PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονοπολικός ή Διπολικός διακόπτης;



kazas
31-01-12, 01:15
Θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιος από τους δύο διακόπτες θεωρείτε ότι είναι καταλληλότερος για την χρήση του ως γενικό διακόπτη σε εγκαταστάσεις με μονοφασική παροχή. Εκ πρώτης όψεως η απομόνωση και της φάσης και του ουδέτερου που επιτυγχάνεται με τον διπολικό προτείνεται στον HD384 (παράγραφος 462.1 ...Η διάταξη αυτή πρέπει να απομονώνει όλους τους ενεργούς αγωγούς με τις εξαιρέσεις που αναφέρονται στο άρθρο 461.2.). Όμως διαβάζοντας μια σχετική συζήτηση εδώ (http://www.michanikos.gr/topic/2179-Διακοπή-ουδετέρου-ή-όχι/) κάποιος αναφέρει ότι ΔΕΝ πρέπει να κόβεται ο ουδέτερος όταν τροφοδοτούμε φορτία που υποστηρίζονται από UPS. (διαβάστε την σχετική συζήτηση, νομίζω είναι πολύ ενδιαφέρουσα). Ποια είναι η δική σας γνώμη / εμπειρία επί του θέματος;


Επίσης στον HD384 (παράγραφος 473.3.3 Διακοπή και επανασύνδεση του ουδέτερου αγωγού) αναφέρετε:

"Στις περιπτώσεις που απαιτείται η διακοπή του ουδέτερου αγωγού, η διακοπή και η επανασύνδεση πρέπει να γίνεται κατά τρόπο που ο ουδέτερος αγωγός να μη διακόπτεται πριν από τους αγωγούς φάσεων και να επανασυνδέεται ταυτόχρονα ή πριν από τους αγωγούς φάσεων."

Η ερώτηση μου εδώ είναι εάν ένας διπολικός διακόπτης πληρεί αυτές τις προϋποθέσεις;

mixalis1988
31-01-12, 01:50
Σχετικα με την διακοπη και την επαναφορα του ουδετερου στους τριπολικους διακοπτες οπως επισης και στα 3φασικα ΔΔΕ ο ουδετερος απομονωνεται τελευταιος (κατα την απενεργοποιηση του) και επισης επανασυνδεεται πρωτος (κατα την ενεργοποιηση του).Αυτο τουλαχιστον στις σοβαρες εταιρειες, τωρα αν παρεις κανα κινεζικο δεν ξερω τι παιζει σιγουρα.Τωρα για τον διπολικο δεν το γνωριζω σιγουρα αν θα πρεπει να πληρει και αυτος αυτες τις προυποθεσεις αλλα πιστευω οτι δεν υπαρχει προβλημα οπως υπαρχει στο 3φασικο διοτι μπορει καποια συσκευη να βρεθει σε πολικη ταση (400v) και να καει.

Τωρα για το αν θα πρεπει να διακοπεται ο ουδετερος αγωγος υπαρχουν οι εξης περιπτωσεις:
1)Να εχεις συστημα γειωσης ΤΝ-C (ουδετερογειωση) οπου εκει απαγορευεται να τον διακοψεις
2)Να εχεις συστημα γειωσης ΤΝ-S οπου εκει αν θες τον διακοπτεις αν θες και οχι
3)Να εχεις συστημα γειωσης ΤΤ (αμεση γειωση) οπου εκει πρεπει να τον διακοψεις.
Τα παραπανω τα διαβασα σε ενα αρθρο του Γ. Σαρρη.

Οσο για το UPS που λες το εχω ακουσει οτι δεν πρεπει να τον διακοψεις αλλα δεν το ξερω στα σιγουρα.

Τωρα καποιο μελος του forum ποιο εξειδικευμενο μπορει να μας επιβαιβεωσει τα παραπανω με σιγουρια.

kazas
02-02-12, 02:34
Μιχάλη σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Πως όμως θα διαπιστώσω τί σύστημα γείωσης έχω εγώ. Εδώ (http://www.michanikos.gr/topic/14138-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/) (μήνυμα #3) διαβάζω ότι "σε ολη την Ελλαδα εχουμε ουδετερογειωση, εκτος απο την Αττικη οπου εφαρμοζεται η αμεση γειωση". Ισχύει κάτι τέτοιο; και άρα εγώ που βρίσκομαι στο Ηράκλειο Κρήτης έχω ουδετερωγείωση;

