PDA

Επιστροφή στο Forum : Πού χρειάζομαι ρεύμα?



kazas
28-01-12, 20:58
Καλησπέρα στην κοινότητα.


Βρίσκομαι σε διαδικασία ανακαίνισης αυτήν την περίοδο και σύντομα θα έρθει η σειρά της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης. Κατά τη γνώμη μου μια σωστή και πετυχημένη εγκατάσταση αρχίζει πάντα από την φάση του σχεδιασμού και ο σωστός σχεδιασμός απαιτεί να ξέρεις από πριν σε ποια σημεία χρειάζεσαι ρεύμα και φυσικά την ένταση αυτού. Σκέφτηκα λοιπόν να ξεκινήσω αυτό το θέμα όπου ο καθένας από εμάς ειδικός και μη θα καταθέτει τις απόψεις και την γνώμη του γύρω από το θέμα. Κάποιο μπορεί να σκεφτούν "Μα καλά εμείς θα σου πούμε που χρειάζεσαι ρεύμα;". Η αλήθεια είναι ότι κάποια σημεία είναι δεδομένα (π.χ ηλεκτρική κουζίνα, θερμοσίφωνας, πλυντήριο κ.τ.λ) όμως τι γίνετε με όλες τις άλλες περιπτώσεις που αγνοούμε ότι υπάρχουν. (Π.χ Εγώ δεν γνώριζα ότι υπάρχει συσκευή που λέγετε σκουπιδοφάγος και τοποθετείτε στο σιφόνι του νεροχύτη και έχει και ισχύς κοντά στα 600W). Καταθέστε λοιπόν τις απόψεις σας είτε από την εμπειρία σας είτε από αυτά που θα θέλατε να είχατε και απαντήστε. Πού χρειάζομαι ρεύμα?


Έχω δημιουργήσει ήδη μια λίστα με όσα μπόρεσα να σκεφτώ και θα την δημοσιεύσω σε επόμενο post μόλις την σουλουπώσω λίγο...

soulhealer
28-01-12, 21:18
στην κουζίνα πιθανών να χρειαστείς τις περισσότερες πρίζες (παντού καλώδια 2.5mm ) στον πάγκο για καφετιέρες, τοστιέρες, φούρνο μικροκυμμάτων, κρυφό φωτισμό κάτω από ντουλάπια, ψυγείο, πλυντήριο πιάτων-ρούχων νομίζω κανα 6-7 πρίζες είναι καλά, σκορπισμένες στον χώρο.. αναμονή για ταχυθεμοσίφωνα ή θερμοσίφωνα στο ντουλάπι της κουζίνας, απορροφητήρας..
Στα δωμάτια πρίζες για πορτατίφ, τηλεόραση, καμιά ηλεκτρική σκούπα φόρτιση κινητού κλπ.. στο σαλόνι πάλι θα έβαζα πρίζες για ηχοσυστήματα, τηλεοράση dvd player, κάποια φωτιστικό, το Ενυδρείο μου φυσικά, και τέλος μπάνιο πρίζα για πλυντήριο ρούχων-στεγνωτήριο και πρίζα για πιστολάκι μαλλιών..
Μην ξεχάσω σε όλα τα δωμάτια πρίζα για a/c ακόμη και αν δεν σκέφτεσαι να βάλεις ποτέ, κεραία τηλεόρασης και τηλεφώνου σε όλα τα δωμάτια (εκτός του μπάνιου), καθώς κα ιεγώ θα περνούσα καλώδιο δικτύου σε όλα τα δωμάτια και στο σαλόνι θα έβαζα και 2-3 πρίζες για ηχεία.. αυτά.. φώτα δεν το συζητώ...!! παντού.. και με διακόπτες για επιλογή.. τώρα δεν ξέρω αν σκέφτεσαι καλωδιώσεις για συναγερμούς..

jomor
28-01-12, 22:06
να τραβήξεις ξεχωριστή γραμμή 3x4 καρέ με δική της ασφάλεια από τον πίνακα προς το ηχοσύστημα. Επίσης ξεχωριστές γραμμές 2.5άρες για κάθε A/C με δική τους ασφάλεια, ώστε να μπορείς να τα απομονώνεις από το ρεύμα τον χειμώνα και για λόγους οικονομίας.


