PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Μετατροπέα τάσης 12v 220v



Illusionman
03-02-12, 21:02
Γειά σας

Είμαι καινούριο μέλος το όνομά μου είναι Χαρίτων ,χαιρετό το πλήθος και ελπίζω να μη γίνομε κουραστικός με τις ερωτήσεις που θα σας κάνω

Αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με έναν καινούριο μετατροπέα τάσης που έχω πάρει

Λίγα λόγια για την χρήση που το χρειάζομε

Έχω τοποθετήση Σόμπα λέβητα στο σπίτι μου,τεράστια εξοικονόμηση χρημάτων έναντι άλλων μορφών θέρμανσης
Υπάρχουν όμως κάποια μειονεκτήματα
Άν κοπή το ρεύμα και μόλις έχεις βάλει ξύλα μέσα δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν τα νερά που έχει μέσα ο θάλαμος με συνέπεια να υπερθερμαίνοντε τα νερά που βρίσκοντε μέσα.
Με τον υδραυλικό μου (που είναι και μηχανολόγος ο άνθρωπος) έχουμε προνοήση γι'αυτό βάζοντας ένα δοχείο διαστολής ώστε το κύκλωμα να παραμείνει ανοικτό και να ανακουφείζετε από εκεί όταν τα νερά φτάνουν στο σημείο βρασμού

Επειδή όμως όταν συμβεί αυτό (η διακοπή ρεύματος) μέχρι ν'αρχλισουν να κυκλοφορούν τα νερά από μόνα τους η σόμπα κάνει τρομερό θόρυβο (χωρίς όμως να απειλείτε ζωή) και φυσικά επιβαρύνη το όλο κύκλωμα αφού τα νερά φτάνουν τους 100 βαθμούς


Οπότε και σκεφτήκαμε να κάνουμε μια αυτόνομη πηγή ενέργειας ώστε μέχρι να καούν τα ξύλα να λειτουργή ο κυκλοφορητής

Πήραμε έναν φορτηστή συντηρητή Μπαταριών Μολύβδου 12Α.....μια μπαταρία βαθιάς εκφόρτησης 12V 75Α τύπου Gel για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και έναν Μετατροπέα τάσης 12v DC -230v AC 600W Τροποποιημένου Ημίτονου και αυτό γιατί οι καθαρού Ημίτονου έχουν κόστος τριπλάσια από έναν Τροποποιημένου

Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν συνδέω τον κυκλοφορητή στον Μετατροπέα αρχίζει ο κυκλοφορητής να βουΐζει ,μετρώντας την τάση εξόδου του Μετατροπέα διαπιστώνω ότι μου δίνει μόνο 190V και κάποιες στιγμές ανεβαίνει μέχρι τα 195V

Μετά από κάποια δευτερόλεπτα σαν να επανεκκινεί και στιγμιαία δείχνει 238 κατεβαίνοντας πάλι στα 190 και ούτο καθ'εξής.

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του Μετατροπέα γράφει τάση εξόδου 230V +/- 10% , όμως εδώ ξεπερνάμε κατά πολύ το 10 %


Ο κυκλοφορητής Χρειάζετε 132 Watt το ανώτερο που νομίζω ότι ο Μετατροπέας το υπέρ καλύπτη ,τα 190V όμως δεν θα είναι πρόβλημα για τον κυκλοφορητή που στην ουσία είναι ένα μοτέρ?


Ελπίζω να έγινα σαφής για το τι ζητάω να μου πείτε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

dobler
03-02-12, 21:15
καλησπέρα.στα ποσα Α ειναι ο μετατροπεας?

Illusionman
03-02-12, 21:50
Αυτό που γράφει πάνω του είναι 2.6 Α

Illusionman
03-02-12, 23:13
12V DC (57.5A) TO 230V AC 50Hz (2.6A) Αυτά τα στοιχεία ακριβώς γράφη

nikolaras
03-02-12, 23:26
Έχω τοποθετήση Σόμπα λέβητα στο σπίτι μου,τεράστια εξοικονόμηση χρημάτων έναντι άλλων μορφών θέρμανσης
Υπάρχουν όμως κάποια μειονεκτήματα
Άν κοπή το ρεύμα και μόλις έχεις βάλει ξύλα μέσα δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν τα νερά που έχει μέσα ο θάλαμος με συνέπεια να υπερθερμαίνοντε τα νερά που βρίσκοντε μέσα.
Με τον υδραυλικό μου (που είναι και μηχανολόγος ο άνθρωπος) έχουμε προνοήση γι'αυτό βάζοντας ένα δοχείο διαστολής ώστε το κύκλωμα να παραμείνει ανοικτό και να ανακουφείζετε από εκεί όταν τα νερά φτάνουν στο σημείο βρασμού

