PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή OTL Dickie & Mackovski



ANTON
27-01-12, 20:05
Φίλοι των λαμπάτων γιά σας!

Εχω κατασκευάσει τον υπόψιν ενισχυτή 2 φορές!

την πρώτη τον κατασκεύασα πρόχειρα με σύστημα point to point .
τα αποτελέσμα ήταν αποτυχία :
α)στο τροφοδοτικό , οι προστατευτικές αντιστάσεις των 5Ωμ ζεσταίνονταν υπερβολικά σε σημείο που μπορούσες να ψήσεις αυγά.
β)στο στάδιο εξόδου με συνδεδεμμένο ένα ηχείο των 16Ωμ , το οποίο να έχει τόσο θόρυβο που να μην ακούγεται καλά καλά το σήμα
εισόδου.
Προσπάθησα για δευτερη φορά επειδή απόδωσα την αποτυχία στην προχειρότητα της κατασκευής, με τα υλικά πάνω σε πλακέτες
και ένα πολύ καλό κουτί που κατασκευασα ο ίδιος.
το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο με την πρώτη φορά.

Τον έχει φτιάξει κανείς αυτόν τον ενισχυτή ?
Οποιος γνωρίζει σχετικά ας ρίξει λίγο φώς

ευχαριστώ Αντώνης

spirakos
27-01-12, 20:15
Καλως ηρθες Αντωνη
Το σχεδιο που λες δε το γνωριζω , αν το ανεβαζες θα ηταν ευκολοτερο, δε γινεται να μαντεψουμε τι μπορει να φταει απο 2 κουβεντες
Δες ΕΔΩ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58868)

ANTON
27-01-12, 21:07
Φίλε Σπύρο καλησπέρα

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και την ανταπόκρισή σου
Είμαι και αρχάριος με τις συζητήσεις στα Φορουμ οσον αφορα την περιγραφή.

Επειδή δεν τα πάω και τοσο καλά με τον Η/Υ δεν μπόρεσα να κάνω επικόληση το σχέδιο του ενισχυτή.
κάποiα στιγμή πιστεύω θα τα καταφέρω
Πάντως είναι ένα παλαιό σχέδιο της RCA με 2Χ 12ΑΤ7 ,1Χ 6sn7 στην προενίσχυση και 3Χ 6080 στην ενίσχυση.

ANTON
27-01-12, 21:20
file:///G:/ELEKTRONIK/RCA OTL TUBE AMP/RCA OTL AMPLIFIER/6082.gif

spirakos
27-01-12, 23:01
Αυτο?
28339

Bard
27-01-12, 23:25
Γεια..Αν ειναι αυτο το σχηματικο ,,,δεν ειναι καλο.. Προφανως ειναι πειραματικο σχεδιο της RCA (αν ειναι) πανω στα πρωτογνωρα OTL της εποχης εκεινης..
Στην βαθμιδα εξοδου τα μισα τριοδικα τμηματα δουλευουν σαν ενισχυτες ανοδου , με εστω χαμηλο το χαμηλο μ της 6080 ,,και τα αλλα τρια μισα σαν ενισχυτες καθοδου με μοναδιαιο κερδος.
Το driver ειναι ισορροποιμενο ,,βαζει μεγαλο NFB για να συνελθει ,,αλλα υπαρχει κινδυνος DC στην εξοδο ..και αν μια λυχνια παθει κατι ,,το φορτιο , :001_rolleyes:ηχειο παει.

spirakos
27-01-12, 23:32
Σε μια προχειρη αναζητηση το βρηκα και ταιριαζε με τη περιγραφη
Εκτος απο τη κακη σχεδιαση ειναι επικυνδυνο δουλευει ταση δικτυου και το τροφοδοτικο ειναι για κλαμματα

Πετρο σου ετοιμαζω ερωτησεις απο τα σχεδια που ανεβασες με ρευμα οδηγου πλεγματος... μην νομιζεις πως ηρεμησες

