PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με zener



StukiTR
01-02-12, 15:22
Καλησπέρα σας,

Έχω ένα πρόβλημα με ένα τροφοδοτικό το οποίο έχει κάποια καμμένα εξαρτήματα,μεταξύ αυτών και μία ζενερ στην οποία όμως δεν αναγράφεται τι είναι (δλδ τα χαρακτηριστικά της).
Και τώρα θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα το τι είναι αυτή η ζενερ με τα υπλολοιπα εξαρτήματα που είναι εκεί γύρω.
Ευχαριστώ.

jimmys13
01-02-12, 16:32
Τι είδους τροφοδοτικό είναι αυτό; Μήπως μπορούμε να βρούμε κάποιο σχέδιο.
Διαφορετικά είναι δύσκολο. Μόνο εάν η zener είναι σε κάποια έξοδο τάσης και έτσι καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται, εφόσον γνωρίζεις τι έξοδο έβγαζε.

StukiTR
01-02-12, 17:19
Είναι από παλμότροφοδοτικό απο υπολογιστή.
Είναι της εταιρίας AOPEN και το μοντέλο είναι FSP275-60CU.
H zener είναι κόντα στην είσοδο παράλληλα με ένα πυκνωτή 1.0K 250v και μπροστά από αυτά τα 2 εξαρτήματα έχει τον μετασχηματιστή για τι είναι w/pfc το τροδοφοτικό.
Σχέδιο δε βρήκα κάτι στο ιντερνετ και επίσης έστειλα mail στην εταιρία αλλά μάλλον δεν ήταν σωστή η διεύθυνση.

jimmys13
01-02-12, 22:12
Έχω ανοιχτά 3 παλμοτροφοδοτικά PC για επισκευή. Το καθένα έχει από μία zener κοντά στην είσοδο. Αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε συσχετισμό λόγω της διαφορετικής διάταξης. Π.χ στο ένα η zener είναι 6,8V και ακολουθεί έναν optocoupler. Σε ένα άλλο η zener είναι 18Volt, είναι παράλληλα με ένα Mosfet (στο Gate & Srce), το οποίο με τη σειρά του μέσω ενός τρανζίστορ καταλήγει στον optocoupler. Στο τρίτο έχουμε πάλι zener 18V, άλλης συνδεσμολογίας. Ουσιαστικά δεν υπάρχει κανένας συσχετισμός, που σημαίνει πως δεν βοηθάνε οι πληροφορίες που έχεις.

Ίσως αναλύοντας λίγο το κύκλωμα να είναι ποιο εύκολο. Δηλαδή εφόσον τα άκρα της που έχουν την τάση σταθεροποίησης καταλήγουν σε ένα εξάρτημα, βλέποντας τις απαιτήσεις τροφοδοσίας αυτού θα καταλάβεις τι τάση πρέπει να δίνει. Συνήθως όμως παρεμβαίνουν διάφορα και μπορεί να μην βγάλεις ούτε και έτσι συμπέρασμα.

Εάν αντικαταστήσεις τα υπόλοιπα εξαρτήματα και σου μείνει μόνο η zener, ξεκίνα βάζοντας μια χαμηλή τιμή. Αν κάνει εκκίνηση έλεγξε τις τάσεις. Βάλε έπειτα λίγο μεγαλύτερη μέχρι να έχεις ακριβώς τις τάσεις του τροφοδοτικού (τα 12V, τα 5V, και τα 3,3V) στα αντίστοιχα pin των καλωδίων.

StukiTR
02-02-12, 02:58
Θα το δοκιμάσω φίλε μου.Σε ευχαριστώ πάντος.
Θα ενημερώσω σχετικά αν καταφερω να το φτιάξω.:biggrin: