PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ - HELP !!!!! (Συνεχόμενος ή διακοπτόμενος ήχος εξαρτώμενος απο σκανδαλισμό)



bakmak
11-02-12, 16:18
:drool:Καλημέρα σε όλους. Ζητώ τη βοήθειά σας για την παρακάτω κατασκευή:

- Δύο (2) διακόπτες, θα ανοιγοκλείνουν στιγμιαία & άστατα.
- Όσο ανοιγοκλείνουν (σκανδαλίζουν - διεγείρουν) οι διακόπτες (οποιοσδήποτε από τους δύο) να παράγεται διακοπτόμενος ήχος από Buzzer.
- Όταν κανένας από τους δύο διακόπτες δεν ανοίξει ή κλείσει (και οι δύο θα βρίσκονται σε κατάσταση ηρεμίας - ανοιχτοί ή κλειστοί -) για περίπου 3 δευτερόλεπτα, να παράγεται συνεχόμενος ήχος από το Buzzer.

*Η κατασκευή να λειτουργεί με 12V- , να είναι πολύ μικρού μεγέθους, (Το Buzzer θα είναι 12V- μικρής κατανάλωσης & οι διακόπτες θα έχουν αντοχή για πολύ λίγα mA).
Φαντάζομαι ότι η κατασκευή θα στηρίζεται βασικά στο 555 ή στο 556, αλλά πώς; ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!!!

Όποιος μπορεί παρακαλώ να μου προσφέρει τα όποια φώτα του - ιδέες.
e-mail: bakmak4@gmail.com

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους.

KOKAR
11-02-12, 17:51
σαν εργασία μου ακούγετε.......

bakmak
11-02-12, 23:38
σαν εργασία μου ακούγετε.......



Ευχαριστώ "καλέ μου άνθρωπε" για την άμεση ανταπόκριση.
Δεν πρόκειται για εργασία!
Πρόκειτε για κατασκευή που θα έχει συγκεκριμένη εφαρμογή σε ένα σύστημα, αλλά δεν θέλω να μπερδέψω.
Άν έχεις κάποια ιδέα, θα ήμουν υπόχρεος.
Ευχαριστώ όπως και να έχει !!!!

GeorgeVita
12-02-12, 00:18
Αν και δεν έχω να προτείνω κύκλωμα, έχω ερώτηση για διευκρίνηση:
Οταν δεν αλλάζουν θέση οι διακόπτες το buzzer θα ηχεί συνεχώς ή για 3 δευτερόλεπτα και μετά θα σταματά;



sw1 _____-_-_-_-_-----------------------------------------------------
sw2 _________________________-_----_--__-_--__________________________
buz b b b b bbbbbbbbbbbbb b b b b b b bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb

ή

sw1 _____-_-_-_-_-----------------------------------------------------
sw2 _____________________________-_----_--__-_--______________________
buz b b b b b bbbbbb b b b b b b b bbbbbbbb


Φτιάξε ένα χρονικό διάγραμμα για να γίνει κατανοητό.
G

bakmak
12-02-12, 01:14
Αν και δεν έχω να προτείνω κύκλωμα, έχω ερώτηση για διευκρίνηση:
Οταν δεν αλλάζουν θέση οι διακόπτες το buzzer θα ηχεί συνεχώς ή για 3 δευτερόλεπτα και μετά θα σταματά;



sw1 _____-_-_-_-_-----------------------------------------------------
sw2 _________________________-_----_--__-_--__________________________
buz b b b b bbbbbbbbbbbbb b b b b b b bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb

ή

sw1 _____-_-_-_-_-----------------------------------------------------
sw2 _____________________________-_----_--__-_--______________________
buz b b b b b bbbbbb b b b b b b b bbbbbbbb


Φτιάξε ένα χρονικό διάγραμμα για να γίνει κατανοητό.
G



Καταρχήν σε ευχριστώ πολύ για υην ανταπόκριση και το ενδιαφέρον για βοήθεια.
Ισχύει το: "Οταν δεν αλλάζουν θέση οι διακόπτες το buzzer θα ηχεί συνεχώς"

Δεν πολυκατάλαβα το διάγραμμα (στην κατασκευή υπάρχει σύνδεση χρόνου με την κατάσταση διακοπτών και την κατάσταση του buzzer).

Άν δέν μπερδεύω προσθέτω - διευκρηνίζω τα εξής:
- Πρόκειται για κατασκευή που περιλαμβάνει διακόπτες κραδασμού - κίνησης.
Όταν θα υπάρχει κίνηση (θα κινείται κ η κατασκευή), να ακούγεται διακοπτόμενος ήχος (Μπίπ- μπίπ-μπιπ-....) & όταν δέν θα υπάρχει κίνηση, για περίπου 3 δεύτερα, να ακόυγεται συνεχόμενος ήχος (Μπίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.....).

Άν και μετά τις παραπάνω διευκρινήσεις είναι απαραίτητο το διάγραμμα, να το προσπαθήσω.
Ευχαριστώ και πάλι.

katmadas
12-02-12, 15:23
Δοκιμασε κατι τετοιο:

29085

Σαυτην την περιπτωση εχεις συνεχομενο ηχο εκτος και αν τριγγαρετε το 1ο 555 απο τους διακοπτες.
Βεβαια μπορει να παρεις τον συνεχομενο ηχο μεσα στον χρονικο οριζοντα 0-3 sec και οχι αναγκαστικα στα 3!Οπως και να εχει παντως η δουλεια σου θα γινει.
Ο πυκνωτης στην εισοδο του 1ου 555 10μ ειναι καθυστερησης ωστε να μην προλαβει να πεσει το σημα στην εναλαγη της εξοδου.

bakmak
12-02-12, 16:05
Δοκιμασε κατι τετοιο:

29085

Σαυτην την περιπτωση εχεις συνεχομενο ηχο εκτος και αν τριγγαρετε το 1ο 555 απο τους διακοπτες.
Βεβαια μπορει να παρεις τον συνεχομενο ηχο μεσα στον χρονικο οριζοντα 0-3 sec και οχι αναγκαστικα στα 3!Οπως και να εχει παντως η δουλεια σου θα γινει.
Ο πυκνωτης στην εισοδο του 1ου 555 10μ ειναι καθυστερησης ωστε να μην προλαβει να πεσει το σημα πανω στην εναλαγη της εξοδου.



Ευχαριστώ πολύ "Φάνη" απο την όμορφη και με ωραίους ανθρώπους Θεσ/νίκη.
Επειδή έχω σχεδόν εγκαταλείψει τα ηλεκτρονικά εδώ και χρόνια (Ηλεκτρονικός ΤΕΙ, πρώην Ραδιοερασιτέχνης λαμπάτος κ λάτρης αυτοματισμών), παρακαλώ για διευκινήσεις - πρόσθετες πληροφορίες.
1ον. Θα δοκιμάσω το κύκλωμα που μου προτείνεις. Με εξυπηρετεί ο ρυθμιζόμενος χρόνος αλλά άν είναι δυνατόν να καλύπτει εύρος έως 5 sec.
2ον. Πιά η τιμή της αντίστασης απο το 2ο 555 στο ΤR;
3ον. Τί ακριβώς συμβαίνει στην έξοδο του 1ου 555, όταν τριγγάρεται το 1ο 555 και τί όταν δεν τριγγάρεται (διακόπτες σε ηρεμία αλλά σε οποιαδήποτε τυχαία θέση); Ισως ένα απλό λογικό διάγραμμα κατάστασης να με διαφώτιζε.
4ον. Τι ακριβώς συμβαίνει στην έξοδο του 2ου 555 σε σχέση με την κατάσταση που βρίσκεται η έξοδος του 1ου 555;
5ον. Η τιμή του C1 μπορεί να μικρίνει (λόγω όγκου) αλλάζοντας την τιμή της R1; και άν ναί ποιές οι τιμές;

Συγνώμη άν γίνωμαι φορτικός και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

katmadas
12-02-12, 22:17
1ον. Θα δοκιμάσω το κύκλωμα που μου προτείνεις. Με εξυπηρετεί ο ρυθμιζόμενος χρόνος αλλά άν είναι δυνατόν να καλύπτει εύρος έως 5 sec

Δεν υπαρχει λογος νομιζω αλλα αν θες τοτε αντικαθηστας την R1 27Κ με μια 47K.


2ον. Πιά η τιμή της αντίστασης απο το 2ο 555 στο ΤR;



Αναλογα με την τροφοδοσια σου.Στο τρανσιστορ πρεπει να πηγαινουν μερικα ma.Πχ αν εχεις 5 βολτ τοτε μια 560 Ω ειναι καλα!


3ον. Τί ακριβώς συμβαίνει στην έξοδο του 1ου 555, όταν τριγγάρεται το 1ο 555 και τί όταν δεν τριγγάρεται (διακόπτες σε ηρεμία αλλά σε οποιαδήποτε τυχαία θέση); Ισως ένα απλό λογικό διάγραμμα κατάστασης να με διαφώτιζε.

29107


4ον. Τι ακριβώς συμβαίνει στην έξοδο του 2ου 555 σε σχέση με την κατάσταση που βρίσκεται η έξοδος του 1ου 555;

Το δευτερο 555 βγαζει εξοδο 0.5hz 50% DC.Δηλαδη η εξοδος ειναι high για ενα δευτερολεπτο και low για ακομα ενα κ.ο.κ μεχρι να σταματησει να δινει εξοδο το 1ο 555.


5ον. Η τιμή του C1 μπορεί να μικρίνει (λόγω όγκου) αλλάζοντας την τιμή της R1; και άν ναί ποιές οι τιμές;

Οσο θα μικρηνεις την χωρητικοτητα τοσο θα μεγαλωσεις την αντισταση!

bakmak
13-02-12, 01:37
Φάνη σε ευχαριστώ για μία ακόμη φορά. Είσαι εξυπηρετικός & κατατοπιστικός.

