PDA

Επιστροφή στο Forum : Auto on/off για gps μεσω αναφλεξης.



palermo
11-02-12, 11:18
Καλημερα και συγχαρητηρια για το υπεροχο forum σας.

Εχω μια απορια η οποια με βασανιζει καιρο τωρα, αλλα δυσκολευομαι να βρω λυση.

Στο αυτοκινητο μου εχω τοποθετησει ενα φορητο gps Mio το οποιο ως γνωστων ανοιγει και σβηνει απο το κουμπι on/off στο πανω μερος της συσκευης.
Προσφατα λοιπον το τοποθετησα μονιμα μεσα σε πολυεστερικη βαση καλυμμενη με δερμα στο κεντρικο αεραγογο του αυτοκινητου.
Η συσκευη παραμενει μονιμα συνδεδεμενη με την αναφλεξη, οποτε οταν βαζω μπροστα φορτιζει η μπαταρια του.
Αυτο που θελω να κανω ειναι να παρακαμψω με καποιο τροπο το κουμπι και την μπαρατια ωστε η συσκευη να αναβει οταν βαζω μπροστα.
Να πω εδω οτι δεν υπαρχει καποιος τροπος να γινει μεσω προγραμματισμου μιας και το εχω προσπαθησει.

Ελπιζω στη βοηθεια σας και σας ευχαριστω εκ των προτερων.

:ok:

Takiss
11-02-12, 11:54
Ο διακόπτης του αυτοκινήτου (κλειδί) όταν το βάζει σε λειτουργία ενεργοποιεί και κάποιους ρελέδες οπός π.χ. το ραδιόφωνο, αν το τροφοδοτήσεις από εκεί θα κάνει την δουλειά που θέλεις.
:001_rolleyes:

haris_216
11-02-12, 12:12
εκείνο που δεν ξέρω καθώς δεν έχω δει την λειτουργία των συγκεκριμένων gps, είναι αν με το on off ξεκινάει κανονικά στο χάρτη πλοήγησης ή σε κάποιο προηγούμενο μενού. ξέρω για παράδειγμα ότι σε άλλα gps με το που "ανάβει" πρέπει να επιλέξεις ποια εφαρμογή του μηχανήματος θες (gps, mp3 player, video player, κλπ) και αφού επιλέξεις gps πρέπει πάλι να κάνεις "αποδοχή" του μηνύματος ότι στις οδηγίες που θα σου δινει το gps ισχύει ο κοκ, κλπ. πράγμα που σημαίνει ότι σε αυτή την περίπτωση ακόμα και αν ενεργοποιείται το gps με την εκκινηση της μηχανής δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο αφού πάλι πρέπει να πατήσεις 2-3 φορές για τις απαραίτητες επιλογές
ίσως μια λύση στα παραπάνω θα ήταν κατά το σβήσιμο του κινητήρα το gps να μπαίνει σε sleep mode και όχι σε τελείως off κατάσταση έτσι ώστε όταν επανεκκινεί να πηγαίνει απευθείας στο gps που όταν πριν

cycler
11-02-12, 14:35
Λέω να αφήσεις τη μπαταρία πάνω, να φορτίζεται και να διατηρεί το μηχάνημα σε sleep mode.
Να επέμβεις στο διακοπτάκι ON-OFF κάπως έτσι:
29011
Η έξοδος του οπτοζεύκτη παράλληλα με το μπουτόν ON-OFF. Η είσοδος του κυκλώματος από το κλειδί σε θέση ΟΝ.
Αν δεν δουλέψει αμέσως άλλαξε τα καλώδια της εξόδου μεταξύ τους.

Έτσι κάθε φορά που θα ανοίγεις η θα κλείνεις το κλειδί, θα "πατιέται" και το ΟΝ-OFF της συσκευής.

palermo
11-02-12, 14:35
εκείνο που δεν ξέρω καθώς δεν έχω δει την λειτουργία των συγκεκριμένων gps, είναι αν με το on off ξεκινάει κανονικά στο χάρτη πλοήγησης ή σε κάποιο προηγούμενο μενού. ξέρω για παράδειγμα ότι σε άλλα gps με το που "ανάβει" πρέπει να επιλέξεις ποια εφαρμογή του μηχανήματος θες (gps, mp3 player, video player, κλπ) και αφού επιλέξεις gps πρέπει πάλι να κάνεις "αποδοχή" του μηνύματος ότι στις οδηγίες που θα σου δινει το gps ισχύει ο κοκ, κλπ. πράγμα που σημαίνει ότι σε αυτή την περίπτωση ακόμα και αν ενεργοποιείται το gps με την εκκινηση της μηχανής δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο αφού πάλι πρέπει να πατήσεις 2-3 φορές για τις απαραίτητες επιλογές
ίσως μια λύση στα παραπάνω θα ήταν κατά το σβήσιμο του κινητήρα το gps να μπαίνει σε sleep mode και όχι σε τελείως off κατάσταση έτσι ώστε όταν επανεκκινεί να πηγαίνει απευθείας στο gps που όταν πριν
Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.
Εχεις απολυτο δικιο. Οχι το gps ανοιγει κατευθειαν στους χαρτες.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι που θα του δωσω ρευμα ( πριν τη μπαταρια, μετα τη μπαταρια?)

Εχω σπασει το κεφαλι μου μιας και το μπουτον ειναι αυτοματης επαναφορας. Πατας δηλαδη δινει λιγο ρευμα, αφηνεις και μενει ανοικτο. Μετα ξαναπατας δινει λιγο ρευμα και κλεινει. Να σημειωσω οτι αν κρατησεις πατημενο το διακοπτη κανει restart.


Λέω να αφήσεις τη μπαταρία πάνω, να φορτίζεται και να διατηρεί το μηχάνημα σε sleep mode.
Να επέμβεις στο διακοπτάκι ON-OFF κάπως έτσι:
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=29011&d=1328959884&thumb=1 (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=29011&d=1328959884)
Η έξοδος του οπτοζεύκτη παράλληλα με το μπουτόν ON-OFF. Η είσοδος του κυκλώματος από το κλειδί σε θέση ΟΝ.
Αν δεν δουλέψει αμέσως άλλαξε τα καλώδια της εξόδου μεταξύ τους.

Έτσι κάθε φορά που θα ανοίγεις η θα κλείνεις το κλειδί, θα "πατιέται" και το ΟΝ-OFF της συσκευής.

Ενδιαφερων, θα μπορουσες να μου το πεις πιο απλα,, οι γνωσεις μου στην ηλεκτροτεχνια ειναι σε βρεφικο σταδιο. Ευχαριστω.

cycler
13-02-12, 22:13
Αυτό που πρότεινα θέλει εγχείρηση σε λεπτά σημεία. Αν δεν μπορείς να το κάνεις, έλεγξε πρώτα αν χωρίς μπαταρία δουλεύει. Ίσως χωρίς μπαταρία να κάνει εκκίνηση και να δουλεύει από τα 5V του miniUSB (φόρτισης).
Αφού λες ότι ανοίγει κατευθείαν στους χάρτες...