PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορά μοτέρ



gkirle
15-02-12, 17:02
Παιδιά καλησπέρα.

Μια ερώτηση έχω που μπορεί να είναι και ψιλοάκυρη. Έπεσε στα χέρια μου ένα μοτερ ac που τροφοδοτείται απευθείας απο το δίκτυο συνδέοντας φάση και ουδέτερο. Όταν το είχα χωρις διακόπτη γύριζε μόνο απο τη μία φορα. Αποφάσισα να βάλω ένα διακόπτη σαν και αυτούς που έχουν τα πορτατίφ και τωρα μια γυρίζει δεξιόστροφα και μια αριστερόστροφα. Να σημειώσω πως δεν αλλάζει φορά συνέχεια αλλά μόνο όταν το κλείσω και το ξαναανοίξω. Γιατί συμβαίνει αυτό?

Ευχαριστώ πολύ

FILMAN
15-02-12, 17:20
Γιατί είναι σύγχρονος κινητήρας με ρότορα από μόνιμο μαγνήτη. Το έβγαλες από μοτέρ σούβλας ή από προγραμματιστή πλυντηρίου ή από ωρολογιακό μηχανισμό ή από κινητές περσίδες κλιματιστικού να υποθέσω; Άλλωστε δεν πρέπει να αλλάζει φορά κάθε φορά που το ξανατροφοδοτείς. Κάποιες φορές πρέπει να μην αλλάζει.

teo_GR
15-02-12, 17:46
Καλησπέρα φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω άδραξα όμως της ευκαιρίας να ενημερωθώ και έτσι γράφω….
Φίλιππε μη μας κάνεις να ρωτάμε συνέχεια αφού το ξέρεις το σύστημα γράψε ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ δυο τρία πραγματάκια να ξεστραβοθουμαι και εμείς που ξέρουμε την αρχή λειτουργίας του ηλεκτροκινητήρα και γνωρίζουμε την αλλαγή φοράς περιστροφής στους DC κινητήρες αλλά ΟΧΙ αυτό. Βέβαια αν θέλεις να αναφερθείς και στα παραπάνω για όσους δεν γνωρίζουν είναι καλοδεχούμενες οι γνώσεις.

FILMAN
16-02-12, 12:21
:lool::lool::lool:

Μα είναι πολύ απλό! Πρόκειται για ένα κινητήρα με ένα πηνίο που τροφοδοτείται με εναλλασσόμενο, οπότε εντός δημιουργείται παλλόμενο πεδίο. Μέσα υπάρχει κυλινδρικός μόνιμος μαγνήτης με τους πόλους στην περιφέρειά του. Αυτός τείνει να ακολουθήσει το πεδίο. Αλλά επειδή είναι παλλόμενο και όχι στρεφόμενο αυτό μπορεί να το πετύχει προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Έτσι κατά την εφαρμογή τροφοδοσίας ο ρότορας ταλαντεύεται για λίγο δεξιά - αριστερά και τελικά αρχίζει να περιστρέφεται προς κάποια κατεύθυνση, πότε τη μια και πότε την άλλη, τυχαία. Βρείτε ένα τέτοιο κινητήρα και πειραματιστείτε. Εκτός από αυτά που είπα στο προηγούμενο μήνυμα μπορείτε να βρείτε τέτοιους κινητήρες σε μερικές καινούριες αντλίες πλυντηρίων καθώς και στις θερμάστρες αλογόνου (που γυρνάνε δεξιά - αριστερά).

Phatt
16-02-12, 12:54
Εμενα κατι αλλο μου εκανε εντυπωση.Λεει ο gkirle: "Όταν το είχα χωρις διακόπτη γύριζε μόνο απο τη μία φορα.".Δηλαδη εννοεις το ειχες με σκετο φις στην πριζα, η απλα δεν σταματουσε ποτε;

Τετοια μοτερ υπαρχουν και στους φουρνους μικροκυματων γι'αυτο βλεπουμε τον δισκο τους να γυριζει μια ετσι και μια γιουβετσι.