Κάποιες συμπληρωματικές διευκρινήσεις άν θέλεις.
1ον: Δεν μπορώ να δώ το συνημμένο αρχείο. Μου βγάζει πρόβλημα. Δοκίμασε κ εσύ και πές μου σε παρακαλώ πώς μπορώ να το δώ.
2ον: Όταν σταματήσει να δίνει έξοδο το 1ο 555, τί έξοδο δίνει το 2ο 555;Low ή High;
Δηλ. όταν το 1ο 555 δέν δίνει έξοδο το buzzer είναι σε κατάσταση συνεχούς λειτουργίας, ενώ όταν το 1ο 555 δίνει έξοδο το buzzer είναι σε κατάσταση διακοπτόμενης λειτουργίας;

* Επειδή θέλω μικρό όγκο, μπορώ να αντικαταστήσω τα 2Χ555 με ένα άλλο κατάλληλο IC;

Ευχαριστώ για την υπομονή σου και την σημαντική βοήθεια.

katmadas
13-02-12, 09:45
29128

2*555 = 1*556


Όταν σταματήσει να δίνει έξοδο το 1ο 555, τί έξοδο δίνει το 2ο 555;Low ή High;

low

FILMAN
13-02-12, 11:23
Φάνη δεν μας είπες πώς θα συνδεθούν οι 2 διακόπτες στο κύκλωμά σου...

FILMAN
13-02-12, 14:20
Επειδή υπάρχουν κι άλλα ολοκληρωμένα εκτός από το 555, εγώ σου προτείνω να φτιάξεις αυτό:

Οι 4 NAND θα είναι υποχρεωτικά ένα 4093. Αντίθετα οι 6 αναστροφείς μπορούν να είναι 4069, 4049, 4584, 40106, κ.λ.π.

katmadas
13-02-12, 17:06
Φάνη δεν μας είπες πώς θα συνδεθούν οι 2 διακόπτες στο κύκλωμά σου...

Εχεις δικιο Φιλιππα.
Νομιζω οτι αυτο το θεμα το εχει λυση ο φιλος καθως δεν αναφερει τι ειδος διακοπτη εχει και ζητα κυκλωμα με τα χρονικα.
Παντως αυτο θα ειναι αναλογα με τους διακοπτες που εχει.

FILMAN
13-02-12, 17:14
Ακόμα κι έτσι, αν υποθέσουμε ότι ο διακόπτης μπαίνει στο κύκλωμά σου μεταξύ π.χ. εισόδου και γης, θα σκανδαλίζει το πρώτο 555 κατά τη μετάβασή του από off σε on αλλά όχι αντίστροφα, πράγμα που συγκρούεται με τις απαιτήσεις της λειτουργίας του κυκλώματος!

katmadas
13-02-12, 17:27
Δεν νομιζω να χρειαζεται απο on σε off!
Ετσι και αλλιως με την μεταβαση του διακοπτη απο off σε on η εξοδος θα παραμηνει high για 5 δευτερα.
Δεν νομιζω να κραταει τοσο πολυ ο διακοπτης!
Αυτο που φανταζομαι ειναι ενας διακοπτης που λειτουργει με κραδασμους και ειναι σε κατασταση ον για λιγα ms σε καθε κραδασμο!

FILMAN
13-02-12, 17:35
Έχεις ένα δίκιο σ' αυτό, αλλά αφού το ζήτησε;

katmadas
13-02-12, 17:50
Υπαρχει και κατι αλο που δεν προσεξα!
Οτι σε κατασταση ηρεμιας μπορει ο διακοπτης να ειναι και κλειστος και ανοιχτος.
Σε αυτην την περιπτωση αν σε κατασταση ηρεμιας παραμεινει ενας διακοπτης κλειστος τοτε το 1ο 555 θα εχει την εξοδο του συνεχεια high.
Οπως και να εχει παντως πρεπει να μαθουμε τι διακοπτες ειναι και πως λειτουργουν.
Εσενα το κυκλωμα που δινεις δεν φαινεται να επηρεαζεται απο αυτον τον παραγοντα ετσι δεν ειναι?

bakmak
13-02-12, 20:07
Φάνη δεν μας είπες πώς θα συνδεθούν οι 2 διακόπτες στο κύκλωμά σου...

Προφανώς οι διακόπτες θα πρέπει να συνδεθούν παράλληλα για να εξασφαλίσω τργγάρισμα από οποιονδήποτε διακόπτη σε όποιαδήποτε κίνηση (οριζόντια & καθετη) και σίγουρα.
- Υπάρχει πρόβλημα; - Τί θα γίνει άν ο ένας είναι OFF και ο άλλος τριγγάρει (και αντιστρόφως);

Άν υπάρχει πρόβλημα με τους δύο (2) διακόπτες κραδασμού, στην ανάγκη να χρησιμοποιήσω έναν (1) διακόπτη αντί για δύο.

Ευχαριστώ όλους σας για ότι κάνετε κ ότι θα κάνετε.....

katmadas
13-02-12, 20:12
Τι διακοπτες ειναι φιλε μου?
Εχεις κανα datasheet?

katmadas
13-02-12, 20:14
και οι δύο θα βρίσκονται σε κατάσταση ηρεμίας - ανοιχτοί ή κλειστοί -

αυτο ισχυει?

Δηλαδη παιζει στην ηρεμια να μην ειναι και οι δυο ανοιχτοι?

bakmak
13-02-12, 20:19
Τι διακοπτες ειναι φιλε μου?
Εχεις κανα datasheet?

Δεν έχω λόγια για την αμεσότητα....
Είναι απλοί μικροσκοπικοί διακόπτες με μπίλια αντί για Υδράργυρο, άν αυτό βοηθάει...

bakmak
13-02-12, 20:27
αυτο ισχυει?

Δηλαδη παιζει στην ηρεμια να μην ειναι και οι δυο ανοιχτοι?

Κ αυτό παίζει. Αφού δέν μπορούμε να ξέρουμε που θα είναι "παρκαρισμένοι" οι διακόπτες, μπορεί σε οπιαδήποτε θέση αφού μιλάμε για κίνηση (τριγγάρισμα) [διακοπτόμενος ήχος] στη μία περίπτωση και στάθμευση (Ηρεμία) [συνεχόμενος ήχος] στην δεύτερη περίπτωση.

Σας έβαλα κ εσάς σπαζοκεφαλιά; Δεν σας φοβάμαι όμως, είστε "γατόνια" κ πεισματάριδες.
Σας ευχαριστώ για την καλοσύνη σας...

katmadas
13-02-12, 20:28
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με κατι τετοιο και δεν ξερω την λειτουργεια τους!
Δηλαδη:
Ποια ειναι η κατασταση ηρεμιας?
Για ποση ωρα μενουν κλειστοι μετα την διεγερση?

Εχει καποιο χαρακτηριστικο γραμμενο πανω να το ψαξουμε?

bakmak
13-02-12, 20:39
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με κατι τετοιο και δεν ξερω την λειτουργεια τους!
Δηλαδη:
Ποια ειναι η κατασταση ηρεμιας?
Για ποση ωρα μενουν κλειστοι μετα την διεγερση?

Εχει καποιο χαρακτηριστικο γραμμενο πανω να το ψαξουμε?

Εγώ κατάλαβα οτι η λειτουργία των διακοπτών κραδασμού - κίνησης είναι πάρα πολύ απλή.
Δηλ. Κινείται μία μεταλική μικροσκοπική μπίλια όταν υπάρχει κίνηση- κραδασμός και βραχυκυκλώνει ή όχι δύο ακροδέκτες. Αντικατέστησαν τους γνωστούς υδραργυρικούς διακότες κραδασμού.
Παραθέτω χαρακτηριστηκά κ φωτογραφία 29146


Electronic Ball-rolling Vibration Switch 12V


Specification:


Product Name
Vibration Switch


Max.Voltage
12V


Current
2mA


On-Resistance
>5 Ohm


Open Circuit Resistance
10M Ohm


On-Time
2ms


Temperature Resisting
100°C


Body Dimension
3.3x10mm/0.13" x 0.39"(D*L)


Pin Length (Each Side)
9.5mm/0.37"


Pin Dia.
0.5mm/0.019"


Main Color
Gold Tone


Net Weight
6g


Package Content
10 x Vibration Switch


Description:


This switch is suitable for touching off the small current circuit not suitable for acting as the mains switching.
Applied to the eletronic toys, small household appliance, sports equipmens and anti-theft devices.

katmadas
13-02-12, 20:44
Ανεβαστα ρε φιλε!

bakmak
13-02-12, 20:55
Ανεβαστα ρε φιλε!



Τα ανέβασα... Συγνώμη για την καθυστέρηση (1η φορά)!

* Τώρα που το σκέφτωμαι καλύτερα, δεν έχω στοιχεία και επομένως δεν ξέρω πιά είναι η θέση των ακροδεκτών μέσα στον κύλινδρο του μικροδιακόπτη κραδασμού.
Άν υποθέσω ότι και οι δύο ακροδέκτες συγκλίνουν στο κέντρο του κυλίνδρου, τότε η μπίλια (μικρό σφαιρίδιο) είναι σχεδόν αδύνατον να ισσοροπήσει σε θέση που να βραχυκυκλώνει τους ακροδέκτες κ άρα μόνο θα τριγγάρει. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον δεν χρειάζομαι δύο διακόπτες αλλά μόνο έναν.
Άν όμως οι ακροδέκτες είναι στο ένα άκρο του κυλίνδρου, τότε στιγμή ηρεμίας μπορεί να είναι σε θέση ON ή OFF.
Αυτά είναι υπόθεση και θα το διαπιστώσω μόλις τους παραλάβω μαζί με τα ολοκληρωμένα ΝΕ556 (αντί για 2ΧΝΕ555- λόγω όγκου) και τα transistor 2N3906 pnp.
Έχετε κάποια άλλη άποψη;

katmadas
13-02-12, 21:29
Φιλε περιεγραψε τι θες να κανεις ακριβως για να μπορεσουμε να βοηθησουμε!
Μολις διαβασα για δαυτους αν και τους ειχα καταλαβει!
Δεν χρησιμοποιουντε για ανιχνευση κινησης αλλα γωνιας!
Οι σενσορες αυτοι δεν ειναι ευαισθητοι σε κραδασμους!
Αν θες να ανιχνευεις απλα κινηση και οχι γωνια θες κατι σε επιταχυνσιομετρο η καποιο κυκλωματακι με mic condenser ρυθμιζμενο πολυ αυαισθητο!

bakmak
13-02-12, 21:50
Φιλε περιεγραψε τι θες να κανεις ακριβως για να μπορεσουμε να βοηθησουμε!
Μολις διαβασα για δαυτους αν και τους ειχα καταλαβει!
Δεν χρησιμοποιουντε για ανιχνευση κινησης αλλα γωνιας!
Οι σενσορες αυτοι δεν ειναι ευαισθητοι σε κραδασμους!
Αν θες να ανιχνευεις απλα κινηση και οχι γωνια θες κατι σε επιταχυνσιομετρο η καποιο κυκλωματακι με mic condenser ρυθμιζμενο πολυ αυαισθητο!

