PDA

Επιστροφή στο Forum : Απλα soldering technique!



katmadas
02-02-12, 22:01
http://www.youtube.com/watch?v=Ql6Vkw5wswU&feature=fvwrel

p_stama
02-02-12, 22:25
Πολυ ωραιο βιντεο.
Το "στυλο" που χρησιμοποιουνε προτου βαλουν την κολληση τι ειναι σολντερινη ?? Ειναι το ιδιο με αυτο που χρησιμοποιουνε στα smd με την συριγγα ???

Hulk
02-02-12, 22:32
Απλα φοβερο!!! Οντως αυτο το στυλο τι ειναι;

selectronic
02-02-12, 22:35
Ναι, flux είναι το στυλό (http://www.ebay.com/itm/KESTER-951-NO-CLEAN-FLUX-PEN-XBOX-360-PS3-REFLOW-/140669494173?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20c08e239d). Το έχω δει που το δουλεύουν σε reballing.

Phatt
02-02-12, 23:12
Εχουν και κατι μηχανακια ομως ε...Pace και δε συμαζευεται...

D-NAME
02-02-12, 23:26
Κ αυτο στο τελος που περναει σαν κολα τι ειναι???

plouf
04-02-12, 13:03
sto στο 14'' και μετά στο 28'' περνάει με ενα υγρό και μετα περνάει το κολλητήρι, παρατήρησα οτι ΔΕΝ βάζει καλάι ?

stavros_97s
04-02-12, 13:10
Πραγματι τρομερο βιντεο.Το ειχα δει πριν καιρο και μου εκανε εντυπωση,α (http://www.smartkit.gr/index.php/electrolube-smf12p.html)υτο χρησιμοποιει ειναι flux σε μορφη μαρκαδορουγια smd!

plouf
04-02-12, 13:13
αυτο χρησιμοποιει στο 14'' μετα βάζει ΚΑΙ καλάι η όχι ?
ειναι "στεγνο" δηλαδη το ολοκληρωμενο ΚΑΙ το κολλητήρι

kxenos
04-02-12, 13:16
Νομίζω ότι χρησιμοποιεί μύτη τύπου well και έχει βάλει καλάι στη μύτη από πριν

D-NAME
04-02-12, 13:29
Κ στο 28 flux ειναι??? γιατι ειναι διαφορετικο απο το 14...

picdev
04-02-12, 14:18
πήρα και εγώ μαρκαδόρο για flux απο το ebay, μάλιστα νόμιζα οτι είχε και φλουξ μέσα αλλά τελικά δεν είχε:lool:

D-NAME
04-02-12, 14:59
Αξιζε τον κοπο απο το να χρισημοποιεις την σιριγγα???

picdev
04-02-12, 15:00
τώρα έχει παραγγήλει και flux, δεν εχω δουλέψει ποτέ με flux αλλά νομίζω ότι είναι πιο εύκολο με τη μαρκαδόρο

spirakos
04-02-12, 15:07
Αυτο το υλικο που μοιαζει με πανι απο καντηλι και απορροφα τη κολληση τι ειναι?

katmadas
04-02-12, 15:42
Ενοητε βαζει καλαι στην μητη πριν περασει πανω απο τα ποδαρακια.
Μαλιστα στο 28 φαινετε κιολας!

jimk
04-02-12, 16:15
μαλον αυτο που περναει μετα το flux ειναι υγρη κολληση οταν ζεσταθει γινεται καλαι.αυτο που μου κανει εντυπωση με την κολληση αυτη ειναι οτι δεν αφηνει απομειναρια γιατι αυτη που δουλευω εγω αφηνει κατι μικρες μπιλιες ..

Georggg
04-02-12, 18:26
Αυτο το υλικο που μοιαζει με πανι απο καντηλι και απορροφα τη κολληση τι ειναι?

solder wick πρέπει να είναι..

spiroscfu
04-02-12, 18:48
Παιδιά όλα αυτά που βάζουν πάνω στα pins είναι flux με μαρκαδόρο στην αρχή και σύριγγα μετά, η solder paste δεν είναι διάφανη αλλά σκούρα γκρι, και το απορροφητικό φιτίλι είναι solder wick (όπως αναφέρθηκε).

