PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψυκτικός, βοήθεια σε διεύρυνση γνώσεων πάνω στα ηλεκτρονικά.



mast4
15-02-12, 21:01
καλησπέρα είμαι ψυκτικός και λόγο του επαγγέλματος πρέπει να διευρύνω τις γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά κυκλώματα.Γνωρίζω λίγα πράγματα,άλλα δεν μπορώ να βρω εύκολα μια βλάβη(εκτός από τα πυκνοτακια)σε πλακέτα.Υπάρχει κάποιος ηλεκτρονικός οδηγός για εκμάθηση,όσο πιο απλός για τα βασικά σε διαγνώσεις βλαβών? μετρήσεις ηλ.κυκλωμάτων?

leosedf
15-02-12, 22:21
Αρχικά πρέπει να βάζεις καταλληλότερο τίτλο στο θέμα σου. Αυτό που έβαλες ΔΕΝ είναι σωστό.
Διορθώθηκε.

mast4
15-02-12, 22:31
sory λάθος.μπορείς να με βοηθήσεις?

_pike
16-02-12, 02:12
φιλε μου αυτο που ζητας ειναι παρα πολυ δυσκολο!!!!!!!(Ασε που δεν υπαρχει.....)Τα ηλεκτρονικα απαρτιζονται απο πολυπλεξιες κυκλωματων.Πρεπει να μαθεις τι ειναι η ανορθωση η σταθεροποιηση ο διαιρετης τασης και ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΑΛΛΑ!!!!!!.Εγω συναδελφος ξεκινησα να ψανχω και ψαχνοντας βρηκα αυτα που εψαχνα και ακομα ανακαλυπτω!!!!!Ειδικα τα καινουργια κλιματιστηκα που εχουν ινβερτερ εκαι να δεις τι γινεται PWM (Pulse width modulation)Ekei να δεις!!!!.Κοιτα εαν ειναι κατι παραπερα απο πυκνωτακια κανα ρελε κανα σταθεροποιητακι η κανα τρανζιστορ μην νομιζεις οτι θα μπορεσεις να επεμβεις και να κανεις πολλα μιας και που θα χρειαζεσαι παλμογραφο.Παντως καλη αρχη στις αναζητησεις σου.

street
16-02-12, 03:35
όσο πιο απλός για τα βασικά σε διαγνώσεις βλαβών? μετρήσεις ηλ.κυκλωμάτων? τότε φίλε ακη τ θεωρείς εξειδικευμένο πάνω στην ηλεκτρονική ? θα σε συμβούλευα καλοπροαίρετα λόγο του επαγγέλματος σου να παραμείνεις στα ' πυκνωτακια ' για να μjn σου πω να τα παρατήσεις και αυτά και να κυνηγήσεις περισσότερο το επάγγελμα σου και τσ γνώσεις που υπάρχουν σε αυτό , που μάλλον δεν θα σου είναι και τόσες με βαη αυτό που ρωτάς ... φιλικά

Κυριακίδης
16-02-12, 09:56
Άκη Γιατί σκοτίζεσαι? και εγώ την ειδικότητα σου έκαμνα (πρώην) και είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο . Αλλά με φρενάρισε ότι στον τελευταίο καιρό σχεδόν στα πάντα αρχίσαν να βάζουν ένα σωρό ηλεκτρονικές παπαριές και δεν είχα όρεξη σε κάθε καινούριο μοντέλο που έβγαινε ανά κάθε εξάμηνο να χαραμίζω τον χρόνο μου σε μελέτες άλλου κλάδου. και εκεί που λογικά δεν χρειάζονταν!! π.χ σε πλυντήριο (γιατί και το πλυντήριο περιλαμβάνετε στο επάγγελμα ηλεκτρ σκούπες κτλ ) ενωμένες βαλβίδες νερού με πλακέτα !!! Αντικατάσταση (πλατίνων-μηχανικών διακοπτών) σε εγκέφαλο πλυντηρίου με ηλεκτρονικά . και συνεχώς ακούω τους πάντες να χαλάνε μέσα στην 3 ετία.

Είμαστε σε εποχές όπου δεν σπανίζει το φαινόμενο
1) Οι ψυκτικοί να ρωτάνε ηλεκτρονικούς για ηλεκτρονικά μέρη ... και
2) Οι ηλεκτρονικοί να ρωτάνε ψυκτικούς για μηχανικά μέρη !!

Η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις τις εύκολες λύσεις όπως την αντικατάσταση εξ ολοκλήρου !! όπως βλέπω τελευταία να κάνουν πολλοί (άσχημο αλλά δεν γίνεται αλλιώς). Προχθές ρωτούσε κάποιος για μια ηλεκτρική σκούπα Philips όπου λέει αυξομείωνε στροφές χωρίς να κλείνει. το πήγε σε αντιπροσωπεία της Philips και του αλλάξανε και την πλακέτα και το μοτέρ !!! και αφήσανε για καλές μόνο τις ρόδες!

LEONAR
16-02-12, 16:10
Παιδιά ο συνάδελφος Άκης δεν σας ζήτησε τίποτε παραπάνω απο μια βοήθεια πάνω στα βασικά ηλεκτρονικά εξαρτήματα.Για μένα δεν είναι λύση (χάλασε η πλακέτα-αλλαγή με καινούρια)γι'αυτό έχοντας γνώση κάποια βασικά πράγματα απο την θεωρία της ηλεκτρονικής διαβάζοντάς τα και με την εμπειρία της δουλειάς μου συχνά επισκευάζω πλακέτες.Καταλαβαίνω τον συνάδελφο γιατί συχνά ειδικά στον χώρο του κλιματισμού που εγώ ασχολούμαι ακόμα και τα σέρβις των εταιριών δεν μπορούν να μας βοηθήσουν πολλές φορές με αποτέλεσμα εμείς οι ίδιοι να δίνουμε την λύση μετά απο πολύ ταλαιπορία.Άλλοστε ποιος ο ρόλος αυτού του φόρουμ???Για μένα ο ρόλος αυτού του φόρουμ ειναι να να μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας και τις εμπειρίες μας με τα υπόλοιπα μέλοι του φόρουμ ανεξαρτήτος επαγγέλματος χώρις να ειρωνευόμαστε τον άλλο για το αν ήμαστε καλοί μαστόροι(ξέρεις ποιος είμαι εγώ!!!) όπως είδα πριν λίγες μέρες σε ενα θέμα σχετικό με τα ψυκτικά που ρωτούσε κάποιος και στην κυριολεξία ξεκατινιαστίκανε.Εγώ τώρα ανακάλυψα το φόρουμ σας και χαίρομαι πραγματικά για την ιδιότητα αυτού του φόρουμ.ΑΥΤΑ!!!!

SRF
16-02-12, 17:07
Το θέμα είναι τι ακριβώς ζητάει να κάνει! Αν θέλει οδηγό εντοπισμού βλαβών στα ηλεκτρονικά μέρη... δυστυχώς αυτός όντως ΔΕΝ υπάρχει, ως τυφλοσούρτης ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥΣ!!! Αυτό που μπορεί να υφίσταται είναι το εγχειρίδιο επισκευής να δίνει κάποιες οδηγίες & μετρήσεις στα ηλεκτρονικά μέρη που ΙΣΩΣ βοηθήσουν έναν με γνω΄σεις ηλεκτρονικών να εντοπίσει την βλάβη αν αυτή είναι σε επίπεδο επισκευάσιμο και όχι πχ από τον μικροελεγκτή!!! Οπότε ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να του δώσουμε - προτείνουμε έναν λειτουργικό τυφλοσούρτη!!! Εκείνο που μπορεί Ο ΙΔΙΟΣ να κάνει είναι να διαβάσει βασικά ηλεκτρονικά πράγμα εύκολο να το κάνει, και ότι απορίες έχει ας απαευθυνθεί εδώ να τον βοηθήσουμε να τις λύσει, καταννοήσει! Αν καταλάβει, μάθει πως λειτουργούν έστω στις βάσεις τα ηλεκτρονικά κυκλώματα θα έχει κάνει το πρώτο βήμα! Και το πρώτο βήμα είναι το βασικότερο στο ταξίδι!!! Θα χρειαστεί να πάρει και κανένα όργανο, να μπορεί να μάθει να μετράει, άντε έστω να βλέπει & να καταλαβαίνει τι βλέπει, ώστε να μπορεί να δει αν έχει πχ παλμούς σε διάφορα μέρη ή ακόμα και το αν ταλαντώνει ένας κρύσταλλος στον μικροελεγκτή, που χωρίς αυτόν ότι άλλο δεν έχει νόημα να το ψάχνει!!!
Συμπέρασμα... εύκολες λύσεις και έτοιμες λύσεις ή γνώσεις ΔΕΝ υπάρχουν, δυστυχώς, ανεξάρτητα αν το θέλουν ή όχι κάποιοι να τις προσφέρουν! Ας ξεκινήσει να διαβάζει τα βασικά, και ας ρωτάει για ότι δεν καταλαβαίνει διαβάζωντας! Θα κερδίσει παραπάνω από το να του πω πχ εγώ ότι θα βρει αντιστάσεις και πύλες, Φετ, κρυστάλλους, και μικροελεγκτές μέσα εκεί και θα μετράει να δει 2,5Βολτ η 5, ανάλογα του τι θα έπρεπε να κάνει κατά την άποψή μας χωρίς ποτέ να δούμε το συγκεκριμένο μηχάνημα στην ζωή μας!!!
Εδώ είμαστε λοιπόν για ότι χρειαστεί... να καταλάβει!!!

