PDA

Επιστροφή στο Forum : ρελε διαρροης πεφτει μονο του..!!!



UNICARS
13-02-12, 15:26
παιδια τη καλημερα μου.....εχω το εξης προβλημα και θα ηθελα τη βοηθεια σας....το ρελε διαρροης πεφτει μονο του....
σε ανυποπτους χρονους και χωρις να μπει κατι σε καποια πριζα η να αναψει καποιο φως....πως θα μπορεσω να εντοπισω το προβλημα.....επισης το ρελε το εχω αλλαξει....καποια τεχνικη εντοπισμου?????ευχαριστω για το χρονο σας...!!!!!

spirakos
13-02-12, 15:33
Υπουλη περιπτωση η διαρροη..ειδικα σε ανυποπτους χρονους
Μπορει να ειναι καποια υγρασια σε κουτι διακλαδωσης
Υπαρχει η μεθοδος που αφαιρεις εναν εναν τους ουδετερους να δεις ποτε δε πευτει αυτο ομως χρειαζεται χρονο και υπομονη γιατι μπορει να μη πεσει οσο περιμενεις και νομιζεις πως δεν φταει η γραμμη που κοιταγες

bakmak
14-02-12, 00:08
παιδια τη καλημερα μου.....εχω το εξης προβλημα και θα ηθελα τη βοηθεια σας....το ρελε διαρροης πεφτει μονο του....
σε ανυποπτους χρονους και χωρις να μπει κατι σε καποια πριζα η να αναψει καποιο φως....πως θα μπορεσω να εντοπισω το προβλημα.....επισης το ρελε το εχω αλλαξει....καποια τεχνικη εντοπισμου?????ευχαριστω για το χρονο σας...!!!!!

Αν μπορώ να βηθήσω κ απο εμπειρία:
1ον: Σίγουρα έχεις πρόβλημα διαρροής. Δηλ. υπάρχει διαρροή απο τη φάση στη γείωση ή στη γή γενικά.
2ον: Συνήθως συμβαίνει: α) Από εξωτερικές μπρίζες (μπαλκόνι, κλπ), οπότε παρατήρησε αν συμβαίνει με βροχή ή όχι.
β) Απο το ψυγείο που δουλεύει συνέχεια και έχει μοτέρ.

Για το (α) Άν το κάνει όταν βρέχει ή οταν πέφτουν νερά απο πλύσιμο ή έχει υπερβολική υγρασία, τότε άλλαξε κ στεγάνωσε τις εξωτερικές μπρίζες.
Ψάξε για καταστροφή στις εξωτερικές μπρίζες κ άνοιξε προσεκτικά τα καπάκια και το σώμα που είναι στο κουτί και δές άν έκαναν φωλιές έντομα κ καθάρισε απο οτιδήποτε σχετικό.
Για το (β) τράβα μπροστά το ψυγείο και καθάρισέτο - σκούπισέτο καλά σε όλα τα πίσω ηλεκτρικά μέρη αφού το βγάλεις απο την πρίζα και έλεγξε το καλώδιο άν έχει τραυματιστεί κ άν ναί διόρθωσέ το (συμβαίνει απο τα τραβήγματα κ πατήματα).

Ξεκίνα απο εκεί κ τα λέμε.
Εύχομαι να συμβαίνει το συνηθισμένο και να το βρείς εύκολα.

ΠΡΟΣΟΧΗ Κίνδυνος: Όλες οι εργασίες να γίνονται με κατεβασμένο τον γενικό και επιβεβαίωση με δοκιμαστικό για το ότι το δίκτυο δεν είναι πράγματι υπο τάση.

bakmak
14-02-12, 00:19
Υπουλη περιπτωση η διαρροη..ειδικα σε ανυποπτους χρονους
Μπορει να ειναι καποια υγρασια σε κουτι διακλαδωσης
Υπαρχει η μεθοδος που αφαιρεις εναν εναν τους ουδετερους να δεις ποτε δε πευτει αυτο ομως χρειαζεται χρονο και υπομονη γιατι μπορει να μη πεσει οσο περιμενεις και νομιζεις πως δεν φταει η γραμμη που κοιταγες