επίσης πρέπει να σκεφτείς και τα ασθενή ρεύματα... να τραβήξεις καλώδια δικτύου από κάθε δωμάτιο που μπορει να βάλεις συσκευή με θύρα ethernet (tv, media players, pc, home alarm) προς κάποιο σημείο όπου θα καταληγει και η τηλεφωνική γραμμή (πχ στο πατάρι)

κλασικά σημεία είναι ο χώρος της tv του καθιστικού αλλά και της κρεβατοκάμαρας, το πατάρι (υπάρχουν συναγερμοί με web interface) κτλ. Μην αρκείσαι στο wi-fi, στο μέλλον μπορει να αποφασίσεις να κλείσεις ότι κεραία υπάρχει στο σπίτι (έγκυμοσύνη, νεογέννητο κτλ)

επίσης να τραβήξεις αν δεν υπάρχουν καλώδια συναγερμού, και να μελετήσεις που πρόκειται να βάλεις πολυκάναλο σύστημα (ασχετα αν δεν εχεις σκοπό να το κάνεις άμεσα) ώστε να τραβήξεις καλωδιώσεις για τα surround. Μια άλλη περίπτωση είναι, αν το επιτρέπουν/απαιτούν οι συνθήκες, καλωδίωση για cctv, από κάθε κάμερα προς το καταγραφικό/pc, ιδίως αν πρόκειται για μονοκατοικία.

Να σκέφτεσαι τι μπορει να χρειαστεί στο μέλλον, ανεξάρτητα με το αν έχεις αποφασίσει να μην βάλεις τώρα πχ ενα πολυκάναλο ηχοσύστημα, συναγερμό κτλ. Καλύτερα να υπάρχει η προεγκατάσταση, παρά στο μέλλον αν αλλάξεις γνώμη να τρυπάς τοίχους, να γεμίζεις καναλάκια, ή να έχεις καλώδια χύμα.

Ηλιας Α
28-01-12, 22:42
Καλησπέρα.
Από την πλευρά μου θα μπορούσα – στα μέτρο της δυνάμεως - μου να εκφράσω την πενιχρή γνώμη μου μόνο για τα ισχυρά ρεύματα της εγκατάστασης, αλλά θα ήθελα και με το συμπάθιο σε ρωτήσω μήπως έχεις και σα << φορτίο >> την Πεθερά σου; Και αυτό το ρωτώ γιατί άλλες προδιαγραφές θέλει μια εγκατάσταση όταν έχεις την πεθερά στα πόδια σου όλη την ημέρα, και άλλες προδιαγραφές θέλει αυτή στην αντίθετη περίπτωση
Και πάλι ζητώ συγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση.

dimpet
28-01-12, 23:05
Ο φίλος Ηλίας είναι απίστευτα σωστός . Μπορεί αν την έχεις στα πόδια σου και γενικότερα όχι μόνο αυτή οποιαδήποτε γυναίκα να σου ζητήσει τα απίστευτα και χέστηκε για τις προδιαγραφές και για το αν το καλώδιο είναι 2.5 ή 1.5 η για το αν οι μπρίζες είναι γειωμένες . Τωρα όσο αναφορά για τι θα βάλεις οι προηγούμενοι φίλοι πολύ καλά τα λένε ότι είναι να κάνεις θα το κάνεις τώρα γιατί μετά είναι κρίμα να έχεις μερεμέτια . Και παν απο όλα εξαρτάται και τη χρήμα διαθέτεις θα το κάνεις εσύ η θα το κάνει μάστορας ??

