PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξομοίωση Led συναγερμού



Rx/Tx
01-02-12, 20:59
Θέλω να κατασκευάσω ενα κύκλωμα , και ψάχνω ενα σχέδιο,που να εξομοιώνει την λειτουργία ενός Led συναγερμού.
Η δυσκολία είναι οτι στα διάφορα κυκλώματα που εχω βρεί οι χρόνοι είναι ισοι, ενώ αυτό που ζητάω είναι να ανάβει (η καλύτερα να κάνει αναλαμπή) για 1'' και να σβήνει για 5''.
Η τροφοδοσία του θα είναι 6Volts και σημαντικό ρόλο παιζει ο μικρός όγκος, και φυσικά η μικρή κατανάλωση.
Ευχαριστώ.

plouf
01-02-12, 21:23
με ένα 555 σε astable
δες εδώ .. http://www.csgnetwork.com/ne555timer2calc.html δοκίμασε 0,0022F 2700 R1 680 R2



παντως αν δεν σε περιαζεί το να ειναι σταθερο το αναβόσβημα το ποι "ευκολο" ειναι ενα flash led ... μικρο απλό χαμηλή κατανάλωση ( συνήθως φέγουν και με 1mA έστω λιγότερο...)

Rx/Tx
02-02-12, 11:39
Το 555 το δοκίμασα, αλλά με διαφορετικό χρονισμό, με R2 15κ και Rι 2κ2 , C 10μF, αλλά δεν είχα γειώσει το 5, εχω έτοιμη την κατασκευή και θα πάω να αλλάξω απλά τιμές στα υλικά να ''παίξω'' με κάνα τρίμερ και βλέπουμε.

Το Flash led το εχω δοκιμάσει και είναι γρήγορο για τη περίπτωση.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

FILMAN
02-02-12, 13:21
Το 5 ΔΕΝ γειώνεται.

Rx/Tx
02-02-12, 16:32
Το 5 ΔΕΝ γειώνεται.

Λαθος διατύπωση, να το γειώσω μέσω πυκνωτή,ηθελα να γράψω ,,,,

Λοιπόν μετά απο δοκιμές, και με βάση αυτές τις τιμές 0,0022F, 2700 R1, και 680 R2, οπου ο 0,0022F είναι 2200μF αν δεν κάνω λάθος, και επειδή με εναν 10μF R1=2700 , και R2=680 η περίοδος είναι μικρή, εβαλα εναν 470μF και διατηρώντας τις ίδιες αντιστάσεις κατάφερα ενα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Ομως επειδή ήθελα το Led να φλασάρει δλδ να άγει για μικρό χρονικό διάστημα, τοποθέτησα δύο τρίμερ και παίζοντας με τις τιμές, ενώ ταυτόχρονα επέλεγα και διαφορετικούς πυκνωτές, κατάφερα το ΤΕΛΕΙΟ αποτέλεσμα, με C= 220μF, R1=6Κ8, και R2=680Ω.
Η κατανάλωση είναι μηδαμινή, και ο πυκνωτής ισα που χωράει να περάσει απο την τρύπα της κονσόλας.

Χρήστο ευχαριστώ για την συμβουλή, αλλά έπεται και συνέχεια ....(οχι που θα την γλυτώνατε)

Θέλω να κατασκευάσω ενα κύκλωμα σαν αυτό : http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/motflash.html φαίνεται εδώ: http://hyperlites.com/stdsf.html
Αλλά με το 555. Δλδ 1/2 556 που να δίνει παλμούς με περίοδο 4 δευτερόλεπτων, και 1/2 556 που να δίνει ενα θετικό παλμό μετά απο 5-8 δευτερόλεπτα, απλά με κοινή έξοδο. Οπότε θα εχω φλασάρισμα στην έξοδο απο το πρώτο 555 για όσο χρόνο ''επιτρέπει'' το άλλο. Σαν σκέψη δεν το βλέπω να κάνει μπάμ, αλλά εκεί στην έξοδο φοβάμαι μην εχω προβλήματα. Πώς θα συνδεθούν ? Μήπως να οδηγήσω ανά ένα τρανζίστορ και μετά να βγάλω κοινή έξοδο?
Τι λέτε?

