PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμανση με πετρελαιο-μαζουτ.... με μονο 40 λεπτα το λιτρο....



ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
23-01-12, 01:59
ακουγωνται ολοενα και περισσοτερες φιμες για αυτο το πραγμα εδω στα τρικαλα θεσσαλιας,εχει ακουσει κανεις κατι τετοιο???? ισχυει??
παντος αποτι το εψαξα λενε οτι ειναι μονο φιμες μεχρι και ο προεδρος τον πρατηριουχων ειπε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο σε τοπικο ραδιοφωνικο σταθμο.... υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο γιατι αποτι ξερω το μαζουτ εχει απογορευτει...

picdev
23-01-12, 03:17
έχω δει στη συντήρηση του καυστήρα το μπεκ και είναι πολύ λεπτό για να μπορεί να περάσει απο μέσα του μαζούτ,θέλει λογικά ειδικό καυστήρα,
άσε που τα κατάλοιπα είναι περισσότερα, επιτρέπεται μόνο στους αγρότες,βιομηχανίες κτλ

leosedf
23-01-12, 12:47
Σίγουρα θέλει διαφορετικό καυστήρα. Επίσης και προθερμαντήρα του μαζούτ.
Νομίζω ότι όντως έχει απαγορευτεί κλπ.

geronimo
23-01-12, 12:56
Πρέπει το μαζούτ να θερμανθεί στους 90-100 βαθμούς για να (κάψει) και σίγουρα άλλο καυστήρα.Η προθέρμανση επιτυχάνεται με χρήση προπανίου και η χρήση του μαζούτ για βιομηχανική χρήση.

Hlios
23-01-12, 18:30
Δεν θα ειναι καθαρά μαζούτ η περιεκτικότητα σε μαζούτ θα είναι μικρή και δεν θα χρειάζεται προθέρμανση ,το μόνο σίγουρο είναι ότι εαν το βάλουν στα οχήματα η τρακτέρ θα υπάρξει πρόβλημα ,και ο σκοπός τους είναι αυτός να μην το χρησιμοποιήσουν στα οχήματα (πετρέλαιο + μαζούτ μικρής περιεκτικότητας ).

nikolaras
23-01-12, 22:01
Aυτό που άκουσα εγώ είναι ότι θα χρειάζεται μόνο αλλαγή στο μπεκ του καυστήρα, άρα δηλ. πρόκειτε για πιο παχύρευστο πετρέλαιο.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
23-01-12, 23:56
αυτο ακριβως ακουσα και γω οπως το λεει ο τρικαλινος φιλος νικολαρας....

stom
24-01-12, 07:15
Και που θα το βρεις ακριβως? Εχει πετρελαιοπηγες στα τρικαλα ?

Ηλιας Α
24-01-12, 08:16
Καλημέρα.
Πριν από 25 χρόνια αν θυμάμαι καλά ως προς τη χρονολογία υπήρχαν δυο ειδών μαζούτ, το ποιο φιλικό προς το περιβάλλον επιτρεπόταν η χρήση του ακόμη και για οικιακή θέρμανση(*) και στις πόλεις (1) , και το μη φιλικό προς το περιβάλλον επιτρεπόταν για θέρμανση προϊόντων που παρήγαγαν οι βιομηχανίες π.χ καμίνια παραγωγής ασβεστιού, η δε τιμή ήταν αρκετά μικρότερη από του πετρελαίου, βεβαίως η οικιακή θέρμανση με μαζούτ, απαγορεύθει, και αντικατέστησαν τους καυστήρες μαζούτ με πετρελέου.
(*) Εκτός του διαφορετικού μπέκ που είχαν αυτοί οι καυστήρες, είχαν και δυο συστήματα προθέρμανσης μαζούτ, το ένα ήταν θέρμανση της δεξαμενής (**) μαζούτ, και το άλλο η επιπλέον (***) θέρμανση του μαζούτ πριν αυτό φτάσει στην αντλία ψεκασμού.
Επίσης η καμινάδα στους για οικιακή θέρμανση λέβητες - για την συγκράτηση των ρύπων - κατέληγε σ΄ένα κύλινδρο περίπου 2 κυβικά μέτρα
(**) Έβαλαν ένα σώμα καλοριφέρ εντός της δεξαμενής.
(***) Συνήθως με αντιστάσεις.
(1)Στην Αθήνα και ίσως και σε άλλες μεγάλο - πόλεις ποτέ μάλλον δεν είχε επιτραπεί η χρήση μαζούτ.
Υ/Γ Η γνώμη μου είναι η άρση της απαγόρευσης της τότε ποιότητας μαζούτ μάλλον είναι ράδιο – αρβύλα.