Νομίζω πως: Άν βγάλει ουδέτερο πάλι μπορεί να έχει διαρροή, θα πέφτει το ρελλέ κ δεν θα βρίσκει άκρη (η διαρροή γίνεται απο τη φάση προς τη γή και με αποσυνδεδεμένο τον ουδέτερο, ενώ δεν γίνεται απο τον ουδέτερο προς τη γή όταν η φάση έχει αποσυνδεθεί).

sv6hmn
14-02-12, 01:24
κλεισε ολες τις ασφαλειες και δοκιμασε αν πεφτει, αν οχι σηκωσε μια μια τις ασφαλειες να δεις σε ποια γραμμη εχει διαροη
εαν πεφτει και με κατεβασμενες τοτε βγαλε γειωσεις ,πεφτει και αν ακουμπαει ουδετερος με γη( βγαλε οτι συσκευες εχεις στις πριζες)

GSR600
14-02-12, 01:38
Νικο και σε μενα το ιδιο πραγμα συμβαινει στο σπιτι και προσπαθω να βγαλω ακρη.Ο ρελε πεφτει σε ανυποπτους χρονους μπορει και 2 φορες μεσα στην βδομαδα αλλα μπορει και μια φορα το μηνα...
Δυστυχως δεν ειναι ευκολο απο οτι βλεπω να το εντοπισουμε.Να φανταστεις εχω σκεφτει να τοποθετησω ρελε με αυτοματη επαναφορα για αυτον τον λογο.Μερικες φορες λειπω απο το σπιτι και με ειδοποιει ο συναγερμος οτι υπαρχει διακοπη
ρευματος αλλα δυστυχως τις περισοτερες φορες εχει πεσει ο ρελε.
Αξιζει να βαλω κατι τετοιο??
http://catalogo.hager.es/resource?app=CatDownload&name=XP1_ID_RESTART_6C5123D.PDF
http://i1001.photobucket.com/albums/af136/GSR1611/hager_reconectadora.gif

ΗΝ1984
14-02-12, 02:08
http://catalogo.hager.es/resource?app=CatDownload&name=XP1_ID_RESTART_6C5123D.PDF
http://i1001.photobucket.com/albums/af136/GSR1611/hager_reconectadora.gif

Παρακαλώ, μπορείτε να ελέγξετε το συνοδευτικό φυλλάδιο του ρελέ.

Δεν δίνει τις ίδιες εντολές μεταξύ ελληνικών και των άλλων γλωσσών που παρουσιάζει.

mixalis1988
14-02-12, 02:28
Νομίζω πως: Άν βγάλει ουδέτερο πάλι μπορεί να έχει διαρροή, θα πέφτει το ρελλέ κ δεν θα βρίσκει άκρη (η διαρροή γίνεται απο τη φάση προς τη γή και με αποσυνδεδεμένο τον ουδέτερο, ενώ δεν γίνεται απο τον ουδέτερο προς τη γή όταν η φάση έχει αποσυνδεθεί).

Αν ''ακουμπουσε" η φαση με την γειωση μαλλον θα επεφτε η ασφαλεια γιατι θα γινοταν βραχυκυκλωμα.Αν "ακουμπαει" καπου η γειωση με τον ουδετερο τοτε θα επεφτε το ρελε.Γι αυτο ειναι δυσκολο πολλες φορες να εντοπισουμε την βλαβη, γιατι και τις ασφαλειες να κατεβαζουμε και να δοκιμαζουμε ενα ενα τα κυκλωματα αν ακουμπαει καπου ο ουδετερος με την πριζα το ρελε θα πεφτει.Το πιο αποτελεσματικο σε μια τετοια περιπτωση ειναι να βαλουμε μικροαυτοματους διπολικους που διακοπτουν και τον ουδετερο.σιγουρα κοστιζει λιγο παραπανω...