FILMAN
02-02-12, 16:37
κατάφερα το ΤΕΛΕΙΟ αποτέλεσμα, με C= 220μF, R1=6Κ8, και R2=680Ω.

Έχεις μικρές αντιστάσεις και μεγάλο πυκνωτή. Βάλε εκατονταπλάσιες αντιστάσεις και υπο-εκατονταπλάσιο πυκνωτή. Οι χρόνοι δεν θα αλλάξουν. Ήτοι θα χρειαστείς μια αντίσταση 680kΩ, μια 68kΩ και έναν πυκνωτή 2.2μF. Αυτές οι τιμές είναι πολύ πιο κομψές.


Θέλω να κατασκευάσω ενα κύκλωμα σαν αυτό : http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/motflash.html (http://www.sentex.ca/%7Emec1995/circ/motflash.html) αλλά με το 555. Δλδ 1/2 556 που να δίνει παλμούς με περίοδο 4 δευτερόλεπτων, και 1/2 556 που να δίνει ενα θετικό παλμό μετά απο 5-8 δευτερόλεπτα, απλά με κοινή έξοδο. Οπότε θα εχω φλασάρισμα στην έξοδο απο το πρώτο 555 για όσο χρόνο ''επιτρέπει'' το άλλο. Σαν σκέψη δεν το βλέπω να κάνει μπάμ, αλλά εκεί στην έξοδο φοβάμαι μην εχω προβλήματα. Πώς θα συνδεθούν ? Μήπως να οδηγήσω ανά ένα τρανζίστορ και μετά να βγάλω κοινή έξοδο?
Τι λέτε?
Όχι βέβαια, την έξοδο του πρώτου θα την οδηγήσεις πολύ απλά στο reset του δεύτερου!

Rx/Tx
02-02-12, 19:58
Έχεις μικρές αντιστάσεις και μεγάλο πυκνωτή. Βάλε εκατονταπλάσιες αντιστάσεις και υπο-εκατονταπλάσιο πυκνωτή. Οι χρόνοι δεν θα αλλάξουν. Ήτοι θα χρειαστείς μια αντίσταση 680kΩ, μια 68kΩ και έναν πυκνωτή 2.2μF. Αυτές οι τιμές είναι πολύ πιο κομψές.

Αντε να την κάνω και κομψή, αλλά πρέπει να αγοράσω αντιστάσεις, 680ΚΩ δεν εχω . Αν βάλω ταντάλιο αντί για ηλεκτρολυτικό δεν πιστεύω να ενοχλει?


Όχι βέβαια, την έξοδο του πρώτου θα την οδηγήσεις πολύ απλά στο reset του δεύτερου!

Αυτό τώρα ... στο κλασικό σχέδιο που χρησιμοποιώ το RST που είναι το ποδαράκι 4 ενώνεται με το 8 και εκει είναι το (+). Αρα ζητάς να αφαιρέσω το 4 αφήνοντας φυσικά το 8 στο (+) και να συνδέσω εκεί το 3 του άλλου 555?
Πιστεύω οτι τα λέω καλά μέχρι εδώ.
Μένει μόνο να καθορίσουμε ποιό είναι το πρώτο και ποιό το δεύτερο.
Δλδ αν το (α) είναι ο ασταθής και παράγει παλμούς και το (β) μονοσταθής και παράγει ενα παλμό μιας κάποιας διάρκειας , ο μονοσταθής ''αφήνει'' τον ασταθή να παράγει παλμούς μέχρι να βγάλει παλμό στην έξοδό του.
Ενα σχεδιάκι θα ηταν καλοδεχούμενο.:help:

FILMAN
03-02-12, 10:22
Αντε να την κάνω και κομψή, αλλά πρέπει να αγοράσω αντιστάσεις, 680ΚΩ δεν εχω.
Ευκαιρία να πάρεις. Άλλωστε τσάμπα είναι!