GREG11
10-02-12, 17:31
Καλησπέρα σας..
Να ρωτήσω και εγώ κάτι...
Είναι υποχρεωτική η διακοπή και του ουδετέρου σε καταναλώσεις πάνω από κάποια KW (πόσα ; ) ;

vasilllis
10-02-12, 18:13
Αρα τα τετραπολικα/διπολικα ρελε διαρροης που χρεισιμοποιουμε ειναι λαθος και δεν πρεπει.η εστω για να προλαβω καποιους, οταν πεσουν να σηκωσουμε με καποιο αλλο τροπο πρωτα τον ουδετερο!!!!!
Προσωπικα σε εκατονταδες συστηματα μεταγωγης η/ζ δεν εχει διαπιστωθει προβλημα απο τις πληρης διακοπες ολων των πολων(ειτε 4πολικο ρελε -διακοπτη ειτε διπολικο)

kazas
10-02-12, 20:16
Κατ' αρχάς πριν συνεχιστεί αυτή η κουβέντα νομίζω ότι πρέπει πρώτα να γίνει σαφής διάκριση ανάμεσα στα μέσα προστασίας (μικροαυτόματοι ή αλλιώς αυτόματες ασφάλειες) και στα μέσα χειρισμού (Ραγοδιακόπτες).

Όταν ξεκίνησα αυτό το θέμα δεν ήταν εν γνώση μου αυτή η διαφορά και θεωρούσα ότι τις δύο έννοιες συνώνυμες. Μετά όμως την ανάγνωση αυτής (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1697) της πολύ ενδιαφέρουσας συζήτησης (Στην οποία συμμετέχει και ο Γιώργος Σαρρής) διαπίστωσα ότι πρόκειται για διαφορετικά πράγματα τα οποία απαιτούνται και τα δύο σε μια σωστή ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Όπως λέει λοιπόν και ο κύριος Σαρρής στο μήνυμα του στις 25 April 2008:
"...Σχετικά με τις διαφορές μικροαυτομάτων - ραγοδιακοπτών για απομόνωση και χειρισμό φορτίων: Οι μικραυτόματοι σαν μέσα προστασίας πρέπει να κάνουν απόζευξη σε υπερφόρτιση, βραχυκύκλωμα και χειροκίνητα. Υπάρχουν περιπτώσεις μικροαυτομάτων που από αστοχία υλικού σε χειροκίνητο χειρισμό το πλήκτρο μπορεί να δείχνει OFF και οι επαφές (ιδιαίτερα σε πολυπολικούς) να έχουν παραμείνει ON και αντίστροφα. Αυτό δεν μπορεί να συμβεί στους ραγοδιακόπτες γιατί ο τρόπος λειτουργίας τους είναι πολύ διαφορετικός."

Με λίγα λόγια οι μικροαυτόματοι (μέσα προστασίας) προορίζονται για προστασία έναντι υπερεντάσεων ενώ οι ραγωδιακόπτες (μέσα χειρισμού) για 100% απομόνωση.

Ξαναεπιστρέφω λοιπόν στο αρχικό μου ερώτημα. Όταν μιλάμε για μονοπολικούς ή διπολικούς διακόπτες σε τι ακριβώς αναφερόμαστε; Σε μικροαυτόματους ή απλούς ραγοδιακόπτες;

FILMAN
13-02-12, 12:46
Αρα τα τετραπολικα/διπολικα ρελε διαρροης που χρεισιμοποιουμε ειναι λαθος και δεν πρεπει.η εστω για να προλαβω καποιους, οταν πεσουν να σηκωσουμε με καποιο αλλο τροπο πρωτα τον ουδετερο!!!!!
Προσωπικα σε εκατονταδες συστηματα μεταγωγης η/ζ δεν εχει διαπιστωθει προβλημα απο τις πληρης διακοπες ολων των πολων(ειτε 4πολικο ρελε -διακοπτη ειτε διπολικο)
Να σε ενημερώσω ότι σε ΟΛΑ τα 3Φ ρελέ διαρροής ο ουδέτερος διακόπτεται τελευταίος και επανασυνδέεται πρώτος. Το ίδιο και σε μερικά 1Φ ρελέ διαρροής, όπου βέβαια και να μην γίνει αυτό δεν κινδυνεύει καμιά κατανάλωση.