UNICARS
14-02-12, 09:54
παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.....θα δοκιμασω τα παραπανω και θα σας ενημερωσω...παντως και γω θεωρω οτι θα ναι κατι χρονοβορο
και με λογια απλα ..... καλα ξεμπερδεματα.....ατιμα ηλεκτρολογικα......!!!!!!!!

spirakos
14-02-12, 09:55
Οι διπολικοι ειναι καλη λυση και οχι τοση ακριβη μιας και στον 2ο πολο (ουδετερο) δεν υπαρχει αισθτηρας ροης ρευματος, παρασυρεται απο αυτον της φασης, ετσι μπορεις να απομονωνεις τον ουδετερο καθε φορα που ψαχνεις μια διαρροη πριν επεμβεις στον πινακα

Μακη τη περιπτωση να περασει η φαση στη γη χωρις βραχυκυκλωμα τη θεωρω μηδαμινη. Φυσικα, στο κοσμο αυτο ολα ειναι δυνατα

sv6hmn
14-02-12, 09:58
καλημερα. αυτο καλο ειναι αλλα για να σου πεφτει καπου εχεις διαροη,παρατηρησε ποτε στο ριχνει εαν στο ριχνει μερες βροχερες καπου περνει υγρασια εξωτερικα πριζες ντουι κτλ
Νικο και σε μενα το ιδιο πραγμα συμβαινει στο σπιτι και προσπαθω να βγαλω ακρη.Ο ρελε πεφτει σε ανυποπτους χρονους μπορει και 2 φορες μεσα στην βδομαδα αλλα μπορει και μια φορα το μηνα...
Δυστυχως δεν ειναι ευκολο απο οτι βλεπω να το εντοπισουμε.Να φανταστεις εχω σκεφτει να τοποθετησω ρελε με αυτοματη επαναφορα για αυτον τον λογο.Μερικες φορες λειπω απο το σπιτι και με ειδοποιει ο συναγερμος οτι υπαρχει διακοπη
ρευματος αλλα δυστυχως τις περισοτερες φορες εχει πεσει ο ρελε.
Αξιζει να βαλω κατι τετοιο??
http://catalogo.hager.es/resource?app=CatDownload&name=XP1_ID_RESTART_6C5123D.PDF
http://i1001.photobucket.com/albums/af136/GSR1611/hager_reconectadora.gif

Panoss
14-02-12, 11:56
Και η διαρροή στο ψυγείο είναι μια αρκετά μεγάλη πιθανότητα.

FILMAN
14-02-12, 11:59
Νομίζω πως: Άν βγάλει ουδέτερο πάλι μπορεί να έχει διαρροή, θα πέφτει το ρελλέ κ δεν θα βρίσκει άκρη (η διαρροή γίνεται απο τη φάση προς τη γή και με αποσυνδεδεμένο τον ουδέτερο, ενώ δεν γίνεται απο τον ουδέτερο προς τη γή όταν η φάση έχει αποσυνδεθεί).
Το κοκκινισμένο είναι λάθος. Το ρεύμα που περνάει έτσι κι αλλιώς από τον ουδέτερο (από τα υπόλοιπα κυκλώματα) θα σπάσει στα δύο και θα περάσει ένα μέρος του από τον ουδέτερο και το υπόλοιπο από τη γείωση.

κλεισε ολες τις ασφαλειες και δοκιμασε αν πεφτει, αν οχι σηκωσε μια μια τις ασφαλειες να δεις σε ποια γραμμη εχει διαροη
εαν πεφτει και με κατεβασμενες τοτε βγαλε γειωσεις ,πεφτει και αν ακουμπαει ουδετερος με γη( βγαλε οτι συσκευες εχεις στις πριζες)
Ποτέ δεν βγάζουμε γειώσεις, αλλά ουδετέρους.

