PDA

Επιστροφή στο Forum : σιαμαία πορτατίφ



zoran
04-02-12, 20:14
Έχω δυο πορτατίφ εκατέρωθεν του κρεββατιού όπου το καθένα έχει από ένα διακόπτη on/off. Θέλω να περάσω με κάποιο τρόπο καλώδιο και ένα διακόπτη ώστε να ανάβουν και τα δύο από αυτόν το διακόπτη αλλά ταυτόχρονα να διατηρήσω κ την αυτονομία που έχουν το καθένα τους με το δικό του διακόπτη! Έχω κάνει ένα σχέδιο αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν θα δουλέψει αλλά κ ούτε εάν θα βρώ κεντρικό διακόπτη ανάλογο!
Πείτε μου όμως κ εσείς γνώμες!
28670
28671

soulhealer
04-02-12, 20:27
Για να καταλάβω δηλαδή, θες έναν γενικό διακόπτη που όταν τον "σβήνεις" να reset-άρει τους δύο επιμέρους (να τους κάνει σε κατάσταση ΟΝ, σε αναμονή για το επόμενο άναμμα) άσχετα με την κατάσταση που ήταν πριν "σβήσεις" το γενικό διακόπτη.. και όταν τελικά "ξαναανάψεις" τον γενικό διακόπτη τα δυο επιμέρους πορτατιφ να ανάψουν και τα δύο, έχοντας την επιλογή να σβήσεις κάποιο από αυτά??
Γιατί δεν βάζεις τις 2 φις από τα δύο πορτατιφ σε ένα "κεντρικό" φις να το βάλεις στην πρίζα και να ανάβεις όποιο πορτατιφ θες??

selectronic
04-02-12, 21:00
Κάτι σε συνδεσμολογία αλερετούρ ψάχνεις αν έχω καταλάβει καλά.

Αλλά για εξήγησε λίγο καλύτερα τι θες να κάνεις. Πχ, αν ο «μάστερ» διακόπτης είναι off, θες να μπορείς να ανάβεις το ένα φωτιστικό με τον δικό του διακόπτη (το άλλο να μένει σβηστό)?

Αν απλώς μπει ένας διπλός διακόπτης, δεν μας κάνει?

zoran
04-02-12, 21:40
Ναι κάτι σαν αλερετούρ, ο μάστερ διακόπτης να μπορεί να τα χειρίζεται ανεξάρτητα από τι ρύθμιση έχουν αυτά, αλλά και τα δύο επιμέρους να δουλεύουν και ανεξάρτητα μόνα τους άσχετα με τον μάστερ! Ζητάω πολλά ε;

gas_liosia
04-02-12, 21:46
Δεν ξέρω αν το έχεις ξεκαθαρίσει και εσύ στο μυαλό σου αυτό που θες. Αν υποθέσουμε οτι ο γενικός διακόπτης είναι σε μια x κατάσταση, και πατάς τον έναν από τους άλλους δύο και ανάβει το αντίστοιχο φως. Αν μετα πατήσεις τον γενικό διακόπτη και αλλάξει κατάσταση έστω από x --> y, τι θα γίνεται τότε;

selectronic
04-02-12, 21:49
Γίνεται, αλλά θες ένα μάτσο καλώδια για να γίνει… 2 από κάθε μονό προς το φως, 3 από κάθε μονό προς τον «μάστερ», μιλάμε για πολύ καλώδιο…

Για περιέγραψε λίγο την κατάσταση, πως είναι οι διακόπτες, πόσο μακριά είναι ο ένας από τον άλλο, που θες να μπει ο «μάστερ» κτλ. Απλώς το βλέπω λίγο βάσανο και πολύ καλώδιο να τρέχει γύρο-γύρο.