Αν βάλω ταντάλιο αντί για ηλεκτρολυτικό δεν πιστεύω να ενοχλει?

Όχι. Μπορείς να βάλεις οποιονδήποτε πυκνωτή είτε με πολικότητα, είτε χωρίς.


Αυτό τώρα ... στο κλασικό σχέδιο που χρησιμοποιώ το RST που είναι το ποδαράκι 4 ενώνεται με το 8 και εκει είναι το (+). Αρα ζητάς να αφαιρέσω το 4 αφήνοντας φυσικά το 8 στο (+) και να συνδέσω εκεί το 3 του άλλου 555?

Ακριβώς αυτό. Έτσι όταν το πιν 4 του ελεγχόμενου 555 δέχεται λογικό 1 από το πιν 3 του πρώτου 555 θα λειτουργεί κανονικά. Όταν όμως δέχεται λογικό 0 η έξοδός του θα είναι σταθερά 0.


Μένει μόνο να καθορίσουμε ποιό είναι το πρώτο και ποιό το δεύτερο.
Δλδ αν το (α) είναι ο ασταθής και παράγει παλμούς και το (β) μονοσταθής και παράγει ενα παλμό μιας κάποιας διάρκειας , ο μονοσταθής ''αφήνει'' τον ασταθή να παράγει παλμούς μέχρι να βγάλει παλμό στην έξοδό του.

Όχι μέχρι να βγάλει παλμό, αλλά όση ώρα διαρκεί ο παλμός. Σχεδιάκι σε λίγο.

FILMAN
03-02-12, 11:04
Να, κάπως έτσι...

Rx/Tx
03-02-12, 21:39
Είσαι θησαυρός Φίλιππα.
Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί στα περισσότερα σχέδια που εχω αγνοούν τον C5 στο ποδαράκι 5. Και την D1 (1Ν4148).
Αρα κοιτάζοντας στο σχέδιο, οσο χρόνο η έξοδος του αριστερού 555 είναι High το δεξί θα παράγει παλμούς.
Νάσαι καλά , ευχαριστώ. Θα χρησιμοποιήσω το διπλό 556 για ευκολία.

ΥΓ: τώρα ασχολούμαι με την μετατροπή του φωτισμού του γέρο-πάπου Yamaha townmate T-50 σε led. θυμάσαι το θέμα εδώ μέσα? Τελικά τα κατάφερα δίχως αντιστάσεις , αλλά με Lm317 ρυθμισμένα στα 3,0 Volts, to ρεύμα στα led είναι στα 18mA. Συνολικά χρειάστηκα τρία κυκλώματα ρυθμιζόμενα με πολύστροφα τρίμερ για σιγουριά, ενα για τα φλάς, ενα για το πίσω φως θέσης και ενα για το στοπ. Η κατανάλωση σε ρεύμα έπεσε δραματικά, χωρίς να χάσω σε φωτεινότητα.
Τώρα παράγγειλα αυτά http://www.ebay.co.uk/itm/10-PCS-6mm-T10-Blue-Lamp-Bulb-Bases-LED-LEDS-Light-/290585366369?pt=BI_Electrical_Equipment_Tools&hash=item43a83ccf61 για να κατασκευάσω τα λαμπάκια τύπου Τ10 που δεν βρίσκω σε 6Volt.
Θα σου στείλω σε πμ λίνκ με φωτό .....

FILMAN
06-02-12, 14:28
Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί στα περισσότερα σχέδια που εχω αγνοούν τον C5 στο ποδαράκι 5. Και την D1 (1Ν4148 ).
Ο πυκνωτής αυτός κάνει απόζευξη στην τάση αναφοράς των 2/3 Vcc του ολοκληρωμένου. Η δίοδος εκφορτίζει γρήγορα τον C1 κατά το σβήσιμο για να είναι άδειος στην επόμενη τροφοδότηση.


