΙΛΙΚΑ

picdev
23-01-12, 14:58
Βάλε ένα βαρίστορ 275V παράλληλα στο πρωτεύον του μετασχηματιστή και γείωσε τον ένα ακροδέκτη του δευτερεύοντος του μετασχηματιστή (όποιον από τους δύο θέλεις).
μπορείς να εξηγήσεις λίγο το σκεπτικό σου? προφανώς γειόνοντας το δευτερεύον του μετασχηματιστή γειώνης το θόρυβο που προκαλεί ο μαγνήτης της πόρτα, το βαρίστορ γιατί χρειάζεται στη συγκεκριμένη περίπτωση?καθαρά και μόνο για υπέρταση του δικτύου?

Thanos43
23-01-12, 15:06
Γεια χαρά και από μένα, λογικά το πρόβλημα προέρχεται από την ηλεκτρεγερτική τάση που παράγει η κλειδαριά, αφού μείνει φορτισμένη για ένα λεπτό, ο Μ/Τ το ενισχύει και φυσικά το στέλνει στο κύκλωμα του χρονοδιακόπτη.
Δοκίμασε να βάλεις 2pf 1KV (κεραμικός) και στα δύο τυλίγματα του Μ/Τ (Στην Φάση) ή Να βάλεις στην έξοδο του Μ/Τ ανορθωτική γέφυρα, ώστε να δουλέψει η κλειδαριά με συνεχές, δεν ξέρω όμως αν θα υπάρχει πρόβλημα για ένα λεπτό, πρέπει να το τσεκάρεις, εγώ το κάνω συχνά σε τέτοιους είδους αυτοματισμούς και δουλεύει καλά μέχρι τα 10 sec που έχω κάνει εφαρμογή (Αυτόματες πόρτες για κατοικίδια και οικόσιτα ζώα).
Υ.Γ. Βάλε μετά την γέφυρα και σε σειρά με την κλειδαριά μια αντίσταση 1-2 Ωμ 10W για να διορθωθεί ο συντελεστής ποιότητας του πηνίου της κλειδαριάς και φυσικά να περιορίσεις το ρεύμα όσο αυτή ζεσταίνετε.

FILMAN
24-01-12, 14:15
μπορείς να εξηγήσεις λίγο το σκεπτικό σου? προφανώς γειόνοντας το δευτερεύον του μετασχηματιστή γειώνης το θόρυβο που προκαλεί ο μαγνήτης της πόρτα, το βαρίστορ γιατί χρειάζεται στη συγκεκριμένη περίπτωση?καθαρά και μόνο για υπέρταση του δικτύου?
Ουσιαστικά μόνο το βαρίστορ είναι η λύση του προβλήματος γιατί θα ψαλιδίσει την υπέρταση που εμφανίζεται στο πρωτεύον του μ/ς τη στιγμή που αυτό παύει να τροφοδοτείται. Η γείωση του δευτερεύοντος δεν προσφέρει κάτι όσον αφορά αυτό, απλώς είπα να γίνει και αυτό με την ευκαιρία της όλης μετατροπής...