PDA

Επιστροφή στο Forum : οθόνη kenwoond th-f7



sv9gph
12-02-12, 15:05
ψάχνω για την οθόνη του γνωστού f7 με την σπάνια οθόνη !!! έχω φάει τον κόσμο και δεν έχω βρει ΤΙΠΟΤΑ. το μοναδικό σαιτ που υπάρχει είναι αυτό εδώ από ισπανια με 58 ε συν φπα αν κατάλαβα καλά ......... πανάκριβη , http://www.locuradigital.com/en/vhf_uhf_handhelds/kenwood/___compact_full_thf7e_.htm , να πω ότι μετά από ατύχημά η οθόνη έχει ρωγμή

thanp
12-02-12, 20:04
Αν την βρήκες 58€ Γιάννη, πάρτην. Κάποια χρόνια πριν, μου είχε βγει σχεδόν τα διπλά από kenwoodparts.com

sv9gph
12-02-12, 21:51
όσο το μισό μηχάνημα δηλαδη , χτύπος στα αυτιά :blink: θα κάνω λίγο υπομονή μήπως βρεθεί κάτι . πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κάτι σε ιμιτασιόν η στο e bey ...

thanp
13-02-12, 00:13
Επειδή αναφέρθηκες σε ιμιτασιόν, η οθόνη σου έσπασε Γιάννη, ή μήπως μόνο το πλαστικό κάλυμμα; Γιατί αν είναι μόνο το πλαστικό αυτό είναι πάμφθηνο και υπάρχει και στην Ελλάδα. Για LCD όμως δύσκολα θα βρεις φτηνή λύση και ιμιτασιόν από όσο ξέρω δεν υπάρχει.

sv9gph
13-02-12, 00:22
η LCD έσπασε θανο το εξωτερικό κάλυμμα δεν έπαθε τίποτα !! η πλάκα είναι ότι με δουλεύουν και μου λένε να πάρω ένα κινεζο με τα λεφτά που θα δώσω στην επισκευή αλλά δεν πάω σε χειρότερο μηχάνημα ...

thanp
13-02-12, 01:27
Καλά κατάλαβα δηλαδή πως μιλούσες για το LCD. Κρίμα.
Κατά τα άλλα καλά κάνεις και δεν πας σε κινέζικο. Περί ορέξεως ουδής λόγος, αλλά δεν τίθεται θέμα αντικειμενικής σύγκρισης των δύο μηχανημάτων.

PCMan
13-02-12, 03:42
όσο το μισό μηχάνημα δηλαδη , χτύπος στα αυτιά :blink: θα κάνω λίγο υπομονή μήπως βρεθεί κάτι . πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κάτι σε ιμιτασιόν η στο e bey ...

Μήπως απαγορεύεται?

sv9gph
13-02-12, 11:15
Νίκο δεν νομίζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις .. θα ψάξω αν θα βρω κανένα ίδιο μηχάνημα σε διαλυμένη κατάσταση και θα το πάρω για ανταλλακτικά .ας πρόσεχα , επανειλημμένα μου είχε πέσει κάτω με τα μούτρα ε τώρα τον ήπια καλά να πάθω

PCMan
13-02-12, 13:21
Νίκο δεν νομίζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις .. θα ψάξω αν θα βρω κανένα ίδιο μηχάνημα σε διαλυμένη κατάσταση και θα το πάρω για ανταλλακτικά .ας πρόσεχα , επανειλημμένα μου είχε πέσει κάτω με τα μούτρα ε τώρα τον ήπια καλά να πάθω

Λέω μήπως, γιατι και ηλεκτρονικά τσιγάρα δεν έχει. Σε κάποιες χώρες επιτρέπεται αλλά δεν πωλείται εκεί μέσα.
Μπορεί και αυτό να απαγορεύεται σε κάποιες χώρες και να το έχουν απαγορεύσει τελείως.
Υποθέσεις κάνω.

thanp
13-02-12, 17:56
Νίκο δεν υπάρχει τέτοιο θέμα με τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά ή μηχανήματα.

Απλά αυτά τα φορητά δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένα όπως π.χ. κάποια κινέζικα που πωλούνται κατά χιλιάδες, οπότε είναι θέμα τύχης αν πέσει ο Γιάννης σε κάποιο part που πωλείται την δεδομένη στιγμή. Επιπλέον τα συγκεκριμένα μηχανήματα, στις "σοβαρές" τουλάχιστον χώρες όπου αντιπροσωπεύονται όπως ΗΠΑ, Αγγλία, Γερμανία κλπ, έχουν επίσημο εξειδικευμένο δίκτυο service και ανταλλακτικών υποστηριζόμενο από την μητρική εταιρεία, και το οποίο αν και ακριβούτσικο παρέχει επισκευή ή στοκ ανταλλακτικών μέχρι και την τελευταία βίδα. Στην Ελλάδα δυστυχώς για όλες τις εταιρείες κατασκευής ραδιοερασιτεχνικών ασυρμάτων κάτι τέτοιο ήταν, είναι και θα είναι όνειρο θερινής νυκτός.

sv9gph
24-03-12, 00:33
βρέθηκε οθόνη από συνάδελφο ραδιοερασιτέχνη sv9fbf και τον ευχαριστώ πολύ !! Η τελική τιμή από ισπανια με φπα & μεταφορικά ήταν 100 εβρα .Η επισκευή στέφθηκε με μερική επιτυχία , με τον χτύπο το μηχάνημα παρουσίασε αρκετά προβλήματα όπως δεν έκλινε δεν ανηγε έκανε μόνο του ptt και άλλα κουφά ,μετά από μια ποσεκτικη ματιά κατέληξα ότι φταίει η πλακέτα που στηρίζεται η οθόνη και το πληκρολογιο .το επόμενο βήμα ήταν ο θερμός αέρας ,με αρκετή προσοχή στην θεμοκρασια για να μη το κάνω φλαμπε και με χαμηλή πίεση το μηχάνημα ήρθε στην αρχική του κατάσταση ευτυχώς .ξεθαμποσαν οι κολλήσεις έγινε καινούργιο ! όλα καλά τέλος καλό ,ευχαριστώ όλους εσάς για το ενδιαφέρον !

nikknikk4
24-03-12, 01:10
βρέθηκε οθόνη από συνάδελφο ραδιοερασιτέχνη sv9fbf και τον ευχαριστώ πολύ !! Η τελική τιμή από ισπανια με φπα & μεταφορικά ήταν 100 εβρα .Η επισκευή στέφθηκε με μερική επιτυχία , με τον χτύπο το μηχάνημα παρουσίασε αρκετά προβλήματα όπως δεν έκλινε δεν ανηγε έκανε μόνο του ptt και άλλα κουφά ,μετά από μια ποσεκτικη ματιά κατέληξα ότι φταίει η πλακέτα που στηρίζεται η οθόνη και το πληκρολογιο .το επόμενο βήμα ήταν ο θερμός αέρας ,με αρκετή προσοχή στην θεμοκρασια για να μη το κάνω φλαμπε και με χαμηλή πίεση το μηχάνημα ήρθε στην αρχική του κατάσταση ευτυχώς .ξεθαμποσαν οι κολλήσεις έγινε καινούργιο ! όλα καλά τέλος καλό ,ευχαριστώ όλους εσάς για το ενδιαφέρον !

με τον χτύπο θάμπωσαν ?

sv9gph
24-03-12, 01:14
:biggrin: καλό !!!!! από την πολικερια ,του έριξα αληφη flux για να βοηθήσει την διαδικασία και υπάρχει μια μικρή διαφορά