PDA

Επιστροφή στο Forum : <<τηλεκατευθυνόμενη κάμερα >>



stavros_97s
29-01-12, 21:29
Γεια σας παιδιά. Θέλοντας να το παίξω κάπως James bond,σκέφτηκα να κάνω μια <<τηλεκατευθυνόμενη κάμερα >> δηλαδή θα χρησιμοποιήσω 2 servoκινητήρες για να κινώ την κάμερα πάνω-κάτω και αριστερά –δεξιά. Το θέμα είναι πως θέλω να κινώ την κάμερα με ένα joystick. Από ότι γνωρίζω η οδήγηση των σερβοκινητηρών γίνεται με παλμούς,τα περισσότερα κυκλώματα οδήγησης σερβοκινητήρων συνδεωντε μέσω θηριακής στο pc. Το πρόβλημα είναι πως εγώ θέλω να συνδέσω το joystick απευθείας με το κύκλωμα οδηγήσεις.
· μπορεί να συνδεθεί απευθείας το joystick με το κύκλωμα οδηγησης?Επισης παίζει ρολό αν το joystick εχει δυνατότητα προγραμματισμού όπως “ Saitek Smart Technology” και αν ναι πως θα γίνει?

kotsos___
29-01-12, 23:52
Στην περίπτωση που το τζοιστικ είναι αναλογικό, και αν δεν θέλεις να το κάνεις με μικροεπεξεργαστή, μπορείς να κάνεις ένα κυκλωματάκι με 555 για το κάθε σερβό, και να τα συνδέσεις στα ποτενσιόμετρα του τζόιστικ..
Ψάξε στο google για κυκλωματάκι με το ΝΕ555.. αν δεν βρεις κάπου έχω ένα, πες μου να σου το στείλω..:wiink:

kotsos___
29-01-12, 23:53
Ή μπορείς να φτιάξεις ένα απλό τζοιστικ με 2 ποτενσιόμετρα..

stavros_97s
30-01-12, 00:19
κωστα ευχαριστο για την συμβουλη σου!εγω εχω στο μυαλο μου κατι τετοιοhttp://www.plaisio.gr/Gaming/Controllers/Joysticks/Saitek-Joystick-Aviator-Stick-Pc-Xbox360-GRP10759PR.htm,τι λες?

stavros_97s
30-01-12, 00:50
http://www.youtube.com/watch?v=qGoeVqBheYY&feature=relatedΑυτο ακριβως θελω να κανω!Αλλα χωρις arduino αν γινεται?

kotsos___
30-01-12, 03:07
Μπορεί να γίνει με 555, αλλα δεν έχω ιδέα πως θα συνδεθεί με το joystick που θελεις..
Είναι είκολο όμως αν φτιάξεις ενα δικό σου joystick..

Manthosvf
30-01-12, 03:49
μπορεις να βαλεις και απο playstatios joistik

stavros_97s
30-01-12, 13:47
Παιδια σας ευχαριστο πολυ!Αλλα τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στο arduino.

kotsos___
30-01-12, 14:00
Όταν το κάνεις, κάνε μια παρουσίαση, γιατί το έχω και γω στα μελοντικά σχέδια:wiink:

stavros_97s
30-01-12, 16:20
Σιγουρα θα το παρουσιασω!Και σε ευχαριστο για την βοηθεια κωστα:biggrin:

kosmolia
10-09-12, 17:26
Γεια σας! Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω από ένα τηλεχειριστήριο του playstation 2 το joystick και το ένα μοτέρ της δονησης. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως θα πρέπει να συνδέσω το joystick με το μοτέρ και την πηγή (9volt μπαταρία) ώστε το μοτέρ να κινείται δεξιόστροφα και αριστερόστροφα μέσω του joystick.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

taxideytis
10-09-12, 19:28
ααα...πέρα απο την πλάκα...το jumbo έχει τηλεκατευθυνόμενα ελικόπτερα με περιστρεφόμενη κάμερα με κόστος εκέι στα 50ευρώ....

kosmolia
10-09-12, 22:09
ααα...πέρα απο την πλάκα...το jumbo έχει τηλεκατευθυνόμενα ελικόπτερα με περιστρεφόμενη κάμερα με κόστος εκέι στα 50ευρώ....
Αυτό το γνωρίζω.Αλλά το κύκλωμα που θέλω να κάνω δεν έχει καμιά σχέση με την κίνηση κάποιας κάμερας, απλά αποτελεί το πρώτο κομμάτι ενός άλλου project και σαν αρχάριος που είμαι είπα να ρωτήσω τους ειδικούς. Αφού οταν το σύνδεσα σαν ποτενσιόμετρο στο μοτέρ δεν δούλεψε.