mast4
16-02-12, 18:30
φίλε steet αν θέλεις να σου αποδείξω πόσο καλός είμαι στα ψυκτικά απλά δοκίμασε με......τις ψυκτικες βλαβες τις βρισκω με το χερι,κατι 50αριδες συνάδελφοι έμενα ρωτούν......Ευχαριστο τους υπολοίπους για το ενδιαφέρων τους.....Το σωματιο μας ονομάζετε(ΣΩΜΑΤΙΟ ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ).εχω μπλεξει με διαφορους πλακεταδες και το μονο που κέρδισα ειναι να μένω εκτεθειμένος στους πελατες μου και να ταλεπορουμε άδικα.κρατανε την πλακετα και περιμενεις ...περιμενεις και ο πελατης ρωταει και ρωταει και μενεις εκτεθειμενος για του αλουνου την μ......ια.Ασε που πολλές φορές την ξανα πας γιατι τελικά μαντεψτε.....δεν φτιάχτηκε!!!!οποτε αυτο που ζητω σε οποίον μπορει να βοηθησει ειναι να βρω καπιων οδηγό για μετρήσεις,ούτως ώστε αν ειναι τρανζιστορακι,διοδακι,πικνοτακι,αντιστασουλα,ρελεδ ακι.......να το αντικαταστησω η να αλαξω ολη την πλακετα.περιμένω απαντηση σας.....ευχαριστώ! ...........οσο για τον street φιλικα.........αν μπορεις να μου φτιαχνεις πλακετες θα σου στελνω 5 την εβδομαδα.....για να δουμε ποσες γνωσεις εχεις εσυ....μια που εισαι και θεσσαλονικιος.αν ενδιαφερεσε θα σου στειλω το τηλ. μου

moutoulos
16-02-12, 18:47
Υπάρχει κάποιος ηλεκτρονικός οδηγός για εκμάθηση,όσο πιο απλός για τα βασικά σε διαγνώσεις βλαβών?
μετρήσεις ηλ.κυκλωμάτων?

Άκη γειά σου και απο εδώ. Μου έστειλες ΠΜ, αλλά θα σου απαντήσω εδώ, μιας και βλέπω άνοιξες νεο Θέμα.

Άκη όπως σου είπαν οι περισσότεροι, μαγικός τρόπος εκμάθησης (πέρα απο τον κανονικό, διάβασμα θεωρία κτλ),
δυστυχώς δεν υπάρχει. Η ανεύρεση βλάβης σε κλιματιστικό, τηλεόραση κτλ, γίνεται με την απόκτηση εμπειρίας.

Εννοείται δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα ήταν ψέμματα να σου έλεγα:
"Άκη ξεκίνα και διάβασε αυτά ... τα PDF's, και σε 3 μήνες θα τα ξέρεις όλα". Οχι φίλε δυστυχώς έτσι γίνεται μόνο
σε ασθένεια με χορήγηση αντιβίωσης, κατά κάποιας νόσου, για συγκεκριμένη περίοδο. Είναι κάποια πράγματα,
ή γνώσεις που δεν διδάσκονται, αλλά αποκτιούνται με το πέρασμα των ετών.

Ασφαλώς όμως μπορείς να μπείς στον κόσμο των ηλεκτρονικών, ξεκινώντας απο την θεωρία (http://www.hlektronika.gr/forum/content.php?r=75) με διάβασμα, που θα
σε βοηθήσει να κατανοήσεις την ηλεκτρική/ηλεκτρονική συμπεριφοράς των ηλεκ. εξαρτημάτων. Αν δεν μάθεις
πως συμπεριφέρονται, και τι κάνει το καθένα απο αυτά, ανεύρεση βλάβης σε κύκλωμα, θα είναι δύσκολο.

Επίσης η επισκευή τέτοιων συσκευών δεν είναι μόνο η ανεύρεση βλάβης, είναι και η αντικατάσταση του καμένου
εξαρτήματος, με σωστό τρόπο απο κάποιο "έμπειρο" χέρι. Θα πρέπει λοιπόν πέρα απο θεωρία, να μάθεις και
αφαίρεση/τοποθέτηση (των τυπικών τουλάχιστον) εξαρτημάτων.

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις πιο άμεσα, είναι να βρείς ένα παιδί με ενδιαφέρον και όρεξη, για επισκευή αυτών
των πλακετών ... :wiink:

LEONAR
16-02-12, 18:52
Ρε συνάδελφε τι έγραψα ποιο πάνω για κάποιους άλλους δε χρειάζεται να δηλώνης πόσο καλός είσαι, ότι είναι ο καθένας το κρατάει για τον εαυτό του.Πάντως σε καταλαβαίνω όσων αφορά για τις βλάβες!!!

jimk
16-02-12, 19:16
γενικος οι εποχες εχουν δυσκολεψει δεν υπαρχουν πλεον οι δουλειες που υπηρχαν..αν και πιστευω οτι οι ηλεκτρονικοι δεν ειχαν ποτε τις δουλειες και τα κερδη που ειχαν σε αντιστοιχους κλαδους πχ ψυκτικοι η οι ηλεκτρολογοι και οι μηχανικοι ηλεκτρολογοι αυτοκινητων.. οι οποιοι πλεον την τελευταια 10-5 ετια εχουν και ηλετρονικα κυκλωματα στις εφαρμογες τους που πρεπει να εγκαταστησουν η να επισκευασουν..μη εχοντας γνωση στην ηλεκτρονικη. τη θελω να πω με αυτο,ενω ειναι πραγματικα μια δουλεια ηλεκτρονικου προσπαθουν ολοι οι αλλοι να τα φτιαξουν εκτος των ηλεκτρονικων.. (δεν ειναι κακο αμα εχουν τις γνωσεις)αμα ομως εγω παω να φτιαξω ενα ψυγειο η να κανω μια ηλεκτρολογικη εγκατασταση θα πεσει αμεσως καταγγελια οτι δεν ειμαι αδειουχος ηλετρολογος η ψυκτικος,οταν ομως πανε οι ηλεκτρολογοι να βαλουν κεραιες και συναγερμους εχουν το καθε δικαιωμα και καλα κανουν αφου μπορουν.. και το μονο δυστυχως που μας εχει απομεινει σε εμας ειναι περισοτερο η επισκευες τβ- πλακετων και οσες μπορουμε να επισκευασουμε.για αυτο μην περιμενεις αυτο που μαθαμε μεσα σε 10-15 χρονια με διαβασμα και πολυ ψαξιμο να στο πουμε η να το μαθεις μεσα σε μια ωρα... δεν γινεται,αλλα μπορεις να παρεις για αρχη 1 βιβλιο που λεγετε τεχνολογια ηλεκτρονικων εξαρτηματων θα σε βοηθησει πολυ να καταλαβεις τα εξαρτηματα πως δουλευουν... και μετα σιγα σιγα να κανεις και μετρησεις σε αυτα και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε εμεις..

mast4
16-02-12, 20:46
Γρηγορη δεν ειμαι και εντελος ασχετος εχω επισκευασει πλακετες,με ευκολες βλαβες σχετικα.Δεν μπορω όμως να βρω ενα παιδι οπως λες και εσυ με ορεξη για δουλεία που να τον διακατέχει επαγγελματισμός σε ολα τα επίπεδα οπως(αμεση εξυπηρέτηση,συνεπεία,εχεμύθεια.....η κάνουμε δουλεία η παίζουμε.δεν θελω να δίνω δικαίωμα σε κανενα πελάτη μου.Για να καταλαβεις πως λειτουργώ...αν παρω το ψυγειο σου για επισκευη,φροντιζω να σου παρέχω ενα ψυγειο για το διάστημα που θα επισκευαζεται το δικο σου. Δεν θα ειχα καμια διαθεση να κλεψω αλλουνού δουλεια,και το λεω αυτο γιατι κάποιος θα μπορουσε να το βαλει αυτο στο μυαλο του,αν και κανονικα ειναι δουλεια του ψυκτικου η πλακετα της ψυκτικης και της κλιματιστικης συσκευής και το λεω αυτο γιατι το υποστηρίζει και το σωματείο μου. Εν πάση περίπτωσή εγω γράφτηκα στο φορουμ για να βοηθήσω με τις γνωσεις μου,που στην δουλεια μου πιστεψε με ειναι πάρα πολλές,οπως και να βοηθηθώ για θέματα ηλεκτρονικών εφαρμογών.Ειμαι τοσο ανοιχτός που μπορω να διαθεσω και το τηλ μου σε οποιον θελει αμεση βοηθεια.Στους καιρούς που που ζουμε πρεπει να βοηθα ο ενας τον αλλον.

