PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για αυτοματισμο



artanian
31-01-12, 15:15
χαιρετω και θα ηθελα καμια ιδεα για μια ..κατασκευη. δηλαδη, σε ενα κρεβατι η πλατη ανεβαινει -κατεβαινει με κοντρολ. εγω ηθελα να κανει το ιδιο αλλα χωρις να εχεις το κοντρολ στο χερι (να δουλευει μονη της) με χρονοδιακοπτη? με ρελε? δεν μου ερχετε τιποτε αλλο τωρα! ευχαριστω.

kotsos___
31-01-12, 16:10
τα μηχανικά μέρη τα έχεις φτιάξει??

artanian
31-01-12, 21:47
γεια σου κωστα. ειναι ετοιμο το κρεβατι. λειτουργει. εγω απλα θελω να μην ..πατας το κοντρολ αλλα να το κανει μονο του. το κρεβατι βγαζει ενα κοντρολ με ..πανω κατω.δεν τοχω φτιαξει εγω υπαρχει ετοιμο το κρεβατι. εχεις καμια αλλη ιδεα? ευζχαριστω.

kotsos___
01-02-12, 21:58
Το κοντρόλ είναι ασύρματο, η ενσύρματο??

plouf
01-02-12, 22:16
γίνεται όπως είπες με relay στις επαφές του kontrol... το θέμα είναι τι ενοείς απο μόνο του. ποτε και υπο ποιούς όρους θα ξεκινάει και με ποιος όρους θα σταματάει ;;

artanian
02-02-12, 14:36
γεια σου κωστα. ειναι ενσυρματο.απλα καθε 2-3 λεπτα ασ πουμε να κανει τις κινησεις μονο του. να καταλαβεις σε μια βιτρινα μαγιαζιου ας πουμε.

robotakias
14-02-12, 20:44
29213

Επειδή τα στοιχεία της εφαρμογής δεν φτάνουν, έκανα κάποιες υποθέσεις για να δώσω μια πιθανή λύση.
Αν κατάλαβα σωστά, η πλάτη του κρεβατιού θα πηγαίνει π.χ. προς τα πάνω, μόλις φτάσει στην πάνω θέση
θα περιμένει 2-3 λεπτά και μετά θα πηγαίνει προς τα κάτω, όπου μόλις φθάσει θα περιμένει πάλι 2-3 λεπτά
και θα ξαναπηγαίνει προς τα πάνω κ.ο.κ.
Στις 2 ακραίες θέσεις έχω βάλει δύο τερματικούς διακόπτες (S1-> πάνω θέση, S2->κάτω θέση). Η εφαρμογή θα
αρχίσει να λειτουργεί μόλις πάρει παροχή απο τον διακόπτη ON-OFF.

Αναλύω το κύκλωμα:
Έστω οτι μόλις κλείσουμε τον διακόπτη ON-OFF, η καρέκλα θέλουμε να πάει προς τα πάνω. Κλείνοντας τον διακόπτη
ενεργοποιείται το ρελέ ισχύος Κ1 και αμέσω μετά κλείνουν οι επαφές Κ1(11-12). Μόλις φτάσει στην πάνω θέση,
ενεργοποιείται ο τερματικός διακόπτης S1 και κλείνει η NO επαφή και ανοίγει η NC. Αμέσως μετά ενεργοποιείται το χρονικό
ρελέ ΚΤ1 (ανοίγει η επαφή ΚΤ1(11-12) ) μετρώντας χρόνο 3 λεπτά και απενεργοποιείται το Κ1 (αφού ανοίγει η NC επαφή του S1)
και ανοίγει και η επαφή Κ1(11-12).
Μετά απο 3 λεπτά ξανακλείνει η επαφή ΚΤ1(11-12) και ενεργοποιείται το Κ2 (η πλάτη αρχίζει να κινείται προς τα κάτω) το οποίο
αυτοσυγκρατείται απο την επαφή του Κ2(11-12) αφού ο S1 θα ανοίξει επειδή η πλάτη θα φύγει απο την πάνω θέση. Η επαφή Κ2(11-12)
κλείνει.
Μόλις φτάσει στην κάτω θέση, οι επαφές του S2 θα αλλάξουν κατάσταση. Αμέσως μετά ενεργοποιείται το χρονικό
ρελέ ΚΤ1 (ανοίγει η επαφή ΚΤ1(11-12) ) μετρώντας χρόνο 3 λεπτά και απενεργοποιείται το Κ2 (αφού ανοίγει η NC επαφή του S2).
Απο εκεί και πέρα ακολουθείται η ίδια διαδικασία.

Παρακαλώ τις προτάσεις σας για κάποιο λάθος ή κάποια βελτίωση του κυκλώματος. :001_smile:

artanian
22-02-12, 13:34
γεια σου λαμπρο. ειδα τι εκανες και πολλυ σωστα εχεισ καταλαβει. με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω απλα δεν ειναι δικο μου και περιμενω να μου το δωσουν.παντως σε ευχαριστω.