Τέλος η κόλληση μπορεί να μπει στην μύτη από το κολλητήρι ή κατευθείαν πάνω στο pcb (μετά βάζουμε το ολοκληρωμένο .... flux .... κολάμε)

lynx
06-02-12, 19:26
sto στο 14'' και μετά στο 28'' περνάει με ενα υγρό και μετα περνάει το κολλητήρι, παρατήρησα οτι ΔΕΝ βάζει καλάι ?

έχει η μύτη καλάι... απο κάτω ειναι σαν "χούφτα", αντίστοιχες μύτες έχει και
η weller, μια που ήθελα εγώ για το κολλητήρι μου έκανε 15E όμως ήταν επίπεδη
χωρίς την χούφτα, ειναι ΕΤ series αλλα δεν θυμάμαι πια ακριβώς.

AKHS
06-02-12, 21:03
Δηλαδή τι κάνει το φλουξ σε μια κόλληση και τι κάνει η σολτερινη, που βοηθάνε, είναι απαραίτητα όλα αυτά ? Επειδή διαβάζουν και μερικοί που δεν έχουν μεγάλες γνώσεις πάνω στο θέμα όπως εγώ, αν μπορεί ας απάντηση κάποιος που ξέρει.

kxenos
06-02-12, 21:54
Δηλαδή τι κάνει το φλουξ σε μια κόλληση και τι κάνει η σολτερινη, που βοηθάνε, είναι απαραίτητα όλα αυτά ? Επειδή διαβάζουν και μερικοί που δεν έχουν μεγάλες γνώσεις πάνω στο θέμα όπως εγώ, αν μπορεί ας απάντηση κάποιος που ξέρει.

Η "σολντερίνη" (της οποίας το πραγματικό όνομα δε γνωρίζω) έχει ίδιο σκοπό με το flux το οποίο απλά είναι σε υγρή μορφή. Οι 9 στους 10 (και μαζί και γω) είχαμε μάθει ως σολντερίνη μια καφέ αηδία σε μπλέ στρογγυλό μεταλλικό κουτάκι η οποία όμως είναι άχρηστη, καρκινογόνα και οξειδώνει τις μύτες των κολλητηριών, όπως έχει αναφερθεί και σε κάποιο άρθρο του φόρουμ.
Η προεργασία καθαρισμού και αφαίρεσης της στρώσης οξειδίου των μετάλλων πριν την κόλληση είναι πολύ βασική και αυτή ακριβώς είναι η δουλειά του flux. Μάλιστα, και το καλάι που έχεις περιέχει και αυτό flux.
Για να δεις τη διαφορά που έχει, κάνε το εξής πείραμα. Βάλε στη μύτη αρκετό καλάι, κράτα το για μερικά δευτερόλεπτα, να εξατμιστεί το flux που περιέχει και μετά προσπάθησε να κολλήσεις. Μετά κάνε το αντίθετο: Βάλε τη μύτη να εφάπτεται στα προς κόλληση μέταλλα και βάλε καλάι κατ' ευθείαν πάνω στα μέταλλα. Η διαφορά είναι ότι στη δεύτερη περίπτωση το flux προτού εξατμιστεί έχει προλάβει να ενεργήσει.

AKHS
06-02-12, 22:04
Αυτή την καφέ αηδία στο μπλε κουτί έχω κι εγώ… χμ!!!… οπότε καλύτερα να την αντικαταστήσω με φλουξ. Σε ευχαριστώ πολλή για την απάντηση Κωνσταντίνε

spiroscfu
07-02-12, 23:42
Η "σολντερίνη" (της οποίας το πραγματικό όνομα δε γνωρίζω) έχει ίδιο σκοπό με το flux το οποίο απλά είναι σε υγρή μορφή.

Σολντερίνη την ξέρω και εγώ δεν νομίζω να έχει και άλλη ονομασία,
το flux υπάρχει σε υγρή αλλά και σε στερεή μορφή (σαν την σολντερίνη).