Αρα κοιτάζοντας στο σχέδιο, οσο χρόνο η έξοδος του αριστερού 555 είναι High το δεξί θα παράγει παλμούς.
Νάσαι καλά , ευχαριστώ. Θα χρησιμοποιήσω το διπλό 556 για ευκολία.
Έτσι ακριβώς. Και βέβαια μπορείς να βάλεις ένα μόνο 556, προσοχή στους αριθμούς των ακροδεκτών!

materatsi
06-02-12, 14:33
Ενα ακομη κυκλωμα μπορεις να φτιαξεις με δυο c1815-πυκνωτακι-αντιστασουλα.

FILMAN
06-02-12, 14:36
Ενα ακομη κυκλωμα μπορεις να φτιαξεις με δυο c1815-πυκνωτακι-αντιστασουλα.Τί είναι τα c1815; Τρανζίστορ 2SC1815;

Rx/Tx
08-02-12, 20:59
Ενα ακομη κυκλωμα μπορεις να φτιαξεις με δυο c1815-πυκνωτακι-αντιστασουλα.

Kαλησπέρα,

Εννοείς σε συνδεμολογία πολυδονητή? η εχεις κάτι άλλο να προτείνεις? Γιατί το θέμα εξομοίωση led συναγερμού το ολοκληρώσαμε με επιτυχία, τώρα εχουμε θέμα με το φλασάρισμα στο φώς του στόπ σε μοτό.

Φίλιππα πήρα 556, ηλεκτρολυτικούς και αντιστάσεις, με εβαλες σε εξοδα. .... :biggrin:

Ξεκίνησα και την μετατροπή αυτών http://www.ledmegastore.gr/λαμπτήρας-με-5050-p-98.html (http://www.ledmegastore.gr/%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%C F%82-%CE%BC%CE%B5-5050-p-98.html) απο 12 Volt σε 6 Volt .
Xρησιμοποιούν τα 5050 smd Led.
Αφού διάλυσα το πρώτο , βλέπω οτι η κάθε πλαινή πλακέτα εχει το 5050, (που είναι τρια Led σε ενα,) σε σειρά και μια smd αντίσταση των 150ΩΜ σε σειρά και αυτή. Δλδ εχει μια τάση 9 Volt απο τα Led και μια πτώση τάσης 3 Volt απο την αντίσταση στα 20mA που είναι και το ρεύμα που τραβάνε στα 12Volt τα led.
Σκεφτομαι να φτιάξω 5 πλαινές περιμετρικές πλακέτες και μια απο επάνω δλδ σύνολο 6 led, τα led που αποτελούν το 5050 παράλληλα, και ανά δύο σε σειρά, και επειδή η τάση στο παπί ανεβαίνει στα 7.5 Volt, μια αντίσταση σε σειρά.
Είπα να μετατρέψω ενα 12βολτο αλλά η πλακέτες του είναι 3πλής οψης και δεν βγάζω ακρη.
Για δώσε γνώμες ....ελπίζω να μην σου εβαλα δύσκολα

ΥΓ: ελαβες το πμ που σου εστειλα?

FILMAN
09-02-12, 10:05
Ναι, το έλαβα, αλλά δεν σου απάντησα μια και δεν με ρώταγες κάτι! Τώρα όσο για τα LED δεν κατάλαβα πόσα θα είναι τελικά σε σειρά ή παράλληλα!