FILMAN
13-02-12, 12:52
Όπως λέει λοιπόν και ο κύριος Σαρρής στο μήνυμα του στις 25 April 2008:
"...Σχετικά με τις διαφορές μικροαυτομάτων - διακοπτών για απομόνωση και χειρισμό φορτίων: Οι μικραυτόματοι σαν μέσα προστασίας πρέπει να κάνουν απόζευξη σε υπερφόρτιση, βραχυκύκλωμα και χειροκίνητα. Υπάρχουν περιπτώσεις μικροαυτομάτων που από αστοχία υλικού σε χειροκίνητο χειρισμό το πλήκτρο μπορεί να δείχνει OFF και οι επαφές (ιδιαίτερα σε πολυπολικούς) να έχουν παραμείνει ON και αντίστροφα. Αυτό δεν μπορεί να συμβεί στους ραγοδιακόπτες γιατί ο τρόπος λειτουργίας τους είναι πολύ διαφορετικός."

Καταρχήν αντιπαρέρχομαι το γεγονός ότι είναι αδύνατον να είναι κατεβασμένος ο διακόπτης και εντούτοις να μην έχει διακόψει το κύκλωμα.

Όσο για τα υπόλοιπα, νομίζω ότι ο κατασκευαστής του εκάστοτε υλικού (π.χ. μικροαυτόματου) γνωρίζει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον εάν αυτό είναι κατάλληλο για απομόνωση ή όχι, και αν υπάρχει περίπτωση να δείχνει ότι έχουν διακοπεί οι πόλοι και εντούτοις να μην συμβαίνει αυτό (βλέπε π.χ. την σειρά Acti9 της Schneider Electric)


Ξαναεπιστρέφω λοιπόν στο αρχικό μου ερώτημα. Όταν μιλάμε για μονοπολικούς ή διπολικούς διακόπτες σε τι ακριβώς αναφερόμαστε; Σε μικροαυτόματους ή απλούς ραγοδιακόπτες;
Έτσι όπως το λες αναφέρεσαι σε (μη αυτόματο) διακόπτη.

JOUN
13-02-12, 14:24
Εχεις απολυτο δικιο,ειναι και παραειναι δυνατον κατι τετοιο.Προσωπικα μου εχει τυχει δυο φορες σε διπολικο διακοπτη πολυ γνωστης εταιριας (ΑΒΒ ) να τον ανοιξω και παρολαυτα να μου δειχνει 1.5Ω. Ρωτωντας συναδελφους εμαθα οτι εχει τυχει και σε αρκετους αλλους..

FILMAN
13-02-12, 14:25
Εχεις απολυτο δικιο,ειναι και παραειναι δυνατον κατι τετοιο.Προσωπικα μου εχει τυχει δυο φορες σε διπολικο διακοπτη πολυ γνωστης εταιριας (ΑΒΒ ) να τον ανοιξω και παρολαυτα να μου δειχνει 1.5Ω. Ρωτωντας συναδελφους εμαθα οτι εχει τυχει και σε αρκετους αλλους..Κανονικός ήτανε ή στενός;

JOUN
13-02-12, 14:28
Κανονικος(δυο στοιχειων).Τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν ειμαι σιγουρος αν χαλασε ο μικροαυτοματος η ο διακοπτης..

FILMAN
13-02-12, 14:55
Αν και δεν μου έχει τύχει κολλημένος διακόπτης, οι "εγχειρήσεις" που έχω κάνει σε μερικούς δεν δείχνουν να υπάρχει κάτι που να αποτρέπει το κόλλημα των επαφών ανεξάρτητα από τη θέση του μοχλού.

vasilllis
13-02-12, 18:59
Ξεφυγαμε απο την ερωτηση???

Μονοπολικο η διπολικο ΔΙΑΚΟΠΤΗ.

Και μια απορια απο μενα δηλαδη αν δεν δουλευει συγχρονως ο μικροαυτοματος (μαλλον για χρηση διακοπτη μου κανει αφου προστατευει και ουδετερο,απο βραχυκυκλωμα??)τι θα γινει αν ας πουμε αργει να σηκωσει ουδετερο?


ΥΓ προσοχη μιλαει για μονοφασικο

mixalis1988
14-02-12, 02:13
Στο μονοφασικο δεν θα γινει τιποτα.Δεν κινδυνευουν οι συσκευες σου.
Δεν καταλαβα τι εννοεις οταν λες δεν δουλευει συγχρονος ο μικροαυτοματος???