nikolaras
24-01-12, 09:53
Και που θα το βρεις ακριβως? Εχει πετρελαιοπηγες στα τρικαλα ?
Να το θεωρήσουμε εξυπνάδα αυτό; Γιατί αν πρόκειτε για αστείο είναι πολύ κακόγουστο.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
24-01-12, 12:17
αυτο που ακουσα απο ενα πρατηριουχο τωρα ειναι οτι θα αλλαζεις το μπεκ και το φιλτρο και θα ειναι ολα οκ και ο μονος λογος που θα το κανεις αυτο ειναι γιατι θα ειναι πιο παχη το καυσιμο..... τουλαχιστον ετσι μου ειπε...!! τα συμπερασματα δικα σας............................................... .............................................

οσο για τον φιλο μου τον stom αν δεις στο πρωτο μηνυμα ρωταω αν το εχει ακουσει κανεις η αν ειναι π@π@ρ@..... και πρωτη φορα με δουλευει ανθρωπος εδω ολοι μεχρι τωρα ηταν πολυ σωστοι και σε οτι ηξεραν πιστευω οτι με βοηθησαν εξαλλου υπαρχουν ατομα που μπορει να ειναι και πολυυυυ μεγαλυτερα απο σενα εδω μεσα οποτε προσεχε λιγο και δεν το λεω για μενα εγω ενας 24χρονος ειμαι με πολλα ονειρα που ισως καποια μπορουν να γινουν μονο στην φαντασια αλλα ποτε δεν ξερεις η τεχνολογια περπαταει πολυυυυ γρηγορα..... κριμα γιατι σε 8 μερες παω φανταρος και ειχα πολλες (παντεντες) να κανω που ισως δουλευαν και ισως βοηθησουν και σενα οποτε ΜΗΝ ΛΕΣ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ..!!

leosedf
24-01-12, 19:06
Ήσυχα.
Φίλε μου δύσκολο το μαζούτ. Είναι και πολύ πιο δύσκολο στη συντήρηση, σίγουρα θέλει προθερμαντήρα πάντως.

Phatt
24-01-12, 19:48
Κι εγω το βλεπω πολυ δυσκολο το μαζουτ...Ακομη και οι λεβητες ηταν διαφορετικοι.Αρκετοι θα θυμουνται οτι ηταν σαν λεπτορευστη πισσα με αποτελεσμα να λερωνει τα πεζοδρομια οπου υπηρχαν σωληνες πληρωσης των δεξαμενων.Ακομη υπηρχε μονιμη μυρωδια μεσα στις εισοδους των πολυκατοικιων που το χρησιμοποιουσαν.Οπως και να'χει μου φαινεται απιθανο και απο πλευρας ρυππων.

Τωρα, εαν ειναι κατι εντελως διαφορετικο αυτο που συζητιεται δεν μπορω να το ξερω, καποιο αλλο παραγωγο του πετρελαιου λιγοτερο "βρωμικο".Δυσκολο ομως γιατι συνηθως στα παραγωγα του πετρελαιου οσο πιο παχυρευστα ειναι τοσο πιο "βρωμικα"...