PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρική συσκευή από Αγγλία



kplgr
08-02-12, 21:02
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να παραγγείλω μια ηλεκτρική συσκευή από την Αγγλία και θέλω να ρωτήσω εάν μπορεί κάποιος
να μου επιβεβαιώσει ότι η τάση και η συχνότητα στο αγγλικό δίκτυο είναι ίδιες με τις αντίστοιχες δικές
μας (σε αυτό έχω καταλήξει με πρόχειρη έρευνα), και μιας και άνοιξα που άνοιξα το θέμα, τελικά εμείς
εδώ έχουμε 220 ή 230 VAC?

Γνωρίζω ότι οι πρίζες δεν είναι ίδιες αλλά δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω ένα καλώδιο ή να χρησιμποιήσω
κάποιον μετατροπέα, οπότε σε αυτό το κομμάτι είμαι καλυμμένος.



ΥΓ1. Να πω ότι δεν μιλάμε για συσκευή με πακ/μετασχηματιστή, προφανώς..

ΥΓ2. Για την ακρίβεια έχω βρεί ότι εμείς έχουμε 220V/50Hz και η Αγγλία 230V/50Hz, αλλά με τόσο μικρή
απόκλιση δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, εξ'άλλου όσες συσκευές έχω παρατηρήσει λένε πχ 220V±10%
οπότε ±10V δεν νομίζω ότι θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, αν πάντα ισχύουν τα νούμερα που βρήκα!

SRF
08-02-12, 21:07
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να παραγγείλω μια ηλεκτρική συσκευή από την Αγγλία και θέλω να ρωτήσω εάν μπορεί κάποιος
να μου επιβεβαιώσει ότι η τάση και η συχνότητα στο αγγλικό δίκτυο είναι ίδιες με τις αντίστοιχες δικές
μας (σε αυτό έχω καταλήξει με πρόχειρη έρευνα), και μιας και άνοιξα που άνοιξα το θέμα, τελικά εμείς
εδώ έχουμε 220 ή 230 VAC?

Γνωρίζω ότι οι πρίζες δεν είναι ίδιες αλλά δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω ένα καλώδιο ή να χρησιμποιήσω
κάποιον μετατροπέα, οπότε σε αυτό το κομμάτι είμαι καλυμμένος.



ΥΓ1. Να πω ότι δεν μιλάμε για συσκευή με πακ/μετασχηματιστή, προφανώς..

ΥΓ2. Για την ακρίβεια έχω βρεί ότι εμείς έχουμε 220V/50Hz και η Αγγλία 230V/50Hz, αλλά με τόσο μικρή
απόκλιση δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, εξ'άλλου όσες συσκευές έχω παρατηρήσει λένε πχ 220V±10%
οπότε ±10V δεν νομίζω ότι θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, αν πάντα ισχύουν τα νούμερα που βρήκα!

Εδώ και αρκετά έτη, έχει γίνει πλήρη εναρμόνιση εντός της ΕΕ στην ονομαστική τάση δικτύου εναλλασόμενου σε όλες της χώρες της, με καθορισμό τα 230V AC ! Επίσης όλη η ευρώπη έχει 50 κύκλους συχνότητα στο δίκτυο!!!

xsterg
08-02-12, 22:26
μονο που η αγγλια (ηνωμενο βασιλειο λεγεται κανονικα) δεν ανηκει στην ευρωπαικη ενωση.

SRF
08-02-12, 22:36
μονο που η αγγλια (ηνωμενο βασιλειο λεγεται κανονικα) δεν ανηκει στην ευρωπαικη ενωση.

!!! Έχεις μπερδέψει την ΕΥΡΩΖΩΝΗ (οι χώρες που ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ έχουν για νόμισμα το ΕΥΡΩ) με την ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ που η Αγγλία είναι πλήρες μέλος από σύστασή τηςόπως και η Δανία που κρατάνε το Εθνικό τους νόμισμα ακόμα, και πλήρες μέλος στην προγενέστερη ΕΟΚ (Ευρωπαϊκή Οικονομική Κοινότητα) πριν μάλιστα μπει σε αυτήν η Ελλάς!!! Και η Βουλγαρία κατ' εσέ επίσης δεν θα ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση, ε???

ΥΓ. Αλήθεια όντως γιατί λέγεται Ηνωμένο Βασίλειο? Και όχι Ηνωμένα Βασίλεια??? :wiink:

Phatt
08-02-12, 22:45
Επι του πρακτεου εχω χρησιμοποιησει πολλες συσκευες που μου εχουν στηλει συγγενεις απο την Αγγλια, απο αρκετα παλιες μεχρι προσφατες, χωρις κανενα προβλημα.

Manthosvf
08-02-12, 22:53
το μονο προβλημμα ειναι πως θες ανταπτορακι για το βισμα :P

kplgr
08-02-12, 23:26
Πολύ όμορφα, όπως το υποψιαζόμουν λοιπόν!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!