Επισης ΚΑΝΕΝΑΣ διακοπτης δεν προστατευει απο βραχυκυκλωμα.

vasilllis
14-02-12, 09:48
Στο μονοφασικο δεν θα γινει τιποτα.Δεν κινδυνευουν οι συσκευες σου.
Δεν καταλαβα τι εννοεις οταν λες δεν δουλευει συγχρονος ο μικροαυτοματος???
Για αυτο γινοταν η κουβεντα,αν κατεβαζοντας τον διακοπτη πεφτουν ολοι οι πολοι συγχρονως.

Επισης ΚΑΝΕΝΑΣ διακοπτης δεν προστατευει απο βραχυκυκλωμα.
Γιατι ο δευτερος πολος στον διπολικο η ο τεταρτος στον τετραπολικο στον μικροαυτοματο προστατευει απο βραχυκυκλωμα?

FILMAN
14-02-12, 12:08
Παιδιά, υπάρχουν δυο ειδών διπολικοί ή τεραπολικοί μικροαυτόματοι: διπολικοί που ο ένας πόλος είναι ασφάλεια και ο άλλος διακόπτης, και διπολικοί που και οι δυο πόλοι είναι ασφάλειες. Αντίστοιχα, υπάρχουν τετραπολικοί που οι τρεις πόλοι είναι ασφάλειες και ο τέταρτος είναι διακόπτης, και τετραπολικοί που και οι τέσσερις πόλοι είναι ασφάλειες. Αν έχουμε λοιπόν έναν μικροαυτόματο με διακοπή ουδετέρου, αυτός δεν θα πέσει αν υπάρχει αυξημένο ρεύμα από τον πόλο του ουδετέρου (που είναι απλός διακόπτης).

mixalis1988
14-02-12, 13:22
Γιατι ο δευτερος πολος στον διπολικο η ο τεταρτος στον τετραπολικο στον μικροαυτοματο προστατευει απο βραχυκυκλωμα?

Φιλιππε αναφερομαι σε διακοπτη και οχι σε μικροαυτοματο.

FILMAN
14-02-12, 16:12
Τώρα είναι που μπερδεύτηκα. Η παραπομπή τί σχέση έχει; Ο διακόπτης ασφαλώς δεν πέφτει ποτέ μόνος του. Ο μικροαυτόματος με διακοπή ουδετέρου θα πέσει αν το αυξημένο ρεύμα περάσει (και) από τον πόλο που είναι ασφάλεια, και όχι αν περάσει μόνο από τον πόλο που είναι διακόπτης.

mixalis1988
14-02-12, 16:49
Η παραπομπη εχει γινει λαθος τωρα το ειδα και εγω.Απλα πολλοι μπερδευουν τον διακοπτη με τον μικροαυτοματο.Αρα οι μικροαυτοματοι που διακοπτουν και τον ουδετερο (ας πουμε ενας διπολικος) το μισο στοιχειο εχει μαγνητικο και προστατευει απο υπερεντασεις και το αλλο μισο ειναι ενας απλος διακοπτης.

FILMAN
14-02-12, 17:20
Αρα οι μικροαυτοματοι που διακοπτουν και τον ουδετερο (ας πουμε ενας διπολικος) το μισο στοιχειο εχει μαγνητικο και προστατευει απο υπερεντασεις και το αλλο μισο ειναι ενας απλος διακοπτης.Αυτή είναι η μια περίπτωση. Η άλλη είναι και οι δυο πόλοι να είναι εφοδιασμένοι με θερμομαγνητικά στοιχεία, και όχι μόνο ο ένας.

mixalis1988
14-02-12, 19:30
ΟΚ.Σε ευχαριστουμε που μας τα ξεκαθαρισες.

JOUN
15-02-12, 01:36
Αυτή είναι η μια περίπτωση. Η άλλη είναι και οι δυο πόλοι να είναι εφοδιασμένοι με θερμομαγνητικά στοιχεία, και όχι μόνο ο ένας.