leosedf
16-02-12, 20:54
Η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο να ασχοληθείς από το τίποτα, χρειάζεται διάβασμα και ψάξιμο και σίγουρα όλοι εδώ μέσα βοηθούν, γι αυτό έχουμε και ενότητες με επισκευές.
Ο Δημήτρης ανέφερε σημαντικό θέμα, αν εγώ πχ πάω να διορθώσω ένα καυστήρα θα μου βάλουν κωλοδάχτυλο, για τους ηλεκτρολόγους δεν το συζητώ θα σε κρεμάσουν (μιας και είναι περισσότεροι από τους καυστηρατζήδες για παράδειγμα η τους υδραυλικούς).
Και πλέον στην εποχή μας που τα πάντα ελέγχονται από μικροελεγκτές κλπ τα πράγματα γίνονται δύσκολα για έναν ψυκτικό, ηλεκτρολόγο κλπ. Πολλοί πάντως τελευταία μπαίνουν εδώ μέσα προς αναζήτηση γνώσης.

mast4
16-02-12, 21:05
ρε φιλε jimk πλακα μου κανεις που ειναι οι ηλεκτρονικοί που δεν εχουν δουλεια?Να τους δωσουμε εμεις.....ολοι οι ψυκτικοί ψαχνουν εναν καλο πλακετα.......τους δίνουμε μια πλακετα και την κρατανε 5-6 μηνες.Ειναι δινατον?Σπιτι να εχτιζα θα τελείωνα πιο γρήγορα.Προχθες συγκεκριμενα εγινα ρεζιλι σε εναν πελατη.Μου κρατουσε μια πλακετα ο πλακετας 6 μηνες.ΕΛΕΟΣ!!!!!!Και πήγα να την παρω οπως την πηγα.Και να μη στα πολυλογώ δεν αντεξα με τις μα......ες που μου ελεγε και σκονταψε το κεφαλι μου στο κεφαλι του.......και ετσι έληξε αλλη μια επαγγελματικη συνεργασια............χαχαχα παντος αν υπαρχει κανενας απο θεσσαλονικη και θελει συνεργασια,εδω ειμαι......

plouf
16-02-12, 21:05
Πολλοί πάντως τελευταία μπαίνουν εδώ μέσα προς αναζήτηση γνώσης.

(δεν τα λεω για το φιλο mast4 ισα ισα που του απάντησα αλλα γενικα)

και οι περισσότεροι τα παρατάνε ή αρχίζουν ποστς για ερωτήσεις ακόαμ και του στριψίματος μιας βίδας...
τα forum γίνονται γνωστά στο ευρύτερο πληθυσμό και χάνουν την "εξιδεικευση" τους... απο όλες τις μεριές..

mast4
16-02-12, 21:26
Συναδελφε η απάντηση μου,την οποία σχολίασες ηταν για τον street,αν διαβασες το μήνυμα του......Εσυ τι θα του απαντουσες?Δεν εχω κατι μαζι σου και μάλιστα εσυ ήσουν αυτος που με υπερασπίστηκε.Αυτο το φορουμ που πιστευα οτι εχω πολλα να παρω οπως και να δώσω εχει και μερικα γατακια που καταπιαν μια πλακετα και νομιζουν οτι μπορουν να ξενερώνουν οποιον ΘΕΩΡΟΥΝ οτι ξερει λιγοτερα πραγματα απο ΑΥΤΟΥΣ.Οπως και να εχει εγω μεχρι τωρα μονο βοηθαω.Οποιος ειναι πρόθυμος να βοηθησει και οχι να πουλαει θεωρια του τύπου,κατσε στα ψυκτικα σου για να τα μαθεις καλα...............ειμαι εδω να τον ακουσω.

jimk
17-02-12, 00:45
ρε φιλε jimk πλακα μου κανεις που ειναι οι ηλεκτρονικοί που δεν εχουν δουλεια?Να τους δωσουμε εμεις.....ολοι οι ψυκτικοί ψαχνουν εναν καλο πλακετα.......τους δίνουμε μια πλακετα και την κρατανε 5-6 μηνες.Ειναι δινατον?Σπιτι να εχτιζα θα τελείωνα πιο γρήγορα.Προχθες συγκεκριμενα εγινα ρεζιλι σε εναν πελατη.Μου κρατουσε μια πλακετα ο πλακετας 6 μηνες.ΕΛΕΟΣ!!!!!!Και πήγα να την παρω οπως την πηγα.Και να μη στα πολυλογώ δεν αντεξα με τις μα......ες που μου ελεγε και σκονταψε το κεφαλι μου στο κεφαλι του.......και ετσι έληξε αλλη μια επαγγελματικη συνεργασια............χαχαχα παντος αν υπαρχει κανενας απο θεσσαλονικη και θελει συνεργασια,εδω ειμαι......
καλα δεν οτι ειναι ολοι σωστη στην δουλεια τους,αλλα μην νομιζεις οτι ειναι ευκολη η επισκευη των πλακετων και εκτος απο αυτο μην νομιζεις οτι ο αλλος για κερδος 20 ευρω να φαει και 10 ωρες για να βρει την βλαβη η δουλεια δεν πληρωνεται.....το ποιο πιθανον να μην το κανει γιατι δεν αξιζει.αλλα και 6 μηνες ειπαμε παρα ειναι πολυ.

Κυριακίδης
17-02-12, 07:40
Παιδιά παρακολουθώ τις απαντήσεις όλων σας , και μετά από την δική μου απάντηση στο #6. Για το αίτημα του Άκη (για περισσότερες γνώσεις βελτίωσης διαγνώσεων βλάβης στα ηλεκτρονικά) .

Συμπληρώνω τα εξής ως απαντήσεις πολλών όπου π.χ. άλλος λέει είναι ( είναι πολύ δύσκολο να τα μάθεις τα ηλεκτρονικά όταν κάποιος έμπειρος χρειάζεται πολλά χρόνια να μάθει την δουλειά και ότι είναι αδύνατον ο Άκης να το κάνει αυτό σε λίγες ώρες). Αν και λαμβάνω υπόψη ότι ο ίδιος είναι ήδη γνώστης.

Και ότι αν ο Άκης είχε έναν (βοηθό) που να ασχολούνταν μόνο με τις συγκεκριμένες πλακέτες για να εξυπηρετεί δικούς του πελάτες . Και το παράπονο του Άκη ότι αυτοί κάνουν 6 μήνες να την φτιάξουν την πλακέτα ...και αν. κτλ κτλ

Η γνώμη μου είναι , Ας φανταστούμε ότι (κάποτε ο Άκης φτάνει σε επίπεδο γνώσεων στα ηλεκτρονικά) ισάξια με έναν έμπειρο. Μα ο ίδιος ο Άκης μας το είπε ότι δίνει αυτές τις πλακέτες σε έμπειρους τεχνίτες και αυτοί οι "έμπειροι" και πάλι κάνουν 6 μήνες και .....αν.

Αναρωτήθηκε κανείς γιατί αυτοί οι έμπειροι κάνουν 6 μήνες? Ο κύριος λόγος είναι ότι εκτός τις πολύ ευκολότερες βλάβες (πυκνωτές, ρελέ, κτλ) στα υπόλοιπα μέρη ενός ηλεκτρ.συστήματος (ακόμη και εκτός πλακέτας και συστήματος ελέγχου) π.χ. κουμπιά χειρισμού κτλ κατασκευάζονται από τις αρμόδιες εταιρίες με "αποκρυφιστική" και "αποκλειστική" και συνεχώς ανά 6 μηνο διαφορετική νοοτροπία σε συνεχώς νεότερα σε σχεδιασμό "δήθεν" μοντέλα . Και έχουν λόγους να το κάνουν έτσι και δεν είναι δύσκολο να καταλάβει ο καθένας γιατί το κάνουν αυτό. Συμπεριλαμβανομένου επίσης ότι σχεδόν ποτέ δεν παρουσιάζουν ηλεκτρονικά σχέδια της κατασκευής τους . Προς "διευκόλυνση" των ηλεκτρονικών .

Με λίγα λόγια οι κατασκευαστικές εταιρίες (όταν είδαν για πρώτη φορά κάποιες άλλες εταιρίες να παρουσιάζουν τα νεότερα αυτά μοντέλα ηλεκτρονικής "εξέλιξης" ) . Οι εταιρίες που έμειναν πίσω σε αυτόν τον τομέα (Ηλεκτρονικά πλεονεκτήματα , π.χ σε πλυντήριο ο έλεγχος για ομαλές στροφές σε στίψιμο των ρούχων , και αυτόματος υπολογισμός βάρους των ρούχων κτλ ) αποφάσισαν να ακολουθήσουν εξαναγκαστικά και αυτές που έμειναν πίσω. Αλλά είδαν και ένα άλλο πλεονέκτημα στις εταιρίες αυτές (που προηγήθηκαν σε αυτόν τον τομέα) .... ότι αυτές οι εταιρίες εκμεταλλεύθηκαν την "αποκλειστικότητα" των προιόντων τους με τρόπο τέτοιο ώστε να γίνουν μονοπωλιακές .

Μην ξεχνάμε ότι παλαιότερα όταν δεν υπήρχε αυτή η (ηλεκτρ. εξέλιξη) . Γινόταν "όργιο" στα ανταλλακτικά τύπου "ιμιτασιόν" . π.χ μια αντλία πλυντηρίου που ως γνήσια κατασκευάζονταν σε Ιταλικό π.χ. εργοστάσιο . την έβγαζαν πανομοιότυπη σε ιμιτασιόν στην Ελλάδα. και αυτό ήταν σε βάρος της εταιρίας. Μέχρι και εγκέφαλοι πλυντηρίου (γενικής χρήσης μετατροπής) για πολλούς άλλους τύπου πλυντηρίου.

