PDA

Επιστροφή στο Forum : θέρμανση δίχως πετρέλαιο?!?!?!?



ts0gl1s
06-02-12, 20:30
Τρελή πατέντα για θέρμανση δίχως πετρέλαιο λέει ο τίτλος του θέματος σύμφορη αυτό που έκανε ο τύπος η τι είχαμε τι χάσαμε?http://gr.news.yahoo.com/-124700231.html?fb_action_ids=2835090750994&fb_action_types=news.reads&fb_source=other_multiline&code=AQB8t3Q8uoddjR1MI852da90r3BKnmPAJ70RJt4c_s6-LbToFPMeU3RCQcqCfrlbCc8mwaXw8mwfU32zRYitMFlS5Tz3Zp rhruAYiiHydd_kg3bxKQaMMw4lT6UE_XhwL4GEeL61SLRxgjTo e6CftaqbqGb51Hshua6jdTixHy-90gYiKmcsRsoq78-aD0oi2tmMOEaCNYeL1saxg5NlaT5g#_=_

picdev
06-02-12, 20:56
δεν είναι πατέντα , το υγραέριο lpg πόσο έχει ? 80-90 λεπτά και το πετρέλαιο 95-1ε,
+ ότι πρέπει να μεταφέρεις τις μπουκάλες κάθε τόσο

Xarry
06-02-12, 20:59
Επισης εχω την εντυπωση οτι στο υγραεριο εχεις μεγαλυτερη καταναλωση η κανω λαθος;

dant3
06-02-12, 20:59
Εχω στο σπιτι μου θερμανη με τετοιο.δυο μπουκαλες καθε 15 περιπου μερες με 35-40Ε η καθε μια.και θερμανση εχει και ζεστο νερο.τωρα δεν ξερω αν οντως βγαινει πιο φθηνο στην τελικη γιατι τωρα κλεινει ενα χρονο αλλα πρεπει να εχει διαφορα στο κοστος αλλα οχι και καμια τρελη...

spyropap
06-02-12, 21:16
Πολύ καλός είναι, κάνει και μπράτσα. Και έχει την δυνατότητα εάν έχει μονοκατοικία να παίρνει αέρια απο τον βόθρο του αφού πρώτα ρίξει μύκητες.
Όσο για το πετρέλαιο και την βενζίνη θα γίνουν καύσιμα σπάνια όπως σπάνια είναι και τα ευρώ.

sv4lqcnik
06-02-12, 21:36
Παληκαρια μου ειναι δοκιμασμενο το εγχειρημα με φιαλες αλλα δεν λεει. Πρεπει να εχεις παραλληλα συνδεμενες το λιγοτερο δυο φιαλες στον λεβητα αεριου ναι μεν κραταει για 15 περιπου μερες καθε φιαλη για καθε 47 λιτρα που την γεμιζεις κοστιζει 40 € το δοκιμασα και προσωπικα λογω διακοπης αεριου (ανεργος ) και τωρα επεσα στην δεη οσο κραταει και αυτη

CLOCKMAN
17-02-12, 22:33
Καλησπέρα σας
Τυχαίνει να ανακαινίζω το σπίτι μου και μέσα σε όλα αυτά εγκατέστησα σύστημα σωληνόσεων αυτόνομης θέρμανσης.
Έχω αποκλήσει το πετρέλαιο και μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό http://www.ecothermica.eu/index.php/pos-leitourgei
ρευματάκι που σίγουρα είναι ακόμα ποιό φτηνό από το πετρέλαιο και το γκάζι. Έχω ήδη επικοινωνίσει με τον μάστορα και περιμένω να μου εξηγήσει τις λεπτομέρειες. Ο μηχανικός υποστηρίζει ότι το κόστος θέρμανσης της κατοικίας μου δεν θα είναι πάνω από 4 - 5 ευρώ τη μέρα για 85τμ2. Πιστεύω ότι με αυτό το πράμα γλειτώνεις πολλά.
Δεν ξέρω ακόμα πολλά, μώλις μάθω θα σας τα μεταφέρω. Η ετσιρεία ισχυρίζεται ότι έχει πατέντα.
Δεν ξέρω τι γνώμη έχετε Είδωμεν.