Αν ''ακουμπουσε" η φαση με την γειωση μαλλον θα επεφτε η ασφαλεια γιατι θα γινοταν βραχυκυκλωμα. Αν "ακουμπαει" καπου η γειωση με τον ουδετερο τοτε θα επεφτε το ρελε.Γι αυτο ειναι δυσκολο πολλες φορες να εντοπισουμε την βλαβη, γιατι και τις ασφαλειες να κατεβαζουμε και να δοκιμαζουμε ενα ενα τα κυκλωματα αν ακουμπαει καπου ο ουδετερος με την πριζα το ρελε θα πεφτει.Το πιο αποτελεσματικο σε μια τετοια περιπτωση ειναι να βαλουμε μικροαυτοματους διπολικους που διακοπτουν και τον ουδετερο.σιγουρα κοστιζει λιγο παραπανω...
Στην περίπτωση αυτή θα έπεφτε σίγουρα το ρελέ διαρροής, και ίσως και η ασφάλεια.

Οι διπολικοι ειναι καλη λυση και οχι τοση ακριβη μιας και στον 2ο πολο (ουδετερο) δεν υπαρχει αισθτηρας ροης ρευματος, παρασυρεται απο αυτον της φασης, ετσι μπορεις να απομονωνεις τον ουδετερο καθε φορα που ψαχνεις μια διαρροη πριν επεμβεις στον πινακα

Δυστυχώς η διαφορά τιμής είναι αισθητή... Βέβαια δεν είναι και Χ2.


Μακη τη περιπτωση να περασει η φαση στη γη χωρις βραχυκυκλωμα τη θεωρω μηδαμινη. Φυσικα, στο κοσμο αυτο ολα ειναι δυνατα
Αυτό είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει εντός μιας συσκευής.

spirakos
14-02-12, 13:55
Γεια σου φιλιππε με τις παρατηρησεις/τεκμηριωσεις, εχω πετυχει συσκευη φουρνου οπου η φαση μεσα απο λαδια που ειχαν χυθει περναγε στη γη σε σημειο να μη γινεται βραχυκυκλωμα αλλα μια μονιμη εκνευριστικη διαρροη,,, ενας απο τους λογους που λεω "υπουλες" τις διαρροες
Οσο για τις τιμες αν θυμαμαι λαθος διορθωσε με, απο 3-5Ε που εχει μια απλη ασφαλεια η 2πλη ειναι στα 5-8Ε. Η γνωμη μου ειναι οτι συμφερει να δωσεις παραπανω στο συνολο 30Ε για 2πολικες ...το ελαχιστο που κοστιζει ενα ρελε

Καπου ειχε γινει θεμα αν ο ΑΗΔ ειναι χρησιμος η οχι αλλα δε το βρισκω

GSR600
14-02-12, 16:53
Αυτό είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει εντός μιας συσκευής.

Με αυτο που ειπες αμεσως πηγε το μυαλο μου στο UPS το οποιο μου κανει νουμερα τελευταια,δηλαδη κανα δυο φορες οταν κανει check μονο του μου ειχε ριξει τον ρελε.Λετε να εχω διαροη απο το UPS??

gravis
14-02-12, 16:59
καλεσε ηλεκτρολογο, ο οποιος να διαθετει οργανο ελεγχου ηλ/κης εγκαταστασης, ελεγχει τις μονωσης των καλωδιων, τυχων διαρροες κλπ, και θα βρεις αμεσα την ακρη

FILMAN
14-02-12, 17:17
Οσο για τις τιμες αν θυμαμαι λαθος διορθωσε με, απο 3-5Ε που εχει μια απλη ασφαλεια η 2πλη ειναι στα 5-8Ε. Η γνωμη μου ειναι οτι συμφερει να δωσεις παραπανω στο συνολο 30Ε για 2πολικες ...το ελαχιστο που κοστιζει ενα ρελεH τιμή εξαρτάται από την καμπύλη και την ικανότητα διακοπής της ασφάλειας, και από το ...μαγαζί αγοράς. Τις προάλλες αγόρασα 1Φ ρελέ διαρροής με 17€...