Φίλε φάνη:
1ον: Όταν ανέβω ξανά στην όμορφη Θεσ/νίκη θα σε κεράσω μπακαλιάρο και τσίπουρο - ουζάκι στο λιμάνι, για την υπομονή και τον κόπο που κάνεις κ το βράδυ μπύρα - ποτάκι στο COQ AU ZEN.
2ον. Διευκρινήζω ότι θέλω:
- Όταν π.χ. εσύ κινείσαι ή τρέχεις και έχεις την κατασκευή πάνω σου να ακούγεται ένας διακοπτόμενος ήχος απο το buzzer της κατασκευής.
- Όταν μείνεις εντελός ακίνητος για περίπου 3 δευτερα, τότε ο ήχος να γίνει συνεχόμενος και άν ξανακινηθείς να γίνει κ πάλι διακοπτόμενος, κ.ο.κ.

Πληροφοριακά ήδη παρήγειλα τους διακόπτες, IC, TR, κλπ.

- Άν έχεις να προτείνεις κάποια άλλη λύση με πολύ μικρό μέγεθος, φθηνό κ εύκολο, θα σου ήμουν διπλά ευγνόμων.

Ευχαριστώ κ πάλι.

katmadas
13-02-12, 22:15
Να χαρω τον φιλο...Οποτε γουσταρεις!

Ωραια τοτε προφανως δεν χρειαζεσαι δυο!
Με εναν θα εισαι καλα και θα πρεπει να ειναι τοποθετημενος κατακορυφα σε σχεση με την σταση του σωματος και προφανως απο την μερια στην οποια ειναι ανοικτος διακοπτης!
Τωρα δεν ξερω για οταν θα κινειτε (περπαταει) καποιος πολυ αργα!
Προφανως θα χρειαστεις και ενα τρανσιτορακι pnp με μια αντιστασουλα στην βαση για να εξασφαλισεις τα 2ma ετσι ωστε να τριγγαρεις το 555!

bakmak
13-02-12, 22:39
Να χαρω τον φιλο...Οποτε γουσταρεις!

Ωραια τοτε προφανως δεν χρειαζεσαι δυο!
Με εναν θα εισαι καλα και θα πρεπει να ειναι τοποθετημενος κατακορυφα σε σχεση με την σταση του σωματος και προφανως απο την μερια στην οποια ειναι ανοικτος διακοπτης!
Τωρα δεν ξερω για οταν θα κινειτε (περπαταει) καποιος πολυ αργα!
Προφανως θα χρειαστεις και ενα τρανσιτορακι pnp με μια αντιστασουλα στην βαση για να εξασφαλισεις τα 2ma ετσι ωστε να τριγγαρεις το 555!

Φίλε Φάνη: Δηλ. Μου λές να βάλω κ άλλο pnp στην είσοδο του 1ου 555 ή να φτιάξω το κύκλωμα όπως ακριβώς ανέβασες με τα 2Χ555 (ή 1Χ556) κ το 1Χpnp;

Άν έχεις την υπομονή και όταν έχεις όρεξη (σε ζάλισα) πες μου την τελική σου πρόταση - κύκλωμα.

* Η τροφοδοσία θα είναι 12V dc.
* Ο διακόπτης αναφέρεται ως διακόπτης κρδασμού και όχι γωνίας.
* Όταν παραλάβω τους διακόπτες θα τους μετρήσω με πολύμετρο για να δώ σε πιά θέση βραχυκυκλώνει ο διακότης και με βάση αυτό θα αποφασίσω τη θέση τοποθέτησης (οριζόντια ή κάθετα ή πλάγια).
* Το κύκλωμα να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα υλικά για να έχει η κατασκευή τον μικρότερο δυνατό όγκο κ μάλλον θα γίνει χωρίς κάν πλακέτα.

Ευχαριστώ.

katmadas
14-02-12, 00:05
Αυτο προτεινω εγω:
Δες ομως και του Φιλιππα!

29152

Αλλα οπωσδηποτε να το δουν και αλλοι και να πουν την γνωμη τους.
Τωρα για να το κανεις χωρις πλακετα νομιζω τζαμπα θα πεδευτεις.
Κατα τα αλλα με επψησε το θεμα για να λυθει!
Βρηκα και ενα λινκ που εξηγει την λειτουργια των αισθητηρων --->λινκ (http://www.ladyada.net/learn/sensors/tilt.html)

PanagiotisHlektrlogos
14-02-12, 00:35
Αν το θέλεις για εντοπισμό σκύλου τότε βάλε 2 στο κολάρο του σε 90ο γωνία αν μείνει κλειστός ο ένας να διακόπτει ο άλλος!

katmadas
14-02-12, 00:44
Α και κατι αλλο!


Τι μπαταρια θα βαλεις?
Για οικονομια στον χωρο ισως επρεπε να διαλεξεις μικροτερη ταση τροφοδοσιας!

bakmak
14-02-12, 01:05
Αυτο προτεινω εγω:
Δες ομως και του Φιλιππα!

29152

Αλλα οπωσδηποτε να το δουν και αλλοι και να πουν την γνωμη τους.
Τωρα για να το κανεις χωρις πλακετα νομιζω τζαμπα θα πεδευτεις.
Κατα τα αλλα με επψησε το θεμα για να λυθει!
Βρηκα και ενα λινκ που εξηγει την λειτουργια των αισθητηρων --->λινκ (http://www.ladyada.net/learn/sensors/tilt.html)

Γειά σου Φάνη.
- Γιατί θα παιδευτώ τζάμπα;
- Το link αφορά δικόπτη υδραργύρου και όχι με μεταλική μπίλια.

Σου είπα λίγα υλικά κ σύ μου έβαλες όλο τον ¨Βαρδάρη".
Ευχαριστώ ρε φίλε, και ας σε πειράζω.....

bakmak
14-02-12, 01:08
Α και κατι αλλο!


Τι μπαταρια θα βαλεις?
Για οικονομια στον χωρο ισως επρεπε να διαλεξεις μικροτερη ταση τροφοδοσιας!

Θα βάλω Α23 12V (είναι πολύ μικρή).

bakmak
14-02-12, 01:19
Αν το θέλεις για εντοπισμό σκύλου τότε βάλε 2 στο κολάρο του σε 90ο γωνία αν μείνει κλειστός ο ένας να διακόπτει ο άλλος!

Σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.
Νομίζω οτι όταν κάποιος άνθρωπος ή ζώο κινείται, κινείται είτε -και στον κατακόρυφο είτε-και στον οριζόντιο άξωνα.
Άρα 90 μοίρες σε ποιόν άξωνα αναφέρονται; Στον κατακότυφο ή στον οριζόντιο ή ένας και ένας; Με το σκεπτικό σου μάλλον χρειάζονται τέσσερεις διακόπτες. Εδώ δεν μπορούμε να κάνουμε "ζαύτι" έναν διακόπτη άντε δύο θα τα βγάλουμε πέρα με τέσσερεις;
Έχω κάποιο λάθος στο σκεπτικό μου;

FILMAN
14-02-12, 17:41
Βρε Μάκη γιατί δεν κάνεις το δικό μου με 2 αισθητήρες; Σε όποια θέση και να είναι ο ένας, ο άλλος θα το τριγκάρει, και μάλιστα και στο άνοιγμα και στο κλείσιμο.

katmadas
14-02-12, 19:07
Οταν μπορεσεις Φιλιππα δωσε μια γρηγορη περιλιψη με την λειτουργια του κυκλωματος σου!

bakmak
14-02-12, 21:43
Βρε Μάκη γιατί δεν κάνεις το δικό μου με 2 αισθητήρες; Σε όποια θέση και να είναι ο ένας, ο άλλος θα το τριγκάρει, και μάλιστα και στο άνοιγμα και στο κλείσιμο.

Φίλιππα ευχαριστώ για την πρότασή σου. Την έχω κρατήσει για μελέτη.
Ξέρεις κάποτε (πρίν 25 χρόνια και) δούλευα με πύλες (AND - OR - INV) και ήταν απο τα αγαπημένα μου IC αλλά μετά από τόσα χρόνια πρέπει να τα ξαναφρεσκάρω. Άν τα αφήνεις σε αφήνουν αλλά όμως πιστεύω οτι τα ηλεκτρονικά είναι και σαν το ποδήλατο -δεν ξεμαθαίνεις-.
Πίστευα οτι τα ηλεκτρονικά υλικά, από τότε μέχρι σήμερα, θα άλλαξαν Βλέπω όμως ότι κάποια πράγματα παραμένουν διαχρονικά.
Θα πάω στο ντουλάπι του υπογείου να βγάλω όλα τα ηλεκτρονικά παλαιά περιοδικά και τις τότε σημειώσεις - κυκλώματα που έκανα.

Άν θέλεις κάνε μιά περιγραφή, που λέει κ ο Φάνης, για το κύκλωμα που πρότεινες. Προσωπικά θα με βόθήσει πολύ για να θυμηθώ κ να καταλάβω εύκολα τη λειτουργία του (Βάλε ρε φίλε κ τα σύμβολα στις πύλες! τα πεθύμησα).

FILMAN
15-02-12, 13:21
Άν θέλεις κάνε μιά περιγραφή, που λέει κ ο Φάνης, για το κύκλωμα που πρότεινες. Προσωπικά θα με βόθήσει πολύ για να θυμηθώ κ να καταλάβω εύκολα τη λειτουργία του (Βάλε ρε φίλε κ τα σύμβολα στις πύλες! τα πεθύμησα).
Γιατί όχι; Τα σύμβολα των πυλών για να τα βάλω πρέπει πρώτα να τα φτιάξω (το splan που χρησιμοποιώ για τη σχεδίαση έχει από τη μάνα του αυτά που έβαλα)! Τώρα πώς δουλεύει το κύκλωμα.

