PDA

Επιστροφή στο Forum : Βάθος εκφόρτισης (DoD) συσσωρευτών και Volts



Akis Apostolidis
15-02-12, 03:58
Γεια σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την αντιστοιχία βάθους εκφόρτωσης συσσωρευτών μολύβδου και Volts συσσωρευτών.

Πιο συγκεκριμένα έχω 24 συσσωρευτές 2V 16 OPzS 2000 εν σειρά , άρα συνολικά 48V. Θέλω να ξέρω πόση τάση έχουν οι συσσωρευτές σε πλήρη φόρτιση, αλλά και πόση τάση έχουν σε βάθος εκφόρτισης 30% (State Of Charge 70%) για να μπορέσω να ρυθμίσω το ρελέ μου.
Δεν μπορώ να βρω πληροφορίες ούτε στο datasheet ούτε πουθενά. Γνωρίζει κανείς τι να κάνω ;

Κυριακίδης
15-02-12, 06:00
Πως θα διαπιστώσουμε πόσο γεμάτη είναι η μπαταρία μας
Υπάρχουν δυο έμμεσοι τρόποι για να γνωρίσουμε την κατάσταση φόρτισης μιας μπαταρίας.

Ο πρώτος μετρώντας την πυκνότητα του ηλεκτρολύτη με ένα όργανο το πυκνόμετρο το οποίο είναι αρκετά φθηνό και

Ο δεύτερος μετρώντας την τάση στους πόλους.
Για την μέτρηση της πυκνότητας στους 270 C. Ακολουθούμε τον παρακάτω πίνακα
Πυκνότητα 1,265 - φόρτιση 100%
Πυκνότητα 1,225 - φόρτιση 75%
Πυκνότητα 1,190 - φόρτιση 50%
Πυκνότητα 1,155 - φόρτιση 25%
Πυκνότητα 1,120 - φόρτιση τελείως άδεια

Καλό είναι να μετράμε την πυκνότητα όλων των στοιχείων ώστε να είμαστε σίγουροι ότι όλα είναι το ίδιο φορτισμένα.

Εάν η πρόσβαση στην μπαταρία δεν είναι εύκολη ώστε να μετρήσουμε την πυκνότητα του ηλεκτρολύτη στα στοιχεία τότε μπορούμε να υπολογίσουμε την κατάσταση μετρώντας την τάση χωρίς φορτία με ένα ηλεκτρονικό βολτόμετρο ακριβείας
Φόρτιση 100% 12,6 V
Φόρτιση 75% 12,4 V
Φόρτιση 50% 12,2 V
Φόρτιση 25% 12,0 V
Φόρτιση 0 11,8 V

Εάν λοιπόν η τάση πέσει κάτω από 1,96 V στο στοιχείο η για μια μπαταρία των 12 V κάτω από 11,8 V σημαίνει ότι η μπαταρία είναι άδεια.

Γιώργος Ανώνυμος
15-02-12, 11:41
Αλήθεια ο φορτιστής του LIDL πότε τερματίζει την φόρτιση? Όταν αντιληφθεί τάση 12,6V ή έχει καμία ακόμα ευφυία? Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω στην κατάσταση διατήρησης της μπαταρίας μετά την ολοκλήρωση της φόρτισης τι ακριβώς κάνει?

Πάντως σε 'προβληματικές' μπαταρίες η ευφυία του είναι τζίφος. Π.χ. σε μπαταρία 12V αποφορτισμένη σε τάση περί τα 7V μία την αντιλαμβανόταν σαν 6-βολτη (άχρηστη δυνατότητα να φορτίζει 6βολτες) την άλλη την έβαζε στο προόγραμμα φόρτισης νέας ή αφόρτιστης μπαταρίες και μετά από λίγα λεπτά τερμάτιζε την φόρτιση. Μέχρι η μπαταρία να ανανείψει μέχρι τα 7,5V, ώστε να μπει στο πρόγραμμα κανονικής φόρτισης, έπρεπε να επανεργοποιήσω τη διαδικασία νέας μπαταρίας καμιά 40+ αριά φορές!!!, διότι ο φορτιστής έκλεινε μόνος. Μου πέρασε απο το μυαλό ότι μπορεί να είναι βλάβη αλλά έχω παρατηρήσει ότι οι επιτρεπτές λειτουργίες προσδιορίζονατι από την κατάσταση της προς φόρτιση μπαταρίας και όχι τον χρήστη και υπέθεσα ότι... ξεγελιέται (μάλλον εύκολα)!

genesis
15-02-12, 13:52
Γεια σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την αντιστοιχία βάθους εκφόρτωσης συσσωρευτών μολύβδου και Volts συσσωρευτών.

