PDA

Επιστροφή στο Forum : inverter 12v 220v



takis3653
11-02-12, 13:05
παιδια γεια σας
εχω μια απορεια αν καποιος ξερει ασ βοηθηση
εχω δυο inverter μπορω να τα συνδεσω παραληλα και να εχω περισσοτερο ρευμα

-nikos-
11-02-12, 17:26
οχι δεν γινεται
αν χρειαζεσε δυναμη χρειαζεσε και μεγαλυτερο ινβερτερ.

Κυριακίδης
11-02-12, 18:20
Τάκη πες τι θέλεις να κάνεις με το "περισσότερο ρεύμα" και για πιο λόγο να τροφοδοτήσεις τι?
Γιατί θεωρείς ότι αν τα βάλεις και τα 2 ινβέρτερ ξεχωριστά σε ξεχωριστές καταναλώσεις δεν είναι λύση?

takis3653
11-02-12, 20:55
εχω δυο inverter 400 watts και ελεγα να τα βαλω παραλληλα μπας και γινει 800 watts
για μια καταναλωση 600-700 watts
μιχαλη αυτο που λες ειναι λογικο
το θεμα ειναι οτι δεν φτανει το ενα ουτε μπορω να ξεχωρισω το φορτιο
υπαρχει κανενα σχεδιο δοκιμασμενο αρκετα watts με καθαρο ημιτονο με ελενχο της τασης εξοδου??

Κυριακίδης
11-02-12, 21:29
Επιμένω Τάκη να μου πεις τι ακριβώς κατανάλωση είναι αυτή (όχι ότι είμαι περίεργος ) . Αλλά έχω κάνει πατέντα με ηλεκτρικό μάτι κουζίνας σε 2 ινβέρτερ χωρίζοντας τις αντιστάσεις τους . Τώρα αν μου πεις για κανένα μοτέρ πάω πάσο .

takis3653
11-02-12, 21:39
δεν ειναι κατι συγκεκριμενο
εχω τα δυο αυτα και μπορω να κανω αντιγραφη
γενικα ομως με 400 watt και τετραγωνο δεν κανεις σχεδον τιποτα
ουτε μια τηλεοραση δεν παιζει

Κυριακίδης
11-02-12, 22:00
Προσπάθησε να απεξαρτηθείς ΄όσο το δυνατόν από τα ινβέρτερ . Π.χ. για τηλεόραση που λες υπάρχουν και οι 12 βολτες DC τηλεοράσεις (φυσικά δεν θα σε ρωτήσω αν βαστάει η τσέπη σου! ).
Υπάρχουν μέχρι και τοστιέρες και πιστολάκια για τα μαλλιά και κατσαρόλες μαγειρέματος όλα σε DC. και άμα και όταν χαλάσουν θα τα φτιάχνεις και μόνος σου χωρίς φόβο και πάθος
http://www.outdoorgb.com/c/12v_kettles_cookers/

takis3653
12-02-12, 10:47
καλημερα
ενδιαφερον site
σωστα λες για απεξαρτηση απο ινβερτερ αλλαααα το κοστος ειναι μεγαλο
το θεμα ειναι η οικονομοια
να σκεφτεις για φωτισμο (στο καλυβι) που δεν εχω παροχη ρευματος χρησιμοποιω δυο λαμπες φθοριου 220ν και αναβουν με μετατροπη κυκλωματος απο τα 12ν
καταναλωση 1Α με καλη αποδοση φωτισμου
οσο για λαμπες 12ν δεν εχω δοκιμαση αυτες τις οικονομιας
αν κρινω ομως απο αυτες τις οικονομιας 220ν καθε 2 μηνες καιγονται
χοντροαπατεωνια
μια που δοκιμασα 12ν και με ικανοποιησε ηταν πυρακτοσεως και ηθελε 5Α οποτε τζιφος

Κυριακίδης
12-02-12, 14:22
Αν σε ικανοποίησε η 12 βολτη (πυρακτώσεως ) για τον χώρο που έχεις . Νομίζω οι 12 βολτες (σποτάκια ) με λέντ (στρόγγυλα ) Χ 16 λέντ του 1W . Θα σε ικανοποιήσουν αν τις βάλεις επί 5 . Εγώ τις δοκίμασα και είναι σκυλιά ... αφού δουλεύουν και με 9 βολτ . Το μόνο που μου την δίνει είναι που είναι στρόγγυλα και δεν έχουν μεγάλη γωνία διασποράς στο φως . υπάρχουν και τα οριζόντια . αν θέλεις δοκίμασε 1 από αυτές και ανάλογα αποφάσισε

genesis
13-02-12, 10:46
δεν ειναι κατι συγκεκριμενο
εχω τα δυο αυτα και μπορω να κανω αντιγραφη
γενικα ομως με 400 watt και τετραγωνο δεν κανεις σχεδον τιποτα
ουτε μια τηλεοραση δεν παιζει

Τάκη, το πρόβλημα δεν είναι τα "400 watt"΄ούτε το τετράγωνο από μόνο του. Το πρόβλημα είναι ότι τα μηχανήματα αυτά των 100 ευρω το πολύ δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που γράφουν. Είναι κακά μηχανήματα.

Δεν συμφέρει να επενδύσεις σε 12βολτες συσκευές. Θα το βρίσκεις μπροστά σου συνέχεια. 12βολτες συσκευές συμφέρει μόνο αν η εφαρμογή είναι πολύ συγκεκριμένη και δεν υπάρχουν βλέψεις για άλλη χρήση. Π.χ. φωτισμός σε αποθήκη.

Αυτό που συμφέρει μακροπρόθεσμα είναι να αγοράσεις έναν σοβαρό inverter ημιτόνου ο οποίος να έχει την δυνατότητα να παραλληλίζεται με όμοια μηχανήματα ώστε να μπορείς να επεκτείνεις το σύστημα στο μέλλον αν χρειαστεί. Ένα τέτοιο μηχάνημα των 1000W έχει δυνατότητα υπερφόρτωσης τουλάχιστον μέχρι 100% για μερικά δευτερόλεπτα ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα εκκίνησης σε κινητήρες και απομαγνητιστές παλιών TV.
Όμως ένα τέτοιο μηχάνημα δεν κάνει 50 ευρω...ούτε θα στα πει αυτά ο κάθε ευκαιριακός "πωλητής" που έστησε ένα e-shop με το τίποτα και πουλάει "κελεπούρια" στο internet....

takis3653
13-02-12, 12:49
φιλε genesis ετσι εχουν τα πραγματα
τα 400 watt που λενε οι πωλητες αν ειναι 200 ειναι καλα
ριξε μια ματια στο μετασχηματιστη εξοδου και θα καταλαβεις
220 volt χωρις φορτιο και με φορτιο γεια σας
για αυτο το λογο λεω μπας και υπαρχει καποιο σχεδοιο δοκιμασμενο καθαρο ημιτονο για να το φτιαξω