Δες αυτά για βοήθεια αν επιμένεις
2867328674

zoran
04-02-12, 22:05
Ωχ νόμιζα πως θα ήτανε πιό απλό... electronic σε υπερευχαριστώ για τα σχέδια αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα αλλά κ εάν έχεις δίκιο, τόσα καλώδια είναι τραγικά! Ωχ θα πάθει το κεφάλι μου ζημιά!

zoran
05-02-12, 12:40
ok παιδιά να το θέσω αλλιώς, μπορώ να έχω έναν διακόπτη που με 4 πατήματα να τα κάνει όλα;
π.χ.
τα 4 πατήματα
1. ανάβει το πορτατίφ Α
2. ανάβουν κ τα δύο
3. ανάβει το πορτατίφ Β
4. σβήνουν κ τα δύο
όλα με ένα διακόπτη

gas_liosia
05-02-12, 12:59
Αυτό γίνεται εύκολα με έναν διακόπτη 4ων θέσεων. Στο '0' θα είναι 'OFF' (δεν συνδέεις τίποτα), στο '1' θα συνδέσεις την μια λάμπα, στο '2' την άλλη, και στο '3' και τις δύο, ενώ στο κοινό θα πάει η φάση.

zoran
05-02-12, 13:18
αυτός ο διακόπτης 4 θέσεων είναι ογκώδης και όχι περιστροφικός αλλά με κλικ, γιατί όπως καταλαβαίνεις πρόκειται για κρεββατοκάμαρα και όχι για εργοστάσιο :biggrin:

gas_liosia
05-02-12, 14:31
Έχει 4ων θέσεων περιστροφικούς όπως συνήθως έχουν οι ανεμιστήρες, αλλά εσύ μάλλον θα χρειαστείς με δύο πόλους (2x4). Μετά πάλι υπάρχουν και διακοπτάκια για σασί, όπως έχουν πχ. τα τροφοδοτικά των υπολογιστών από πίσω, αλλά νομίζω δύσκολα θα βρεις 2x4 στα 230. Απ'την άλλη πάλι όμως νομίζω είναι και ανούσιο. Ποιος ο λόγος δηλαδή να βάλεις τέτοιο διακόπτη εφόσον τελικά ο έλεγχος θα γίνεται από ένα σημείο, και να μην βάλεις δυο απλά διακοπτάκια να τελειώνει η υπόθεση;

sakisr
05-02-12, 14:53
Θα τον τρελανετε τον ανθρωπο.Απλα απο μια μπριζα θα παρει μια μικρη μπαλαντεζα με πλακε καλωδιο και απλα φις και λιγο πριν το θηλυκο θα βαλει ενα διακοπτη σειρας αυτο που λενε "πουαρ".Μετα με ενα απλο "ταφ"θα δωσει ρευμα στο καθε ενα φωτιστικο που εννοειται πρεπει να εχει το δικο του διακοπτη.

gas_liosia
05-02-12, 16:22
Θα τον τρελανετε τον ανθρωπο.Απλα απο μια μπριζα θα παρει μια μικρη μπαλαντεζα με πλακε καλωδιο και απλα φις και λιγο πριν το θηλυκο θα βαλει ενα διακοπτη σειρας αυτο που λενε "πουαρ".Μετα με ενα απλο "ταφ"θα δωσει ρευμα στο καθε ενα φωτιστικο που εννοειται πρεπει να εχει το δικο του διακοπτη.

Γιατί ρε συ Σάκη εσύ τι το διαφορετικό είπες απ' όσα έχουν αναφερθεί δηλαδή; Το πρώτο πράγμα που είπε και ο ίδιος είναι αυτό που λες και εσύ τώρα, μόνο που το ήθελε από μόνος του πιο περίπλοκο. Όταν σου λέει να δουλεύει σαν αλλε ρετουρ με τον κεντρικό διακόπτη, ή με έναν διακόπτη να κάνει τα πάντα... στο τέλος θα βάλει μικροελεγκτή. Δεν ξέρω ποιος θα τρελάνει ποιόν αλλά αν πρόσεξες δεν τον παρότρυνα στα δύσκολα. Από μόνος του ζητάει "περίεργα". Εγώ του είπα να βάλει έναν απλό διακόπτη ή αυτό που λες και εσύ, ξεχνώντας τα αλλε ρετουρ & τα περίεργα...