Πιο συγκεκριμένα έχω 24 συσσωρευτές 2V 16 OPzS 2000 εν σειρά , άρα συνολικά 48V. Θέλω να ξέρω πόση τάση έχουν οι συσσωρευτές σε πλήρη φόρτιση, αλλά και πόση τάση έχουν σε βάθος εκφόρτισης 30% (State Of Charge 70%) για να μπορέσω να ρυθμίσω το ρελέ μου.
Δεν μπορώ να βρω πληροφορίες ούτε στο datasheet ούτε πουθενά. Γνωρίζει κανείς τι να κάνω ;

Γεια σου Άκη,
Προφανώς έχεις κάποιο σύστημα αυτόνομης ηλεκτροδότησης και θέλεις να βάζεις μπροστά κάποια γεννήτρια με βάση το επίπεδο φόρτισης??
Γενικά μιλώντας, ο ακριβής καθορισμός του επιπέδου φόρτισης (SoC) μιας μπαταρίας είναι πολύ δύσκολος.
Η πολική τάση μιας μπαταρίας έχει σχέση με το SoC όμως όχι άμεση.
Παρόλα αυτά, αν μετράς την τάση πάντα υπό το ίδιο συγκεκριμένο φορτίο, τότε μπορείς με σχετική ασφάλεια να χρησιμοποιήσεις την τάση της μπαταρίας για να καταλάβεις το SoC.

Θα έλεγα ότι μια συστοιχία OPzS 48V / 2000Ah, η οποία βρίσκεται σε μέτρια εκφόρτιση με όχι περισσότερα από 50Α, θα θεωρήσω ότι βρίσκεται σε SoC πάνω από 70 - 80% αν η τάση της είναι πάνω από 49,6V -49,8V ενώ θα έλεγα ότι αν με τις ίδιες συνθήκες η πολική τάση είναι 48,0V - 48,2V, τότε το SoC είναι γύρω στο 25 - 35%.
Δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσεις να προσδιορίσεις το SoC από την τάση, όταν η μπαταρία είναι σε φόρτιση.

Akis Apostolidis
15-02-12, 14:49
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Φίλε μου genesis κάνω την μελέτη για ένα αυτόνομο σύστημα με Φ/Β, και συμπαραγωγή υδρογόνου. Η περίσσια ενέργεια μεταφέρεται στο σύστημα ηλεκτρόλυσης και συμπίεσης του υδρογόνου, και όταν οι μπαταρίες πέσουν στο 70% SOC ενεργοποιήται μια γεννήτρια που λειτουργεί με υδρογόνο για να καλύψει τις ενεργειακές ανάγκες του σπιτιού.
Δεν θα έχω ελεγκτή φόρτισης παρά μόνο 3 ρελέ που θα κάνουν αυτή τη δουλειά. Το πρώτο μόλις δει ότι οι μπαταρίες γεμίσανε, θα στείλει το ρεύμα προς ηλεκτρόλυση, το δεύτερο θα ενεργοποιεί τον starter της γεννήτριας υδρογόνου μόλις το SOC πέσει στο 70%, και το τρίτο θα ελέγχει από ποια πηγή θα παίρνει ρεύμα η κατανάλωση (μόλις ενεργοποιήται η γεννήτρια θα κόβεται η παροχή από inverter).

Μας ενδιαφέρει το πρώτο και το δεύτερο για την ρύθμιση, και μιας και δεν υπάρχει standar αντιστοιχία, θα χρησιμοποιήσω τις τιμές που μου δώσατε.
Κάποιες άλλες λεπτομέρειες που ίσως δεν έδωσα είναι : 2.520 Ah σε C24 και η θερμοκρασία θα είναι μόνιμα στους 20C.

genesis
15-02-12, 15:23
Άκη, ανάλογα με το μηχανήματα που θα χρησιμοποιήσεις, η λειτουργία αυτή θα μπορούσε να ελέγχεται από τον inverter/charger.
Υπάρχει μοντέλο ( SMA - SI5048 ) το οποίο έχει ενσωματωμένο και battery monitor (αυτό θέλεις επί της ουσίας) το οποίο μετράει συνεχώς το SoC και μπορεί να προγραμματιστεί να κάνει διάφορες λειτουργίας με αυτό ως βάση.
Στείλε μου π.μ. με κάποιο τρόπο απ' ευθείας επικοινωνίας αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες.