PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατομες αγωγων τριφασικης παροχης και πτωση τασης



jimfan.7
24-01-12, 18:49
καλησπερα σας παιδια και συγχαρητηρια για το forum. εχω ξεκινησει την πτυχικη μου η οποια ειναι μια ηλεκτρολογικη μελετη σε ενα γυμναστηριο τριων οροφων. η παροχη ειναι τριφασικη, εχω κανει ισοκατανομη μεταξυ των 3 φασεων, δυσκολευομαι στο να υπολογισω τις διατομες παροχης για τους πινακες καθως και την πτωση τασης.(και οι 3 πινακες ειναι τριφασικοι). τα φορτια μου στις φασεις ειναι L1=108.24A L2=99.99A KAI L3=94,55A. εχω κανει κατι υπολογισμους και μοθ βγαινει οτι η διατομη μετρητη πινακα ειναι 35mm^2. αρα λογικα παω στην παροχη νο5 της δεη?γραφω εδω γιατι οι καθηγητες δεν ασχολουνται καθολου...
ευχαριστω για τον χρονο σας,

mixalis1988
24-01-12, 18:59
Καταρχας στο ρευμα που βρισκεις μετα την ισοκατανομη θα πρεπει να βαλεις εναν συντελεστη ταυτοχρονισμου περιπου 70%.Η πτωση τασης ειναι 4% και για μονοφασικα φορτια που ειναι 9.2 volt και για τριφασικα που ειναι 16volt.Τωρα υπολογιζεις την πτωση ταση σε ολες τις γραμμες του πινακα και μετα περνεις την δυσμενεστερη και την αφαιρεις απο το 4%.Δηλαδη εχεις για παραδειγμα βρει σε μια γραμμη πτωση τασης περιπου 2% θα το αφαιρεσεις απο το 4% αρα θα πρεπει η μεγιστη πτωση ταση που θα υπολογισεις για το παροχικο καλωδιο η για το καλωδιο υποπινακα θα πρεπει να ειναι 2%.Τωρα για την διατομη των υποπινακων θα υπολογισεις τα φορτια του καθε υποπινακα θα κανεις μια ισοκατανομη θα βγαλεις το ρευμα της καθε φασης και επειτα θα βρεις την διατομη.Να προσεξεις να υπαρχει επιλεκτικοτητα των μεσω προστασιας σε καθε πινακα.

vasilllis
24-01-12, 22:13
καλησπερα σας παιδια και συγχαρητηρια για το forum. εχω ξεκινησει την πτυχικη μου η οποια ειναι μια ηλεκτρολογικη μελετη σε ενα γυμναστηριο τριων οροφων. η παροχη ειναι τριφασικη, εχω κανει ισοκατανομη μεταξυ των 3 φασεων, δυσκολευομαι στο να υπολογισω τις διατομες παροχης για τους πινακες καθως και την πτωση τασης.(και οι 3 πινακες ειναι τριφασικοι). τα φορτια μου στις φασεις ειναι L1=108.24A L2=99.99A KAI L3=94,55A. εχω κανει κατι υπολογισμους και μοθ βγαινει οτι η διατομη μετρητη πινακα ειναι 35mm^2. αρα λογικα παω στην παροχη νο5 της δεη?γραφω εδω γιατι οι καθηγητες δεν ασχολουνται καθολου...
ευχαριστω για τον χρονο σας,

βασικα απο την δεη θα πας και στους τρεις πινακες?
δεν θα γινουν ο γενικος με 2 υποπινακες οροφου?
π.χ 120Α γενικος
1ος 40,2ος 40Α και 3ος 40Α? η 63 πως το εχεις υπολογισει τελικα στον οροφο.??

jimfan.7
25-01-12, 00:08
τα φορτια μου ειναι στο ισογειο 33KVA στο υπογειο 16KVA και στον οροφο 20KVA. αρα εχω συνολικη εγκατεστιμενη ισχυ 86KVA. Τωρα δεν ξερω αν θα πρεπει να φτιαχτει ενας πινακας και πο εκει να φευγουν οι τρεις παροχες για τους 3 πινακες δηλαδη να εχω 4 πινακες η να τροφοδειται ο γενικος πινακας (πινακασ ισογειο) απο τον μετρητη κατευθειαν και απο εκει να τροφοδοτουντε και οι πινακες οροφου υπογειου. μαλλον θα το μπλεξω ετσι πιστευω καλυτερα με 4 πινακες θα ειναι

mixalis1988
25-01-12, 00:33
Οχι δεν χρειαζεται 4ος πινακας.Απο τον μετρητη της ΔΕΗ θα τροφοδοτησεις τον γενικο πινακα τον οποιο θα τον βαλεις στο ισογειο και απο κει θα τροφοδοτησεις τους 2 υποπινακες.Προσοχη ομως στην σειρα των μεσων προστασιας και του γενικου διακοπτη η οποια θα πρεπει να ειναι ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΦΟΡΤΙΟΥ - ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ - ΔΔΕ και τα καλωδια θα φυγουν απο τον γενικο πινακα (τα οποια συνδεονται στις γενικες ασφαλειες του γενικου πινακα) και θα τροφοδοτουν τους επιμερους πινακες.

Επιτρεπεται να μας πεις τι σπουδαζεις και που??

jimfan.7
25-01-12, 00:37
στο τει πειραια ειμαι τμημα ηλεκτρολογιας ειμαι. ειχα παει φανταρος και εχω χασει λιγο την επαφη αλλα οχι οτι μας μαθαιναν και τιποτα μονο 2 εργαστηρια εχουμε πανω σε εγκαταστασεις. τα πιο πολλα τα εχω μαθει τωρα που ξεκινησα την πτυχιακη μου.Δες και λιγο αυτο που σου εστειλα και πες μου αν το παω σωστα και ευχαριστω ξανα.θα υπαρξουν και αλλες αποριες σιγουρα...