Οπότε στα σημερινά χρόνια πλέον φτάσαμε σε τέτοιο επίπεδο από αυτές τις εταιρίες που είναι σαν να μας λένε...... (Ααααα έτσι είσασταν? Ιμιτασιόν?) ..... (και προς τις άλλες ανταγωνιστικές εταιρίες .....Αααααα έτσι θέλατε ? δικό σας αποκλειστικό μονοπώλιο? ) .... Ε και ? οπότε φτιάχνω και εγώ τις δικές μου "αποκρυφιστικές " μαγκιές και σας συμμαζεύω . Εννοείται "συμμαζεύω" εκτός τους ανταγωνιστές και τους απλούς ηλεκτρονικούς τεχνικούς (που εμμμμ δεν θα τους κάνω το χατίρι να τους δώσω και τα ανταλλακτικά (για τις ηλεκτρονικές πλακέτες) ούτε και μετά από 6 μήνες!!. Εκτός και πληρώσεις σε μένα την "αποκλειστική" παραγωγό εταιρία ολόκληρη την πλακέτα!!!

Αυτή είναι η αλήθεια.

leosedf
17-02-12, 09:53
Καλά 6 μήνες είναι απαράδεκτο.. Πες δεν μπορώ, που το κακό.

Άκη πιο καλά θα ήταν να σου έπαιρνε την πλακέτα, να σου έλεγε θα την δω, μέσα σε δυο μέρες να σου πει π.χ. πόσο περίπου θα κοστίσει (ώστε να δεις αν συμφέρει) και αν ναι να στη διορθώσει άμεσα και αν όχι να στην επιστρέψει μέσα σε 2-3 μέρες το πολύ. Έτσι θα μπορείς να προμηθευτείς καινούρια αν θέλει ο πελάτης κλπ.
Αν δεν γίνεται δεν υπάρχει λόγος να σπάει/σπάτε το κεφάλι σας 5 μήνες και να μην κάνετε δουλειά. Είναι πιο επαγγελματικό να πεις δεν μπορεί να επισκευαστεί και να το αλλάξεις παρά να τυραννάς τον πελάτη και προφανώς τα παιδιά που το πήγαινες δεν είχαν την ανάλογη εμπειρία πάνω σε αυτό.

LEONAR
17-02-12, 10:17
Δυστυχώς αυτό που περιγράφης φίλε Κώστα δεν γίνεται όμως.Αυτό που σας λέει ο Άκης στο πόστ 15 μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ που είμαι απο Λιβαδειά απόλυτα!!!Εμείς οι ψυκτικοί δεν είπαμε τίποτα για το οικονομικό θέμα απλά λίγος επαγγελματισμός καλό θα έκανε!!!Δεν είναι όλοι οι ηλεκτρονικοί ίδιοι αλλά αν ήταν όλοι σωστοί δεν θα φτάναμε οι ψυκτικοί να ασχολούμαστε με τα ηλεκτρονικά για σκεφτείτε το λίγο και έτσι εμείς δεν θα κρεμάγαμε τους πελάτες μας.

leosedf
17-02-12, 10:19
Αυτό ακριβώς λέω πιο πάνω Λεονάρδε.

mast4
17-02-12, 10:28
φίλε Μιχαλη οσο και να σου φαίνεται παραξενο δεν μιλάω για ειδικευμενα ανταλακτικα του τυπου ολοκληρωμένα κ.α......Παράδειγμα τους πας ενα ματακι κλιματιστικου που θεωρώ οτι ενας ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ το ....εχει...για πλάκα αν με καταλαβαίνεις,και σου το δίνει πίσω(αφου του εχεις κανει 20 τηλεφωνήματα)μετα απο 3 εβδομαδες και υπαρχει και η περιπτωση να μη δουλευει.Και το ξανα πας.οτι εχει να κανει με τις τιμες τους δεν με απασχολει προσωπικά αν το δεχεται ο πελατης.Με οσους εχω συνεργαστει στην θεσσαλονικη οι τιμες ειναι 25-30 για το ματακι(με αταλακτικα που δεν ξεπερνουν 4ευρο.Εγω θα βαλω 25 επανω αφου τα 10 τα εχω δωσει σε τηλ-βενζίνες.Ποιος ειναι λιπών ο λογος να ταλαιπωρούμε?Προσπαθω να κραταω χαμιλα τις τιμες αλλα δεν θα πιέσω και τον πλακετα να κανει το ιδιο το μονο που με ενδιαφερει ειναι να κανει σωστα και συντομα την δουλεια του.Και μη νομιζεις οτι αν τις επισκευαζω εγω,θα χρεώσω 55-60ευρο.Η γνωμη μου ειναι οτι οι πλακεταδες στην πλειοψηφία τους ειναι λιγο τεμπέληδες.Δεν μπορω να το εξηγήσω,ενω στην αρχη σου λενε μη στεναχωριεσε θα στις επικευαζω αμεσα και αν χριαστει θα ερχομαι και στο εργαστήριο σου να την δοκιμάσω στο ψυγειο περνοντας μετρησεις,μετα σε γραφουνε στα α......α τους.Δεν εχω ζητήσει σε κανεναν ηλεκτρονικο να μου κανει τιμες.Επαγγελματισμο ζηταω!Εγω επισκευαζω (ψυγεια οικιακα,επαγκελματικα εως και τυπου πανελ)(κλιματιστικα οικιακα κ επαγγελματικα)(πλιντιρια)Δεν εχω κανενα νταλγκα να ασχοληθω με πλακετες αλλα αναγκαζομαι. Φιλε λεοναρδε με καταλαβενεις..........Φιλε κωνσταντινε ο προτελευταιος που ειχα ειναι 54 χρονον

GeorgeVita
17-02-12, 10:41
... Δεν είναι όλοι οι ηλεκτρονικοί ίδιοι αλλά αν ήταν όλοι σωστοί δεν θα φτάναμε οι ψυκτικοί να ασχολούμαστε με τα ηλεκτρονικά ...

Δεν είναι θέμα των ψυκτικών ή άλλης επαγγελματικής ομάδας.
Απλά τα ηλεκτρονικά απαγορεύονται για τους ηλεκτρονικούς (νομοθεσία για αδειοδότηση, CE, απαιτούμενη οργανολογία, ανακύκλωση, αμόλυβδα, ανταγωνισμός από e-bay και Κίνα, "ανοιχτή" αγορά ανταλλακτικών σε όλους, ...) και έχουν γίνει ημιμάθεια σε όλους τους χρήστες Η/Υ, κινητών, παιχνιδομηχανών κλπ.

Επιπλέον όσοι ασχολούνται με τα ηλεκτρονικά έχουν ανεπτυγμένη "διαίσθηση" και ακολουθούν σύνθετη πολυδιάστατη λογική για να βρουν μια βλάβη ή να σχεδιάσουν ένα κύκλωμα (τα πιθανά αποτελέσματα δεν είναι "χειροπιαστά" ενώ τα "σήματα" επηρεάζουν και επηρεάζονται από πολλούς παράγοντες). Είναι χαρακτηριστική η εικόνα του τεχνικού ηλεκτρονικών που του μιλάς και μοιάζει λίγο "χαμένος". Εκείνη τη στιγμή σκέφτεται ένα κάρο παραμέτρους για το κύκλωμα που ψάχνει.

Ετσι ο "τεχνικός ηλεκτρονικών" δεν ασχολείται με την "εμπορική" πλευρά της γνώσης του και είναι πάντα πρόθυμος (κατά πλειοψηφία) να εξηγήσει τη λύση του προβλήματος στον πελάτη, φίλο ή και μέσω forum.

Forum έχουν και οι λογιστές. Δοκίμασες να γραφτείς και να ζητήσεις φοροτεχνική συμβουλή; Συνήθως είναι κλειδωμένη ακόμη και η ανάγνωση Π.Ο.Λ. ...

G

Κυριακίδης
17-02-12, 11:46
Άκη δεν σε γράφουν στα α###ια τους αυτοί οι ηλεκτρονικοί.
Γιατί και αυτοί έχουν τις ίδιες πιέσεις με εσένα , όπου πρώτα κυνηγάνε το "χοντρό ψωμί" και αφήνουν για το τέλος τα "παξιμαδάκια και την σόδα για χώνεψη και την οδοντογλυφίδα".

Ναι το σωστότερο είναι αυτό που είπες να παραδέχονται αυτοί οι ηλεκτρονικοί ότι και στην περίπτωση "ματάκι" τηλεχειριστήριου, ότι δεν υπάρχει καλός "δρόμος" και να σας λένε ΔΕΝ ανακατεύομαι ....παρά να έχουν όλη την Ελλάδα στο "πήγαινε έλα" και δες "αν έρχομαι εγώ από εκεί" και "βούλιαξε το καράβι όπου έρχονταν το ανταλλακτικό από την Κίνα". Αλλά και σε εσένα τον ίδιο απέναντι στους πελάτες σου.

Και στο τέλος εκτίθεται και ο ίδιος ηλεκτρονικός απέναντι και εσένα ...αλλά και εσύ ο ίδιος απέναντι στους πελάτες. Δεν με εκπλήσσει το γεγονός ότι ακούω και άδικα λόγια από αυτούς του πελάτες εναντίον πράγματι καλών και άξιων τεχνικών ... όπου στο τέλος τους βγάζουν και μάπες.