Δεν το εχω ψαξει αλλα τι θα εξυπηρετουσε ενα τετοιο εξαρτημα;

FILMAN
15-02-12, 10:54
Στην ασφάλιση της τροφοδότησης ενός μονοφασικού μετασχηματιστή με πρωτεύον 380V ας πούμε;

kazas
16-02-12, 04:11
Άρα σε μια μονοφασική παροχή με σύστημα γείωσης ΤΝ-S, όπου σύμφωνα με το πρότυπο η διακοπή του ουδέτερου είναι προαιρετική (έστω όμως ότι έχεις επιλέξει να τον διακόψεις), ποιόν από τους δύο διπολικούς μικροαυτόματους που αναφέρεις πρέπει να χρησιμοποιήσουμε σαν γενικό διακόπτη;

JOUN
16-02-12, 09:56
Στην ασφάλιση της τροφοδότησης ενός μονοφασικού μετασχηματιστή με πρωτεύον 380V ας πούμε;
Eνταξει,αντιπαρερχομαι το γεγονος οτι δεν εχω δει κατι τετοιο(που θα χρησιμευε αλλωστε; ) αλλα ακομη και ετσι δεν θα αρκουσε ενας μικροαυτοματος μαζι με διακοπτη;Τι παραπανω προσφερει ο δευτερος μικροαυτοματος;

FILMAN
16-02-12, 11:31
Άρα σε μια μονοφασική παροχή με σύστημα γείωσης ΤΝ-S, όπου σύμφωνα με το πρότυπο η διακοπή του ουδέτερου είναι προαιρετική (έστω όμως ότι έχεις επιλέξει να τον διακόψεις), ποιόν από τους δύο διπολικούς μικροαυτόματους που αναφέρεις πρέπει να χρησιμοποιήσουμε σαν γενικό διακόπτη;
Εφόσον η μια γραμμή είναι φάση και η άλλη ουδέτερος θα πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις ένα μοντέλο που ο ένας πόλος θα είναι διακόπτης και ο άλλος ασφάλεια. Η φάση θα συνδεθεί στην ασφάλεια.

FILMAN
16-02-12, 11:34
Eνταξει,αντιπαρερχομαι το γεγονος οτι δεν εχω δει κατι τετοιο(που θα χρησιμευε αλλωστε; ) αλλα ακομη και ετσι δεν θα αρκουσε ενας μικροαυτοματος μαζι με διακοπτη;Τι παραπανω προσφερει ο δευτερος μικροαυτοματος;Όχι δεν θα αρκούσε. Ας υποθέσουμε ότι τροφοδοτούμε τον μ/ς μας με τις φάσεις R και S και χρησιμοποιούμε μια ασφάλεια L+N όπου η R φάση συνδέεται στην ασφάλεια και η S στον διακόπτη. Αν συμβεί π.χ. ένα βραχυκύκλωμα στο πρωτεύον του μ/ς θα διακοπεί το κύκλωμα. Τι θα γίνει όμως αν το πρωτεύον του μ/ς από τη μεριά της S φάσης βραχυκυκλώσει με κάτι άλλο (Τ φάση ή τον ουδέτερο ή τη γείωση);

JOUN
16-02-12, 11:41
Ναι σ'αυτην την υποθετικη περιπτωση,εχεις δικαιο.Που ειπαμε οτι βρισκουμε τετοιο Μ/Σ;

FILMAN
16-02-12, 11:42
Σε πίνακες αυτοματισμού κινήσεως όπου η παροχή φυσικά δεν έχει ουδέτερο (αφού δεν απαιτείται από τους κινητήρες) για την τροφοδότηση των βοηθ. κυκλωμάτων, σε ηλεκτροσυγκολλήσεις 380V, κ.λ.π.

JOUN
16-02-12, 11:54
Σωστα....

Δεν εχω ονομα
19-02-12, 04:38
Αποψη μου δεν υπαρχει λογος να βαλεις διπολικο γενικο.
Υπαρχει το διαροης.
2πολικα να βαζετε εκει που χρειαζεται και απλα κανουμε τα στραβα ματια για να τα αποφυγουμε (no offense προς τα εσενα :) )

kazas
19-02-12, 14:54
Αποψη μου δεν υπαρχει λογος να βαλεις διπολικο γενικο.Υπαρχει το διαροης.
Σε τι σύστημα γείωσης αναφέρεσε;


2πολικα να βαζετε εκει που χρειαζεται και απλα κανουμε τα στραβα ματια για να τα αποφυγουμε (no offense προς τα εσενα :) )
Αυτή θα ήταν η επόμενη μου ερώτηση οπότε θα σε παρακαλούσα να επεκταθείς λίγο περισσότερο. Σε ποιες περιπτώσεις θεωρείς ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί διπολικός εκτός τον γενικό;