FILMAN
14-02-12, 17:18
καλεσε ηλεκτρολογο, ο οποιος να διαθετει οργανο ελεγχου ηλ/κης εγκαταστασης, ελεγχει τις μονωσης των καλωδιων, τυχων διαρροες κλπ, και θα βρεις αμεσα την ακρη
Δεν θα τη βρει αν οφείλεται στο UPS ή σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή...

GSR600
14-02-12, 17:51
Για να πω τι πικρη αληθεια πριν καιρο το ειχα ανοιξει το UPS και ειχα περασει τις κολησεις.Απο τοτε δεν μου ξαναεκανε κατι,βεβαια οι μπαταριες θελουν αντικατασταση αλλα αυτο δεν νομίζω να παιζει ρόλο.Αν το ξανανοιξω τι μπορω να τσεκαρω αν κανει διαρροη;

Gordona
15-02-12, 07:39
Με τα ups είναι ένα μεγάλο θέμα. Πάντως, αν είναι μεγαλούτσικο, προσπάθησε να έχεις χωριστή γραμμή για αυτό και βάλε καμπύλης C αυτόματο. Εμπειρικά στο λέω, εμένα μέχρι και το αυτόματο μου έριχνε όταν επανέρχοταν το ρεύμα.

GSR600
15-02-12, 09:25
Κωστα, ναι ειναι αρκετα μεγαλουτσικο APC Smart-UPS 1500VA.Υπαρχει καποιος μικροαυτοματος για ηλεκτρονικες συσκευες δηλαδη να ειναι πιο ευαισθητος??τουλαχιστον αν ειναι το προβλημα στο UPS να πεφτει ο μικροαυτοματος και οχι το ρελε.

FILMAN
15-02-12, 10:43
Αυτό που είπε ο Κώστας είναι να βάλεις πιο αναίσθητο μικροαυτόματο για να μην σου πέφτει κατά την ενεργοποίηση του UPS. Αλλά προφανώς εσύ δεν έχεις αυτό το πρόβλημα. Να πω εδώ ότι τα φίλτρα δικτύου σε όλες τις συσκευές που τα έχουν μπορούν να ρίξουν ένα ρελέ διαρροής κατά τη ζεύξη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι επικίνδυνα.

GSR600
17-02-12, 20:01
Για να επαναλθω στο θεμα πριν απο λιγο κατεβηκα στο parking και με το που γυρισα ειχε πεσει παλι ο ρελες.:head::head::head::head:Η μονη συσκευη που δουλευε εκεινη την στιγμη ηταν ο υπολογιστης και το ψυγειο.
Τα πηρα στο κρανιο και ξηλωσα το UPS τελειως.Θα περιμενω να δω αν θα ξαναπεσει και βλεπουμε.:saad:

bakmak
17-02-12, 22:11
Αν μπορώ να βηθήσω κ απο εμπειρία:
1ον: Σίγουρα έχεις πρόβλημα διαρροής. Δηλ. υπάρχει διαρροή απο τη φάση στη γείωση ή στη γή γενικά.
2ον: Συνήθως συμβαίνει: α) Από εξωτερικές μπρίζες (μπαλκόνι, κλπ), οπότε παρατήρησε αν συμβαίνει με βροχή ή όχι.
β) Απο το ψυγείο που δουλεύει συνέχεια και έχει μοτέρ.

Για το (α) Άν το κάνει όταν βρέχει ή οταν πέφτουν νερά απο πλύσιμο ή έχει υπερβολική υγρασία, τότε άλλαξε κ στεγάνωσε τις εξωτερικές μπρίζες.
Ψάξε για καταστροφή στις εξωτερικές μπρίζες κ άνοιξε προσεκτικά τα καπάκια και το σώμα που είναι στο κουτί και δές άν έκαναν φωλιές έντομα κ καθάρισε απο οτιδήποτε σχετικό.
Για το (β) τράβα μπροστά το ψυγείο και καθάρισέτο - σκούπισέτο καλά σε όλα τα πίσω ηλεκτρικά μέρη αφού το βγάλεις απο την πρίζα και έλεγξε το καλώδιο άν έχει τραυματιστεί κ άν ναί διόρθωσέ το (συμβαίνει απο τα τραβήγματα κ πατήματα).