Δεν έχουμε καταλάβει σε μεγάλο βάθος την λέξη "παγκοσμοιοποίηση" ακόμη και σε επαγγελματικά θέματα είτε ψυκτικών είτε ηλεκτρονικών είτε ηλεκτρολόγων με τα PLC συστήματα κτλ,
τον "κρυφό" πόλεμο που σας κάνουν οι εταιρίες έστω και άθελα τους .(δεν φαίνεται προς το παρόν έντονα ... αλλά θα δείτε σε λίγα χρόνια). όπου και διαβάζω π.χ. το μελλοντικό τηλεχειριστήριο θα είναι το ανοιγόκλεισμα του ίδιου του ματιού σας !! και την αναγνώριση ξεκλειδώματος κωδικού από την "ταυτότητα" των ματιών. Βέβαια πάω πολύ μακριά.

Έχουμε ακόμα λίγο "ψωμί" και "παξιμαδάκια" που μας "πετάνε" αυτές οι εταιρίες στο πάτωμα. και σας παιδεύουν και σας γελοιοποιούν. Μέχρι και την πλήρη εξαφάνιση σας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? .... μέχρι πριν λίγα χρόνια οι εταιρίες λέγανε στους τεχνικούς .... ορίστε φίλε μου τεχνικέ σου δίνω το "ματάκι" σου δίνω το "ρελέ" κτλ .... μετά από λίγα χρόνια οι εταιρίες σου λένε .... Φίλε μου τεχνικέ ... τώρα αγόρασε ΜΟΝΟ ολόκληρη την πλακέτα ..... και σε λίγα χρόνια από τώρα θα σου πουν .... Φίλε μου τεχνικέ .... αγόρασε ολόκληρο το Air condition και αν μας προτιμήσεις θα σου κάνουμε δώρο το τηλεχειριστήριο με το "ματάκι" !!!

ΗΝ1984
17-02-12, 12:54
......τις ψυκτικες βλαβες τις βρισκω με το χερι,κατι 50αριδες συνάδελφοι έμενα ρωτούν....

Μου άρεσε ιδιαιτέρως το ανωτέρω.

Διάβασα με προσοχή από την αρχή τις δημοσιεύσεις.
Θαυμάζω την αυτοπεποίθηση. Τέτοιους τεχνίτες χρειαζόμαστε. Παρακαλώ τους ηλεκτρονικούς του χώρου να μεταλαμπαδεύσουν γνώσεις , ένα θα πουν δέκα θα γίνουν αντιληπτά και κατανοητά.
Μήπως πρέπει να ανησυχώ σε έξι χρόνια θα είμαι πενήντα;

SRF
17-02-12, 12:58
φίλε steet αν θέλεις να σου αποδείξω πόσο καλός είμαι στα ψυκτικά απλά δοκίμασε με......τις ψυκτικες βλαβες τις βρισκω με το χερι,κατι 50αριδες συνάδελφοι έμενα ρωτούν......Ευχαριστο τους υπολοίπους για το ενδιαφέρων τους.....Το σωματιο μας ονομάζετε (ΣΩΜΑΤΙΟ ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ). εχω μπλεξει με διαφορους πλακεταδες και το μονο που κέρδισα ειναι να μένω εκτεθειμένος στους πελατες μου και να ταλεπορουμε άδικα. κρατανε την πλακετα και περιμενεις ...περιμενεις και ο πελατης ρωταει και ρωταει και μενεις εκτεθειμενος για του αλουνου την μ......ια. Ασε που πολλές φορές την ξανα πας γιατι τελικά μαντεψτε.....δεν φτιάχτηκε!!! οποτε αυτο που ζητω σε οποίον μπορει να βοηθησει ειναι να βρω καπιων οδηγό για μετρήσεις, ούτως ώστε αν ειναι τρανζιστορακι, διοδακι, πικνοτακι, αντιστασουλα, ρελεδακι.......να το αντικαταστησω η να αλαξω ολη την πλακετα.περιμένω απαντηση σας.....ευχαριστώ! ...........οσο για τον street φιλικα.........αν μπορεις να μου φτιαχνεις πλακετες θα σου στελνω 5 την εβδομαδα.....για να δουμε ποσες γνωσεις εχεις εσυ....μια που εισαι και θεσσαλονικιος.αν ενδιαφερεσε θα σου στειλω το τηλ. μου


... δεν ειμαι και εντελος ασχετος εχω επισκευασει πλακετες,με ευκολες βλαβες σχετικα.Δεν μπορω όμως να βρω ενα παιδι οπως λες και εσυ με ορεξη για δουλεία που να τον διακατέχει επαγγελματισμός σε ολα τα επίπεδα οπως(αμεση εξυπηρέτηση,συνεπεία,εχεμύθεια.....η κάνουμε δουλεία η παίζουμε.δεν θελω να δίνω δικαίωμα σε κανενα πελάτη μου.Για να καταλαβεις πως λειτουργώ...αν παρω το ψυγειο σου για επισκευη,φροντιζω να σου παρέχω ενα ψυγειο για το διάστημα που θα επισκευαζεται το δικο σου. Δεν θα ειχα καμια διαθεση να κλεψω αλλουνού δουλεια,και το λεω αυτο γιατι κάποιος θα μπορουσε να το βαλει αυτο στο μυαλο του, αν και κανονικα ειναι δουλεια του ψυκτικου η πλακετα της ψυκτικης και της κλιματιστικης συσκευής και το λεω αυτο γιατι το υποστηρίζει και το σωματείο μου. Εν πάση περίπτωσή εγω γράφτηκα στο φορουμ για να βοηθήσω με τις γνωσεις μου, που στην δουλεια μου πιστεψε με ειναι πάρα πολλές,οπως και να βοηθηθώ για θέματα ηλεκτρονικών εφαρμογών


... Αυτο το φορουμ που πιστευα οτι εχω πολλα να παρω οπως και να δώσω εχει και μερικα γατακια που καταπιαν μια πλακετα και νομιζουν οτι μπορουν να ξενερώνουν οποιον ΘΕΩΡΟΥΝ οτι ξερει λιγοτερα πραγματα απο ΑΥΤΟΥΣ. Οπως και να εχει εγω μεχρι τωρα μονο βοηθαω.Οποιος ειναι πρόθυμος να βοηθησει και οχι να πουλαει θεωρια του τύπου, κατσε στα ψυκτικα σου για να τα μαθεις καλα...............ειμαι εδω να τον ακουσω.


φίλε Μιχαλη οσο και να σου φαίνεται παραξενο δεν μιλάω για ειδικευμενα ανταλακτικα του τυπου ολοκληρωμένα κ.α......Παράδειγμα τους πας ενα ματακι κλιματιστικου που θεωρώ οτι ενας ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ το ....εχει...για πλάκα ... Η γνωμη μου ειναι οτι οι πλακεταδες στην πλειοψηφία τους ειναι λιγο τεμπέληδες. Δεν μπορω να το εξηγήσω,ενω στην αρχη σου λενε μη στεναχωριεσε θα στις επικευαζω αμεσα και αν χριαστει θα ερχομαι και στο εργαστήριο σου να την δοκιμάσω στο ψυγειο περνοντας μετρησεις,μετα σε γραφουνε στα α......α τους. Δεν εχω ζητήσει σε κανεναν ηλεκτρονικο να μου κανει τιμες. Επαγγελματισμο ζηταω! Εγω επισκευαζω (ψυγεια οικιακα,επαγκελματικα εως και τυπου πανελ)(κλιματιστικα οικιακα κ επαγγελματικα)(πλιντιρια)Δεν εχω κανενα νταλγκα να ασχοληθω με πλακετες αλλα αναγκαζομαι. Φιλε λεοναρδε με καταλαβενεις..........Φιλε κωνσταντινε ο προτελευταιος που ειχα ειναι 54 χρονον

Μάλιστα!
Στην αρχική σου ανάρτηση το ξεκίνησες καλά! Και ανεξάρτητα τι πιστεύεις εσύ... όσα ειπώθηκαν μέχρι στιγμής είναι απολύτως ορθά! Δεν υπάρχει ο "τυφλοσουρτης" που ζητάς! Πως να το κάνουμε? Λυπηρό μεν, αληθές δε!!!
Όμως μου φαίνεται ότι μετά το δεύτερο μήνυμά σου, παρεκτρέπεσαι!!!
Σε αρκετά έχεις τα δίκια σου... ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣ όσα "λες" τόσο καλοκάγαθα! Αλλά σε κάποια... δεν!!!