ANTON
27-01-12, 23:36
γεια σας Σπύρο και Πέτρο

Αυτό είναι το σχέδιο,και δέν τό βρίσκεις κατασκευασμένο
γιατι έχω ψαξει όλο το internet για πληροφορίες όσον αφορά την κατασκευή του .
Πάντως μονο θεωρητικα γίνεται λόγος γιαυτό.

spirakos
27-01-12, 23:39
Μιας και εχεις ηδη τις 6080 και τις 6σν7 μηπως να δοκιμαζες αυτο?
28341
Κλασικο Futterman χωρις την παραλλαγη της Technics που αλλαζει ευκολα

ANTON
27-01-12, 23:45
Παιδια είναι πίκρα γιατί εριξα πολύ δουλειά σε σασι και πλακέτες
τώρα μόνο για μπιμπελό κάνει

ANTON
31-01-12, 20:01
file:///D:/Users/ANTONIS/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.png

Thanos10
31-01-12, 21:24
Το σχεδιο ειναι απαραδεκτο ενα απλο θα σου πω τα νηματα δες πως τα τροφοδοτει οπως τα παλια ραδιοφωνα με τις 50L6 και τις υπολοιπες του ειδους.
Το νετ ειναι καλο αλλα εχει και σαβουρα.

ANTON
02-02-12, 18:37
Θάνο ευχαριστώ και σένα για την παρεμβασή σου.
Πάντως θα περιμένω έως τέλους μήπως και καποιος βρεθεί που νάχει ασχοληθεί με το θέμα.
Τον ενισχυτή αυτόν τον περιγράφει (θεωρητικά μόνο και χωρίς αναλύσεις) και η ιστοσελίδα του ¨jogis roehrenbude¨που είναι
γνωστή για λαμπάτες κατασκευές.

Thanos10
02-02-12, 19:02
Αντωνη για OTL με λαμπες υπαρχει κατι στο νετ αλλα δεν θυμαμαι αν το βρω και θα σου το ανεβασω.

spirakos
02-02-12, 19:12
Διαβασε αυτα

http://www.hlektronika.gr/forum/downloads.php?do=file&id=361 (http://www.hlektronika.gr/forum/downloads.php?do=file&id=361)

http://www.hlektronika.gr/forum/downloads.php?do=file&id=182

Να ησουν εδω κοντα ισως γινοταν κατι αλλα επιμενω αλλαξε σχεδιο

Thanos10
02-02-12, 19:23
Το σχεδιο του Futterman ειναι απο το περιοδικο ΗΧΟΣ και ειχε ενα πολυ ωραιο αθρο ελεγαν οτι ειχε φερει καποιος απο Αμερικη δυο κομματια ηταν μονομπλοκ
τωρα για την υλοποιηση το βλεπω λιγο δυσκολο και λογο λυχνιων και οτι δεν εχει καποια περιγραφη.

ANTON
03-02-12, 18:46
Σπύρο και θάνο ευχαριστώ και πάλι.
Κατ'αρχάς η εργασία της Βαμβουλάκη ειναι φοβερή "respect"
Και να μην γνωρίζει κανείς σχετικά, όταν μελετήσει την εργασία της μπαίνει στο νόημα.
Το 2ο σχέδιο του περιοδικού είναι κατάρχάς ενθαρυντικό μια και επίσημα δημοσιευεται.
Οι λυχνίες μου φαίνονται όμως άγνωστες και δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολα προμηθεύσιμες.
Πάντως παιδιά μου πλουτίσατε την βιβλιοθήκη.

Dimitris AR
23-03-12, 02:07
Φιλε Αντωνη , εχω και εγω μανια με τους ΟΤL ( PL36 Circlotron και Futterman ) βρηκα το ιδιο σχεδιο στο αρχειο μου αλα πιο "σουλουπομενο" το ανεβασα μηπως σε βοηθησει λιγο .
Κατα την γνωμη μου πασχει πολυ στο τροφοδοτικο , για αυτο εχει τοσο υψηλο βομβο , εαν θελεις καποια θοηθεια μην δυστασεις ... .