PDA

Επιστροφή στο Forum : Automatic lamp dimmer circuit



makant17
31-01-12, 14:47
Καλησπέρα

Προσπαθώ να βρώ ένα κύκλωμα με το οποίο να μπορώ να ανόιγω και να κλέινω τον φωτισμό αλλα με κάποια σχετική καθυστέρηση, ας πούμε της τάξεως των 5 δευτερολέπτων, όπως γίνεται με τα αμάξια όταν ανοίγουμε την πόρτα και ανοίγουν τα φώτα σιγά σιγά και κλείνουν επίσης σιγά σιγά.
Έχω κάνει την σχετική αναζήτηση στην σελίδα αλλα δεν ξέρω με τι όνομα να ψάξω.
Στο ίντερνετ έχω βρέι ακριβώς το κύκλωμα που ψάχνω και η διεύθηνση είναι http://electroschematics.com/577/automatic-light-dimmer/ αλλα λείπει η τιμή της αντίστασης R1 και δεν είμαι σίγουρος το μεσαίο κύκλωμα τι είναι.
Φαντάζομαι πως είναι ένα Led με μια φωτοαντίσταση σε κάποιο κλειστο κουτί ή υπάρχει κάτι έτοιμο.
Ευχαριστώ για την βοήθεια και τον χρόνο σας εκ των προταίρων.

Φιλικά Αντώνης

στεφανος μιχαλης
31-01-12, 15:01
Η τιμή της αντίστασης R1 την επιλέγεις εσύ για να ρυθμίσεις το ρεύμα που θα περάσει από το led.. τώρα αυτό στη μέση είναι όντως led με φωτοαντίσταση.

her
31-01-12, 21:51
Το κύκλωμα που ψάχνεις ονομάζεται fade in – fade out
Νομίζω ότι υπάρχουν κυκλώματα στο φόρουμ

Damiano
31-01-12, 21:59
... ... είναι όντως led με φωτοαντίσταση , και υπάρχει εκεί απομόνωση! τώρα πιστεύω πως μπορείς να βάλεις και έναν οπτοζεύκτη με transistor αντί για φωτοαντίσαση εάν δεν βρεις στο εμπόριο


Το κύκλωμα το κοίταξες;
Αν σε πιστέψει και το κάνει τι θα γίνει;

kxenos
01-02-12, 02:45
Το κύκλωμα το κοίταξες;
Αν σε πιστέψει και το κάνει τι θα γίνει;

Θα 'χει οπτοζεύκτη χωρίς τρανσίστορ
:lool::lool:

στεφανος μιχαλης
01-02-12, 03:14
δεν το κοιταξα πολυ καλα .... οσο για το οπτοζευκτη με τρανσιστορ κωσταστινε μην βαρας ημουν δουλεια και εγραφα βιαστηκα δεν είδα τι έγραψα απλά ηθελα να του πώ να χρησιμοποιήσει απτοζευκτη... θα κατσω τωρα να δω το κυκλωμα! Αντώνη άκυρο για την χρήση του απτοζευκτη δεν εξηπηρετή σε κάτι αντιθέτος δεν θα λειτουργεί το κύκλωμα και με τον τρόπο που θες!! απλά ειχα δει πολυ βιαστηκά το λινκ ουτε καν διαβασα τα περι του κυκλώματος...
ευχαριστω τα παραπάνω παιδιά που το πρόσεξαν...

makant17
01-02-12, 03:29
Εγώ ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις σας, θα δοκιμάσω να βρώ τα εξαρτήματα και ποιό πολυ δύσκολο το τρανζίστορ και αν τα βρώ και το κάνω θα σας πώ αν δουλευει σωστά.
Ευχαριστώ

kxenos
01-02-12, 04:42
δεν το κοιταξα πολυ καλα .... οσο για το οπτοζευκτη με τρανσιστορ κωσταστινε μην βαρας ημουν δουλεια και εγραφα βιαστηκα δεν είδα τι έγραψα απλά ηθελα να του πώ να χρησιμοποιήσει απτοζευκτη... θα κατσω τωρα να δω το κυκλωμα! Αντώνη άκυρο για την χρήση του απτοζευκτη δεν εξηπηρετή σε κάτι αντιθέτος δεν θα λειτουργεί το κύκλωμα και με τον τρόπο που θες!! απλά ειχα δει πολυ βιαστηκά το λινκ ουτε καν διαβασα τα περι του κυκλώματος...
ευχαριστω τα παραπάνω παιδιά που το πρόσεξαν...

Συγγνώμη φίλε, απλά εκείνη τη στιγμή μου φάνηκε ότι ήταν αστείο να πετάξω τη βλακεία μου. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σου την πω ή οτιδήποτε άλλο. :saad:

makant17
01-02-12, 17:42
Με την βοήθεια του Her στην ονομασία "fade in - fade out" και λίγο ψάξιμο παιρετέρω βρήκα ένα πολύ απλό κύκλωμα για την δουλειά μου και δουλεύει άψογα με λίγα και φθηνά υλικά.
http://pcbheaven.com/circuitpages/LED_Fade_In_Fade_Out_Dimmer/
Αναφέρομαι στο πρώτο κύκλωμα και μάλιστα με την τιμή της R3 στα 47ohm o χρόνος Fade Out έιναι στα 11 δευτερόλεπτα, με την μείωση της μειώνεται και ο χρόνος, αλλά στο τέλος της εκφόρτησης σβείνει απότομα πράγμα που δεν με πειράζει.
Το πρόβλημα μου είναι οτι με το που δώσω τα 12v στην είσοδο, στην έξοδο και χωρίς φορτίο σε πλήρη φόρτιση του πυκνωτή έχω μειωμένη τάση άρα και τα led που οδηγώ δεν βγάζουν το σωστό φώς.
Θα δοκιμάσω να το σχεδιάσω με πρόγραμμα στον υπολογιστή να πειραματιστώ στην τάση μιας και δεν έχω ρυθμιζόμενο τροφοδοτικο.
Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ

makant17
01-02-12, 18:42
Όπως θα έχετε καταλάβει γνωρίζω λίγα αλλά μπορώ να τα κάνω όσο ψάχνω, οπότε αν μειώσω την R1 έχω περισσότερη τάση αλλα το τρανζίστορ ζεστένεται πολύ, υπάρχει κάποιο αντίστοιχο να αντέχει περισσότερο ρευμα/τάση και ίσως να μπορέσω να του βάλω και μια μικρή ψύκτρα?

BESTCHRISS
01-02-12, 18:57
δυο λυσεις το bc548 μπορει να δωσει max 100ma ποσα led συνδεσες βαλε αλλο τρανζιστορ
και δικιμασε να μικραινεις την R1

spyropap
01-02-12, 21:07
Το δεύτερο κύκλωμα που έδειξες είναι μόνο για LED. Το πρώτο που είναι κατάλληλο για λάμπες πυρακτώσεως μου αρέσει
και θα το κατασκευάσω για προσωπική χρήση. Εύκολο μου φαίνεται και τα υλικά του δεν κοστίζουν παραπάνω απο 10ε.
Επάνω σε διάτρητη πλακέτα και μέσα σε πλαστικό κουτί καλά μονωμένο θα είναι εντάξει.
Τα 230V απαιτούν μεγάλη προσοχή