PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννήτρια 12V ως φορτιστής μπαταρίας



Dimi
11-02-12, 23:02
Φίλοι του forum γεια σας!
Πρόκειται να αγοράσω αυτή (http://www.e-toolsmarket.com/kraft-kg1260dci-hlektrogenitria-12vdc-.html) τη γεννήτρια, 12V/60A, για τη λειτουργία ελαιοραβδιστικών.
Επειδή στη μικρή αγροικία, που βρίσκεται στον ελαιώνα δεν υπάρχει ηλεκτρικό ρεύμα δικτύου (κι ούτε πρόκειται να υπάρξει), σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ τη γεννητριούλα και για φόρτιση μιας μπαταρίας 100Ah, ώστε να έχω κάποιο στοιχειώδη φωτισμό στο καλυβάκι, κάθε φορά που το επισκέπτομαι (Σαβατοκύριακα).
Ρωτάω, λοιπόν, τους γνωρίζοντες, είναι απαραίτητο να παρεμβληθεί μεταξύ γεννήτριας και μπαταρίας κάποιος ρυθμιστής φόρτισης, ή τη ρύθμιση αυτή αναλαμβάνει η ίδια η γεννήτρια? Υπ' όψη, ότι στο μέλλον λέω να προσθέσω και κάποια φωτοβολταϊκά πάνελ, ώστε να απεξαρτηθώ από τη γεννήτρια!
Ευχαριστώ

Notios38
11-02-12, 23:47
Καλησπερα Δημήτρη για την δουλεια σου κανει....αν ειναι οι απαιτησεις σου μονο ενα Σ/Κ ..η βενζινη χαλαει λιγο αλλα δεν θα χεις φασαρια..παλι...Δεν χρειαζεσαι αλλο ρυθμιστη μια και απο μονη της εχει το κυκλωμα ...δεν θα σε βολευει μονο αν την δουλεψεις σε ραβδιστικα επειδη θελουν παραπανω,ταση ...απο αυτους εχω δει μια Diesel με γεννητρια 4KVA και ηλεκτροκοληση μαζι...2 σε 1

jeronimo
11-02-12, 23:52
Νομίζω πως αν προτιμούσες γεννήτρια που να είχε έξοδο 220V AC / 12V DC θα ήταν πιο ευέλικτη.
Πάντως και και αυτή αν έχει ρύθμιση στην έξοδο της για 13.8V κάνει για φόρτιση της μπαταρίας.

vasilllis
12-02-12, 12:16
Αυτη η γεννητρια εχει σταθεροππιητη στα 13,8 αλκαι δεν θες ρυθμιστη ή οτιδηποτε αλλο με την προυποθεση οτι δεν θα φορτιζεις την μπαταρια 24/7.
Εχε υποψη σου οτι αυτη η γεννητρια ειναι μονο φορτιστης και ειναι γθα ελαιοραβδιστικα μπαταριας.

takis3653
12-02-12, 13:28
αν και σου απαντησαν οι φιλοι συμφωνω μαζι τους
δεν χρειαζετε να κανεις τιποτα αφου η ταση εξοδου της γεννητριας σου ειναι ΜΕΧΡΙ 14,5 VOLT
στις μπαταριες μολυβδου μπορεις να εχεις μονιμα ταση επανω τους ΜΕΧΡΙ 14,5 VOLT
οταν ειναι ξεφορτιστες τραβανε καποιο ρευμα (αναλογα τα αμπερορια) και οταν φορτισουν σχεδον μηδενιζεται

MacGyver
24-02-12, 00:01
Πωλείται γεννήτρια 5KVA σε άριστη κατάσταση !

29619

jami
24-02-12, 00:34
Ωρε μια γεννήτριααααααααααα.........