Το ότι βρίσκεις βλάβες στον τομέα σου "με το χέρι" δεν μου λέει τίποτα απολύτως προσωπικά! Και λοιπόν? Και εγώ, ΟΠΩΣ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ & ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, βρίσκουμε βλάβες στον τομέα μας... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΤΟ ΧΕΡΙ!!! Απλά με το μυαλό... και εξ'αποστάσεως λόγω "κληρονομικού χαρίσματος" μάλλον, σε πολλές περιπτώσεις!!! Και τι έγινε? Θα πάμε στο φόρουμ των ψυκτικών να το 'παίζουμε' πουλ μουρ?
Γράφεις ότι το "σωματείο σας" ονομάζετε 'ΧΧΧΧΧ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ" !!! και παρακάτω μας λες κιόλας ότι δεν έχεις καμμιά διάθεση να "κλέψεις δουλειά άλλων" (που δεν είδα & κάποιον να λεεί κάτι τέτοιο ώστε να πρέπει να μας το "αρνείσαι" δια της δηλώσεως), γιατί άλλωστε όπως λες είναι δουλειά του ψυκτικού ούτως ή άλλως ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΣΟΥ!!!
Σώπα!!! ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΣ? Επειδή πχ ένα σωματείο έβαλε στον τίτλο... "ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ & ΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΩΝ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΝ" αυτομάτως δικαιούμαι να κάνω και εγώ εγχειρήσεις ανοικτής καρδίας, ως μέλος του? Αν είναι έτσι, έλα εσύ & όλο το σωματεία σου, με φόρα & χαρα, σε εμένα αν Ω ΜΗ ΓΕΝΝΕΤΩ χρειαστεί!! Θα στην κάνω & τζάμπα, μην ανησυχείς καθόλου!!!
Γράφτηκες όπως διατείνεις για να βοηθήσεις με τις γνώσεις σου... και να βοηθηθείς!!! Εντάξει το να βοηθήσεις... εννοείς εκτός ηλεκτρονικών όπως είναι πασηφανές! Το να βοηθηθείς... από ηλεκτρονικούς στα εκτός ηλεκτρονικών όπως ισχυρίζεσαι είναι ανούσιο, γιατί τα γνωρίζεις αυτά! Επομένως θα βοηθήσεις σε τι στα ηλεκτρονικά, αλλά σημαντικότερο είναι για να βοηθηθείς άραγε γιατί στα ηλεκτρονικά όταν βάσει του ονόματος του σωματείου σου ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ αφού άλλωστε αυτή είναι δικαιωματικά κατά αυτό και δουλειά σου ξεκάθαρα? Γιατί ξέρεις μόνο το πρώτο σκέλος της επικεφαλίδος των "δικαιωμάτων" του σωματείου σου? Το δεύτερο... που μας δηλώνεις κιόλας ότι είναι δουλειά σου... καθ' υποστήριξη του σωματείου σου μάλιστα, πως δεν το γνωρίζεις αλλά είσαι μέλος του? Εγώ ως ηλεκτρονικός... που ας πούμε για το εδώ παράδειγμα, δεν έχω ιδέα από ψυκτικά... μπορώ να γίνω άμεσα μέλος του "σωματείου σας" αφού καλύπτω (και με αποδείξεις αν απαιτείται) πλήρως μόνο το δεύτερο σκέλος του τίτλου του? Θα εμ δεχτεί μετά βαϊων & κλάδων στους κόλπους του... ώστε άυριο να πάω να φτιάχνω κλιματιστικά και ψυκτικά? 'Η μήπως όχι... και γιατί?

Αν δεις την πρώτερη ανάρτησή μου εδώ... δεν έχω καμμία διάθεση να μην σε βοηθήσω... αλλά επναλαμβάνω ότι πιστεύω ότι παρεκτρέπεσαι όταν γράφεις τα περί "σωματείον" κλπ... για να ζητήσεις βοήθεια σε τομέα που δεν κατέχεις! Και μάλιστα φτάνεις στο σημείο να αρχίζεις να λες απαξιωτικά, σε συνομιλήτες σου ΕΔΩ που το πιθανότερο είναι ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ πραγματικά και όχι επειδή το σωματείο τους έβαλε και τον όρο "ηλεκτρονικών" στον τιτλο του...για "γατάκια που καταπίνουν πλακέτες & ΝΟΜΙΖΟΥΝ" ότι ξέρουν παραπάνω στον τομέα τους!!! ¨Δηλαδή... κάτι σαν μερικούς 'λόπαρδους' που κατάπιαν τους κομπρέσσορες και τις σερπαντίνες μαζί, και την λένε αντιστοίχως, στους "άσχετους" του 1ου μισού του ονόματος του σωματείου τους, η κάνω λάθος?

Μπορεί να σου έχουν τύχει όσα λες... ΕΣΥ... αλλά αυτό ΔΕΝ σου δίνει κανένα δικαίωμα να λες ΟΤΙ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΟ λες με τα παραπάνω, προς το σύνολο των Ηλεκτρονικών!!!
Αλήθεια μιας και έχεις και κρίση... στα ηλεκτρονικά... ως δικαιούσαι άλλωστε σαφέστατα από τον τίτλο του σωματείου σου και μονο... για πες μου ΑΝ ΕΝΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ έγραφε στο φόρουμ των ψυκτικών απαξιωτικά για τους ψυκτικούς εν συνόλω θα ήταν ακόμα μέλος εκεί... μετά την πρώτη ανάρτησή του περί σωματείου του και δικαιωμάτων του επί ψύγείων κλπ, που οι "λόπαρδοι" ψυκτικοί θα διάβαζαν από αυτόν χωνεύωντας τις σερπαντίνες ταυτοχρόνως?

Μάλλον δεν σεβεσαι... & απαξιώνεις με όσα λες... τελικά, αυτούς που ίσως σε βοηθήσαν - βοηθήσουν... και τους το ξεκαθαρίζεις εξ' αρχής κιόλας!!! Έξοχα!!!
Δεν αποκλείω να καταλάβουμε τελικώς και εμείς εδώ και το γιατί τελικά σε απαξιώσαν οι ηλεκτρονικοί που έχεις και παραπονο!!!

Κυριακίδης
17-02-12, 13:58
Τι να πω ρε παιδιά .... εάν υποθέσουμε ότι το σωματείο "ψυκτικών & Ηλεκτρονικών εφαρμογών " είναι έγκυρο. Τότε πως εξηγούμε τα παρακάτω που δείχνουν ότι είναι αντίθετο? ή δεν κατάλαβα καλά και στην Ελλάδα κάνουμε ότι θέλουμε?

ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ
Η συγκεκριμένη ειδικότητα των ΕΠΑΛ λαμβάνει αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα με τους αποφοίτους Β΄ Κύκλου ΤΕΕ (βλ. http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=190241 )
Σύμφωνα με τη Νομοθεσία (Π.Δ. 87/96 (ΦΕΚ 72/Α΄/25-4-96) «Στην εκτέλεση εργασιών εγκατάστασης, συντήρησης, επισκευής ψυκτικών εγκαταστάσεων … επιτρέπεται να εργάζονται μόνο πρόσωπα που κατέχουν την κατάλληλη επαγγελματική άδεια».
Οι απόφοιτοι του Β΄ Κύκλου των ΤΕΕ μπορούν να λάβουν τις εξής άδειες, με τις παρακάτω προϋποθέσεις:
Άδειες Ψυκτικού
• Τεχνίτη ψυκτικών εγκαταστάσεων (πτυχίο)
• Τεχνικού ψυκτικών εγκαταστάσεων 1ης ειδικότητας (άδεια τεχνίτη, 750 ημ/θια σε εγκαταστάσεις 1ης ή 2ης ειδ/τας, εξετάσεις)
• Τεχνικού ψυκτικών εγκαταστάσεων 2ης ειδικότητας (άδεια τεχνικού 1ης ειδικότητας, 1.000 ημ/θια – 200 σε εγκαταστάσεις της 2ης ειδ/τας, εξετάσεις)
• Τεχνικού ψυκτικών εγκαταστάσεων γενικών εφαρμογών (πτυχίο, άδεια τεχνικού 2ης ειδ/τας, 750 ημ/θια σε εγκαταστάσεις της 1ης ή 2ης ειδ/τας ή εγκαταστάσεις άλλων εφαρμογών ψύξης, εξετάσεις)
Επίσης οι απόφοιτοι της ειδικότητας Ψυκτικών μπορούν να λάβουν τις εξής άδειες με τις παρακάτω προϋποθέσεις:
Άδειες Υδραυλικού
• Βοηθού Τεχνίτη Υδραυλικού (πτυχίο)
• Τεχνίτη Υδραυλικού Α΄ τάξης 1ης ή 2ης ή 3ης ειδ/τας (άδεια βοηθού, 750 ημ/θια – 500 στην ειδ/τα, εξετάσεις ή πτυχίο, 625 ημ/θια – 375 στην ειδ/τα, εξετάσεις)
• Τεχνίτη Υδραυλικού Β΄ τάξης 1ης ή 2ης ή 3ης ειδ/τας (άδεια Α’ τάξης, 750 ημ/θια, εξετάσεις ήπτυχίο, 1.375 ημ/θια – 1.125 στην ειδ/τα, εξετάσεις)
• Εγκαταστάτη Υδραυλικού 1ης ή 2ης ή 3ης ειδ/τας (άδεια Β’ τάξης, 750 ημ/θια, εξετάσεις ή πτυχίο, 2.125 ημ/θια – 1.875 στην ειδ/τα, εξετάσεις)