zoran
05-02-12, 20:50
Να το όλο κόνσεπτ για να έχετε και εικόνα.
Τα δύο φωτιστικά, η μπρίζα (φαίνεται ελάχιστα κάτω δεξιά) και από πάνω της υπάρχει ένας αλέ ρετούρ για το φως του δωματίου. Θέλω να χωνέψω κάπως το διακόπτη (εάν πρόκειται για έναν με 4 θέσεις στη πλάτη του κρεββατιού είτε εάν το κάνω με δύο ξεχωριστούς να μπαίνουν κάτω από τα ραφάκια πάνω στα οποία είναι το κάθε πορτατίφ!28730

sakisr
05-02-12, 22:39
Καλα δεν ειπα και τιποτα, αλλα αν ειναι να ξοδεψει για τα πορτατιφ πιο καλα να παω εγω να του αναβοσβηνω το φως.....ΒΑΓΓΕΛΗ ! ! ! ! (α ρε αθανατες Ελληνικες ταινιες......

gas_liosia
06-02-12, 00:12
:biggrin:
Συμφωνώ και εγώ!
Ίσως να φάνηκα και εγώ λίγο απότομος αλλά καμία σχέση. Συγνώμη αν παρεξηγήθηκα, δεν είχα τέτοια πρόθεση.

FILMAN
06-02-12, 14:36
Αυτό γίνεται εύκολα με έναν διακόπτη 4ων θέσεων. Στο '0' θα είναι 'OFF' (δεν συνδέεις τίποτα), στο '1' θα συνδέσεις την μια λάμπα, στο '2' την άλλη, και στο '3' και τις δύο, ενώ στο κοινό θα πάει η φάση.
Αφού οι δυο γραμμές θα είναι ενωμένες μαζί στην 3, στις θέσεις 1 και 2 θα ανάβουν ανεξάρτητα;

gas_liosia
06-02-12, 14:49
Αφού οι δυο γραμμές θα είναι ενωμένες μαζί στην 3, στις θέσεις 1 και 2 θα ανάβουν ανεξάρτητα;

Γι' αυτό το λόγο του γράφω αμέσως μετά με διακόπτη 2x4. Στην 3η θέση θα τροφοδοτεί ζευγάρι οπότε δεν θα υπάρχει κόμβος μετά τον διακόπτη αλλά πριν.

zoran
07-02-12, 00:41
Καλαίσθητος διακόπτης 4θέσεων υπάρχει κ μάλιστα μη περιστροφικός;

zoran
16-02-12, 21:45
Πως συνδέεται καλωδίωση 2x0.75 στο διακοπτάκι αυτό βρε παιδιά;

29326

zoran
16-02-12, 21:55
ok παιδιά να το θέσω αλλιώς, μπορώ να έχω έναν διακόπτη που με 4 πατήματα να τα κάνει όλα;
π.χ.
τα 4 πατήματα
1. ανάβει το πορτατίφ Α
2. ανάβουν κ τα δύο
3. ανάβει το πορτατίφ Β
4. σβήνουν κ τα δύο
όλα με ένα διακόπτη
τελικά υπάρχει τέτοιος διακόπτης καλαίσθητος ώστε να βάλω έναν τέτοιο κ να είναι super?

nikolaras
16-02-12, 23:03
Πως συνδέεται καλωδίωση 2x0.75 στο διακοπτάκι αυτό βρε παιδιά;

29326
Το ένα από τα 2 καλώδια το αφήνεις όπως είναι, κόβεις το άλλο και συνδέεις το ένα άκρο στη μία υποδοχή και το άλλο στην άλλη.
Δηλαδή διακόπτεις το ένα από τα 2 καλώδια....
Βρε Ζοράν εσύ έβαλες την φώτο εδώ;

http://blogthea.gr/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B5%C F%82/44857-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF.html

nikolaras
16-02-12, 23:07
τελικά υπάρχει τέτοιος διακόπτης καλαίσθητος ώστε να βάλω έναν τέτοιο κ να είναι super?
Βάλε ένα τηλεχειριζόμενο να είσαι και πολύ HIGH !!!!
http://www.ecoalarms.com/epilegmena-proioda/thlexeirizomenos-diakopths-autotech-iq-1000-on-off.html