Ξεκίνα απο εκεί κ τα λέμε.
Εύχομαι να συμβαίνει το συνηθισμένο και να το βρείς εύκολα.

ΠΡΟΣΟΧΗ Κίνδυνος: Όλες οι εργασίες να γίνονται με κατεβασμένο τον γενικό και επιβεβαίωση με δοκιμαστικό για το ότι το δίκτυο δεν είναι πράγματι υπο τάση.

ΕΛΕΓΞΕ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ.... είναι εύκολο και απλό.
Εύχομαι να το βρείς εύκολα...

GSR600
18-02-12, 01:11
ΕΛΕΓΞΕ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ.... είναι εύκολο και απλό.
Εύχομαι να το βρείς εύκολα...

Το προβλημα ειναι οτι δεν το κανει παντα αλλα οτι του ερ8ει...οποτε ναναι δηλαδη.
Για να τσεκαρω αν πεφτει απο το ψυγειο πρεπει να το βγαλω απο την πριζα για κανα μηνα.:blink:Κατι που δεν γινετε βεβαια για ευνοητους λογους.Μονο εναν ελεγχο γενικο μπορω να κανω.
Το ups το ξηλωσα ηδη και το εχω κανει φετες(αμα δουλεψει μετα σφυρα μου κλεφτικα...:whistle:)

ttlo
18-02-12, 02:25
Το ψυγείο έχει αυτόματη απόψυξη?Μήπως σου κάνει την διαρροή η αντίσταση απόψυξης?

bakmak
18-02-12, 02:43
Το προβλημα ειναι οτι δεν το κανει παντα αλλα οτι του ερ8ει...οποτε ναναι δηλαδη.
Για να τσεκαρω αν πεφτει απο το ψυγειο πρεπει να το βγαλω απο την πριζα για κανα μηνα.:blink:Κατι που δεν γινετε βεβαια για ευνοητους λογους.Μονο εναν ελεγχο γενικο μπορω να κανω.
Το ups το ξηλωσα ηδη και το εχω κανει φετες(αμα δουλεψει μετα σφυρα μου κλεφτικα...:whistle:)

Όχι... είναι εύκολο. Δεν χρειάζεται να μείνει το ψυγείο πολύ ώρα εκτός ρεύματος.
Τράβα-βγάλε μπρίζα-καθάρισε- σκούπισε-έλεγξε καλώδιο-ξαναβάλε μπρίζα- σπρώξε ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ!!!
Άν θέλεις...Εγώ το είπα και επέμμεινα (το έχω ξαναδεί το έργο). Εσύ αποφασίζεις !!!!!!

GSR600
18-02-12, 16:02
Ενταξει μακη θα το κανω αυτο με το ψυγειο μολις αποκλεισω οτι δεν φταιει το βλαμενο το ups.
Επισης παραθετω ενα κειμενο που βρηκα απο αλλο forum.Το οποιο ειναι ενδιαφερον.