Διάφορες άδειες
• Μηχανοτεχνίτη (πτυχίο, 3ετής πρ/σία)
• Τεχνίτη συστήματος πέδησης ή αναρτήσεως (πτυχίο, 3ετής πρ/σία)
• Τεχνίτη αντλιών πετρελαιοκινητήρων ή εξαερωτήρων (πτυχίο, 2 έτη πρ/σία)
• Τεχνίτη μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων (πτυχίο, 2 έτη πρ/σία)
• Τεχνίτη συστημάτων εξαγωγής καυσαερίων (σιγαστήρων) ή ψυγείων ή τροχών (πτυχίο, 2 έτη πρ/σία)
• Ηλεκτροτεχνίτη ή τεχνίτη οργάνων (πτυχίο, 5ετής πρ/σία)
• Τεχνίτη βαφής (πτυχίο, 3ετής πρ/σία)
• Τεχνίτη συσκευών υγραερίου αυτοκινήτων (Αδεια Μηχανοτεχνίτη ή Ηλεκτροτεχνίτη + 1 έτος σχετική πρ/σία)
• Τεχνίτη αμαξωμάτων (φανοποιού) (πτυχίο, 3ετής πρ/σία)

Σύμφωνα με τη Νομοθεσία (ΠΔ 38/91& 55/2000) «Κατά την εκτέλεση ή κατά τη συντήρηση των εγκαταστάσεων επιτρέπεται να εργάζονται μόνον πρόσωπα που κατέχουν την κατάλληλη άδεια»

mast4
17-02-12, 18:26
Φιλε Γιωργο,αν επιτρεπεις να σου μιλώ στον ενικό και οχι(πληθυντικό η και ακομα στην καθαρεύουσα)Εγω απάντησα σε εναν συγκεκριμένο τύπο ο οποιος μου ειπε εν ολίγοις(κατσε στα ψυκτικα σου τα οποια απο οτι κατάλαβα δεν τα ξέρεις και πολύ καλα)Αν σου το ελεγα εγω αυτο τι θα απαντουσες?Επειδή με εχει κουρασει το θεμα θα πω λιγα πραγματακια για αυτους που κατέκριναν εναν ψυκτικο που τόλμησε....ναι.....τολμησε να ζητησει απο το φορουμ,κατι που και αυτος με μεγαλη ευχαρίστηση θα μπορουσε να ανταποδωσει στο ειδος του.
ΕΝΑ ΓΑΜ......ΝΟ βιβλίο που θα με βοηθουσε προσωπικά στο να γλιτώνω την ταλαιπωρια και τον εξευτελισμο που δέχομαι οταν στελνω μια πλακετα στον ηλεκτρονικό.Έγινα κατανοητός μέχρι εδώ?
Παμε τωρα εδω κυριε γιουρι γκελερ η ακομα και ΝΤΕΙΒΙΤ ΚΟΠΕΡΦΙΛΤ..........
(Το ότι βρίσκεις βλάβες στον τομέα σου "με το χέρι" δεν μου λέει τίποτα απολύτως προσωπικά! Και λοιπόν? Και εγώ, ΟΠΩΣ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ & ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, βρίσκουμε βλάβες στον τομέα μας... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΤΟ ΧΕΡΙ!!! Απλά με το μυαλό... και εξ'αποστάσεως λόγω "κληρονομικού χαρίσματος" μάλλον, σε πολλές)
Επίδειξη των γνώσεων μου στα ψυκτικά δεν κάνω σε καμιά περίπτωση,εμπειρικα μιλάω και αυτο ηταν απάντηση στον συγκεκριμένο τυπο που ΠΡΟΑΝΈΦΕΡΑ.Αλλα εσυ απο οτι βλεπω περα απο ηλεκτρονικος εισαι και μενταλιστ.....
Εγω φιλε μου την στην ψυκτικη ειμαι αυτοδίδακτος στο μεγαλύτερο κοματι της μέχρι και τωρα.Εχω βοηθησει οσα πιτσιρικια ειχα στην δουλεψη μου και σε γνωσεις και δίνοντας τους εργαλια που ειχα διπλά και τριπλά.Βλεπεις οι παλιοί ψυκτικοι εχουν την ιδια νοοτροπία με εσενα δεν θελουν να δωσουν γνωσεις σε νεους.
Το αν με πεταξουν εξω απο το φορουμ για τις απαντήσεις που δινω σε οποίων με υποτιμά δεν με απασχολεί.Αν αυτο σε ευχαριστεί απλα ζητα το μου και φευγω.Οσο για τις σερπαντίνες που προανεφερες δεν πιστευω να εννοείς τα στοιχεία-εξατμιστες,μαλον λες για εκεινα που πετανε στα καρναβαλια........
Να ειστε καλα ρε παιδια.........και ζητω βαθητατα συγνωμη για το οτι θεωρησα εδω γραφτήκαμε ολοι για να βοηθησουμε και να βοηθηθούμε.Στο face book(akis mastoras)με εικονα προφιλ ενα πρόσωπο που απο το στομα βγαζει μπλε φως........για οποιον θελει να μου τα ψαλει σε προσοπικο επιπεδο η να με γνωρίσει καλητερα.

mast4
17-02-12, 19:33
Ρε συ Γιωργο με τις σερμπατινες,τι ενοουσες τελικα?Μηπως.....Συμπυκνωτές,Εκτονωτικές,Ριφαις,εν αλλάκτες,τριχοειδή,τριοδι,μαγνητική,συλλεκτη,
τετραοδη,παγίδα λαδιού,..........................Πραγματικά με εξέπληξε το λογοτεχνικό σου παραλήρημα,εκτος απο το να βαζεις στη θεση τους μερικους μερικους μυστήριους παλιοψυκτικους,που απαξιώνουν εναν ολόκληρο κλάδο,δεν σέβονται τίποτα και προπάντων ΛΕΓΩ ετολμήσαν....μαληστα ΕΤΟΛΜΗΣΑΝ να μας ζητήσουν ΕΜΑΣ...ΠΟΙΟΥΣ...ΕΜΑΣ τους ηλεκτρονικούς να τους αποκαλύψουμε το επτασφράγιστο μυστικό,με το οποίο ΕΜΕΙΣ και ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ εχουμε το ΔΙΚΑΊΩΜΑ να νταραβεριζόμαστε........
(οδηγός ηλεκτρονικών κυκλωμάτων)
Ρε παλικάρι μου ας πούμε οτι εχεις 2 επιλογες <1 να μην απαντησεις (επόμενος δεν βοηθας) <2 να πεις ότι αλλη μα...κια θελεις,προσπαθώντας
να κερδίσεις τις όποιες εντιπωσεις εσυ νομιζεις(οποτε παλι δεν βοηθας)
Τι σου συμβαίνει?Εχεις υπαρξιακά προβλήματα?Εχεις ηλεκτρονικά προβληματα?η μηπως το ονειρο σου ηταν να διαπρεψεις στην λογοτεχνία?
Οπως και να εχει εγω θα ειμαι παντα διπλα σου.
Και θα σπυ το αποδείξω αμέσως
Στείλε μου την διεύθυνση σου και εγωωωωωωω.....σου στελνω αμεσως ενα κουτι σερμπατινες που ξερω οτι τρελαίνεστε για αυτες.(ειναι και η εποχη τους ετσιιιι?)

SRF
17-02-12, 20:09
Φιλε Γιωργο,αν επιτρεπεις να σου μιλώ στον ενικό και οχι(πληθυντικό η και ακομα στην καθαρεύουσα)Εγω απάντησα σε εναν συγκεκριμένο τύπο ο οποιος μου ειπε εν ολίγοις(κατσε στα ψυκτικα σου τα οποια απο οτι κατάλαβα δεν τα ξέρεις και πολύ καλα)Αν σου το ελεγα εγω αυτο τι θα απαντουσες?Επειδή με εχει κουρασει το θεμα θα πω λιγα πραγματακια για αυτους που κατέκριναν εναν ψυκτικο που τόλμησε....ναι.....τολμησε να ζητησει απο το φορουμ,κατι που και αυτος με μεγαλη ευχαρίστηση θα μπορουσε να ανταποδωσει στο ειδος του.
ΕΝΑ ΓΑΜ......ΝΟ βιβλίο που θα με βοηθουσε προσωπικά στο να γλιτώνω την ταλαιπωρια και τον εξευτελισμο που δέχομαι οταν στελνω μια πλακετα στον ηλεκτρονικό.Έγινα κατανοητός μέχρι εδώ?
Παμε τωρα εδω κυριε γιουρι γκελερ η ακομα και ΝΤΕΙΒΙΤ ΚΟΠΕΡΦΙΛΤ..........
(Το ότι βρίσκεις βλάβες στον τομέα σου "με το χέρι" δεν μου λέει τίποτα απολύτως προσωπικά! Και λοιπόν? Και εγώ, ΟΠΩΣ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ & ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, βρίσκουμε βλάβες στον τομέα μας... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΤΟ ΧΕΡΙ!!! Απλά με το μυαλό... και εξ'αποστάσεως λόγω "κληρονομικού χαρίσματος" μάλλον, σε πολλές)
Επίδειξη των γνώσεων μου στα ψυκτικά δεν κάνω σε καμιά περίπτωση,εμπειρικα μιλάω και αυτο ηταν απάντηση στον συγκεκριμένο τυπο που ΠΡΟΑΝΈΦΕΡΑ.Αλλα εσυ απο οτι βλεπω περα απο ηλεκτρονικος εισαι και μενταλιστ.....
Εγω φιλε μου την στην ψυκτικη ειμαι αυτοδίδακτος στο μεγαλύτερο κοματι της μέχρι και τωρα.Εχω βοηθησει οσα πιτσιρικια ειχα στην δουλεψη μου και σε γνωσεις και δίνοντας τους εργαλια που ειχα διπλά και τριπλά.Βλεπεις οι παλιοί ψυκτικοι εχουν την ιδια νοοτροπία με εσενα δεν θελουν να δωσουν γνωσεις σε νεους.
Το αν με πεταξουν εξω απο το φορουμ για τις απαντήσεις που δινω σε οποίων με υποτιμά δεν με απασχολεί.Αν αυτο σε ευχαριστεί απλα ζητα το μου και φευγω.Οσο για τις σερπαντίνες που προανεφερες δεν πιστευω να εννοείς τα στοιχεία-εξατμιστες,μαλον λες για εκεινα που πετανε στα καρναβαλια........
Να ειστε καλα ρε παιδια.........και ζητω βαθητατα συγνωμη για το οτι θεωρησα εδω γραφτήκαμε ολοι για να βοηθησουμε και να βοηθηθούμε.Στο face book(akis mastoras)με εικονα προφιλ ενα πρόσωπο που απο το στομα βγαζει μπλε φως........για οποιον θελει να μου τα ψαλει σε προσοπικο επιπεδο η να με γνωρίσει καλητερα.