korbos
17-02-12, 23:01
Φιλε CLOCKMAN αυτα που σου λεει ο μηχανικος σου στον υπνο του τα βλεπει??Αυτο το συστημα ειναι αντιγραφη απο ρωσους και η καταναλωση που εχει 3πλασια!!!μην κοιτας που στην ρωσια το ρευμα ειναι τσαμπα!!!

picdev
18-02-12, 01:36
καλά θα ζεσταίνεις το νερό με ρεύμα ?
όσο για τον ιονισμό εγώ ξέρω απο το σχολείο τα ιόντα

ts0gl1s
18-02-12, 02:21
Εγώ σαν Θάνος άμα είχα την υποδομή στο σπίτι και τα λεφτά να βάλω λέβητα ιόντων θα προτιμούσα ανάλλαχτη θερμότητας όπως αυτό http://www.koubarakis.gr/el/product_categories/97-a/products και άμα έχεις κανέναν φίλο ψυκτικό γατονι μπορεί να σου το κάνει αυτός

https://rapidshare.com/#!download|496l34|2003711691|Heat_Pumps.pps|982|R~ 0|0|0|RapidPro expired. (34fa3175)

takis3653
18-02-12, 11:30
καλημερα
να πω τη γνωμη μου και εγω
οσο για το αεριο εχει δικιο ο χαρης που λεει για περισοτερη καταναλωση σε λιτρα σε σχεση με το πετρελαιο
καποιοι που το εχουν ψαξει μηλανε για 1,3 εως 1,6 αεριο σε σχεση με πετρελαιο
φαινεται υπερβολικο αλλα ετσι ειναι
οσο για θερμανση ιοντων ειναι αλλο κολπο πολυ αποδοτικο γνωστο στους ρωσους αρκετες δεκαετιες αλλα εκει το κοστος ρευματος δεν εχει καμια σχεση με εδω
θελει ψαξιμο
ο καθενας εχει την επιλογη του

stom
18-02-12, 11:42
Ο χριστος και η παναγια...
Οι λεβητες ιοντων ειναι η μεγαλυτερη απατη στο χωρο της θερμανσης. Πριν ηταν τα κουτακια με τη διορθωση συνημιτονου.
Τωρα ειπαν να βαλουν χερι στους απελπισμενους.
Προκειται περι καραμπινατης απατης. Και αν δεν πιστευεις εμενα, διαβασε εδω..
http://www.tdm.tee.gr/images/stories/Docs/nea_anakoinoseis/sillogoi-paratakseis/levites_ionton_panellinios_sullogos_mixanologon_il ektrologon_parartima_ditikis_makedonias_7_12_2011. pdf

moutoulos
18-02-12, 12:04
Έχω αποκλήσει το πετρέλαιο και μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό http://www.ecothermica.eu/index.php/pos-leitourgei
ρευματάκι που σίγουρα είναι ακόμα ποιό φτηνό ....

Μέχρι ένα σημείο έχεις δίκιο. Θα σου πω πιο κάτω που ...

Μ'άλλα λόγια πρόκειται για ένα κλασικό ηλεκτρικό λέβητα. Ενδιαφέρθηκα και εγώ να αλλάξω σε κάτι τέτοιο.
Αντί για τον κλασικό λέβητα πετρελαίου. Όμως όταν πήγα να ρωτήσω για τον συγκεκριμένο προϊόν, και του
είπα τον χώρο μου (110τμ), μου σύστησε αυτόν (http://sieline.gr/pages/gr/products/heating_without_oil/electrical_boilers.php). Δεν λεω ενθουσιάστηκα στην αρχή, γιατί μου είπε οτι μπαίνει
ακόμα και σε ενα ντουλάπι κουζίνας (αρχική κατασκευή σπιτιού, και όχι τώρα). Μέχρι εδώ όλα Οκ.