Δεν εχω ονομα
19-02-12, 16:55
Σε τι σύστημα γείωσης αναφέρεσε;


Αυτή θα ήταν η επόμενη μου ερώτηση οπότε θα σε παρακαλούσα να επεκταθείς λίγο περισσότερο. Σε ποιες περιπτώσεις θεωρείς ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί διπολικός εκτός τον γενικό;
θερμοσίφωνας κουζίνα και γενικά μεγάλες καταναλώσεις!

kazas
19-02-12, 18:20
Και το σύστημα γείωσης?

spinalgr1990
03-05-14, 22:47
Για οοια λογο ο διακοπτης του θερμοσιφωνα ειναι διπολικος;

xrhstosmp
03-05-14, 23:28
οταν θελεις να επισκευασεις -καθαρισεις γενικα σκαλισεις ή απλα να τερματισεις τη λειτουργια σε μια φορητη συσκευη π.χ τοστιερα-τηλεοραση κλπ το λογικο ειναι να την βγαλεις απο την πριζα απομονωντας τη απο το δικτυο. στις συσκευες που δεν υπαρχει αυτος ο τροπος απομονωσης (πριζα) τι μπορεις να κανεις εκτος απο να την αποσυνδεσεις απο την κλεμα συνδεσης της?μπορεις να διακοψεις τη συνδεση της συσκευης σε ολους τους ενεργους πολους της με ενα διπολικο ή τριπολικο/τετραπολικο διακοπτη.

spinalgr1990
04-05-14, 00:02
Μα αμα Διακοψω μονο την φαση κι εχω καθορισμενη την πολικοτητα υπαρχει περιπτωση η ηλ. συσκευη να ειναι υπο ταση;

JOUN
04-05-14, 13:02
Oχι αλλα σκεψου το εξης:Εισαι στο παταρι,εχεις διακοψει την ταση προς το θερμοσιφωνο με τον μονοπολικο και καταλαθος ακουμπας την γειωση με το ουδετερο..Τι γινεται; Πεφτει το ΔΔΕ,βρισκεσαι στο σκοταδι και πρεπει εσυ να κατεβεις απο το παταρι, να τον ανεβασεις και μπορει μολις ξαναπιασεις τα καλωδια να ξανακανεις τα ιδια..
Αυτος για μενα ειναι ο μονος λογος να βαλεις διπολικο και το θεμα εχει συζητηθει παλιοτερα πολλες φορες.
Η ιδεα βεβαια για την χρησιμοτητα του διπολικου ανηκει οχι σ'εμενα αλλα στον Φιλιππο.

vasilllis
04-05-14, 14:03
Επισης στο βραχυκύκλωμα της αντίστασης θα ριχνει τον ΔΔΕ

spinalgr1990
04-05-14, 14:06
το ρελε πως θα πεσει εφόσον απο την φαση δεν θα έχει ρεύμα ;

αφου και παλι αμα έχω βραχυκυκλωμενα ουδετερο και γειωση οπως λες θα εχω Ι φάσης- Ι ουδέτερου = 0 ή χάνω κάτι ;

ezizu
04-05-14, 16:02
Θα προσπαθήσω με απλά λόγια (και με ένα απλό παράδειγμα) να σου το εξηγήσω .
Ο ΔΔΕ ελέγχει τα ρεύματα που διαρρέουν τους αγωγούς της φάσης και του ουδέτερου (η γείωση δεν έχει κάποια σύνδεση με τον ΔΔΕ).
Όταν αυτά τα ρεύματα (φάσης και ουδέτερου) έχουν μεταξύ τους διαφορά πάνω από 30mA (συνήθως) τότε ο ΔΔΕ πέφτει - αποκόπτει.
Φαντάσου ότι όσο ρεύμα διαρρέει τον αγωγό της φάσης που τροφοδοτεί ένα φορτίο ,ίδιο ρεύμα θα πρέπει να διαρρέει και τον ουδέτερο εφόσον είναι ένα κλειστό κύκλωμα.
50828
Ο ουδέτερος με την γείωση πρακτικά δεν έχουν μηδενική τάση.
Αν λοιπόν βραχυκυκλώσεις μετά τον ΔΔΕ τον ουδέτερο με την γείωση (ή υπάρχει διαρροή ρεύματος από τον ουδέτερο προς την γη λόγω υγρασίας , βλάβης κ.λ.π.) θα πέσει ο ΔΔΕ, επειδή κάποιο ρεύμα (το οποίο είναι αντιστρόφως ανάλογο με την αντίσταση της επαφής που δημιουργείτε μεταξύ ουδέτερου και γείωσης )δεν <<επέστρεψε>> μέσω του αγωγού του ουδετέρου και διέρρευσε προς την γη.
Για παράδειγμα,αν υποθέσουμε ότι η τάση μεταξύ ουδέτερου και γείωσης είναι 0,5V και η αντίσταση διαρροής (λόγω βλάβης ή υγρασίας) γίνει 10Ω,τότε θα περάσει θεωρητικά (βάσει του νόμου του Ωμ I=V/R) ένα ρεύμα της τάξεως των 50mΑ (0,5V / 10Ω = 0,05Α ή 50mA) οπότε και θα πέσει ο ΔΔΕ .
50829
Είναι ένα απλό παράδειγμα, αλλά ελπίζω να σε βοήθησα .