kazas
29-01-12, 00:01
Μα εγώ νόμιζα ότι την πεθερά απλά την βγάζουμε από την πρίζα... :001_tt2:

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι η σκέψη μου όταν ξεκίνησα αυτό το θέμα ήταν να καλύψουμε κάθε πιθανό σενάριο αναγκών (με πεθερά ή οτιδήποτε άλλο "έκτακτο" προκύψει) ώστε όποιος και να διαβάσει στο μέλλον το θέμα να ξέρει βρε παιδί μου που μπορεί να χρειαστεί ρεύμα. Ποιο πολύ το βλέπω σαν μια λίστα με όλα (όσα περισσότερα μπορούμε να σκεφτούμε) τα πιθανά σημεία, απο την οποία θα μπορεί κάποιος να επιλέξει τι τελικά χρειάζετε.


@dimpet
Αρχικά σκεφτόμουνα να την κώνα μόνος μου αλλά μάλλον θα την αναλάβει κάποιος ηλέκτρολόγος.


Σας παραθέτω και την δική μου λίστα:

IP Κάμερες Εξωτερικού χώρου
IP Θυροτηλέφωνο
Ηλεκτρικές τέντες
Ηλεκτρικά ρολά Κουφωμάτων
Ηλεκτρικές περσίδες
Ηλεκτροκίνητη γιγαντοοθόνη
Access Point σε ιστό στην Ταράτσα
Αυτόματο άνοιγμα Κεντρικής εισόδου.
Τζάκι λέβητας (κάποια έχουν ενσωματωμένο κυκλοφορητή)
Απορροφητήρας
Πλυντήριο πιάτων
Θερμοσίφωνας στην κουζίνα
Σκουπιδοφάγος στην κουζίνα
Ταχυθερμαντήρας στην Κουζίνα.
Ηλιακός θερμοσίφωνας
Θερμοσίφωνας ή μποϊλερ στο πατάρι
φώτα νυχτός
Φώτα ασφαλείας.
Αυτόματο σύστημα αναρρόφησις σκόνης
Κλιματιστικά
Ηλεκτρική Κουζίνα
Φούρνος μικροκυμάτων.

jomor
29-01-12, 00:39
στο πατάρι πρόσθεσε φώς και πρίζα.

επίσης στην κρεβατοκάμαρα, αν κρεμασεις tv στον τοίχο, να περάσεις εκτός απο τα υπόλοιπα και καλώδιο hdmi προς κάποιο χώρο που ισως θα έχεις καποιον δέκτη ή player.

manolena
29-01-12, 01:16
Καλησπέρα,

Και μια προσωπική μου κατάθεση, η οποία αποδείχθηκε στη δική μου περίπτωση σωτήρια:
Φρόντισε να τοποθετήσεις μια παροχή 16Α σε κάθε δωμάτιο ή τέλος πάντων εκεί που θεωρείς οτι
μπορεί να χρειαστεί τοποθέτηση κλιματιστικού σε ένα ύψος γύρω στα 2 μέτρα, φροντίζοντας να
κάνεις και μια τρύπα στο ίδιο ύψος ή κοντά στην παροχή ή σε απόσταση απο αυτήν όση το
μήκος ενός κανονικού κλιματιστικού για τις σωληνώσεις και την τροφοδοσία της εξωτερικής
μονάδας. Μπορείς να τελειώσεις το χώρο και να τοποθετήσεις ένα κλιματιστικό αργότερα
χωρίς να κάνεις ούτε δείγμα απο μερεμέτι.

Μπορείς επίσης, να σχεδιάσεις παροχές ρεύματος και ήχου για μια επίτοιχη τηλεόραση LCD,
περιλαμβάνοντας HDMI, οπτικό και ήχου, ώστε να μην φαίνεται τίποτε απο όλα αυτά και να
μοιάζει η τηλεόραση με κάδρο:

Κι εγώ τα έκανα σε ανακαίνηση... Στερνή μου γνώση, να σε είχα πρώτα...