PDA

Επιστροφή στο Forum : ενισχυτης κεραιας



stratospsar
13-02-12, 22:48
Γεια σας παιδια θελω να σας ρωτησω , εχω δυο γκαρσονιερες και θελω να βαλω κεραια. Ομως θελω να βαλω 1 καεραια για το 2 διαμερισματα αλλα καθε διαμερισμα να εχει το δικο του τροφοδοτικο ωστε αν ενα διαμερισμα δεν εχει ρευμα να λειτουργει η κεραια στο αλλο.

lcharal
20-03-12, 20:00
Καλησπέρα! Γιατί δε βάζεις ένα κεντρικό τροφοδοτικό, και να φροντίσεις να έχει πάντα ρεύμα, και να ξεμπερδεύεις? αυτο που λες, δεν μπορεί να γίνει από οσο γνωρίζω και τα έχω φάει στη μάπα τοσα χρόνια

takisegio
20-03-12, 23:41
+1 δε γινεται διαφορετικα.ποιος ο λογος να το κλεινει;;;

nikknikk4
21-03-12, 00:37
+1 δε γινεται διαφορετικα.ποιος ο λογος να το κλεινει;;;


ειναι βέβαιο...?

nikknikk4
21-03-12, 00:48
Καλησπέρα! Γιατί δε βάζεις ένα κεντρικό τροφοδοτικό, και να φροντίσεις να έχει πάντα ρεύμα, και να ξεμπερδεύεις? αυτο που λες, δεν μπορεί να γίνει από οσο γνωρίζω και τα έχω φάει στη μάπα τοσα χρόνια

εισαι σίγουρος ...?

JOUN
21-03-12, 14:26
Με δυο τροφοδοτικα( το καθενα στο διαμερισμα του ) δεν βλεπω γιατι να μην γινεται.Το ειχα κανει σε δυο τηλεορασεις αλλα παιρναν ρευμα απο ενα μετρητη.Αν παιρνουν απο δυο δεν ξερω με τυχον διαρροες αν θα υπαρξει προβλημα.

lcharal
22-03-12, 10:24
Ωπα σιγά βρε παιδιά, βαλθήκατε να με "φάτε"... :001_smile:. Λοιπόν, αν βάλουμε 2 ξεχωριστά τροφοδοτικά, για ένα και μοναδικό ενισχυτή, αυτό δεν θα προκαλέσει πρόβλημα στη λειτουργία του ενισχυτή, όταν αυτά δουλεύουν ταυτόχρονα? Λέω τώρα εγώ με το φτωχό μου το μυαλο... δεν είμαι δα και ο expert του θέματος, αλλά από αυτά τα λίγα που ξέρω ειπα τα παραπάνω... και για να ειμαι ειλικρινής, έχω αποφύγει στο παρελθόν τέτοιου είδους συνδεση τροφοδοτικών.

Όμως, τώρα που το ξανασκέφτομαι, τα τροφοδοτικά συνδέονται παράλληλα, και το μόνο που κάνουν είναι να στέλνουν τάση στον ενισχυτή. Οπότε εκ πρώτης όψεως, δεν θα υπάρχει πρόβλημα, όπως αναφέρετε αγαπητοί!!!

JOUN
22-03-12, 10:29
Όμως, τώρα που το ξανασκέφτομαι, τα τροφοδοτικά συνδέονται παράλληλα, και το μόνο που κάνουν είναι να στέλνουν τάση στον ενισχυτή. Οπότε εκ πρώτης όψεως, δεν θα υπάρχει πρόβλημα, όπως αναφέρετε αγαπητοί!!!
Ετσι..Εχεις 24V παραλληλα με αλλα 24.Δεν βλεπω καποιο προβλημα..Τωρα τα mV διαφορα που θα εχουν δεν νομιζω να πειραζουν.

coverelectronics
22-03-12, 23:21
νομιζω είναι απλό. Βάζουμε 2 τροφοδοτικά τα οποιά τα συνδέεουμε σε διακλαδωτή ιστου (κλέφτη) με 2η "εξοδο" που μπορεί να περάσει και τροφοδοσία. Στην λειτουργία του συστήματος, το 1 τροφοδοτικό θα είναι πάντα κλειστό. Εαν διαπιστωθεί πως δεν έχουμε καλό σήμα, πραγμα που σημαίνει οτι έκλεισε το 1ο τροφοδοτικό, ανοιγουμε το 2ο..λογικά πρέπει να έχουμε σήμα! Συγγνώμη εάν σας μπέρδεψα...αλλά πιστεύω πως δουλεύει!!