JOUN
16-02-12, 13:14
Εμενα κατι αλλο μου εκανε εντυπωση.Λεει ο gkirle: "Όταν το είχα χωρις διακόπτη γύριζε μόνο απο τη μία φορα.".Δηλαδη εννοεις το ειχες με σκετο φις στην πριζα, η απλα δεν σταματουσε ποτε;


Eννοει οταν το ειχε χωρις τον διακοπτη αλλαγης φορας περιστροφης δουλευε παντα προς την μια φορα.

Phatt
16-02-12, 13:19
Δηλαδη, ο διακοπτης τυπου "πορτατιφ"(που απ'οσο ξερω ειναι απλος διακοπτης επαφης) ειναι διακοπτης αλλαγης φορας περιστροφης;

FILMAN
16-02-12, 13:19
Μα ο διακόπτης που έβαλε είναι on - off, όχι αλλαγής φοράς! Προφανώς πριν βάλει τον διακόπτη το μοτέρ τύχαινε να γυρνάει πάντα προς την ίδια κατεύθυνση... Άλλωστε δεν νομίζω να έκανε πολλές δοκιμές!

JOUN
16-02-12, 13:39
Ναι..Απο βιασυνη δεν προσεξα οτι ηταν απο πορτατιφ..

Phatt
16-02-12, 15:01
Ερωτηση, οταν το μοτερ ειναι AC, δεν πρεπει να εχει το βοηθητικο τυλιγμα το οποιο ουσιαστικα καθοδηγει το μοτερ ως προς την φορα περιστροφης;

teo_GR
16-02-12, 15:49
Τώρα μάλιστα είσαι άρχοντας. Έχω δυο ερωτησουλες?
1. μπορούμε σε ένα τέτοιο μοτέρ να καθορήσουμε τη φορά περιστροφής η όπως ρωταει και ο Παναγιώτης χρειάζεται βοηθητικό τύλιγμα?
2. αν υποθετικά κατά την εκκίνηση του κινητήρα τον περιστρέφαμε πχ με το χέρι προς μια κατεύθυνση αυτός θα ξεκινούσε με αυτή? Η πάλι θα έκανε το δικό του?

FILMAN
16-02-12, 16:05
Ερωτηση, οταν το μοτερ ειναι AC, δεν πρεπει να εχει το βοηθητικο τυλιγμα το οποιο ουσιαστικα καθοδηγει το μοτερ ως προς την φορα περιστροφης;
Πράγματι, στα περισσότερα μοτέρ έτσι γίνεται.

FILMAN
16-02-12, 16:09
Τώρα μάλιστα είσαι άρχοντας. Έχω δυο ερωτησουλες?
1. μπορούμε σε ένα τέτοιο μοτέρ να καθορήσουμε τη φορά περιστροφής η όπως ρωταει και ο Παναγιώτης χρειάζεται βοηθητικό τύλιγμα?

Έχω δει τέτοιο μοτέρ με ενσωματωμένο μηχανισμό καστάνιας που εμπόδιζε την περιστροφή προς τη μια κατεύθυνση οπότε το μοτέρ γύρναγε πάντα προς ...την άλλη!


2. αν υποθετικά κατά την εκκίνηση του κινητήρα τον περιστρέφαμε πχ με το χέρι προς μια κατεύθυνση αυτός θα ξεκινούσε με αυτή? Η πάλι θα έκανε το δικό του?
Φαντάζομαι ότι αν τον τροφοδοτήσεις ενόσω γυρνάει θα στραφεί κατά αυτή την φορά. Έχε υπόψη σου όμως ότι λόγω μόνιμου μαγνήτη, δεν θα γυρνάει πολύ ώρα με τη φόρα που θα του δώσεις με το χέρι, γιατί φρενάρει σε συγκεκριμένα σημεία όπως περίπου οι βηματικοί κινητήρες.

PCMan
16-02-12, 16:16
Έχω δει τέτοιο μοτέρ με ενσωματωμένο μηχανισμό καστάνιας που εμπόδιζε την περιστροφή προς τη μια κατεύθυνση οπότε το μοτέρ γύρναγε πάντα προς ...την άλλη!