Επειδή όμως όταν συμβεί αυτό (η διακοπή ρεύματος) μέχρι ν'αρχλισουν να κυκλοφορούν τα νερά από μόνα τους η σόμπα κάνει τρομερό θόρυβο (χωρίς όμως να απειλείτε ζωή) και φυσικά επιβαρύνη το όλο κύκλωμα αφού τα νερά φτάνουν τους 100 βαθμούς


Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση του ανοιχτού δοχείου.
Η λειτουργία του είναι η εξής :
Οταν τα νερά της σόμπας τείνουν να ατμοποιηθούν, γίνεται εκτόνωση στο ανοιχτό δοχείο και αυτό με τη σειρά του στέλνει κρύο νερό στην επιστροφή της σόμπας.
Δηλαδή, δεν πρέπει να ακούγεται κάποιος τρομερός θόρυβος, αρκεί να έχετε κάνει σωστά την εγκατάσταση.
Στην περίπτωση διακοπής ρεύματος έχω διαβάσει, δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το φόρουμ, ότι κάποιος έβαλε UPS 500 va νομίζω και δούλεψε κανονικά ο κυκλοφορητής για 2 ώρες περίπου.

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/anoixtodoxeio.jpg

sotiris_gou
03-02-12, 23:47
καλησπέρα παιδιά.
Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι το τροποποιημένο ημίτονο.Ο κυκλοφορητής πρέπει να έχει καθαρό ημιτονό.Φαντάζομαι είναι μονοφασικός ασύγχρονος κινητήρας.

Illusionman
04-02-12, 00:47
Είναι όμως λογικό ο μετατροπέας να αποδίδη μόνο 190 - 195V ?

Μήπως να τον γυρίσω πίσω?

Το κύκλωμα είναι συνδεμένο όπως ακριβώς και στο σχεδιάγραμμα ,μόνο που ίσως να έχει τοποθετηθή το δοχείο λίγο ψηλότερα απ'ότι έπρεπε

Για το UPS Δεν είμαι σίγουρος όμως πόσο διάστημα θ'αντέξη σε βάθος χρόνου και δεν είναι και φθηνά.

TSAKALI
04-02-12, 01:14
Δοκιμασε μια αλλη καταναλωση πανω στον μετατροπεα ,μια λαμπα, κατι,
και δες ποση ταση εχει με φορτιο, επισης δοκιμασε να δεις αν γυρναει
εναν απλο ανεμιστηρα , το πιο πιθανον να θελεις πραγματικου ημιτονου.
Ο κυκλοφορητης ποσα βαττ ειναι? τι καταναλωση εχει?


υ.γ σορρυ τωρα ειδα οτι εγραψες ποσα βαττ καταναλωνει ο κυκλοφορητης
μαλλον πας για ..ημιτονο.

kaptenlouna
04-02-12, 10:10
Είναι όμως λογικό ο μετατροπέας να αποδίδη μόνο 190 - 195V ?


Δέν είναι θέμα απόδοσης του μετατροπέα αλλά λάθος ένδειξης ,αφου τα πολύμετρα (εκτός των true RMS) στο ενναλλασόμενο δείχνουν σωστή τάση μόνο σε ημιτονοειδούς μορφής ρέυμα.

PCMan
04-02-12, 10:43
Δέν είναι θέμα απόδοσης του μετατροπέα αλλά λάθος ένδειξης ,αφου τα πολύμετρα (εκτός των true RMS) στο ενναλλασόμενο δείχνουν σωστή τάση μόνο σε ημιτονοειδούς μορφής ρέυμα.

Μην κοιτάς την τάση. Έπρεπε να πάρεις καθαρού ημίτονου.

takis3653
04-02-12, 10:53
φιλε καλημερα
το προβλημα σου ειναι ο μετατροπεας σου
μην ψαχνεσε με την ταση εξοδου που αυτη παιφτει γιατι αλπα κοροιδευη το πολυμετρο
ΚΑΘΕ ΜΟΤΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΗ ΣΩΣΤΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΗΜΙΤΟΝΟ
να εισαι καλα
τακις

PCMan
04-02-12, 11:18
Να το αλλάξεις άμεσα γιατί θα το κάψεις. Έτσι έκαψα 2 αντλίες(μέχρι να καταλάβω τι γίνεται)...

Illusionman
05-02-12, 01:57
Τι πρόβλημα όμως μπορεί να δημιουργήση το τροποποιημένο ημίτονο σ'ένα μοτέρ ή μπορεί να πάθει ζημιά ο μετατροπέας?

