PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραδιόφωνο με λυχνίες RCA



dimb
14-02-12, 18:25
Πριν από χρόνια έπεσε στα χέρια μου ένα ραδιόφωνο μάρκας RCA μοντέλο 95T7 το οποίο ήταν από τα δύο-τρία με λυχνίες που είχα δει μέχρι τότε που διέθεταν "μνήμες", είχαν δηλαδή πλήκτρα με τα οποία μπορούσες να μεταφερθείς άμεσα σε σταθμούς που είχες προσυντονίσει. Η κατάστασή του εξωτερικά δεν ήταν απελπιστική, φαινόταν ότι όλα αυτά τα χρόνια είχαν γίνει κάποιες απόπειρες συντήρησης δηλαδή είχε γίνει ένα βάψιμο με μαύρη μπογιά που είχε καλύψει κάθε "αίσθηση" ξύλου, είχαν καλυφθεί πρόχειρα με χρυσομπογιά τα πλήκτρα, το ύφασμα του μεγαφώνου είχε σχεδόν καταρρεύσει και είχε ενισχυθεί με ένα κομμάτι μαύρο χαρτόνι. Η πρόσοψη και το τζαμάκι ήταν περασμένα με πινελιές με ένα παχύ στρώμα λούστρου.
Για να πάρω μια ιδέα για την αρχική του κατάσταση έψαξα στο δίκτυο και βρήκα λίγες φωτογραφίες όπου φαινόταν ότι το ραδιόφωνο καμιά σχέση δεν είχε με το βαμμένο μαύρο κουτί που είχα μπροστά μου, κάποτε ήταν λουστραρισμένος καπλαμάς και βέβαια τα πλήκτρα δεν ήταν χρυσαφί.
Στο εσωτερικό το σασί ήταν οξειδωμένο σε πολλά σημεία αλλά πάντως ήταν πλήρες.

29186 29187

dimb
14-02-12, 18:32
Βρέθηκε το σχηματικό και το πλήρες manual στο γνωστό site www.nostalgiaair.org (http://www.nostalgiaair.org/)
Αλλάχτηκαν οι πυκνωτές, κάποιες αντιστάσεις που φαίνονταν πολύ ταλαιπωρημένες, αλλάχτηκε όλη η καλωδίωση γιατί οι μονώσεις ήταν θρυμματισμένες, αλλάχτηκε το σκοινάκι, καθαρίστηκαν προσεκτικά τα πλήκτρα, ο μεταγωγός και τα ποτενσιόμετρα, οι σκουριές περάστηκαν με ένα σταθεροποιητή σκουριάς για να μην προχωρήσουν και εδώ είναι και δυο φωτογραφίες κατά τη διάρκεια της συντήρησης.

29188 29190 29191

dimb
14-02-12, 18:38
Εδώ αξίζει να πούμε δυο λόγια για τις μνήμες. Κατ' αρχήν τα πλήκτρα ήταν πολύ πρόχειρα βαμμένα και δεν χρειάστηκε κανένα χημικό για να απομακρυνθεί η χρυσομπογιά, έφυγε σχεδόν από μόνη της.
Το πρώτο πλήκτρο ενεργοποιεί μια είσοδο κάτι σαν line in που η RCA ονόμαζε Victrola jack μάλλον από κάποιο μοντέλο pickup 45 rpm που ονόμαζε Victor και βρίσκεται στο πίσω μέρος και το τελευταίο ενεργοποιεί την απλή λειτουργία dial tuning. Σ' αυτά τα δύο πλήκτρα τα ταμπελάκια έλειπαν και τα έφτιαξα εγώ κατ' εκτίμηση. Στα υπόλοιπα έξι πλήκτρα τα ταμπελάκια υπήρχαν και διατηρήθηκαν. Το δεύτερο και το τρίτο είναι γραμμένα στο χέρι και γράφουν Β ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ. Τα υπόλοιπα γράφουν ΑΘΝΑΙ (μάλλον ΑΘΗΝΑΙ), ΒΠΣΤΗ (δεν μπορώ να φανταστώ τι ήταν αυτό), NICE και ΡΩΜΗ.
Στο επάνω μέρος του σασί υπάρχουν τα ρυθμιστικά για τον προσυντονισμό, πρόκειται για μια σειρά από πηνία με ρυθμιζόμενους πυρήνες που κάνουν την επιλογή συντονίζοντας τον τοπικό ταλαντωτή και μια σειρά πυκνωτές από όπου γίνεται ο συντονισμός της κεραίας. Οι διαθέσιμες μνήμες είναι από δύο για τις περιοχές 550-950kc, 690-1225kc και 890-1500kc.

29192 29193

dimb
14-02-12, 18:41
Το κουτί μόλις αφαιρέθηκε η μαύρη μπογιά και φάνηκε η πραγματική κατάστασή του, στοκαρίστηκε, τρίφτηκε και περάστηκε με ελαφρύ συντηρητικό.
Ομοίως συντηρήθηκε και το εσωτερικό, το ύφασμα του μεγαφώνου αλλάχθηκε όχι βέβαια με γνήσιο αλλά με ότι πιο ταιριαστό μπόρεσα να βρω, στην πραγματικότητα είναι χοντρός καμβάς για κεντητό τραπεζομάντηλο που βρήκα σε εξειδικευμένο στα κεντήματα κατάστημα όπου οι άνθρωποι με ρώτησαν με πραγματική απορία τι το ήθελα…