Φαντάζομαι ότι αν τον τροφοδοτήσεις ενόσω γυρνάει θα στραφεί κατά αυτή την φορά. Έχε υπόψη σου όμως ότι λόγω μόνιμου μαγνήτη, δεν θα γυρνάει πολύ ώρα με τη φόρα που θα του δώσεις με το χέρι, γιατί φρενάρει σε συγκεκριμένα σημεία όπως περίπου οι βηματικοί κινητήρες.

Οι πυκνωτές που έχουν κάποια μοτερ AC δεν καθορίζουν τη φορά? Δε θα μπορουσαμε να βάλουμε έναν πυκνωτη?

teo_GR
16-02-12, 16:18
Ευχαριστώ Φίλιππε

FILMAN
16-02-12, 16:23
Οι πυκνωτές που έχουν κάποια μοτερ AC δεν καθορίζουν τη φορά? Δε θα μπορουσαμε να βάλουμε έναν πυκνωτη?
Όχι, με την έννοια ότι η φορά ακόμα και σ' αυτούς τους κινητήρες δεν αλλάζει αν π.χ. βάλεις μεγαλύτερο ή μικρότερο πυκνωτή. Για να αλλάξει η φορά, πρέπει να αντιστρέψεις τα άκρα είτε της κύριας είτε της βοηθητικής περιέλιξης (όποιας θέλεις εσύ, είναι το ίδιο). Σε περίπτωση που οι δυο περιελίξεις είναι όμοιες, αρκεί να χρησιμοποιήσεις την κύρια ως βοηθητική και αντίστροφα.
Ο συγκεκριμένος τύπος κινητήρα όμως έχει μόνο μια περιέλιξη. Οπότε τι πυκνωτή να βάλει κανείς;

PCMan
16-02-12, 16:26
Όχι, με την έννοια ότι η φορά ακόμα και σ' αυτούς τους κινητήρες δεν αλλάζει αν π.χ. βάλεις μεγαλύτερο ή μικρότερο πυκνωτή. Για να αλλάξει η φορά, πρέπει να αντιστρέψεις τα άκρα είτε της κύριας είτε της βοηθητικής περιέλιξης (όποιας θέλεις εσύ, είναι το ίδιο). Σε περίπτωση που οι δυο περιελίξεις είναι όμοιες, αρκεί να χρησιμοποιήσεις την κύρια ως βοηθητική και αντίστροφα.
Ο συγκεκριμένος τύπος κινητήρα όμως έχει μόνο μια περιέλιξη. Οπότε τι πυκνωτή να βάλει κανείς;

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα λέξη. Το μοτερ που συζητάμε τώρα, έχει καμια σχέση με το μοτερ απ το τρυπάνι μου ας πούμε?

FILMAN
16-02-12, 16:27
Ναι, και τα δυο είναι από χαλκό και σίδηρο, και μόλις τους δώσεις ρεύμα γυρνάνε!

PCMan
16-02-12, 16:29
Ναι, και τα δυο είναι από χαλκό και σίδηρο, και μόλις τους δώσεις ρεύμα γυρνάνε!

:001_tt2:

Κι εγώ αναρωτιώμουν γιατί γυρνάει.

Λοιπόν, κατάλαβα ότι το μοτερ που συζητάμε δεν έχει βοηθητικό τύλιγμα, ενώ το τρυπάνι μου έχει και άρα είναι χρήσιμος ο πυκνωτής. Σωστά?

FILMAN
16-02-12, 16:34
Για τι τρυπάνι μιλάς;

PCMan
16-02-12, 16:37
Για τι τρυπάνι μιλάς;

Αυτό που πατάς το κουμπί και κάνει βζουυυυυν!