Δλδ τα μοτέρ δεν μπορούν να λειτουργήσουν με τροποποιημένο ημίτονο?

Δεν ψάχνω απλά να βρώ την λύση αλλά να καταλάβω και την ουσία που αυτό θα με καθοδηγήση και σε άλλες περιπτώσεις που ίσως κάποτε να συναντήσω

Ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο που διαθέτετε για να μου δώσετε λύση και γνώση στις απορίες μου

nikolaras
05-02-12, 10:35
Επειδή και εγώ ψαχνόμουν κάποια στιγμή με το ίδιο θέμα, κάποιος μου είπε ότι υπάρχουν κυκλοφορητές dc , δεν το έψαξα για να είμαι ειλικρινής, απλά σου ρίχνω την ιδέα.

tzortzakos
09-02-12, 19:14
ΠΑΙΔΕΣΙ ΜΗ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΗΛΕΚΤΟ] ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ
ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ
ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥς ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ Π.Χ ΣΑΝ ΤΗΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΑΕΡΟΣΥΜΠΙΕΣΤΩΝ
ΣΤΑ ΚΑΤΑΛΗΛΑ ΣΗΜΕΙΑ:001_rolleyes:

haris_216
09-02-12, 20:09
τρυπάνια, αντλίες, ηλ.σκούπες, ανεμιστήρες και γενικά οτιδήποτε έχει μοτέρ δεν λειτουργεί με αυτά τα απλά inverter ασχέτως των watt που βγάζουν. χρειάζεται inverter καθαρού ημίτονου

FILMAN
10-02-12, 14:01
τρυπάνια, αντλίες, ηλ.σκούπες, ανεμιστήρες και γενικά οτιδήποτε έχει μοτέρ δεν λειτουργεί με αυτά τα απλά inverter ασχέτως των watt που βγάζουν. χρειάζεται inverter καθαρού ημίτονου
Όχι. Αυτό ισχύει μόνο για τους επαγωγικούς κινητήρες.

Illusionman
12-02-12, 13:05
Άρα μπορεί ένα μοτέρ να λειτουργήση χωρίς πρόβλημα με τροποποιημένο ημίτονο? (Πολλές και διαφορετικές οι απόψεις χωρίς όμως τεκμηρίωση , πως μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα;

Άν μπορεί κάποιος να εξηγήση για ποιό λόγο δεν μπορεί να λειτουργήσει με ασφάλεια ένας κινητήρας (Moter) με ασφάλεια στο τροποποιημένο ημίτονο θα μπορούσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα


Στην ουσία,ο κυκλοφορητής λειτουργή όπως μια αντλία ,προωθεί το νερό στο δίκτυο

Illusionman
12-02-12, 13:24
Φίλε Γιώργο
Το μόνο ασφαλές σύστημα που μπορείς να κάνεις είναι το ανοιχτό δοχείο διαστολής και αυτό γιατί λειτουργή με την φυσική ροή ,ότι ατύχημα έχει συμβεί πάνω σ'αυτό το θέμα (π.χ. Έκρηξη λέβητα) ευθύνοντε σε μεγάλο βαθμό οι αυτόματες βαλβίδες που για διαφορετικούς λόγους δεν λειτουργούν ( όπως αδυναμία ανακούφησης λόγο κολλήματος της βαλβίδας)

Άν βάλετε λέβητα ξύλου ή αλλιώς Στερεών Καυσίμων στο σπίτι σας χωρίς ανοιχτό κύκλωμα ανακούφισης τότε να ξέρετε ότι έχετε τοποθετήση ατομική βόμβα στο ίδιο σας το σπίτι και επίσης οι δυνάμεις που δημιουργούντε από συμπίεση αέρα σε αντιστοίχηση με τις δυνάμεις των υδρατμών ,αυτές των υδρατμών είναι πολλαπλάσιες αντί του αεροσυμπιεστή με συνέπεια να είναι και ποιό καταστροφικές,γι'αυτό τον λόγο πρέπει να χρησιμοποιούμε ποιό σίγουρο τρόπο

Επίσης ο λόγος που θέλω να τοποθετήσω Μετατροπέα είναι η αυτονομία που θα μου δώσει κάποιες ώρες ώστε σε περίπτωση μεγάλου χρονικού διαστήματος διακοπής να εξακολουθώ να έχω θέρμανση στο σπίτι

Illusionman
12-02-12, 13:24
ΠΑΙΔΕΣΙ ΜΗ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΗΛΕΚΤΟ] ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ
ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ
ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥς ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ Π.Χ ΣΑΝ ΤΗΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΑΕΡΟΣΥΜΠΙΕΣΤΩΝ
ΣΤΑ ΚΑΤΑΛΗΛΑ ΣΗΜΕΙΑ:001_rolleyes:



Φίλε Γιώργο
Το μόνο ασφαλές σύστημα που μπορείς να κάνεις είναι το ανοιχτό δοχείο διαστολής και αυτό γιατί λειτουργή με την φυσική ροή ,ότι ατύχημα έχει συμβεί πάνω σ'αυτό το θέμα (π.χ. Έκρηξη λέβητα) ευθύνοντε σε μεγάλο βαθμό οι αυτόματες βαλβίδες που για διαφορετικούς λόγους δεν λειτουργούν ( όπως αδυναμία ανακούφησης λόγο κολλήματος της βαλβίδας)

Άν βάλετε λέβητα ξύλου ή αλλιώς Στερεών Καυσίμων στο σπίτι σας χωρίς ανοιχτό κύκλωμα ανακούφισης τότε να ξέρετε ότι έχετε τοποθετήση ατομική βόμβα στο ίδιο σας το σπίτι και επίσης οι δυνάμεις που δημιουργούντε από συμπίεση αέρα σε αντιστοίχηση με τις δυνάμεις των υδρατμών ,αυτές των υδρατμών είναι πολλαπλάσιες αντί του αεροσυμπιεστή με συνέπεια να είναι και ποιό καταστροφικές,γι'αυτό τον λόγο πρέπει να χρησιμοποιούμε ποιό σίγουρο τρόπο

Επίσης ο λόγος που θέλω να τοποθετήσω Μετατροπέα είναι η αυτονομία που θα μου δώσει κάποιες ώρες ώστε σε περίπτωση μεγάλου χρονικού διαστήματος διακοπής να εξακολουθώ να έχω θέρμανση στο σπίτι

FILMAN
13-02-12, 12:10
Άρα μπορεί ένα μοτέρ να λειτουργήση χωρίς πρόβλημα με τροποποιημένο ημίτονο? (Πολλές και διαφορετικές οι απόψεις χωρίς όμως τεκμηρίωση , πως μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα;

Άν μπορεί κάποιος να εξηγήση για ποιό λόγο δεν μπορεί να λειτουργήσει με ασφάλεια ένας κινητήρας (Moter) με ασφάλεια στο τροποποιημένο ημίτονο θα μπορούσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα


Στην ουσία,ο κυκλοφορητής λειτουργή όπως μια αντλία ,προωθεί το νερό στο δίκτυοΕίναι πολύ απλό.

Στους επαγωγικούς κινητήρες η τροφοδοσία επιτρέπεται να είναι μόνο ημίτονο, διότι τότε έχουμε ομοιόμορφα μεταβαλλόμενο στρεφόμενο πεδίο εντός του κινητήρα. Τροφοδότηση με τετράγωνο, τεμαχισμένο ημίτονο, κ.λ.π. δεν επιτρέπεται, πολύ δε περισσότερο σε μονοφασικούς κινητήρες με πυκνωτή (τέτοιος δεν είναι ο κυκλοφορητής σου; )

Αντίθετα σε κινητήρες universal (είναι αυτοί που έχουν καρβουνάκια), η κυματομορφή τροφοδότησης μπορεί να είναι οποιαδήποτε, ακόμα και συνεχές.

Illusionman
14-02-12, 00:30
Φίλλιπε πολύ ενδιαφέρον η τοποθέτησή σου
Σ' ευχαριστώ πολύ


Σε περίπτωση που υπάρχει πυκνωτής αντί για καρβουνάκια η επίπτωση θα είναι να καεί ο πυκνωτής ή το μοτέρ?

Illusionman
14-02-12, 00:38
Και επίσης θέλω να πώ ότι δοκίμασα τον κυκλοφορητή με το ρεύμα του μετατροπέα και ο κυκλοφορητής ενώ λειτουργή βγάζει ένα συνεχόμενο βουητό

FILMAN
14-02-12, 17:45
Σε περίπτωση που υπάρχει πυκνωτής αντί για καρβουνάκια η επίπτωση θα είναι να καεί ο πυκνωτής ή το μοτέρ?
Σε περίπτωση που φουλάρεις το ρεζερβουάρ του βενζινοκίνητου αυτοκινήτου σου με 50% αμόλυβδη και 50% ντήζελ, οι επιπτώσεις ποιες θα είναι;

Η σωστή απάντηση είναι: Δεν επιτρέπεται να το δοκιμάσεις.