Rx/Tx
09-02-12, 16:26
Καλησπέρα

Σε αυτό το λινκ http://www.ledmegastore.gr/λαμπτήρας-με-5050-p-98.html
(http://www.ledmegastore.gr/%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%C F%82-%CE%BC%CE%B5-5050-p-98.html)βλέπεις τα 12βολτα λαμπάκια που θέλω να φτιάξω σε 6βολτα.
Αυτά είναι 5050 smd led 4 περιμετρικά και ενα απο επάνω. Επειδή το κάθε 5050 αποτελείται απο 3 led τα συνδέουν σε σειρά , και με μια αντίσταση 150ΩΜ τα δουλεύουν στα 12 Volt.
Eγώ σκέφτομαι να βάλω πάλι 5 Led αλλά και τα 3 που αποτελούν το καθένα θα συνδεθούν παραλληλα και ανα δύο σε σειρά , ενώ το περισσευούμενο απο πάνω , απλά θα εχει μεγαλύτερη αντίσταση ωστε να δουλεύουν στα 7.5 Volt.
To θέμα είναι οι πλακέτες, που είναι απλές αλλά μικρές και δύσκολες.
Εάν φτιάξω πλακέτες η λύση μαρκαδόρος παίζει? η δεν είναι της εμπιστοσύνης? Εχω ενα αιώνα να ασχοληθώ με πλακετοκατασκευές , στην εποχή μου εφτιαχνα με letraset.
Aν θυμάμαι χρησιμοποιούμε περιντρόλ και ακουαφόρτε?

FILMAN
09-02-12, 16:35
Θα δουλέψει αυτό που λες; Τα LED φαντάζομαι θα είναι λευκά, οπότε αν έχουν Vf της τάξης των 3V, αυτός βάζει 3 σε σειρά απότε για 12V τροφοδοσία του μένουν και 3V για την αντίσταση. Εσύ με αυτό που λες να κάνεις θα έχεις δύο σε σειρά οπότε αμέσως - αμέσως φτάνεις στα 6V! Δεν νομίζω να πετύχει!

Τώρα όσον αφορά τις πλακέτες, εγώ τις δίνω έξω για φτιάξιμο. Έχω πολλάάάάά χρόνια που παράτησα τις αποχαλκώσεις. Αν αναρωτιέσαι γιατί, να σου πω ότι περνάω 5 χαλκοδιαδρόμους στο 1/10 της ίντσας. Ακόμα και ο πλακετατζής δυσκολεύεται καμιά φορά να τις βγάλει! Ύστερα, όπως και να το κάνουμε, το αποτέλεσμα είναι πιο όμορφο. Βέβαια η ιδιοκατασκευή έχει ένα φοβερό ατού: Είναι τσάμπα!

Rx/Tx
10-02-12, 16:50
Θα δουλέψει αυτό που λες; Τα LED φαντάζομαι θα είναι λευκά, οπότε αν έχουν Vf της τάξης των 3V, αυτός βάζει 3 σε σειρά απότε για 12V τροφοδοσία του μένουν και 3V για την αντίσταση. Εσύ με αυτό που λες να κάνεις θα έχεις δύο σε σειρά οπότε αμέσως - αμέσως φτάνεις στα 6V! Δεν νομίζω να πετύχει!

Ναι αλλά η τάση λειτουργίας θα είναι 6 εως 7.5 Volts για εμένα και οχι 12.



Τώρα όσον αφορά τις πλακέτες, εγώ τις δίνω έξω για φτιάξιμο.

Δεν ξέρω και απο τιμές τι παίζει, δεν ασχολούμαι με κατασκευές τώρα πιά Φίλιππα, [οταν τελείωσα την σχολή ηταν το 1882, απο τότε δούλεψα στην Πολεμική Αεροπορία σε τομέα με ηλεκτρονικά μεν αλλά η εξειδίκευση σε κάνει να ξεχάσεις την θεωρία]
απλά περνάω την ωρα μου και για κάθε κατασκευή διαβάζω για να την κατανοήσω, το πάθος με το διάβασμα ''τόχω'' που λένε .
Εξ άλλου δεν αξίζει να δώσω για κατασκευή 4 πλακέτες 7*5mm με ... δύο νησίδες :biggrin:

Stay tune , σε χρειάζομαι ... και σε ευχαριστώ για την βοήθεια

FILMAN
10-02-12, 17:01
Ναι αλλά η τάση λειτουργίας θα είναι 6 εως 7.5 Volts για εμένα και οχι 12.
Αυτό λέω, με 6V τροφοδοσία, μένουν ...0V για την αντίσταση!

