PDA

Επιστροφή στο Forum : χρονοκυκλωμα με 555



sv6hmn
09-02-12, 00:34
γεια σας. μπορω με ενα 555 να παρω ρευμα στην εξοδο για 2-3 δευτερα μονο, εαν του κοψουμε το ρευμα απο καποιο ποδαρακι;
θελω να συνδεσω ενα buzer kai na περνω ηχητικο σημα οταν αφοπλιζω ενα ρελε

ikaros1978
09-02-12, 01:13
δεν εχει την δυνατοτητα το 555 ικανο ρευμα για τετοια δουλεια εκτος αν ειναι πολυυυυυυ μικρης καταναλωσης! γιατι δεν βαζεις και εκει ενα τρανζιστορ και να οδηγησεις οτι Buzzer θελεις?

sv6hmn
09-02-12, 01:30
ειναι πολυ μικρο το buzer, δεν με πειράζει αυτο βαζω ενα ρελεδακι
μπορει να γινει ενα κυκλωμα οστε περνωντας ρευμα να εχω εξοδο 2-3 δευτερα ηχο και οταν κλεινει να ξαναεχω παλι 2-3 δευτερα ηχο;
ποιο πολυ με νοιαζει οταν κλεινει

katmadas
09-02-12, 09:32
Με μια πρωτη σκεψη και γενικη (οπως η ερωτηση σου) θα γινει με δυο χρονιστες (556).Ο ενας (μονοσταθης) θα τροφοδοτει τον αλλον(ασταθης) για δυο δευτερα!
Τωρα πρεπει να μας δειξεις για πιο κυκλωμα μιλας για να δουμε απο πιο σημειο και με ποιον τροπο μπορουμε να τριγγαρουμε τον μονοσταθη.

FILMAN
09-02-12, 09:42
Ναι, μπορείς με ένα 555, με την προϋπόθεση ότι το buzzer σου έχει εσωτερικό ταλαντωτή (δηλ. τροφοδοτείται με DC). Το ρεύμα εξόδου του 555 είναι ως και 200mA, αρκετό για πολλά buzzer. Για περισσότερες λεπτομέρειες δώσε μας το κύκλωμα γύρω από το ρελέ.

sv6hmn
10-02-12, 10:09
καλημερα σε ολους. εχω φτιαξει εναν συναγερμο για το αμαξι οταν ανοιγουν οι πορτες οπλιζει ενα ρελε και χτυπαει μια σειρινα τον οποιο τον ανοιγοκλείνω με τηλεκοντρολ ,εχω ενα κυλωματακι με ενα 555 που χτυπαει ενα buzer 2 δευτερα μολις τον ανοιγω,το προβλημα μου ειναι οτι οταν τον κλείνω δεν εχω καποια ένδειξη,γιαυτο θελω να χτυπάει κ στο κλείσιμο