Ανάλογα με τη θέση του SW1, στην είσοδο της πύλης INV1 θα έχουμε είτε λογικό 0 (διακόπτης κλειστός), είτε λογικό 1 (διακόπτης ανοιχτός, λόγω της R1). Στην έξοδό της θα έχουμε τις ανάποδες καταστάσεις (αυτό δεν είναι κάτι που το επιδίωξα αλλά είναι αδιάφορο) αλλά με αντίσταση εξόδου 0, αυτό είναι που μας ενδιαφέρει. Οι R3 και R4 επιβάλλουν λογικό 1 στις δυο εισόδους της NAND1. Έτσι η έξοδός της είναι 0. Αν η έξοδος του INV1 ή του INV3 αλλάξει από 1 σε 0, ο C2 ή ο C1 αντίστοιχα θα εφαρμόσει για λίγο (βλέπε σταθερές χρόνου R3 - C1 και R4 - C2) λογικό 0 στην αντίστοιχη είσοδο της NAND1. Έτσι, για τον λίγο αυτόν χρόνο η έξοδος της NAND1 θα γίνει 1. Όμως στην έξοδο του INV1 έχουμε μετάβαση από 1 σε 0 όταν ανοίγει ο SW1, ενώ στην έξοδο του INV3 έχουμε μετάβαση από 1 σε 0 όταν κλείνει ο SW1. Έτσι είτε ανοίγει είτε κλείνει ο SW1, στην έξοδο της NAND1 έχουμε ένα σύντομο θετικό παλμό. Οι R7 και R8 περιορίζουν το ρεύμα που διέρχεται από τις διόδους προστασίας των εισόδων της NAND1 διότι η τάση στους κόμβους των C1 - R3 - R7 και C2 - R4 - R8 φθάνει τα 24V.

Αντίστοιχα, στην έξοδο της NAND2 θα έχουμε ένα σύντομο θετικό παλμό όταν ανοίγει ή κλείνει ο SW2.

Στις εξόδους των INV5 και INV6 θα έχουμε λοιπόν σύντομα λογικά 0 σε περίπτωση που ανοίγει ή κλείνει ο SW1 ή ο SW2 αντίστοιχα. Έτσι η έξοδος της NAND3 θα είναι συνέχεια σε λογικό 0 ενώ θα εμφανίζει ένα σύντομο λογικό 1 σε περίπτωση που είτε ανοίγει είτε κλείνει ο SW1 ή ο SW2.

Ο σύντομος αυτός θετικός παλμός που εμφανίζεται στην έξοδο της NAND3 με κάθε μεταβολή της κατάστασης είτε του SW1 είτε του SW2, φορτίζει ακαριαία τον C7. Η αντίσταση R11 εκφορτίζει τον C7. Όση ώρα η τάση του είναι υψηλή, η NAND4 ταλαντώνει με συχνότητα που εξαρτάται από τον C8 και την R12. Έτσι ο βομβητής βγάζει διακοπτόμενο ήχο. Όταν ο C7 εκφορτιστεί αρκετά, η NAND4 μπλοκάρει και βγάζει συνέχεια λογικό 1, οπότε ο βομβητής θα κάνει συνεχή ήχο.

katmadas
15-02-12, 13:33
Δυο ερωτησεις μονο!

Απο οτι φανταζομαι αναλογα με την τιμη του c7 αλλαζει και ο χρονος που μενει φορτισμενος!
Τον χρονο για c7 330n και R11 10 Μ απο ποιο τυπο τον εβγαλες και ποσος ειναι?

Το κυκλωμα με το 556 δεν θα λειτουργησει?(με εναν διακοπτη που σε κατασταση ηρεμιας ειναι ανοιχτος)

FILMAN
15-02-12, 14:04
Απο οτι φανταζομαι αναλογα με την τιμη του c7 αλλαζει και ο χρονος που μενει φορτισμενος!

Ναι, καθώς και από την τιμή της R11.


Τον χρονο για c7 330n και R11 10 Μ απο ποιο τυπο τον εβγαλες και ποσος ειναι?

Δεν είναι εύκολο να τον προσδιορίσεις μαθηματικά με ακρίβεια, διότι εξαρτάται από τα κατώφλια μεταγωγής της NAND4. Δηλαδή δυο διαφορετικά 4093 θα δώσουν ελαφρώς διαφορετικούς χρόνους με τα ίδια R11 - C7. Έτσι βάζεις αυτές τις τιμές και αν ο χρόνος δεν σου αρέσει, πράττεις ανάλογα. Γενικά αυτές οι τιμές θα δώσουν ένα χρόνο γύρω στα 3 sec.


Το κυκλωμα με το 556 δεν θα λειτουργησει?(με εναν διακοπτη που σε κατασταση ηρεμιας ειναι ανοιχτος)
Πιθανότατα ναι. Αλλά θα συνιστούσα μερικές αλλαγές (βασικά απλοποιήσεις):

α) Να καταργηθούν τα R2 - Q2 - C1 (ο C1 έτσι κι αλλιώς μόνο κακό κάνει εκεί όντας τόσο μεγάλος) και να μπει ο αισθητήρας στη θέση του C1.

β) Ο C3 και ο C7 δεν χρειάζεται να είναι ξεχωριστοί. Μπορεί να μπει ένας κοινός (τα πινς 3 και 11 του 556 να συνδεθούν μαζί) ο οποίος καλύτερα να είναι 100nF.

γ) Η R6 και το Q1 μπορούν να καταργηθούν και το buzzer να μπει μεταξύ του πιν 9 του 556 και της τροφοδοσίας των 12V.

Σε κάθε περίπτωση το κύκλωμα θα σκανδαλίζεται κατά το κλείσιμο του αισθητήρα και όχι κατά το άνοιγμα. Επίσης μετά από κάθε σκανδαλισμό θα πρέπει πρώτα να ολοκληρωθεί ο χρόνος των 3 sec (δηλαδή ο βομβητής να περάσει σε συνεχή λειτουργία) και μετά ξαναλαμβάνεται υπόψη το επόμενο κλείσιμο του αισθητήρα. Δηλαδή αν π.χ. κλείνουμε σύντομα τον αισθητήρα κάθε 2sec, ο βομβητής δεν θα έχει συνέχεια διακοπτόμενο ήχο, αλλά:

Στο πρώτο κλείσιμο, ο βομβητής θα αρχίσει να ηχεί διακοπτόμενα
Μετά από 3sec θα αρχίσει να ηχεί συνεχώς
Μετά από 1sec (3η ενεργοποίηση του αισθητήρα) θα ξαναπεράσει σε διακοπτόμενη λειτουργία
Μετά από 3sec θα αρχίσει πάλι να ηχεί συνεχώς
Μετά από 1sec (5η ενεργοποίηση του αισθητήρα) θα ξαναπεράσει σε διακοπτόμενη λειτουργία, κ.ο.κ., ενώ εμείς θα θέλαμε να μην μπαίνει καθόλου σε συνεχή λειτουργία.

Επίσης δεν μπορείς να συνδέσεις δυο αισθητήρες. Αν τους βάλεις παράλληλα, τότε αν ο ένας είναι κλειστός, ο άλλος δεν θα μπορεί να δώσει εντολή στο κύκλωμα. Αντίθετα, αν τους βάλεις εν σειρά, τότε αν ο ένας είναι ανοιχτός, ο άλλος πάλι δεν θα μπορεί να δώσει εντολή στο κύκλωμα.

katmadas
15-02-12, 14:20
Σχετικα με την καταργηση των Q2, C1,R2

Τα χρησιμοποιησα γιατι ειδα αυτο:

This switch is suitable for touching off the small current circuit not suitable for acting as the mains switching.

Για τον C1 ειπα πως χρησιμοποιητε για καθυστερηση ετσι ωστε να μην υπαρχει στην εξοδο αυτο που περιεγραψες με τις μεταβολες.


Δεν νομιζω παραυτα να χρειαζονται δυο αισθητηρες για να λειτουργησει το κυκλωμα!

FILMAN
15-02-12, 15:14
Σχετικα με την καταργηση των Q2, C1,R2

Τα χρησιμοποιησα γιατι ειδα αυτο:

This switch is suitable for touching off the small current circuit not suitable for acting as the mains switching.

Για τον C1 ειπα πως χρησιμοποιητε για καθυστερηση ετσι ωστε να μην υπαρχει στην εξοδο αυτο που περιεγραψες με τις μεταβολες.


Δεν νομιζω παραυτα να χρειαζονται δυο αισθητηρες για να λειτουργησει το κυκλωμα!

not suitable for acting as the mains switching. = όχι κατάλληλος για χρήση ως διακόπτης δικτύου (δηλ. της ΔΕΗ, 230V~)

Εδώ (θεωρώντας ότι λείπει ο C1) διαχειρίζεται μόνο το μικρό ρεύμα της R3 (1.2mA).

Η προσθήκη του C1 δεν θα διορθώσει τις μεταβολές που είπα. Πάλι θα πρέπει να ολοκληρωθούν τα 3sec για να μπορεί να ξανασκανδαλιστεί ο μονοσταθής. Για να διορθωθεί αυτό θα έπρεπε να κάνεις τα παρακάτω:

α) αφαιρείς τον C1 και την R3
β) αφήνεις το πιν 1 του 556 ασύνδετο
γ) ενώνεις μεταξύ τους τα πινς 2 και 6 του 556

Αυτά!

katmadas
15-02-12, 16:19
Η προσθήκη του C1 δεν θα διορθώσει τις μεταβολές που είπα. Πάλι θα πρέπει να ολοκληρωθούν τα 3sec για να μπορεί να ξανασκανδαλιστεί ο μονοσταθής.

Δεν ενοουσα αυτο!
Τον εβαλα εκει ετσι ωστε να καθυστερει να επανελθει η εισοδος του πρωτου 555 σε high.
Υποθετοντας οτι οι παλμοι απο τον σενσορα θα ερχονται συνεχεια και ενοητε πιο γρηγορα απο τα 2 δευτερα που λες δεν θα προλαβαινει να επανελθει η εισοδος του 555 σε high με αποτελεσμα το διαστημα που κανονικα η εξοδος θα επεφτε να παραμενει κολυμενη σε high!
Κανω λαθος?