οταν τελείωσα την σχολή ηταν το 1882
Πω πω, είσαι πολύ παλιός! :lool:

Rx/Tx
10-02-12, 20:57
Αυτό λέω, με 6V τροφοδοσία, μένουν ...0V για την αντίσταση!

Ναι γμτ! και αν σκεφτείς οτι τα Led εχουν τάση λειτουργίας εως τα 3.2 volts είμαστε λίγο παραπάνω. Αλλά οταν λειτουργεί ο κινητηρας η τάση ανεβαίνει στο επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας που είναι τα 7.5volts και δεν λέει να δουλεύουν εκεί χωρίς αντίσταση.
Απο την άλλη δεν λέει να βάλω και απο ενα 317 σε κάθε λαμπάκι.
Μια μέση λύση είναι να υπολογίσω μια αντίσταση για πτώση τάσης 7.5-6=1.5volts με τα led σε σειρά ανά δύο, με το ρεύμα στα 90mA (5 led*18mA)
Η άλλη λύση είναι ολα τα led παράλληλα και μια αντίσταση για πτώση τάσης 7.5-3=4.5volts αλλά το ρεύμα στα 270mA (15 led*18mA)

Δεδομένο οτι δεν είναι ενα κρίσιμο σημείο φωτισμού, απλά ενα λαμπάκι φωτισμού του ταμπλό, δλδ δεν με νοιάζει να εκμεταλευτώ στο έπακρο την φωτεινότητα των leds.


Πω πω, είσαι πολύ παλιός! :lool:

Aυτό τι τόθελες τώρα? ηταν ανάγκη να γράψεις το ... πολύ? ](*,) εχεις δίκιο όμως, αν σκεφτείς οτι έκπεμπα στα FM και μάλιστα σε στέρεο με τρανζιστοράτο 5 σταδίων και εξοδο ενα Bly87 όταν ακόμα το Γ΄πρόγραμμα εκανε δοκιμαστικές εκπομπές. (Δεν λέω το πότε :biggrin:)

FILMAN
13-02-12, 11:41
Ναι γμτ! και αν σκεφτείς οτι τα Led εχουν τάση λειτουργίας εως τα 3.2 volts είμαστε λίγο παραπάνω. Αλλά οταν λειτουργεί ο κινητηρας η τάση ανεβαίνει στο επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας που είναι τα 7.5volts και δεν λέει να δουλεύουν εκεί χωρίς αντίσταση.
Απο την άλλη δεν λέει να βάλω και απο ενα 317 σε κάθε λαμπάκι.
Μια μέση λύση είναι να υπολογίσω μια αντίσταση για πτώση τάσης 7.5-6=1.5volts με τα led σε σειρά ανά δύο, με το ρεύμα στα 90mA (5 led*18mA)
Η άλλη λύση είναι ολα τα led παράλληλα και μια αντίσταση για πτώση τάσης 7.5-3=4.5volts αλλά το ρεύμα στα 270mA (15 led*18mA)

Δεδομένο οτι δεν είναι ενα κρίσιμο σημείο φωτισμού, απλά ενα λαμπάκι φωτισμού του ταμπλό, δλδ δεν με νοιάζει να εκμεταλευτώ στο έπακρο την φωτεινότητα των leds.

Δυστυχώς δεν θα πετύχει. Ούτε 2 δεν μπορείς να βάλεις σε σειρά. Στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις προβλήματα έντονης αυξομείωσης της φωτεινότητας με την παραμικρή μεταβολή της τάσης τροφοδοσίας.


Aυτό τι τόθελες τώρα? ηταν ανάγκη να γράψεις το ... πολύ? ](*,) εχεις δίκιο όμως, αν σκεφτείς οτι έκπεμπα στα FM και μάλιστα σε στέρεο με τρανζιστοράτο 5 σταδίων και εξοδο ενα Bly87 όταν ακόμα το Γ΄πρόγραμμα εκανε δοκιμαστικές εκπομπές. (Δεν λέω το πότε :biggrin:)
Μάλλον δεν πρόσεξες ότι έγραψες "1882"!