Λεω μετά, δεν ρωτάω και τα KW κατανάλωσης, έτσι να πάρω μια ιδέα. Τελικά ρώτησα ..., αλλά ξενέρωσα μόλις
άκουσα πόσα είναι.

Για κάτω απο 100τμ, θέλουμε 12KW, ενώ για πάνω απο 100τμ (περίπτωσή μου) θέλουμε 18KW. Πραγματικά
μου έφυγε η γή κάτω απο τα πόδια μου. Δεν ξέρω μην έπαθα και μικροεγγεφαλικό ... Ψύχραιμος όπως πάντα,
παίρνω το θάρρος όμως και ρωτάω "Είναι κάτι σαν "ταχυθερμαντήρας", ή πρέπει να περάσουν 10 -15 λεπτά μέχρι
να αρχίσει ο κυκλοφορητής να "γυρίσει" το νερό (ζεσταθεί το νερό)?.

Είναι μου λέει σαν τον κλασικό λέβητα (λογικό), και περιμένεις (καταναλώνεις τον κ@λ@ σου) να ζεσταθεί.

Που έχεις τώρα δίκιο ????. Στο οτι το συγκεκριμένο προϊόν είναι ΦΟΒΕΡΟ για ένα εξοχικό? πχ Καλάβρυτα/Πήλιο
Καιμακτσαλάν/Βορεια Ελλάδα γενικά, που όταν θα πας το μόνο που δεν θες, είναι να ψάχνεις για πετρέλαιο,
καθάρισμα φίλτρου, ξεκάπνισμα, και γενικά προβλήματα με κλασικό λέβητα.

stom
18-02-12, 12:28
Ουτε για εξοχικο κανει...
Τα κλειστα σπιτια θελουν αρχικα πολυ περισσοτερη ενεργεια μεχρι να ερθει σε ισορροπια και να ζεσταθεις.
Μεχρι να το ζεστανεις, θα φυγεις.
Αμα μπεις στα εξοδα να φτιαξεις εγκατασταση καλοριφερ, ο λεβητας ειναι το προβλημα?
Για εξοχικα, φτηνα κλιματιστικα, που να παιζουν σε χαμηλες θερμοκρασιες, (το αν ειναι inventer ειναι τελειως αδιαφορο) για τα δωματια, ενα καλο τζακι στο σαλονι, κατα προτιμηση ενεργειακο αλλα χωρις υπερβολες,, γιατι οταν κανει πολυ κρυο και εχει χιονια καμμια φορα κοβεται και το ρευμα, και το θεμα τελειωνει εκει.

Και μην ξεχναμε οτι το ρευμα θα ακριβινει κιαλλο. Και αν ξεχασουμε λιγο την καθαρα κοστολογικη προσεγγιση, το ρευμα ειναι μια ανωτερη μορφη ενεργειας που για την παραγωγη και τη μεταφορα του υπαρχουν σημαντικες απωλειες. Ειναι κριμα να το ξανακανουμε θερμοτητα...

Η ενεργεια θα συνεχισει να ειναι πολυ ακριβη οτι και να κανουμε. Ξυλοσομπες κλπ ειναι προσωρινες λυσεις, με σοβαρα περιβαντολογικα θεματα.
Ενα τζακι επιβαρυνει την ατομσφαιρα οσο ενας καυστηρας πολυκατοικιας. Και δεν υπαρχουν τοσα πολλα ξυλα για καψιμο.
Για να τα φερουμε απο μακρια, παλι υπαρχει κοστος...
Η μονη μακροπροθεσμα βιωσιμη λυση ειναι η βελτιωση των μονωσεων με διαφορους τροπους. Στις βορειες χωρες, τα σπιτια καταναλωνουν το 1/3 της ενεργειας απο τα ελληνικα. Αυτο τα λεει ολα.