πχ Τέτοιο (http://images.e-shop.gr/images/TLS/BIG/TLS.020041.jpg)

Phatt
16-02-12, 16:41
Επισης μερικα ακομη γενικα στοιχεια.
1.Οταν ενα μοτερ διαλεγει τυχαια φορα λογω ημιτονου, εαν εμεις καταφερουμε να το φρεναρουμε ενοσω εχει ταση και του δωσουμε αντιθετη φορα απο αυτην που ειχε πριν, θα συνεχισει να γυριζει προς την φορα που θα του δωσουμε.
2.Εαν σε ενα μοτερ AC με βοηθητικο τιλυγμα, το τιλυγμα αυτο καει, τοτε το μοτερ με το παραμικρο φορτιο δεν θα γυριζει αλλα θα τρεμοπαιζει, σαν να ειναι αναποφασιστο ως προς την μερια που θα επρεπε να διαλεξει.Εκει εαν εφαρμοσουμε μια δυναμη προς καποια απο τις δυο φορες περιστροφης, θα αρχισει να περιστρεφεται προς την φορα που θα του δωσουμε.

Φιλιππε εχω τετοια μοτερακια με καστανια...

FILMAN
16-02-12, 16:46
Αυτό που πατάς το κουμπί και κάνει βζουυυυυν!
:lool::lool::lool:
Αυτό που δείχνεις δεν έχει πυκνωτή για το μοτέρ. Έχει κινητήρα universal. Ο πυκνωτής που έχει μέσα είναι ενας μικρός που είναι ενωμένος παράλληλα με την παροχή των 220V για αντιπαρασιτικούς λόγους (δουλεύει και χωρίς αυτόν δηλ.).

Απλώς σε ρώτησα γιατί έλεγα μήπως έχεις κανένα σαν αυτό στο συνημμένο. Αυτό έχει πυκνωτή στο μοτέρ (είναι κάτω από το "καρούμπαλο" που βλέπεις τέρμα δεξιά στη φωτο πάνω στο μοτέρ).



Λοιπόν, κατάλαβα ότι το μοτερ που συζητάμε δεν έχει βοηθητικό τύλιγμα, ενώ το τρυπάνι μου έχει και άρα είναι χρήσιμος ο πυκνωτής. Σωστά?
Άρα ούτε το μοτέρ που συζητάμε έχει βοηθητικό τύλιγμα, ούτε το τρυπάνι σου!

FILMAN
16-02-12, 16:48
Επισης μερικα ακομη γενικα στοιχεια.
1.Οταν ενα μοτερ διαλεγει τυχαια φορα λογω ημιτονου, εαν εμεις καταφερουμε να το φρεναρουμε ενοσω εχει ταση και του δωσουμε αντιθετη φορα απο αυτην που ειχε πριν, θα συνεχισει να γυριζει προς την φορα που θα του δωσουμε.
2.Εαν σε ενα μοτερ AC με βοηθητικο τιλυγμα, το τιλυγμα αυτο καει, τοτε το μοτερ με το παραμικρο φορτιο δεν θα γυριζει αλλα θα τρεμοπαιζει, σαν να ειναι αναποφασιστο ως προς την μερια που θα επρεπε να διαλεξει.Εκει εαν εφαρμοσουμε μια δυναμη προς καποια απο τις δυο φορες περιστροφης, θα αρχισει να περιστρεφεται προς την φορα που θα του δωσουμε.

Φιλιππε εχω τετοια μοτερακια με καστανια...Π Ο Λ Υ
Σ Ω Σ Τ Ο Σ !!!!!!!!!!!!!!!!

PCMan
16-02-12, 16:55
:lool::lool::lool:
Αυτό που δείχνεις δεν έχει πυκνωτή για το μοτέρ. Έχει κινητήρα universal. Ο πυκνωτής που έχει μέσα είναι ενας μικρός που είναι ενωμένος παράλληλα με την παροχή των 220V για αντιπαρασιτικούς λόγους (δουλεύει και χωρίς αυτόν δηλ.).

Απλώς σε ρώτησα γιατί έλεγα μήπως έχεις κανένα σαν αυτό στο συνημμένο. Αυτό έχει πυκνωτή στο μοτέρ (είναι κάτω από το "καρούμπαλο" που βλέπεις τέρμα δεξιά στη φωτο πάνω στο μοτέρ).