zoran
17-02-12, 00:11
Βρε Ζοράν εσύ έβαλες την φώτο εδώ;
http://blogthea.gr/γενικά-για-τις-επιστήμες/44857-σύνδεση-διακόπτη-σε-καλώδιο.html
ε δεν το πιστεύω, απίστευτη σύμπτωση, ολόιδιο διακοπτάκι κ αναζήτηση του ίδιου πράγματος! χαχαχα απίστευτο
όχι δεν είναι δική μου, αλλά κουλό, να υποθέσω πως αυτή είναι κ η σωστή συνδεσμολογία ε;

zoran
17-02-12, 00:16
επίσης να ρωτήσω κ κάτι ακόμα, λέω να το κάνω όπως το επισυνατόμενο -εάν δεν βρώ διακόπτη που με 4 κλικ να γίνονται όλα τα ενδεχόμενα- αλλά δεν ξέρω με τί θα κάνω την ένωση Α (τα Β είναι οι διακόπτες), πως να συνδέσω τα καλώδια στο Α ώστε να είναι τόσο καλαίσθητο όσο και σωστό
29333.

nikolaras
17-02-12, 00:17
Ναι, αλλιώς θα σχολίαζα.... Σύμπτωση, ρε τι μικρός που είναι ο κόσμος !!!!

zoran
17-02-12, 00:19
μα καλά με συγχωρείς, πού το πέτυχες κ εσύ αυτό το thread;

nikolaras
17-02-12, 00:36
μα καλά με συγχωρείς, πού το πέτυχες κ εσύ αυτό το thread;
Ποιό από όλα χαχαχχα κοίτα, για να ενώσεις τα καλώδια στο Α που γράφεις δεν έχεις και πολλές επιλογές.
Χρειάζεσαι ένα κουτάκι διακλάδωσης σαν αυτό : http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=22703

zoran
17-02-12, 00:49
που πέτυχες το http://blogthea.gr/γενικά-για-τις-επιστήμες/44857-σύνδεση-διακόπτη-σε-καλώδιο.html εννοώ, καρφωτό πήγε ή το είχες βρεί παλαιότερα κ το συνδύασες τώρα;

όσο για το κουτί διακλάδωσης http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=22703 είναι λίγο μεγάλο, εγώ ένα μικρό χρειάζομαι, ίσα για να τα ενώνει

nikolaras
17-02-12, 00:57
Στην τύχη το πέτυχα πριν απαντήσω στο ποστ. Εψαχνα για συνδεσμολογία μπας και βρω κάτι για να σου δείξω....

zoran
17-02-12, 00:59
Στην τύχη το πέτυχα πριν απαντήσω στο ποστ. Εψαχνα για συνδεσμολογία μπας και βρω κάτι για να σου δείξω....
πω πω νομίζω πως πρέπει να παίξουμε κανά λόττο :biggrin:

zoran
17-02-12, 01:05
και να πώ κ κάτι άλλο, μήπως για τη συνδεσμολογία θα έπρεπε να πάρω ένα καλώδιο με 4κλώνους, ώστε να ξεκινάει από τη μπρίζα κ με τα 4 και μόλις φτάνει στο πορτατίφ εκεί να φεύγουν οι δύο κλώνοι, ένα ζέυγος για το ένα πορτατίφ και το άλλο για το άλλο πορτατίφ, αλλά υπάρχει καλώδιο τετράκλωνο ώστε να το χρησιμοποιήσω όπως εξήγησα!

xkosm
17-02-12, 01:07
Εγω θα προτεινα να παρεις αυτο και να εισαι ΟΚ! http://www.ebay.com/itm/2-Channel-AC-RF-Wireless-Remote-Control-Module-315MHz-/250992797086?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a7056259e

zoran
17-02-12, 01:15
thanx αλλά δεν θέλω τίποτα με κύματα, τίποτα δηλαδή σε ασύρματη κατάσταση, συνειδητά ακόμα και το modem router για το internet επέλεξα να είναι ενσύρματο, σαν πολύ δεν έχουμε κατακλειστεί από την ασύρματη τεχνολογία και τα κύματά της;

nikolaras
17-02-12, 01:23
thanx αλλά δεν θέλω τίποτα με κύματα, τίποτα δηλαδή σε ασύρματη κατάσταση, συνειδητά ακόμα και το modem router για το internet επέλεξα να είναι ενσύρματο, σαν πολύ δεν έχουμε κατακλειστεί από την ασύρματη τεχνολογία και τα κύματά της;
Ψιτ Ζοραν, δεν έχει σχέση το ασύρματο ιντερνετ με αυτό το κόλπο.... Αυτό εκπέμπει στιγμιαία, μη μπερδεύεσαι....