spinalgr1990
04-05-14, 16:33
αυτό όμως δεν προϋποθέτει να είναι σε θέση ΟΝ ο διακόπτης για να περάσει ρεύμα από την φάση ;

Δηλαδή αν η φάση δεν διαρρέεται από ρεύμα και βραχυκυκλώσω ουδέτερο και γείωση το ρελέ θα πέσει ;

xrhstosmp
04-05-14, 16:37
μαλλον εχουμε ξεφυγει λιγακι απο την ερωτηση,ο διπολικος μπαινει για την απομονωση ολων των πολων της συσκευης που αναλογως του συστηματος γειωσης μπορει να ειναι υποχρεωτικη (αμεση γειωση) ή προαιρετικη (ουδετερωση). αν βρισκεσαι στη θεσσαλονικη που υπαρχει ουδετερωση,αυτη η απαιτηση δεν ειναι υποχρεωτικη επειδη ο ουδετερος ειναι γειωμενος σε πολλα σημεια εκτος απο τον υποσταθμο με πιο κοντινο σου το γνωμονα της δεη που εχει σαν αποτελεσμα να υπαρχει αμελειτεα πειθανοτητα ο αναπτυξει επικυνδυνη ταση ο ουδετερος αγωγος σε σχεση με τη γη. Στην αθηνα ομως ή οπου αλλου υπαρχει αμεση γειωση και ως εκτουτου ο ουδετερος αγωγος γειωνεται μονο στον υποσταθμο, αν απο κακη επαφη ή διακοπη ή οποιασδηποτε αλλης αιτιας ο ουδετερος αγωγος αναπτυξει επικυνδυνη ταση ως προς τη γη και δεν διακοπτεται απο ενα διακοπτη ολων των πολων οπως καταλαβαινεις υπαρχει σοβαρο θεμα ασφαλειας. για το θεμα τωρα του διακοπτη διαφυγης, στη σημερινη εποχη ολες οι ασφαλειες μιας σοβαρης εγκαταστασης μπορει να ειναι με διακοπτη ουδετερου για να απομονωνεται ο ουδετερος μιας γραμμης και να μην πεφτει το ρελε ολης της εγκαταστασης,αλλα αυτου του τυπου οι ασφαλειες (με διακοπτη ουδετερου) ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να χρησιμοποιουνται ως μεσο απομονωσης μονιμης συσκευης.

FILMAN
06-05-14, 16:02
αυτό όμως δεν προϋποθέτει να είναι σε θέση ΟΝ ο διακόπτης για να περάσει ρεύμα από την φάση ;

Δηλαδή αν η φάση δεν διαρρέεται από ρεύμα και βραχυκυκλώσω ουδέτερο και γείωση το ρελέ θα πέσει ;
Πολύ πιθανόν, διότι ο ουδέτερος και η γείωση είναι κοινά για όλες τις συσκευές της εγκατάστασής σου (και του γείτονα επίσης), οπότε δεν χρειάζεται να μην είναι κομμένη η φάση της συγκεκριμένης γραμμής στην οποία θα γεφυρώσεις ουδέτερο με γείωση ώστε να πέσει το ρελέ.

Δηλαδή γεφυρώνοντας ουδέτερο με γείωση σε οποιοδήποτε σημείο της εγκατάστασης το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, αφού όλοι οι ουδέτεροι είναι ενωμένοι μεταξύ τους και όλες οι γειώσεις επίσης το ίδιο.