FILMAN
15-02-12, 16:21
Κανω λαθος?Ναι... Tο 555 με αυτή τη συνδεσμολογία είναι non retriggerable...

katmadas
15-02-12, 16:35
Δηλαδη αν εχουμε στην εισοδο για 4 δευτερολεπτα δυναμικο 0 η εξοδος του θα ειναι High μονο για 3 sec και οχι για εξι?

FILMAN
15-02-12, 16:46
Ναι! :001_smile:

katmadas
15-02-12, 17:01
α) αφαιρείς τον C1 και την R3
β) αφήνεις το πιν 1 του 556 ασύνδετο
γ) ενώνεις μεταξύ τους τα πινς 2 και 6 του 556


Σε αυτην την περιπτωση τι γινεται δηλαδη?
Για να το δοκιμασω κιολας αν ειναι το απογευμα!

FILMAN
15-02-12, 17:22
Απλώς εκμεταλλεύεσαι το πρώτο μισό του 556 ως schmitt trigger inverter. Δεν είναι έτσι από μέσα (έχει 2 συγκριτές και latch) αλλά η λειτουργία που θα πετύχεις θα είναι πανομοιότυπη.

bakmak
15-02-12, 23:48
Απλώς εκμεταλλεύεσαι το πρώτο μισό του 556 ως schmitt trigger inverter. Δεν είναι έτσι από μέσα (έχει 2 συγκριτές και latch) αλλά η λειτουργία που θα πετύχεις θα είναι πανομοιότυπη.

Ρε παιδιά, μόλις γύρισα από τις 4&30 το πρωί,και απο την αγωνία μου άνοιξα για να δω.
Είδα το "ποτάμι" από τις βαθειές & αναλυτικές σας συζητήσεις, αλλά έτσι όπως είμαι, αδυνατώ να παρακολουθήσω - καταλάβω. Θα πρέπει αύριο να ελέγξω με καθαρό μυαλό κ να έχω δίπλα - δίπλα και το κύκλωμα του Φίλιππα. Να δώ αν τα καταφέρω να βγάλω άκρη μετά από τόσο καιρό !!!!!!

Φίλε Φίλιππα: Προτείνεις τελικά να φτιάξω ως έχει το κύκλωμα που μου πρότεινες, ή με κάποιες τροποποιήσεις (με τον λιγότερο όγκο - με δύο διακόπτες);
Φίλε Φίλιππα - Φάνη: Μπορεί να γίνει τροποποιημένο το κύκλωμα του Φάνη με το ΝΕ556 και να ικανοποιεί τις απαιτήσεις - ανάγκες; Αν ναί ποιό τελικά;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβολή - βοήθεια και τις πολύτιμες πληροφορίες - συμβουλές σας.
Μου λύνετε τα χέρια.....

FILMAN
16-02-12, 11:46
Μπορείς να φτιάξεις αυτό του Φάνη με κάποιες μικρές αλλαγές, αλλά 2 διακόπτες δεν θα έχεις. Μπορείς αν θες να κάνεις το δικό μου που έχει έτσι κι αλλιώς 2 διακόπτες. Διαλέγεις και παίρνεις.

katmadas
16-02-12, 14:03
Δηλαδη αν εχουμε στην εισοδο για 4 δευτερολεπτα δυναμικο 0 η εξοδος του θα ειναι High μονο για 3 sec και οχι για εξι?

Ναι! :001_smile:

Η εξοδος θα ειναι High και για τα 4 δευτερα που υπαρχει δυναμικο 0 στην εισοδο!

FILMAN
16-02-12, 14:35
Ουπς! Λάθος δικό μου! Συγγνώμη! Το set στο flip-flop του 555 κάνει override το reset και όχι ανάποδα!

Τώρα βαράτε ελεύθερα! ](*,)

katmadas
16-02-12, 17:43
Καλησπερα!

Το παρακατω κυκλωμα το δοκιμασα και δουλευει αψογα!
Αν προλαβω το απογευμα θα ανεβασω καποιο βιντεακι!
Η διαφορα με το προηγουμενο ειναι η προσθηκη ενος pnp στα χρονικα του πρωτου 555 ετσι ωστε με τον καθε νεο παλμο να ξεκιναει απο την αρχη η μετρηση των δευτερολεπτων!
Επισης οπως σωστα επισημανε ο Φιλλιπας δεν χρειαζονται 2 10nF στα 3 και 11 ποδαρακια αλλα ενας των 100nF!
Και τελος εφυγαν τα 2 τρανσιστορ στην εισοδο και στην εξοδο!

Οριστε λοιπον:

29320

bakmak
16-02-12, 21:31
Καλησπερα!

Το παρακατω κυκλωμα το δοκιμασα και δουλευει αψογα!
Αν προλαβω το απογευμα θα ανεβασω καποιο βιντεακι!
Η διαφορα με το προηγουμενο ειναι η προσθηκη ενος pnp στα χρονικα του πρωτου 555 ετσι ωστε με τον καθε νεο παλμο να ξεκιναει απο την αρχη η μετρηση των δευτερολεπτων!
Επισης οπως σωστα επισημανε ο Φιλλιπας δεν χρειαζονται 2 10nF στα 3 και 11 ποδαρακια αλλα ενας των 100nF!
Και τελος εφυγαν τα 2 τρανσιστορ στην εισοδο και στην εξοδο!

Οριστε λοιπον:

29320

Ευχαριστώ ρε Φάνη για τις προσπάθειές σου και τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ και τον Φίλιππα.
Καλό "ΤΣΙΚΝΙΣΜΑ" παιδιά.... θα τα πούμε αύριο.

katmadas
16-02-12, 21:41
ΑΝτε ευκαιρια να φαμε κανα "κρεατακι"!

bakmak
17-02-12, 13:11
Μπορείς να φτιάξεις αυτό του Φάνη με κάποιες μικρές αλλαγές, αλλά 2 διακόπτες δεν θα έχεις. Μπορείς αν θες να κάνεις το δικό μου που έχει έτσι κι αλλιώς 2 διακόπτες. Διαλέγεις και παίρνεις.

Καλημέρα & Ευχαριστώ για όλα.
Άν κατάλαβα καλά, και τα δύο κυκλώματα δουλεύουν και:
- Κύκλωμα Φάνη: Στα σύν (+) ο μικρότερος όγκος & στα πλήν (-) δέχεται μόνο έναν διακόπτη.
- Κύκλωμα Φίλιπα: Στα σύν (+) δέχεται δύο διακόπτες & στα πλήν (-) ο μεγαλύτερος όγκος.

Άρα με εξυπηρετεί να κατασκευάσω το κύκλωμα του Φάνη (λόγω μικρού όγκου) κ άν πρακτικά δεν δουλεύει καλά με έναν διακόπτη, τότε θα πάω υποχρεωτικά στο κύκλωμα του Φίλιππα με τους δύο διακόπτες και υποχρεωτικά θα έχει μεγαλύτερο όγκο.
Σωστά;

Σας εμπιστεύομαι πλήρως , για τις γνώσεις και τις προθέσεις για βοήθεια.
Ευχαριστώ & πάλι.

katmadas
17-02-12, 13:38
1ον:Στο κυκλωμα πλεον μπορεις να βαλεις δυο διακοπτες παραλληλα!Δεν θα εχεις προβλημα καθως οποιος απο τους δυο κλεισει ξαναξεκιναει την μετρηση!
2ον:Το θεμα δεν ειναι να εμπιστευεσαι τους αλλους αλλα τον εαυτο σου.Αυτο νομιζω ειναι το κλειδι για την επιτυχια!
3ον:Μπορεις να κανεις και τα δυο κυκλωματα και να διαλεξεις αυτο που σου ταιριαζει καλυτερα!

bakmak
17-02-12, 14:15
1ον:Στο κυκλωμα πλεον μπορεις να βαλεις δυο διακοπτες παραλληλα!Δεν θα εχεις προβλημα καθως οποιος απο τους δυο κλεισει ξαναξεκιναει την μετρηση!
2ον:Το θεμα δεν ειναι να εμπιστευεσαι τους αλλους αλλα τον εαυτο σου.Αυτο νομιζω ειναι το κλειδι για την επιτυχια!
3ον:Μπορεις να κανεις και τα δυο κυκλωματα και να διαλεξεις αυτο που σου ταιριαζει καλυτερα!

Φίλε Φάνη, έχεις απόλυτο δίκιο.
Για να εμπιστεύεσαι πρέπει να γνωρίζεις και άν δεν γνωρίζεις να μαθαίνεις. Από εσάς μαθαίνω και εγώ αλλά δεν μπορώ να πώ ότι τα μαθαίνω σε σημείο που να τα γνωρίζω.
Βρίσκομαι σε φάση που δεν έχω τον χρόνο και το κουράγιο να ερευνώ σε βάθος για να τα γνωρίζω πλήρως, παρότι πολύ θα το ήθελα.
Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε όλα όσα θέλουμε.
Η "τρέλα" με τα ηλεκτρονικά και κυρίως με τους αυτοματισμούς, δεν μου πέρασε ποτέ. Η ζωή τα έφερε έτσι που δεν ασχολούμε με τά ηλεκτρονικά (επαγγελματικά), ταυτόχρονα έχω πολλές υποχρεώσεις και προσπαθώ ιδιωτικά να ασχολούμε με πολλά όπως π.χ.:http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?542055-%C9%E4%E9%EF%EA%E1%F4%E1%F3%EA%E5%F5%DE-%EF%E9%EA%E9%E1%EA%EF%FD-%E1%F0%EF%F3%F4%E1%EA%F4%DE%F1%E1-%E3%E9%E1-%E1%F0%FC%F3%F4%E1%EE%E7-%F4%F3%DF%F0%EF%F5%F1%EF%F5-%E1%E9%E8%DD%F1%E5%E9%E1-%DD%EB%E1%E9%E1-%EA%EB%F0
Τώρα μου καρφώθηκε να κάνω μιά άλλη κατασκευή που θα βασίζεται στο κύκλωμα που μου δώσατε.
Θα ξεκινήσω με το δικό σου κύκλωμα και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια και δεν θα κουραστώ να το λέω όσο υπάρχουν άνθρωποι (όπως εσείς) που μοιράζουν "αφιλοκερδώς" τις γνώσεις τους για να βοηθούν συνανθρώπους - Υπάρχουν άνθρωποι παρά τις προσπάθειες για να χαθεί η ανθρωπιά.