''Οι διατάξεις διαφορικού ρεύματος (ΔΔΕ) διαχωρίζονται, ανάλογα με την καταλληλότητά τους για τον εντοπισμό διαφορετικών μορφών ρεύματος διαρροής σε τρεις βασικούς τύπους: AC, A & B.
α)Τύπος «AC»Οι ΔΔΕ τύπου «AC» ενδείκνυνται για τον εντοπισμό μόνο ημιτονοειδών εναλλασσόμενων ρευμάτων διαρροής. Αυτός ο τύπος δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείται πλέον στην Γερμανία γιατί διαπιστώθηκε ότι δεν ανιχνεύει πλέον αρκετές περιπτώσεις διαρροών σε σύγχρονες ηλεκτρικές συσκευές.
β)Τύπος «Α»Οι ΔΔΕ τύπου «A» ενδείκνυνται για τον εντοπισμό ημιτονοειδών εναλλασσόμενων ρευμάτων διαρροής καθώς επίσης και για παλμικά ρεύματα διαρροής με συνεχή συνιστώσα.
Στην Γερμανία αυτός ο τύπος είναι η πλέον συνηθισμένη διάταξη για εναλλασσόμενα και παλμικά ρεύματα διαρροής. Με αυτές τις διατάξεις εντοπίζονται διάφορα πιθανά ρεύματα διαρροής και σε μονοφασικούς καταναλωτές με ηλεκτρονικά στοιχεία στην εσωτερική τους τροφοδοσία π.χ. πλυντήρια, ηλεκτρονικά μπάλαστ κλπ.
Αυτό το είδος διατάξεων ενδείκνυται για ηλεκτρονικές συσκευές με κυκλώματα άμεσης μετατροπής σε συνεχές.
γ)Τύπος «Β»Οι ΔΔΕ τύπου «B» εκτός από τον εντοπισμό των ρευμάτων διαρροής που καλύπτει ο τύπος «Α», εξυπηρετούν επίσης και στον εντοπισμό συνεχούς ρεύματος διαρροής. Οι διατάξεις αυτού του τύπου ενδείκνυνται για την παρεμβολή σε εναλλασσόμενο σύστημα ρεύματος με 50/60 ΗΖ πριν από τα κυκλώματα εισόδου ηλεκτρικού ρεύματος.
Βασική επισήμανση - υπενθήμιση: Όπως έχει διαμορφωθεί το ηλεκτρολογικό νομικό μας πλαίσιο, το διαφορικό ρεύμα δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 30mA για τα τερματικά κυκλώματα.

Για εφαρμογή γραμμών με ηλεκτρονικούς υπολογιστές θα πρότεινα ΔΔΕ τύπου Α.
Ομως προσοχή: Αν μια διάταξη ΔΔΕ ''πέφτει'' συχνά ή ακατάστατα, αυτό χρειάζεται μεθοδικό ψάξιμο. Αυτό μπορεί να προέρχεται από μόνιμα αλλά & από κρουστικά ρεύματα διαρροής. Όρισμένα από αυτά μπορεί να οφείλονται σε φίλτρα των τροφοδοτικών στις συσκευές.:?:Και από διάφορα μη ημιτονοειδή ρεύματα που μπορεί να δημιουργούν τα τροφοδοτικά ηλεκτρονικών συσκευών.

GSR600
29-02-12, 02:10
Επανερχομαι στο θεμα με τον ρελε.Λοιπον εχουμε και λεμε.Εχουνε περασει 11 μερες σχεδον απο την στιγμη που ξηλωσα το UPS απο την πριζα και ο ρελες δεν εχει πεσει.........πιστευω οτι δεν ειναι τυχαιο πια και σημαινει οτι κατι παιζει με το UPS.
To UPS ειναι αυτο:http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SUA1500I&total_watts=50&tab=models
Eπισης στο manual αναφερει:
Voltage Sensitivity The UPS detects and reacts to line voltage distortions by transferring to battery operation to protect the connected equipment. Where power quality is poor, the UPS may frequently transfer to battery operation. If the connected equipment can operate normally under such conditions, reduce the sensitivity setting to conserve battery capacity and service life.
Οντως στο πισω μερος εχει ενα button το οποιο ρυθμιζει σε τρεις σκαλες το sensitivity.LOW-MEDIUM-HIGH.Λετε να παιζει ρολο?
Παντως θα περιμενω λιγες μερες ακομα για να σιγουρευτω οτι σιγουρα φταιει το ups αν και ειναι σχεδον σιγουρο.