PDA

Επιστροφή στο Forum : ρεύμα στο μισό σπίτι



ilias_252
26-01-12, 01:59
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Σήμερα προσπαθώντας να ανάψω το netbook μου έκανα το εξής λάθος. Έβαλα πρώτα το καλώδιο στην πρίζα, και μετά το σύνδεσα με τον μετασχηματιστή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ακουστεί ένα τζζζ και να πετάξει μια σπίθα. Αρχικά νόμιζα ότι έκαψα τον ΜΣ, αλλά διαπίστωσα ότι είχε νεκρώσει η πρίζα. Και όχι μόνο η πρίζα, αλλά και το μέρος του σπιτιού από την πρίζα και πέρα. Καμία από τις ασφάλειες δεν έπεσε όταν συνέβη αυτό. Τις κατέβασα και τις ανέβασα όλες αλλά καμία διαφορά. Έχω αυτόματες ασφάλειες hager MWΝ 120 και μονοφασικό. Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας, για το τι μπορεί να συμβαίνει αλλά και για το τι μπορώ να κάνω.

Bobiras
26-01-12, 02:17
ισως καηκε η ασφαλεια ανοιξε τον πινακα και παρε ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι και δες αν απο την πανω μερια της ασφαλειας αν εχεις ρευμα

FILMAN
26-01-12, 11:18
Μονοφασικός πίνακας με ασφάλειες MWN120; Για δώσε μας τα στοιχεία του ηλεκτρολόγου να του κάνουμε μια τριφασική καταγγελία.

Φυσικά για το πρόβλημά σου δεν φταίει αυτό. Μήπως ο πίνακας είναι τριφασικός και σου λείπει μια φάση; Γιατί για να γίνει αυτό που λες σημαίνει ότι υπάρχει διακοπή σε κάποιο καλώδιο ή σε κάποια διακλάδωση.

NHREAS
26-01-12, 11:43
Αν το προβλημα δεν ειναι στην φαση (μονοφασικο) η σε καποια φαση (τριφασικο) να δεις λιγο και τον ουδετερο.

picdev
26-01-12, 12:20
και εμένα μου είχε τύχει αυτό και δεν ήξερα τι γίνεται, αλλα έχω τριφασικό ρεύμα ,είχε βγει η μία ασφάλεια του ρολογιού,
πήγα στο ρολόι, το ξεοπλισα και το όπλισα και όλα οκ

picdev
26-01-12, 12:23
Μονοφασικός πίνακας με ασφάλειες MWN120; Για δώσε μας τα στοιχεία του ηλεκτρολόγου να του κάνουμε μια τριφασική καταγγελία.

:lool::lool:

FILMAN
26-01-12, 12:25
Ναι... Αυτός έχει και άδεια...

picdev
26-01-12, 12:29
λοιπόν τώρα που το θυμάμαι είχε γίνει το ίδιο σε ένα διαμέρισμα ενώς φίλου που δεν είχε τριφασικό,κάτι κάναμε με το πολύμετρο και βραχυκύκλωσε.
αυτός φώναξε ηλεκτρολόγο και κάτι έκανε στο ρολόι, λογικά το ίδιο , οπλισε ξεόπλισε την ασφάλεια.
Παλι είχε στο μισό σπίτι ρεύμα

FILMAN
26-01-12, 12:40
Δεν μπορεί να χαλάσει η ασφάλεια στον μονοφασικό μετρητή και εντούτοις να έχεις ρεύμα στο μισό σπίτι, μη λέμε και ό,τι θέλουμε!

geronimo
26-01-12, 13:04
Και όχι μόνο η πρίζα, αλλά και το μέρος του σπιτιού από την πρίζα και πέρα. Καμία από τις ασφάλειες δεν έπεσε όταν συνέβη αυτό.

αρα λοιπόν το πρόβλημα είναι όπως το γράφεις από την πρίζα και πέρα.........δηλαδή το λογικό είναι να συνεχίζει η γραμή από το κουτί διακλαδώσεως και να δίνει ρεύμα στο υπόλοιπο σπίτι......Αν κατέχεις από το επάγγελμα κατέβασε τον γενικό διακόπτη αν έχει και ασφάλεια φυσιγίου ξεβίδωσε την και βάλτην στην τσέπη σου, και μετά άνοιξε το κουτί διακλαδώσεως πάνω απότην πρίζα που έχεις το πρόβλημα μήπως (άνοιξε)καλώδιο.Αν δεν κατέχεις μην λάβεις υπόψην σου τα παραπάνω και κάλεσε αδειούχο ηλεκτρολόγο.......να ξέρεις οτι το ρεύμα σκοτώνει.....φιλικά.

FILMAN
26-01-12, 13:15
Αν δεν κατέχεις μην λάβεις υπόψην σου τα παραπάνω και κάλεσε αδειούχο ηλεκτρολόγο...Ναι... Σαν αυτόν που του έφτιαξε τον πίνακα...

mixalis1988
26-01-12, 13:26
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Σήμερα προσπαθώντας να ανάψω το netbook μου έκανα το εξής λάθος. Έβαλα πρώτα το καλώδιο στην πρίζα, και μετά το σύνδεσα με τον μετασχηματιστή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ακουστεί ένα τζζζ και να πετάξει μια σπίθα. Αρχικά νόμιζα ότι έκαψα τον ΜΣ, αλλά διαπίστωσα ότι είχε νεκρώσει η πρίζα. Και όχι μόνο η πρίζα, αλλά και το μέρος του σπιτιού από την πρίζα και πέρα. Καμία από τις ασφάλειες δεν έπεσε όταν συνέβη αυτό. Τις κατέβασα και τις ανέβασα όλες αλλά καμία διαφορά. Έχω αυτόματες ασφάλειες hager MWΝ 120 και μονοφασικό. Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας, για το τι μπορεί να συμβαίνει αλλά και για το τι μπορώ να κάνω.

Για το τι μπορεις να κανεις αρχικα να βρεις εναν ηλεκτρολογο της προκοπης να ερθει και να σου διορθωσει την ζημια.Και κατα δευτερον να μην βαλεις χερι πουθενα.

picdev
26-01-12, 13:32
Δεν μπορεί να χαλάσει η ασφάλεια στον μονοφασικό μετρητή και εντούτοις να έχεις ρεύμα στο μισό σπίτι, μη λέμε και ό,τι θέλουμε!

ναι τελικά έκανα λάθος, ρώτησα και είχε πέσει ασφάλεια στη πιλοτή της πολυκατοικία, το σπίτι είχε 2 ασφάλειες στο κεντρικό πιίνακα πολυκατοικίας

ilias_252
26-01-12, 13:36
όπως τα λέει ο geronimo έγιναν τα πράγματα. έφερα ηλεκτρολόγο και όντως άνοιξε το κουτί διακλαδώσεως και δεν έκανε επαφή ένα καλώδιο. το ένωσε και όλα κομπλέ. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

john77
31-01-12, 09:25
ναι τελικά έκανα λάθος, ρώτησα και είχε πέσει ασφάλεια στη πιλοτή της πολυκατοικία, το σπίτι είχε 2 ασφάλειες στο κεντρικό πιίνακα πολυκατοικίας

Εντελως κουφο :)

geronimo
31-01-12, 10:07
Μάλλον δεν το διατύπωσε σωστά προφανός ενοεί σε τριφασικό μετρητή (έριξε) την μια ασφάλεια.......