29195 29196

dimb
14-02-12, 18:44
Το τζαμάκι και το πλαίσιο καθαρίστηκαν από το λούστρο όχι με διαλυτικό αλλά με πολύ χρονοβόρο και κουραστικό τρίψιμο με αλοιφή για την λαμαρίνα των αυτοκινήτων που έχει μέσα σμυρίδι για να αφαιρεί υλικό και να σβήνει γρατζουνιές.
Εντωμεταξύ το κουτί περάστηκε με ένα υλικό απομίμησης ξύλου και να το τελικό αποτέλεσμα:

29197 29198 29199

dimb
14-02-12, 18:46
Ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια, στο κάτω μέρος υπήρχε ένα ταμπελάκι που φυσικά διατήρησα:

29200


Παρ' ότι στο manual υπάρχουν πλήρεις οδηγίες ευθυγράμμισης δεν μπορώ να πω ότι τις ακολούθησα κατά γράμμα, είμαι ευχαριστημένος πάντως γιατί το ραδιόφωνο λειτουργεί ικανοποιητικά σε όλες τις μπάντες με τις μνήμες συντονισμένες και λειτουργικές.
Φυσικά δεν πρόκειται για δέκτη που χρησιμοποιώ καθημερινά μάλλον διακοσμητικό ρόλο έχει αλλά η όλη ιστορία είχε πολύ ενδιαφέρον και θέλησα να την παρουσιάσω.

Panoss
14-02-12, 19:04
Το δεύτερο και το τρίτο είναι γραμμένα στο χέρι και γράφουν Β ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ. Τα υπόλοιπα γράφουν ΑΘΝΑΙ (μάλλον ΑΘΗΝΑΙ), ΒΠΣΤΗ (δεν μπορώ να φανταστώ τι ήταν αυτό), NICE και ΡΩΜΗ.

Μάλλον Βουδαπέστη.
Μπράβο, πολύ ωραίος!

p.gabr
14-02-12, 19:16
Εκανες αυτο που πρεπει να γινεται

και σωστα το αναβασες για να μαθαινουν και οι αλλοι
Αφησες ομως κανα-δυο πυκνωτες.δεν τους αλλαζες και αυτους καλυτερα;

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ

dimb
14-02-12, 19:22
Παναγιώτη p.gabr απ' όσο θυμάμαι πριν το κλείσω τους είχα αλλάξει όλους...

Παναγιώτη Panoss πραγματικά δεν είχε πάει το μυαλό μου στη Βουδαπέστη, πράγματι αυτό πρέπει να είναι!
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Neuraxia
14-02-12, 19:25
Συγχαρητήρια , τρομερή δουλειά και πολύ όμορφο αποτέλεσμα .

AKHS
14-02-12, 19:25
Συγχαρητήρια και μπράβο για την υπομονή σου. Έχω και εγώ ένα, να δω πότε θα ασχοληθώ μαζί του

Dimpas
14-02-12, 20:47
Ένα κόλπο που έχω δεί σε πολύ έμπειρο αναπαλαιωτή παλαιών ραδιοφώνων είναι να κρατάς το κέλυφος από τον παλιό πυκνωτή να το γιαλύζεις και μέσα να βάζεις τον καινούργιο !

http://www.oldradiorepairs.com/el/wooden/category/297-143-rca-victors-deluxe-1934

Τρελός Επιστήμονας
14-02-12, 22:21
Μπράβο, συγχαρητήρια, πολύ καλή δουλεια.

angel_grig
15-02-12, 22:32
Eξαιρετικη δουλεια και αριστη παρουσιαση !Συγχαρητηρια και απο εμενα!Μια ερωτηση:το υλικο απομιμησης ξυλου απο που το πηρες και τι ακριβως ειναι;αυτοκολλητο;

dimb
16-02-12, 10:11
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, να πω και εγώ ότι το forum με έχει βοηθήσει πολύ με ιδέες και αντίστοιχες παρουσιάσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς.


Eξαιρετικη δουλεια και αριστη παρουσιαση !Συγχαρητηρια και απο εμενα!Μια ερωτηση:το υλικο απομιμησης ξυλου απο που το πηρες και τι ακριβως ειναι;αυτοκολλητο;

Γρηγόρη το υλικό απομίμησης ξύλου που χρησιμοποίησα ήταν βερνικόχρωμα TITANLAC (υπάρχουν και άλλα και σε διάφορες αποχρώσεις). Απ' όσο θυμάμαι πρώτα έτριψα ελαφρά το ξύλο με σφουγγαράκι για τα πιάτα, με τη σκληρή επιφάνεια για να "αγριέψει" λίγο και μετά πέρασα ένα παχύ στρώμα βερνικιού. Για να δημιουργηθούν τα νερά αμέσως μετά το "πέρασα" ελαφρά με μια σκληρή και αραιή βούρτσα και το άφησα να στεγνώσει. Περιττό να πω ότι είχα κάνει από πριν αρκετές δοκιμές σε ξύλα για να μην τα κάνω χάλια…
Το υλικό το είχα βρει σε ένα μεγάλο χρωματοπωλείο τέρμα Υμηττού, στην περιοχή της Γούβας, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά σίγουρα υπάρχουν και αλλού.
Και πάλι ευχαριστώ.

geronimo
16-02-12, 10:55
Mπράβο σου και από εμένα, και για την δουλειά σου στον δέκτη και για την παρουσίαση σου...

angel_grig
16-02-12, 11:02
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Δημητρη!