Άρα ούτε το μοτέρ που συζητάμε έχει βοηθητικό τύλιγμα, ούτε το τρυπάνι σου!

Έχει σημασία αν έχει καρβουνάκια η όχι?

teo_GR
16-02-12, 16:56
Να με πάλι.
Πες μας ρε φίλιππε και δυο λογάκια για το universal μοτερακι τι διαφορετικό έχει από τα άλλα και πως κανονίζεις τη φορά του?

FILMAN
16-02-12, 16:57
Έχει σημασία αν έχει καρβουνάκια η όχι?
Βέβαια!:001_smile:

FILMAN
16-02-12, 17:00
Να με πάλι.
Πες μας ρε φίλιππε και δυο λογάκια για το universal μοτερακι τι διαφορετικό έχει από τα άλλα και πως κανονίζεις τη φορά του?Αυτό έχει ένα τύλιγμα στο στάτορα και ένα στον ρώτορα. Μπορεί να δουλέψει και με συνεχές. Τα καρβουνάκια χρειάζονται για τη μεταφορά τροφοδοσίας στον ρώτορα. Για να γυρίσει ανάποδα πρέπει να αντιστρέψεις είτε τα άκρα του στάτορα, είτε τα καλώδια που πάνε στα καρβουνάκια.

teo_GR
16-02-12, 17:03
Δεν ήξερα ότι δουλεύει και με DC. Οπότε ισχύ ότι και με τα απλά μοτερακια DC.
Που απλά αντί για μόνιμους μαγνήτες έχει ηλεκτρομαγνήτες.

FILMAN
16-02-12, 17:06
Ακριβώς. Εννοείται βέβαια ότι σε ένα μοτέρ DC με μόνιμους μαγνήτες δεν θα δώσεις εναλλασσόμενο, διότι δεν θα δουλέψει!

PCMan
16-02-12, 17:12
Ακριβώς. Εννοείται βέβαια ότι σε ένα μοτέρ DC με μόνιμους μαγνήτες δεν θα δώσεις εναλλασσόμενο, διότι δεν θα δουλέψει!

Βραχυκύκλωσα...

Υπάρχει κανένα pdf με όλους τους τύπους κινητήρων?

FILMAN
16-02-12, 17:17
Τι δεν κατάλαβες τώρα;

teo_GR
16-02-12, 17:20
Ναι εννοείτε οκ.

teo_GR
16-02-12, 17:24
Πάντως αν υπάρχει κάποιο αρχείο αναλυτικό η και λινκ. Πιο πολύ για μεγάλα μοτέρ που έχουν και μεταβαλλόμενο αριθμό στροφών, αριστερά δεξιά και πολλά καλώδια . θα ήταν ενδιαφέρον

PCMan
16-02-12, 17:26
Τι δεν κατάλαβες τώρα;
Ποιός είναι γιουνιβέρσαλ, αν είναι με καρβουνάκια ή χωρίς, ποιοί έχουν βοηθητικό τυλιγμα και τέλος πάντων θέλω να διαβάσω γενικά για τους κινητήρες.

FILMAN
16-02-12, 17:30
Δυστυχώς δεν έχω συγκεκριμένη ύλη να σας δώσω!

jeronimo
16-02-12, 18:02
Κάτι σχετικό με την κουβέντα σας , πως φρενάρουμε ηλεκτρικά έναν κινητήρα AC ?.
Η απάντηση είναι δίνοντας του DC .
Το έχω δει παλιά σε τόρνο.

FILMAN
17-02-12, 11:39
Κάτι σχετικό με την κουβέντα σας , πως φρενάρουμε ηλεκτρικά έναν κινητήρα AC ?.
Η απάντηση είναι δίνοντας του DC .
Το έχω δει παλιά σε τόρνο.
Έτσι. Αυτό ισχύει για ασύγχρονους επαγωγικούς (δηλαδή για τους περισσότερους! )

gkirle
17-02-12, 11:49
Παιδιά Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Πραγματικά με καλύψατε πλήρως.
Φίλλιπα σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως.
Να είστε καλά όλοι.

