PDA

Επιστροφή στο Forum : Mετατροπή UPS σε Inverter



imegatos
31-01-12, 22:49
Για σε όλους.
Χρειάζομαι τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας...έχω 2 UPS τα οποια θέλω να μετατρέψω σε inverter
(με σκοπό να τα συνδέσω με τις μπαταρίες τις οποιες φορτίζω από φωτοβολταϊκό panel).

Το κύριος πρόβλημα είναι ότι τα ups έχουν ένα χρονοδιακόπτη στα 8 και 10 λεπτά αντίστοιχα...

Μήπως ξέρει κάποιος κάποια εύκολη πατέντα να τα θέσω σε μόνιμη λειτουργία?

Ξέρω ότι δεν μπορούν να λειτουργήσουν για πολλή χρόνο λόγο θερμότητας που αναπτύσσεται στα εξαρτήματα τους αλλα αυτό
μπορώ να το βελτιώσω βάζοντας ψήκτρες, φανάκια, αλλαγή καλωδίων με πιο χοντρά...

Σκέφτηκα να συνδέσω τα δυο UPS σε "σειρά" δηλαδή την έξοδο του προτού με την είσοδο του δευτερου...έτσι όταν το πρώτο
πάψει να δουλεύει θα δουλέψει το δεύτερο αλλα και πάλι πάμε στα 18 λεπτά λειτουργίας..

leosedf
01-02-12, 00:26
Η πρώτη λύση είναι να αγοράσεις έναν κανονικό inverter.

imegatos
01-02-12, 00:45
Η πρώτη λύση είναι να αγοράσεις έναν κανονικό inverter.

:laugh: επίσης θα μπορούσα να φτιάξω εξαρχής ένα inverter με επεξεργαστή...αλλα είπα μιας και τα έχω ας τα αξιοποιήσω να ανάβω καμια λάμπα με αυτά...

leosedf
01-02-12, 00:47
Κοίτα τα UPS δεν είναι φτιαγμένα για συνεχή χρήση, τουλάχιστον όχι όση νομίζουμε, καλή η ιδέα σου αλλά λίγο δύσκολη.
Αν μπεις στη διαδικασία να φτιάξεις inverter μη νομίζεις ότι θα κερδίσεις και πολλά. Εκτός αν κάποιος άλλος που ξέρει περισσότερα απαντήσει και μας πει.

imegatos
01-02-12, 00:53
ευχάριστο που απάντησες Κωνσταντίνε...και εγώ αυτό ελπίζω πως κάποιος θα πει καμια ιδέα για αυτό...βεβαια δεν έδωσα πολλά στοιχεια αλλα ίσος να υπάρχει καμια δοκιμασμένη πατέντα...

dalai
01-02-12, 01:30
τα ups δεν εχουν ψυξη τα τσιπακια τους για 24ωρη λειτουργεια. πολυ πιθανον αν παρακαμψεις το χρον/πτη τα καει απο υπερθερμανση. βαλε ενα ανεμιστιρακι να τα χτυπαει ,με το κουτι του φυσικα ανοιχτο.
παρεπιπτοντος ενα inverter καθαρου ημιτονου 1500W / 3000W peak exei 170 euro.

ikaros1978
01-02-12, 01:35
τα ups δεν εχουν ψυξη τα τσιπακια τους για 24ωρη λειτουργεια. πολυ πιθανον αν παρακαμψεις το χρον/πτη τα καει απο υπερθερμανση. βαλε ενα ανεμιστιρακι να τα χτυπαει ,με το κουτι του φυσικα ανοιχτο.
παρεπιπτοντος ενα inverter καθαρου ημιτονου 1500W / 3000W peak exei 170 euro.

σωστος ο Νικος.Με την μονη διαφορα οτι ουτε και ο ανεμιστηρας θα κανει δουλεια γιατι συνηθως οι ψυκτρες τους ειναι απο συμπαγες αλουμινιο (χωρις φτερα δηλαδη) ωστε να κυκλοφορει ο αερας μεσα του και να απαγαγει την θερμοτητα.

imegatos
01-02-12, 17:36
ευχάριστο που απαντήσατε...
Ναι έχετε δίκιο όσο αφορά τα θερμικά προβλήματα...σας είπα και στο πρώτο μου μήνυμα ότι μπορώ να τα βελτιώσω αυτά...

spyropap
01-02-12, 19:00
Δεν είναι δυνατόν να σου απαντήσει κάποιος πως να παρακάμψεις το χρονικό όριο δίχως να γνωρίζει το σχέδιο του κυκλώματος του ups. Εάν μπορούσες να κατασκευάσεις ένα κύκλωμα ινβερτερ σαν αυτά που έχει δείξει ο Νικος στο θέμα αυτονομία οικίας χρησιμοποιώντας τα υλικά του ups όπως τους μετασχηματιστές, πυκνωτές κλπ υλικά.
Και μικρά φθηνά ινβερτερ ίσως βρεις στις αγγελίες.