FILMAN
17-02-12, 15:11
Φάνη για δες λίγο εδώ:

bakmak
18-02-12, 02:46
Φάνη για δες λίγο εδώ:

ΦΑΝΗ, ΦΑΝΗ είσαι εδώ;.....

katmadas
18-02-12, 18:54
Η αντισταση στην βαση του τρανσιστορ ειναι σωστη προσθηκη!
Να τριγγαρεις το 555 απο τον εκπομπο χωρις να ξεσυνδεσεις το πιν 1 ειναι λαθος!
Να το τριγγαρεις απο τον εκπομπο με το 1 στον αερα οπως λεει ο φιλιππας δεν γνωριζω!
Βασικα δεν γνωριζω ακριβως την λειτουργια του πιν 1 οποτε δεν μπορω να απαντησω!
Οπως και να εχει παντως το κυκλωμα λειτουργει μια χαρα και βαζεις και ωσους διακοπτες θες παραλληλα!
Δεν ξερω για το πιν 1 τι μπορει να αλλαξει στο κυκλωμα!
Θα μας εξηγισει ο φιλιππας την δευτερα!

FILMAN
20-02-12, 17:13
Με το 1 στον αέρα και τα 6-2 γεφυρωμένα, το κομμάτι αυτό συμπεριφέρεται ως αναστροφέας schmitt trigger. Πάντως δεν κατάλαβα με ποια λογική σύνδεσες τα 1 και 6 έτσι όπως τα σύνδεσες. Επίσης αν βάλει πολλούς διακόπτες παράλληλα όπως λες, τότε αν ένας είναι ON μπλοκάρει όλους τους υπόλοιπους.

katmadas
20-02-12, 17:52
Πάντως δεν κατάλαβα με ποια λογική σύνδεσες τα 1 και 6 έτσι όπως τα σύνδεσες

Καλησπερα Φιλιππα!

Το 6 ρε συ ειναι το τριγγερ πως να το συνδεσω δηλαδη?
Το 1 παλι σε καθε σχεδιο one shot το βαζω ετσι εδω και καιρο!Δεν το εβγαλα μονος μου!Αυτη την συνδεσμολογια εμαθα αυτην κανω!
Και ποτε δεν ειχα προβλημμα!
Τωρα για τους διακοπτες προφανως εχεις δικιο αλλα ειπαμε οτι σε ακινησια πρεπει να ειναι ανοιχτοι!

bakmak
20-02-12, 23:40
Η αντίσταση στη βάση του TR, που προτείνει ο Φίλιππας, τί τιμή να έχει;

katmadas
21-02-12, 10:42
Καλημερα,

Συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του διακοπτη για ρευμα 2ma τοτε υπολογισε την μαξιμουμ τιμη 12 βολτ / 2 ma = 6KΩ!
Με την λογικη οτι το δευτερο τριγγερ θα ερθει πριν προλαβει να φορτισει τελειως ο πυκνωτης με μια 5.6 ΚΩ εισαι ενταξει!

bakmak
21-02-12, 11:14
Καλημερα,

Συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του διακοπτη για ρευμα 2ma τοτε υπολογισε την μαξιμουμ τιμη 12 βολτ / 2 ma = 6KΩ!
Με την λογικη οτι το δευτερο τριγγερ θα ερθει πριν προλαβει να φορτισει τελειως ο πυκνωτης με μια 5.6 ΚΩ εισαι ενταξει!

Ευχαριστώ φίλε Φάνη.
Για να μή δουλεύει ο διακόπτης με ρεύμα στα όρια αντοχών του, θα πείραζε η αντίσταση να είναι μεγαλύτερη;

FILMAN
21-02-12, 11:29
Το 6 ρε συ ειναι το τριγγερ πως να το συνδεσω δηλαδη?
Το 1 παλι σε καθε σχεδιο one shot το βαζω ετσι εδω και καιρο!Δεν το εβγαλα μονος μου!Αυτη την συνδεσμολογια εμαθα αυτην κανω!
Και ποτε δεν ειχα προβλημμα!

Ναι αλλά εδώ δεν πάμε να κάνουμε κλασική one shot συνδεσμολογία. Πάμε να κάνουμε το 555 συγκριτή παραθύρου.

FILMAN
21-02-12, 11:30
Ευχαριστώ φίλε Φάνη.
Για να μή δουλεύει ο διακόπτης με ρεύμα στα όρια αντοχών του, θα πείραζε η αντίσταση να είναι μεγαλύτερη;Μάκη και τα 5.6kΩ είναι μια χαρά. Το τρανζίστορ δουλεύει σε συνδεσμολογία κοινού συλλέκτου (ακόλουθος εκπομπού). Η αντίσταση αυτή αποσκοπεί να μειώσει το ρεύμα του διακόπτη κατά την very first στιγμή του κλεισίματος του αισθητήρα. Μετά το ρεύμα περιορίζεται έτσι κι αλλιώς από το β του τρανζίστορ.

katmadas
21-02-12, 11:54
Ναι αλλά εδώ δεν πάμε να κάνουμε κλασική one shot συνδεσμολογία. Πάμε να κάνουμε το 555 συγκριτή παραθύρου.

Καταρχας καλημερα!

Ρε Φιλιππα για ξανακοιταξε αυτο που εδωσες με τις διορθωσεις!
Μολις το δοκιμασα αφου ειχα ετοιμο το αλλο αλλα το 1ο δινει συνεχεια εξοδο οτι και να κανεις με τον διακοπτη και ενοειτε διεγειρετε και το δευτερο!

FILMAN
21-02-12, 12:00
Ενώ το διορθωμένο τί κάνει;

katmadas
21-02-12, 12:25
το 1ο 555 ηθελα να γραψω!
Το κυκλωμμα χωρις τις διορθωσεις που δινεις δουλευει μια χαρα!

FILMAN
21-02-12, 12:48
Δεν μπορεί! Όταν ο αισθητήρας είναι ανοιχτός ο πυκνωτής φορτίζεται και όταν ξεπεράσει τα 2/3 της τροφοδοσίας η έξοδος θα γίνει 0.

bakmak
21-02-12, 13:58
Μάκη και τα 5.6kΩ είναι μια χαρά. Το τρανζίστορ δουλεύει σε συνδεσμολογία κοινού συλλέκτου (ακόλουθος εκπομπού). Η αντίσταση αυτή αποσκοπεί να μειώσει το ρεύμα του διακόπτη κατά την very first στιγμή του κλεισίματος του αισθητήρα. Μετά το ρεύμα περιορίζεται έτσι κι αλλιώς από το β του τρανζίστορ.

Ευχαριστώ. Είσαι πολύ κατατοπιστικός.

katmadas
21-02-12, 15:09
η αντισταση στην βαση δοκιμασμενα στα 4.7ΚΩ

Τωρα για το κυκλωμα του φιλιππα αυτο που κανει ειναι για οση ωρα ειναι κλειστος ο διακοπτης τοση ωρα να δινει εξοδο το 1ο 555!
Χρησιμοποιω το 557 και και push button για διακοπτη!

bakmak
21-02-12, 15:44
η αντισταση στην βαση δοκιμασμενα στα 4.7ΚΩ

Τωρα για το κυκλωμα του φιλιππα αυτο που κανει ειναι για οση ωρα ειναι κλειστος ο διακοπτης τοση ωρα να δινει εξοδο το 1ο 555!
Χρησιμοποιω το 557 και και push button για διακοπτη!

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εγώ θα χρησιμοποιήσω το 556. Υπάρχει πρόβλημα; (Για να μη ψάχνω τα χαρακτηριστικά του 557 άν είναι ίδια με του 556, κλπ).

katmadas
21-02-12, 16:41
Εγώ θα χρησιμοποιήσω το 556. Υπάρχει πρόβλημα; (Για να μη ψάχνω τα χαρακτηριστικά του 557 άν είναι ίδια με του 556, κλπ).

bc557 pnp transistor οχι ολοκληρωμενο ρε τρελακια!

FILMAN
21-02-12, 17:13
η αντισταση στην βαση δοκιμασμενα στα 4.7ΚΩ

Τωρα για το κυκλωμα του φιλιππα αυτο που κανει ειναι για οση ωρα ειναι κλειστος ο διακοπτης τοση ωρα να δινει εξοδο το 1ο 555!
Χρησιμοποιω το 557 και και push button για διακοπτη!Βρε Φάνη πριν τις αλλαγές τί έκανε δηλαδή;

katmadas
21-02-12, 17:52
Θα σε απαντησω με διαγραμμα γιατι ετσι με το πληκτρολογιο δεν βγαινει ακρη:

29517

Στο σχεδιαγραμα φαινονται οι χαρακτηριστικες για το 1ο 555

bakmak
21-02-12, 20:43
bc557 pnp transistor οχι ολοκληρωμενο ρε τρελακια!



Ωχχχχχχ!!!!!! Πατάτα έκανα. Σόρυ!

bakmak
21-02-12, 20:50
Θα σε απαντησω με διαγραμμα γιατι ετσι με το πληκτρολογιο δεν βγαινει ακρη:

29517

Στο σχεδιαγραμα φαινονται οι χαρακτηριστικες για το 1ο 555

Πολύ κατατοπιστικό το διάγραμμά σου. Έτσι μπορώ εύκολα κ εγώ να καταλάβω τί γίνεται.
Βάλε αν θέλεις απο κάτω μία γραμμή ακόμα για να φαίνεται τι γίνεται και στην έξοδο του 2ου 555.
Ευχαριστώ.

katmadas
21-02-12, 21:06
οριστε λοιπον:
29521

bakmak
21-02-12, 21:40
οριστε λοιπον:
29521

Είσαι ωραίος. Μήπως η έξοδος είναι ανάποδα; (τούμπα η γραμμή;)

Κάτι άλλο. Παρέλαβα σήμερα τους διακόπτες, αλλά μου φαίνονται λίγο αργοκίνητοι, νομίζω οτι δεν είναι τόσο ευαίσθητοι.
Βρήκα και αυτούς:29528
με τα παρακάτω χαρακτηριστικά (προσοχή στο ρεύμα):
Specification:


Product Name
Vibration Switch


Model Number
SW-18010


Max.Voltage
12V


Rated Thermal Current
0.2mA


Insulation Resistance
10M ohm


Overall Package
Common


On-Time
0.2ms


Temperature Resisting
100°C


Body Dimension
4.5 x 14mm/0.17" x 0.55"(D*L)


Pin Length
10mm/0.39"


Pin Diameter (Max)
0.5mm/0.02"


Net Weight
4g


Package Content
10 x Vibration Switch


Description:


In silent surroundings it keeps on turning off state with any angle, When it is hit by outside force and comes to the proper shaking state or the moving speed comes to the proper centric force, then the current leader point will display turning on state for a short time the electric character will be changerd, as the outside force disappears, it restores the turning off state.
Non-directional,turning on by any touching off angle.
Applied to the eletronic toys, small household appliance, sports equipmens and anti-theft devices.