takis3653
18-02-12, 17:03
φιλε stom δεν καταλαβα που ειναι η απατη
αν μιλας για 150% τις 100% αποδοση ναι
αλλα οχι απατη η θερμανση ιοντων
αυτο ειπα οι ρωσοι πληρωνουν πολυ πιο φτηνα το ρευμα απο εμας

stom
18-02-12, 17:13
Ενταξει, ο συγκεκριμενος δεν το εχει τραβηξει τοσο, αλλα το 50% οικονομια που λεει ειναι προφανως εντελως παραπλανητικο. Ασε που λεει ΜΕΧΡΙ...
Ειναι σαν το μεχρι 24mbit στο Internet. Δεν το πιανει κανεις. :)

Οπως και ναχει, για να ζεσταθεις τα 12Κw ειναι οριακα, θες τριφασικο, και με τον τροπο που ακριβαινει το ρευμα αλλαζοντας κλιμακα, η ΔΕΗ θα σου παρει το σκαλπ.
Δλδ ΤΩΡΑ το ανακαλυψαμε αυτο? Τοσα χρονια γιατι ο κοσμος εβαζε θερμοσυσσωρευτες ωστε να εκμεταλλευεται το νυχτερινο ρευμα αραγε...

picdev
18-02-12, 17:53
clockman αφού το ΤΕΕ έχει βγάλει οδηγία καλύτερα να καταγγείλεις τον μηχανικό στο ΤΕΕ, γιατί πάει να σε δουλέψει,
δεν γίνεται άνθρωποι οι έχουν τελειώσει το πολυτεχνείο να το κάνουν από άγνοια , λογικά θα παίρνει τη μίζα του

ts0gl1s
18-02-12, 18:25
29405Αυτή η εικόνα είναι από σύστημα ψύξεις με αμμωνία άμα κάναμε αυτήν την κατασκευή και περνούσαμε νερό δεν θα ζεσταινόταν σαν το ηλιακό που έχουμε στης ταράτσες μας? Λόγο του ότι οι ακτίνες του Ήλιου θα συγκεντρώνονταν στο κέντρο πάνω στον σωλήνα οπότε θα θερμαινόταν έχω κάπου λάθος?

picdev
18-02-12, 18:47
29405Αυτή η εικόνα είναι από σύστημα ψύξεις με αμμωνία άμα κάναμε αυτήν την κατασκευή και περνούσαμε νερό δεν θα ζεσταινόταν σαν το ηλιακό που έχουμε στης ταράτσες μας? Λόγο του ότι οι ακτίνες του Ήλιου θα συγκεντρώνονταν στο κέντρο πάνω στον σωλήνα οπότε θα θερμαινόταν έχω κάπου λάθος?

εγώ πιστεύω οτι αξίζει , σήμερα είχε τόσο ήλιο και το σπίτι μου είναι κρύο! τουλάχιστον έχει μια θερμοκρασία το σπίτι το πρωί μέχρι το μεσημέρι,
αλλήθεια πόσο κοστίζει μία εγκατάσταση ηλιοθερμείας ?

Nemmesis
18-02-12, 19:04
29405Αυτή η εικόνα είναι από σύστημα ψύξεις με αμμωνία άμα κάναμε αυτήν την κατασκευή και περνούσαμε νερό δεν θα ζεσταινόταν σαν το ηλιακό που έχουμε στης ταράτσες μας? Λόγο του ότι οι ακτίνες του Ήλιου θα συγκεντρώνονταν στο κέντρο πάνω στον σωλήνα οπότε θα θερμαινόταν έχω κάπου λάθος?


αυτο που δειχνεις ειμαι μια παγομηχανη... και στην ουσια περιγραφεις εναν ηλιακο...

Nemmesis
18-02-12, 19:21
Καλησπέρα σας
Τυχαίνει να ανακαινίζω το σπίτι μου και μέσα σε όλα αυτά εγκατέστησα σύστημα σωληνόσεων αυτόνομης θέρμανσης.
Έχω αποκλήσει το πετρέλαιο και μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό http://www.ecothermica.eu/index.php/pos-leitourgei
ρευματάκι που σίγουρα είναι ακόμα ποιό φτηνό από το πετρέλαιο και το γκάζι. Έχω ήδη επικοινωνίσει με τον μάστορα και περιμένω να μου εξηγήσει τις λεπτομέρειες. Ο μηχανικός υποστηρίζει ότι το κόστος θέρμανσης της κατοικίας μου δεν θα είναι πάνω από 4 - 5 ευρώ τη μέρα για 85τμ2. Πιστεύω ότι με αυτό το πράμα γλειτώνεις πολλά.
Δεν ξέρω ακόμα πολλά, μώλις μάθω θα σας τα μεταφέρω. Η ετσιρεία ισχυρίζεται ότι έχει πατέντα.
Δεν ξέρω τι γνώμη έχετε Είδωμεν.