PCMan
18-02-12, 19:53
Παιδιά Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Πραγματικά με καλύψατε πλήρως.
Φίλλιπα σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως.
Να είστε καλά όλοι.

Λοιπόν, έχω ένα ηλεκτρικό ακονιστήρι το οποίο κάηκε πριν μερικές μέρες. Αυτό που κάνει είναι να μουγκρίζει και να φρενάρει όταν το βάζω στην πρίζα. Αν πάω να το γυρίσω με το χέρι θα γυρίσει για λίγο αλλά "ψόφια" και θα σταματήσει πάλι μουγκρίζοντας.
Τι μοτέρ είναι αυτό και τι έχει πάθει?
Το πολύ να ακόνισε 3 μαχαίρια απο τότε που το πήραμε και κάθε φορά δεν δούλευε πάνω απο 1 λεπτο.

Πάνω στη συσκευή έχει ένα αυτοκόλλητο που γράφει να μην χρησιμοποιείται πάνω απο 3 λεπτά συνεχόμενα.

Εξηγήστε μου τι είναι το κάθε τι και τι κάνει για να καταλάβω τι γίνεται!

http://img534.imageshack.us/img534/7796/18022012317.th.jpg (http://img534.imageshack.us/i/18022012317.jpg/) http://img838.imageshack.us/img838/4245/18022012318.th.jpg (http://img838.imageshack.us/i/18022012318.jpg/) http://img11.imageshack.us/img11/6548/18022012319.th.jpg (http://img11.imageshack.us/i/18022012319.jpg/) http://img21.imageshack.us/img21/4529/18022012316.th.jpg (http://img21.imageshack.us/i/18022012316.jpg/) http://img443.imageshack.us/img443/2024/18022012320.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/443/18022012320.jpg/)

Phatt
18-02-12, 20:26
Εαν ειναι ακομη καινουριο οπως λες, δεν ειναι μεσα στην προθεσμια της εγγυησης;

PCMan
18-02-12, 20:46
Εαν ειναι ακομη καινουριο οπως λες, δεν ειναι μεσα στην προθεσμια της εγγυησης;

Απλά είναι αδούλευτο, δεν το πήραμε τώρα.
Ούτε θυμάμαι από που το πήραμε. Θέλω να το επισκευάσω για να μάθω και κάτι

patent61
18-02-12, 21:10
Παιδιά Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Πραγματικά με καλύψατε πλήρως.
Φίλλιπα σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως.
Να είστε καλά όλοι.
Ομολογουμένως εδώ ο Φίλιππος έγραψε. Ήταν όλα τα λεφτά. Μπράβο Φίλιππε!!!

FILMAN
20-02-12, 17:08
Βάλε το να δουλέψει και μόλις μπλοκάρει, χωρίς να το σβήσεις, δοκίμασε να το γυρίσεις με το χέρι (με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή). Γυρνάει;

PCMan
22-02-12, 21:44
Βάλε το να δουλέψει και μόλις μπλοκάρει, χωρίς να το σβήσεις, δοκίμασε να το γυρίσεις με το χέρι (με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή). Γυρνάει;

Δεν δουλεύει φίλιππε. Με το που πατάω τον διακόπτη μουγκρίζει. Αμα του δώσω φόρα θα γυρισει αλλά για κανα δευτερόλεπτο και οσο γυρνάει μουγκριζει πάλι.
Είναι ελεύθερο οταν δεν έχει ρεύμα και όταν έχει, μουγκρίζει και φρενάρει.

FILMAN
23-02-12, 11:44
Χε χε! Προβληματικά κουζινέτα. Ο ρώτορας στραβοπατάει και βρίσκει στον στάτορα. Αν το λύσεις θα δεις γρατζουνιές στα σημεία που τρίβονται μεταξύ τους.

nassosxlvbros
07-10-15, 09:50
Κλασικό....:) πάσχουν όλοι οι ανεμιστήρες από την πολυκαιρία! :) 2 σταγόνες λαδάκι και ξαναζωντανεύουν! :)