Ποιά είναι η γνώμη σας;

katmadas
22-02-12, 00:24
Φιλε περιεγραψε τι θες να κανεις ακριβως για να μπορεσουμε να βοηθησουμε!
Μολις διαβασα για δαυτους αν και τους ειχα καταλαβει!
Δεν χρησιμοποιουντε για ανιχνευση κινησης αλλα γωνιας!
Οι σενσορες αυτοι δεν ειναι ευαισθητοι σε κραδασμους!

Θυμασαι?

Η εξοδος ειναι ετσι ακριβως!

bakmak
22-02-12, 00:38
Θυμασαι?

Η εξοδος ειναι ετσι ακριβως!

Φίλε Φάνη, μετά το ερώτημά σου, περιέγραψα με σαφήνεια τη λειτουργία.

Θέλω να ρωτήσω ειδικά: "Κωλάει" στο κύκλωμα που μου πρότεινες ο νέος διακόπτης με αντοχή 0,2ma ή θα καεί ο διακόπτης;
Ευχαριστώ κ συγνώμη αν είμαι κουραστικός - απαιτητικός.

Όσο για την έξοδο του 2ου 555, πράγματι έχεις δίκο, αφού το buzzer έχει μόνιμη σύνδεση στο θετικό (1) κ επομένως για να λειτουργήσει αναζητά το πλήν (0) και το βρίσκει απο την έξοδο του 2ου 555 στο χρόνο και συνάρτηση που ζητάω.
Ευχαριστώ.

bakmak
23-02-12, 14:21
Θέλω να ρωτήσω ειδικά: "Κωλάει" στο κύκλωμα που μου πρότεινες ο νέος διακόπτης με αντοχή 0,2ma ή θα καεί ο διακόπτης;


Λαμβάνωντας υπόψη την τάση τροφοδοσίας 12V και το I max=0,2ma του νέου διακόπτη, μήπως η αντίσταση στη βάση του TR πρέπει να γίνει 67ΚΩ κ η R3 από 10ΚΩ να γίνει 100ΚΩ;
Ευχαριστώ κ πάλι.

katmadas
23-02-12, 14:27
Φιλε μακη οι αντιστασεις ειναι καλα!
Οι τιμες που εχεις πρεπει να ειναι λαθος!
Ψαξτω λιγο καλυτερα!
Δεν ξερω τι σημαινει rated thermal transfer αλλα δεν νομιζω ο διακοπτης να αντεχει τοσο λιγο ρευμα μονο!
Μηπως ειναι κανα ορθογραφικο η μηπως σημαινει κατι αλλο?

bakmak
23-02-12, 15:39
Φιλε μακη οι αντιστασεις ειναι καλα!
Οι τιμες που εχεις πρεπει να ειναι λαθος!
Ψαξτω λιγο καλυτερα!
Δεν ξερω τι σημαινει rated thermal transfer αλλα δεν νομιζω ο διακοπτης να αντεχει τοσο λιγο ρευμα μονο!
Μηπως ειναι κανα ορθογραφικο η μηπως σημαινει κατι αλλο?

Ευχαριστώ φίλε.
Μιά δοκιμή θα με πείσει.

Κάτι άλλο:
Η συχνότητα του διακοπτόμενου ήχου έχει να κάνει με την R5 & C6; Δηλ. t=R5 X C6;

bakmak
07-03-12, 20:39
Καλησπέρα.
Επανέρχομαι για να πώ ότι, δεν προχώρησα ακόμη στην κατασκευή γιατί περιμένω κάποια εξαρτήματα.

Περιμένω απάντηση στο ερώτημα:


Κάτι άλλο:
Η συχνότητα του διακοπτόμενου ήχου έχει να κάνει με την R5 & C6; Δηλ. t=R5 X C6;

Ευχαριστώ και καλό βράδυ.

FILMAN
08-03-12, 12:27
Εξαρτάται από τα R4, R5 και C6.

bakmak
08-03-12, 13:59
Εξαρτάται από τα R4, R5 και C6.

Ευχαριστώ πολύ.
- Η σχέση μεταξύ παλμών εξόδου t (t1/t0) και R4,R5 & C6, ποιά είναι; επιρεάζεται διαφορετικά το πλάτος hi & low (t1/t0) απο την τιμή των R4 & R5;
Άν σας είναι δύσκολο, δεν πειράζει, θα το δώ δοκιμάζοντας στην πράξη.

Να είστε καλά....

FILMAN
08-03-12, 14:13
Ναι, η διαφορά στις τιμές των R4 και R5 καθορίζει τους χρόνους on / off του παλμού. Προσοχή, για μερικούς λόγους R4 - R5 δεν θα έχεις ταλάντωση.

bakmak
08-03-12, 14:17
Προσοχή, για μερικούς λόγους R4 - R5 δεν θα έχεις ταλάντωση.

Λίγο πιό συγκεκριμένα;

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

FILMAN
08-03-12, 14:25
Συγκεκριμένα η R5 πρέπει να είναι τουλάχιστον διπλάσια της R4.

bakmak
08-03-12, 14:31
Είσαι κ ο πρώτος !
- Θα το λάβω υπόψη. Δηλ.: R5>2xR4

Ευχαριστώ κ πάλι...

bakmak
31-03-12, 14:56
Καλημέρα !!!!!
- Επανέρχομαι για ενημέρωση.
Ήρθαν επιτέλους όλα τα υλικά (κ οι δύο διακόπτες - με την μπιλια κ με το ελατήριο).
Έφτιαξα το κύκλωμα με το Ν556 δοκιμαστικά σε πλακέτα κ πράγματι δουλεύει.
Έχω όμως ένα πρόβλημα που οφείλεται στους διακόπτες σκανδαλισμού. Ο ένας με την μπίλια (κλίσης) είναι κλειστός (ΟΝ) όταν η μπίλια είναι παρκαρισμένη στη από τις δύο άκρες του κυλίνδρου. Ό άλλος με το ελατήριο (κραδασμού) δεν είναι πολύ ευαίσθητος. Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει διακοπτόμενη λειτουργία του buzer και μετά τα 3 sec (Το είχατε επισημάνει ότι ο διακόπτης δεν πρέπει να είναι σε θέση ΟΝ στο παρκάριασμα (ακινησία).

Νομίζω πως πλέον ή πρέπει να κάνω το κύκλωμα με τις πύλες ή να βρώ τρόπο να κάνω ευθαίσθητο τον διακόπτη κραδασμού (με το ελατήριο) ή βάζοντας πολλούς παράλληλα (είναι πάντα σε θέση OFF σε κατάσταση ηρεμίας), ελπίζοντας ότι κάποιος διακόπτης θα τριγγάρει (έχω κ δυσκολία στην στήριξη - κόλημα του διακόπτη γιατί ο ένας ακροδέκτης είναι πάρα πολύ λεπτός - σάν τρίχα - και κόβεται πανεύκολα).

Ευχαριστώ για όλα...
Άν έχετε κάποια άλλη ιδέα θα το εκτιμούσα πολύ....
Καλό Σαβατοκύριακο !!!!!!!!!!


Βρήκα κ αυτό:31318 31319
Pyroelectric Infrared PIR Motion Sensor Detector Module

Features :
Detector Range : 7m
Detector angle: 100o
Working voltage range: 5V- 20V
Working temperature: -15-+70oC
Trigger Mode: TTL Voltage output
Level Output : high 3V/ low 0V
Level Holding Time: 3s
Quiescent current: 50uA
Environment temprature: -20℃—+50℃
PCB Dimension: 32mm*24mm

Σκέφτωμαι να το χρησιμοποιήσω για σκανδαλισμό αντί των διακοπτών που προανέφερα.
Ποιά είναι η γνώμη σας; Τί τροποποιήσεις πρέπει να κάνω στο κύκλωμα με το Ν556;

Και πάλι ευχαριστώ!

katmadas
31-03-12, 21:02
Και εγω νομιζα οτι το παρατησες το προτζεκτ.

Καταρχας αυτο που βρηκες ειναι ασχετο εντελως με το αντικειμενο μας.Ξεχασε το κιολας.

Γιατι δεν τοποθετεις τον διακοπτη με την μπιλια με τετοιο τροπο ωστε οταν φορας το κιτ και εισαι ακινητος να ειναι η μπιλια απο την αντιθετη πλευρα?

bakmak
01-04-12, 21:46
Και εγω νομιζα οτι το παρατησες το προτζεκτ.

Καταρχας αυτο που βρηκες ειναι ασχετο εντελως με το αντικειμενο μας.Ξεχασε το κιολας.

Γιατι δεν τοποθετεις τον διακοπτη με την μπιλια με τετοιο τροπο ωστε οταν φορας το κιτ και εισαι ακινητος να ειναι η μπιλια απο την αντιθετη πλευρα?