να στο θεσω αλλιως... με ενα λιτρο πετρελαιο εχεις 12kw αποδιδομενη θερμικη ενεργεια απο την οποια θα παιρνεις τα κατι παραπανω απο τα μισα στα καλοριφερ σου αρα 8kw, στο λεβητα που θα παρεις για να εχεις 6kw αποδηδομενη ενεργεια στην καλητερη περιπτωση θα εχεις 6kw καταναλωση, σε μια ΚΑΛΗ θερμοτητα αντλιας για να εχεις τα 6kw αποδιδομενης ενεργειας θα καψεις 2kw λογο cop3(υπαρχει μεχρι και cop5)... αρα εχουμε και λεμε
πετρελαιο 1λ = 1€
ιοντα 8kw= 0,7€
κλιματισμος 3kw= 0.3€ πολυ χοντρικες οι πραξεις απλα για ευκολια...
το θεμα στο τι κοστος εγκαταστασεις εισαι διατεθειμενος να δωσεις...

επισης πες τον μηχανικο να σου δειξει τις πραξεις που εκανε για να βρει το ποσο θα καψεις... δηλαδη τι αναγκες εβαλε οτι εχει το σπιτι σου???

info@kalarakis.com
18-02-12, 21:25
την τετάρτη θα κάνω εγκατάσταση ένα ιόντων 12ΚW Το μυστικό είναι ότι πρέπει η αγωγιμότητα του νερού να είναι 350 Αν δεν είναι εκεί ή στο περίπου τότε καταναλώνει χωρίς να παράγει. για αποφυγή αυτού πρέπει να αδειάσει η εγκατάσταση και να καθαριστεί και να γεμίσει με το κατάλληλο υγρό για ιονισμό.
Το καλύτερο απο όλα είναι το πελετ. Έχει και τη τάση γινει και πιο φτηνό. το πρόβλημα είναι ο χώρος που πιάνει ι καυστήρας και το κουβάλλημα. Εδω στη πόλη στο διαμέρισμα δεν υπάρχει η πολυτέλεια του ελεύθερου χώρου. Ασε τη μηρωδια από τη καμινάδα.
Εναλλακτική το αέριο αλλά θέλει 2 φιάλες και κουβάλημα βάλε βγάλε φιάλη και αν δεν το κάνω εγώ δεν το κάνει κανείς απο τους υπόλοιπους (τώρα δεν πατάνε ουτε το reset του καυστήρα Προτιμούν να κρυώνουν παρά να κατέβουν να πατήσουν το κουμπί)
άλλη λύση η αντλία θερμότητας Εχω 5Κ αλλά η απόδοση μικρή αφού θέλει χαμήλωμα και τα σώματα μεγαλύτερα άρα το κόστος ανεβαίνει.
άλλη λύση το τζάκι αλλά δεν έχω τόπο ούτε τη καμινάδα να βάλω
Τη περίοδο 2 ιαν -16 ιαν έκαψα τη μέρα 28,3ε τη μέρα πετρέλαιο (Ηράκλειο Κρήτης) Η περισσότερη θερμοκρασία πήγε στη καμινάδα
Το νέο σύστημα Θα το δοκιμάσω και θα σας πω με μετρήσεις και όχι λόγια του αέρα.
έχω και άλλο ένα σύστημα πάλι με ηλεκτρικό που είναι ανεξάρτητο απο το υγρό στα σώματα
και τα δύο είναι τριφασικά

stom
18-02-12, 21:31
την τετάρτη θα κάνω εγκατάσταση ένα ιόντων 12ΚW Το μυστικό είναι ότι πρέπει η αγωγιμότητα του νερού να είναι 350 Αν δεν είναι εκεί ή στο περίπου τότε καταναλώνει χωρίς να παράγει. για αποφυγή αυτού πρέπει να αδειάσει η εγκατάσταση και να καθαριστεί και να γεμίσει με το κατάλληλο υγρό για ιονισμό.