xkosm
17-02-12, 01:31
Καλα σε λεει ο Νικος ποια ακτινοβολια; Ενα κλικ 1 δευτερολεπτου και αναβει το πορτατιφ, και μαλιστα σε RF στα 315mhz.

zoran
18-02-12, 00:12
ναι το ξέρω πως είναι στιγμιαίο αλλά ούτε αυτό θέλω και επίσης είναι overkill για να βάλω σε τέτοιο σημείο τηλεχειριζόμενα πορτατίφ, όποιος το δεί θα με πάρει με τις ντομάτες :biggrin:

katmadas
18-02-12, 01:10
Γιατι δεν παιρνεις κατι τετοιο (http://www.ebay.com/itm/Double-Pole-Double-Throw-Red-Lamp-Indicator-Boat-Switch-/280826920591?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item416296be8f)?<----

29382
Το βαζεις στην θεση του κεντρικου διακοπτη και βγαζεις και τους αλλους 2!
Καπως ετσι:

29383

Ετσι μπορεις να πατησεις ταυτοχρονα και δυο!
Καλο ε?

zoran
18-02-12, 01:19
Σ'ευχαριστώ για το σχέδιο κ τις φωτός φίλε katmadas αλλά ο διακόπτης δεν μου αρέσει εμφανησιακά και ήθελα κάτι μίνιμαλ κ εμφανίσιμο γιατί θα φαίνεται στη κρεββατοκάμαρα.

Όσο για το 4κλωνο καλώδιο δεν έχει πεί κανείς τίποτα... οπότε τί λέτε;

και να πώ κ κάτι άλλο, μήπως για τη συνδεσμολογία θα έπρεπε να πάρω ένα καλώδιο με 4κλώνους, ώστε να ξεκινάει από τη μπρίζα κ με τα 4 και μόλις φτάνει στο πορτατίφ εκεί να φεύγουν οι δύο κλώνοι, ένα ζέυγος για το ένα πορτατίφ και το άλλο για το άλλο πορτατίφ, αλλά υπάρχει καλώδιο τετράκλωνο ώστε να το χρησιμοποιήσω όπως εξήγησα!

katmadas
18-02-12, 01:39
Υπαρχουν και σε ποιο μινιμαλ εκδοσεις!
Βασικα υπαρχουν σε οτι εκδωσεις θες!
Πανε σε ενα μαγαζι ηλεκτρολογικου υλικου και ζητα διπλο διακοπτη!
Η ιδεα ειναι και οχι ο συκεκριμενος διακοπτης!

zoran
18-02-12, 02:00
το καλύτερο -το έχω πεί κ πιό πριν- θα ήταν ένας διακόπτης, με ένα κουμπί, που με 4 κλικ να έκανε όλες τις εκδοχές, αλλά υπάρχει τέτοιος διακόπτης;

Δεν εχω ονομα
19-02-12, 04:35
Γιατι δεν το κανεις ετσι οπως το ειπε το παλικαρι με τα ασυρματα?
Για να σε παρουν με τις ντοματες?
Σε λιγα χρονια ουτε τα κουμπακια ασυρματα δεν θα παταμε ολα μονα τους θα γινονται (bus καταστασεις :Ρ )

zoran
19-02-12, 09:15
το θεωρώ υπερβολικό να βάλω τα πορτατίφ του κρεββατιού να ανβοσβήνουν με τηλεχειρισμό, αντίθετα τα φώτα του ταβανιού όχι, εκεί θα έβαζα, αλλά μπαίνουν σε φώτα οροφής κ μάλιστα χωρίς να αλλάζω τους διακόπτες που ήδη έχω (να μην χαλάει η ομοιομορφία)