Γειά σου Φάνη !!!!
- Δέν το παράτησα, απλώς άργησαν να έρθουν τα υλικά (χάθηκαν την 1η και μου ταξαναέστειλαν)
1. Δεν κατάλαβα το λόγο που πρέπει να το ξεχάσω? Η σκέψη μου είναι να το χρησιμοποιήσω ως ανιχνευτή κίνησης (με αυτό θα τριγγάρω) που είναι σίγουρο ότι θα δίνει έξοδο (+3V) όταν υπάρχει κίνηση και μάλιστα τυχαίνει να είναι για 3 sec.
Άν μπορείς εξήγησέ μου γιατί δέν είναι κατάλληλο....!!!!!!
2. Δυστυχώς δέν μπορώ να προβλέψω - καθορίσω τη θέση του διακόπτη σε σχέση με το σώμα (μπορεί να είναι τυχαία) άρα μπορεί να μένει κ στην ηρεμία ΟΝ (το σώμα μπορεί να είναι σε σχεδόν οποιαδήποτε θέση κ επίσης άν τον βάλω στην πιό βολική θέση (όρθιο) τότε θα είναι πολύ "αναίσθητος" στο τργγάρισμα.

Ευχαριστώ και πάλι....

katmadas
01-04-12, 22:23
Οκ τοτε!

Δεν ξερω ρε φιλε για να δωσει σημα το αλλο θα πρεπει να ειναι καπου σε εμφανες σημειο και οχι μεσα σε καμια θηκη η τσεπη!
Γιαυτο λεω ξεχασε το.

bakmak
02-04-12, 09:42
Οκ τοτε!

Δεν ξερω ρε φιλε για να δωσει σημα το αλλο θα πρεπει να ειναι καπου σε εμφανες σημειο και οχι μεσα σε καμια θηκη η τσεπη!
Γιαυτο λεω ξεχασε το.

Καλημέρα Φάνη ...
Ευχαρστώ για την απάντηση.
- Θα αναγκαστώ να το βάλω (ματάκι) σε εμφανές σημείο που να βλέπει περιβάλλον.
- Το ερώτημά μου είναι πώς θα τργγάρω; Θα πρέπει μάλλον να καταργήσω το TR και κάπου (στο 1ο 555) να δώσω απευθείας την έξοδο απο το ματάκι (+3 Volt) έτσι ώστε να τριγγάρει.
Τί λές;

katmadas
02-04-12, 11:00
To 555 τριγγαρετε με δυναμικο 0.
Το τρ εκει περα κανει αυτην την δουλεια.
Θα πρεπει να ρυθμισεις το αισθητηριο να δινει 0 βολτ.
Αλλα μετα θα πηγαινουν συνεχεια τα 12 βολτ στην εξοδο του.
Γνωμη μου ειναι να παραμεινει το κυκλωμα ως εχει.
Α και κατι αλλο.
Εσυ που τσιγγουνευοσουνα με τον χωρο , τωρα δεν?

FILMAN
02-04-12, 12:24
Ο PIR αισθητήρας είναι ανιχνευτής κίνησης ανθρώπων ή ζώων, όχι αντικειμένων! Βασίζεται στην ανίχνευση της μεταβολής της θερμότητας που εκπέμπουν τα ζώα ή οι άνθρωποι καθώς κινούνται μπροστά του! Άρα δεν σου κάνει! Δοκίμασε αυτό με τις πύλες.

bakmak
02-04-12, 15:48
To 555 τριγγαρετε με δυναμικο 0.
Το τρ εκει περα κανει αυτην την δουλεια.
Θα πρεπει να ρυθμισεις το αισθητηριο να δινει 0 βολτ.
Αλλα μετα θα πηγαινουν συνεχεια τα 12 βολτ στην εξοδο του.
Γνωμη μου ειναι να παραμεινει το κυκλωμα ως εχει.
Α και κατι αλλο.
Εσυ που τσιγγουνευοσουνα με τον χωρο , τωρα δεν?

Γειά σου κ πάλι.
- Δεν κατάλαβα τελικά αν πρέπει να κάνω παρέμβαση στο κύκλωμα!
- Σκέφτηκα να βάλω ξεχωριστά τον ανινευτή απο τό κύκλωμα με το buzer, κατ΄ανάγκη - δεν με χωράει όλο μαζί-, δηλ. να το σπάσω στά δύο εφόσον δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά!

Ευχαριστώ κ πάλι....

bakmak
02-04-12, 15:52
Ο PIR αισθητήρας είναι ανιχνευτής κίνησης ανθρώπων ή ζώων, όχι αντικειμένων! Βασίζεται στην ανίχνευση της μεταβολής της θερμότητας που εκπέμπουν τα ζώα ή οι άνθρωποι καθώς κινούνται μπροστά του! Άρα δεν σου κάνει! Δοκίμασε αυτό με τις πύλες.

Καλησπέρα..
- Δηλ. δεν λειτουργεί ο αισθητήρας όταν αυτός κινείται σε σχέση με το περιβάλλον (θά βλέπει βασικά προς τα κάτω / έδαφος); Πρέπει να κινείται υποχρεωτικά ζωντανός οργασνισμός;

- Μάλλον τελικά θα πάω στο κύκλωμα με τις πύλες !!!!!!

Ευχαριστώ .....

katmadas
02-04-12, 16:10
Εγω συμφωνω με αυτο που λεει ο Φιλιππας αλλα νομιζω οτι οι αισθητηρες ειναι σε θεση να αναγνωριζουν οποιαδηποτε αντικειμενο λογο του οτι καθε αντικειμενο εχει μια συγκεκριμενη θερμοκρασια.
Οποτε οταν καποιος προχοραει θα υπαρχουν πολλες μεταβολες στην θερμοκρασια μεσα στην οπτικη γωνια που βλεπει το αισθητηριο.
Μια δοκιμη θα σε πεισει.

FILMAN
02-04-12, 16:18
Αναγνωρίζουν τη μεταβολή της θερμότητας (δηλ. της υπέρυθρης ακτινοβολίας) που εκπέμπεται από τους ζωντανούς οργανισμούς. Τι γίνεται αν είναι ακίνητο το αντικείμενο πάνω στο οποίο θα έχεις τον αισθητήρα και περνάνε άνθρωποι από δίπλα; Τι γίνεται αν κινείται το αντικείμενο αλλά δεν υπάρχει κοντά άνθρωπος ή ζώο; Δεν θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα απ' αυτό που θες;

bakmak
02-04-12, 19:46
Αναγνωρίζουν τη μεταβολή της θερμότητας (δηλ. της υπέρυθρης ακτινοβολίας) που εκπέμπεται από τους ζωντανούς οργανισμούς. Τι γίνεται αν είναι ακίνητο το αντικείμενο πάνω στο οποίο θα έχεις τον αισθητήρα και περνάνε άνθρωποι από δίπλα; Τι γίνεται αν κινείται το αντικείμενο αλλά δεν υπάρχει κοντά άνθρωπος ή ζώο; Δεν θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα απ' αυτό που θες;

Καλησπέρα
- Ρε Φίλιππα, αν αναγνωρίζουν την κίνηση με τη λογική που λές, τότε έχεις απόλυτο δίκιο.
- Γιατί εμένα μου έχει κολήσει στο μυαλό ότι δεν είναι ακριβώς έτσι; Γιατί ενεργοποιείται ο ανιχνευτής (αυτός που είναι ενσωματωμένος σε προβολείς - τύπου prakticer-) όταν υπάρχουν κοντά δέντρα κ κουνιούνται τα κλαδιά - φύλλα;

Μάλλον θα κάνω δοκιμή με έναν προβολέα που έχει ενσωματωμένο ανιχνευτή. Θα τον κρατάω στο χέρι κ θα τον κουνάω για να δώ άν ενεργοποιείται...

Κάτι άλλο. Τό κύκλωμα με τις πύλες, λειτουργεί:
α) Με πολλούς διακόπτες και τριγγάρει από οποιονδήποτε διακόπτη;
β) Λειτουργεί ανεξάρτητα από τη θέση ηρεμίας του/των διακόπτη/τών;

Ευχαριστώ κ πάλι για τη βοήθεια

FILMAN
03-04-12, 13:41
Κάτι άλλο. Τό κύκλωμα με τις πύλες, λειτουργεί:
α) Με πολλούς διακόπτες και τριγγάρει από οποιονδήποτε διακόπτη;
β) Λειτουργεί ανεξάρτητα από τη θέση ηρεμίας του/των διακόπτη/τών;

α) Με 2 διακόπτες και τριγκάρει από οποιονδήποτε διακόπτη.
β) Ναι.

bakmak
03-04-12, 15:50
α) Με 2 διακόπτες και τριγκάρει από οποιονδήποτε διακόπτη.
β) Ναι.

Φίλιππα ευχαριστώ για την απάντηση.
- Επειδή βλέπω να προσανατολίζομαι τελικά στο κύκλωμα με τις πύλες, άν σου είναι εύκολο μπορείς να μου κάνεις μιά σύντομη περιγραφή - ανάλυση του κυκλώματος; (Λογική έξοδος σε σχέση με οποιαδήποτε θέση των δύο διακοπτών. Ποιά στοιχεία [R/C] καθορίζουν τη συχνότητα των χρονικών -3 sec & συχνότητα παλμών διακοπτόμενου ήχου-., κλπ).
Ευχαριστώ προκαταβολικά...

FILMAN
03-04-12, 16:49
Επειδή βλέπω να προσανατολίζομαι τελικά στο κύκλωμα με τις πύλες, άν σου είναι εύκολο μπορείς να μου κάνεις μιά σύντομη περιγραφή - ανάλυση του κυκλώματος; (Λογική έξοδος σε σχέση με οποιαδήποτε θέση των δύο διακοπτών.Δες το #40.

Ποιά στοιχεία [R/C] καθορίζουν τη συχνότητα των χρονικών -3 secC7 - R11

Ποιά στοιχεία [R/C] καθορίζουν τη συχνότητα των παλμών διακοπτόμενου ήχου
C8 - R12

bakmak
03-04-12, 19:56
Δες το #40.
C7 - R11

C8 - R12


Σε ευχαριστώ πολύ. Είσαι κατατοπιστικότατος.
Συγνώμη που δεν πρόσεξα το #40# (Είχα προσανατολιστεί στο 556 λόγω μικρού όγκου και δεν θυμόμουν το #40#).

Μόλις μπορέσω θα προμηθευτώ τα υλικά και θα το δοκιμάσω...... και φυσικά θα επανέλθω.
Ευχαριστώ κ πάλι.
Νά είσαι καλά.