Δλδ που παει η ενεργεια αμα δεν γινεται θερμοτητα?
Μηπως το σωστο ειναι οτι απλα πεφτει η ισχυς? .. Λεω.. Μηπως...

street
02-07-15, 18:14
Την μεγαλητερη θερμογονο δυναμη την εχει το υγραεριο στα πετρελαιοειδη.

μαστορα αν θελεις διαφημιση πας στην τηλεοραση η στο εδω φορουμ πληρωνοντας !

για πες μου τιμες αν προλαβεις και δεν σε σουταρουν .... χρησιμοποιω εστιες υγραεριου εντοιχισμενες 10+ χρονια , στο σπιτι μου στα ανατολικα μου αλλαζει μουκαλα η coral gas με 18 ... συνηθως μου βγαινει κανα 5μηνο ....
στα δυτικα που εχω ... εκει παω και τ γεμιζω μπουκαλες στο βενζιναδικο ( εκο ) με 6 ευρο ... εχω βρει και με 4 ... εχω αγορασμενες 5 μπουκαλες .... στην ουσια πουλατε την φυρα 500% πανω και λιγα λεω ... κατανοητων ... επισης οταν πατε στην θεια μου στην σινδο να μην κανετε δοκιμες με αναπτηρα αν χανει η βαλβιδα .... να αγορασετε οργανο κυριοι για αυτην την δουλεια ....

johnpats
02-07-15, 18:17
μαστορα αν θελεις διαφημιση πας στην τηλεοραση η στο εδω φορουμ πληρωνοντας !

για πες μου τιμες αν προλαβεις και δεν σε σουταρουν .... χρησιμοποιω εστιες υγραεριου εντοιχισμενες 10+ χρονια , στο σπιτι μου στα ανατολικα μου αλλαζει μουκαλα η coral gas με 18 ... συνηθως μου βγαινει κανα 5μηνο ....
στα δυτικα που εχω ... εκει παω και τ γεμιζω μπουκαλες στο βενζιναδικο ( εκο ) με 6 ευρο ... εχω βρει και με 4 ... εχω αγορασμενες 5 μπουκαλες .... στην ουσια πουλατε την φυρα 500% πανω και λιγα λεω ... κατανοητων ... επισης οταν πατε στην θεια μου στην σινδο να μην κανετε δοκιμες με αναπτηρα αν χανει η βαλβιδα .... να αγορασετε οργανο κυριοι για αυτην την δουλεια ....

Καλα τον αρπαξες απο το λαιμο!!!!!ετοιμα γραμμένα τα είχες;;;;;;

Και στον φιλο απο πανω
Θελεις να κανεις μια διαφημιση ,το καταλαβαινω οτι τα πραγματα ειναι σκατα,αλλα καντο σικατα ρε παιδι μου,στειλε ενα μηνυμα στους διαχειριστες και στα οικονομικα θα τα βρειτε....

xlife
02-07-15, 18:21
επισης οταν πατε στην θεια μου στην σινδο να μην κανετε δοκιμες με αναπτηρα αν χανει η βαλβιδα .

χαχαχααχα "κάτσε να κάνω μια τελευταία δοκιμή.... ΜΠΟΥΜ"

street
02-07-15, 18:33
Καλα τον αρπαξες απο το λαιμο!!!!!ετοιμα γραμμένα τα είχες;;;;;;
αχαχαχα τρολ τρολ τρολ .... αχαχαχα ..... ασε ρε μηπως μου βγαλει καμια φθηνοτερη τιμη στην μπουκαλα ... με 10ρικακι ... τακτοπιημενος ... βαριεμαι να τα γεμιζω ...