Το σημαντικότερο απ' όσα έγραψες είναι ότι αποδεικνύεται το πόσο εύστοχα καταννόησες όσα σου έγραψα!!!

mast4
17-02-12, 21:31
Ακου λιπον φιλε Μιχαλη και εσυ.Εγω εβγαλα την σχολη το 1995.Ξερεις εσυ πολλα ψυγεια που είχανε πλακετες τοτε?Νομιζω πως ξερω την απάντηση σου.Επομενος το ψυγειο,το κλιματιστικο,ο αφυγραντήρας,η παγομηχανη,η παγωτομηχανη κ.τ.λ.ειναι ψυκτικες μηχανες που οταν βγαλουν βλαβη..........καλουμε εναν...........ψυκτικο.Δηλαδη με τα λεγόμενα σου θα πρεπει να πηγαίνει ο ψυκτικος μονο οταν θελει φρεον.Αρα αν σκασει χαλκος η βουλώσει αποχετευση πρεπει να καλέσει υδραυλικό.......Αν καεί πικνωτης Ηλεκτρολόγο.......αν ειναι η πλακετα Ηλεκτρονικο......αν εχει χαλασει η πορτα να καλεσει εναν Λαμαρίνα......αν χαλασουν οι σχαρες να καλεσει εναν Σιδερά-Καγκελα.........αν σπασει το χερουλι να καλεσει εναν Κουφώματά.......και αν συμβαίνουν ολα αυτα ταυτόχρονα θα παρουμε και εναν παππα για να κανει ΕΥΚΕΛΕΟ.......
ΕΝΑΣ απο εσας,που χανετε το δασος και βλεπετε το δεντρο,δεν βρέθηκε ακομα να πει,ρε φιλε στειλε μου πλακετες να στις επισκευαζω και ετσι θα ειμαστε ολοι ικανοποιειμενοι.Πραγματικα αν εβαζα στο μυαλο μου αυτην την εξέλιξη,δεν θα την εκανα την ΓΑΜ.....ΝΗ την ερώτηση ουτε μια στο εκατομμύριο.Να είστε καλα παντος.
Φιλικά πάντα για όσα σας έχω πει(σε ολους)εκτος απο τον Γιωργο........

mast4
17-02-12, 21:43
Ρε διανοούμενε,πολυ πρόλογο πουλας.Και αφού το τραβάει ο οργανισμός σου,ακου αυτο>το σημαντικότερο ειναι οτι απο την επικοινωνια μας καταννοησα το ποσο γκαντεμης ειμαι.4000000 Αθηναίοι στον ΜΑ....ΚΑ πηγα και επεσα........

SRF
17-02-12, 21:50
Φιλε Γιωργο,αν επιτρεπεις να σου μιλώ στον ενικό και οχι(πληθυντικό η και ακομα στην καθαρεύουσα)Εγω απάντησα σε εναν συγκεκριμένο τύπο ο οποιος μου ειπε εν ολίγοις(κατσε στα ψυκτικα σου τα οποια απο οτι κατάλαβα δεν τα ξέρεις και πολύ καλα)Αν σου το ελεγα εγω αυτο τι θα απαντουσες?Επειδή με εχει κουρασει το θεμα θα πω λιγα πραγματακια για αυτους που κατέκριναν εναν ψυκτικο που τόλμησε....ναι.....τολμησε να ζητησει απο το φορουμ,κατι που και αυτος με μεγαλη ευχαρίστηση θα μπορουσε να ανταποδωσει στο ειδος του.
ΕΝΑ ΓΑΜ......ΝΟ βιβλίο που θα με βοηθουσε προσωπικά στο να γλιτώνω την ταλαιπωρια και τον εξευτελισμο που δέχομαι οταν στελνω μια πλακετα στον ηλεκτρονικό.Έγινα κατανοητός μέχρι εδώ?
Παμε τωρα εδω κυριε γιουρι γκελερ η ακομα και ΝΤΕΙΒΙΤ ΚΟΠΕΡΦΙΛΤ..........
(Το ότι βρίσκεις βλάβες στον τομέα σου "με το χέρι" δεν μου λέει τίποτα απολύτως προσωπικά! Και λοιπόν? Και εγώ, ΟΠΩΣ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ & ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, βρίσκουμε βλάβες στον τομέα μας... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΤΟ ΧΕΡΙ!!! Απλά με το μυαλό... και εξ'αποστάσεως λόγω "κληρονομικού χαρίσματος" μάλλον, σε πολλές)
Επίδειξη των γνώσεων μου στα ψυκτικά δεν κάνω σε καμιά περίπτωση,εμπειρικα μιλάω και αυτο ηταν απάντηση στον συγκεκριμένο τυπο που ΠΡΟΑΝΈΦΕΡΑ.Αλλα εσυ απο οτι βλεπω περα απο ηλεκτρονικος εισαι και μενταλιστ.....
Εγω φιλε μου την στην ψυκτικη ειμαι αυτοδίδακτος στο μεγαλύτερο κοματι της μέχρι και τωρα.Εχω βοηθησει οσα πιτσιρικια ειχα στην δουλεψη μου και σε γνωσεις και δίνοντας τους εργαλια που ειχα διπλά και τριπλά.Βλεπεις οι παλιοί ψυκτικοι εχουν την ιδια νοοτροπία με εσενα δεν θελουν να δωσουν γνωσεις σε νεους.
Το αν με πεταξουν εξω απο το φορουμ για τις απαντήσεις που δινω σε οποίων με υποτιμά δεν με απασχολεί.Αν αυτο σε ευχαριστεί απλα ζητα το μου και φευγω.Οσο για τις σερπαντίνες που προανεφερες δεν πιστευω να εννοείς τα στοιχεία-εξατμιστες,μαλον λες για εκεινα που πετανε στα καρναβαλια........
Να ειστε καλα ρε παιδια.........και ζητω βαθητατα συγνωμη για το οτι θεωρησα εδω γραφτήκαμε ολοι για να βοηθησουμε και να βοηθηθούμε.Στο face book(akis mastoras)με εικονα προφιλ ενα πρόσωπο που απο το στομα βγαζει μπλε φως........για οποιον θελει να μου τα ψαλει σε προσοπικο επιπεδο η να με γνωρίσει καλητερα.


Ρε συ Γιωργο με τις σερμπατινες,τι ενοουσες τελικα?Μηπως.....Συμπυκνωτές,Εκτονωτικές,Ριφαις,εν αλλάκτες,τριχοειδή,τριοδι,μαγνητική,συλλεκτη,
τετραοδη,παγίδα λαδιού,..........................Πραγματικά με εξέπληξε το λογοτεχνικό σου παραλήρημα,εκτος απο το να βαζεις στη θεση τους μερικους μερικους μυστήριους παλιοψυκτικους,που απαξιώνουν εναν ολόκληρο κλάδο,δεν σέβονται τίποτα και προπάντων ΛΕΓΩ ετολμήσαν....μαληστα ΕΤΟΛΜΗΣΑΝ να μας ζητήσουν ΕΜΑΣ...ΠΟΙΟΥΣ...ΕΜΑΣ τους ηλεκτρονικούς να τους αποκαλύψουμε το επτασφράγιστο μυστικό,με το οποίο ΕΜΕΙΣ και ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ εχουμε το ΔΙΚΑΊΩΜΑ να νταραβεριζόμαστε........
(οδηγός ηλεκτρονικών κυκλωμάτων)
Ρε παλικάρι μου ας πούμε οτι εχεις 2 επιλογες <1 να μην απαντησεις (επόμενος δεν βοηθας) <2 να πεις ότι αλλη μα...κια θελεις,προσπαθώντας
να κερδίσεις τις όποιες εντιπωσεις εσυ νομιζεις(οποτε παλι δεν βοηθας)
Τι σου συμβαίνει?Εχεις υπαρξιακά προβλήματα?Εχεις ηλεκτρονικά προβληματα?η μηπως το ονειρο σου ηταν να διαπρεψεις στην λογοτεχνία?
Οπως και να εχει εγω θα ειμαι παντα διπλα σου.
Και θα σπυ το αποδείξω αμέσως
Στείλε μου την διεύθυνση σου και εγωωωωωωω.....σου στελνω αμεσως ενα κουτι σερμπατινες που ξερω οτι τρελαίνεστε για αυτες.(ειναι και η εποχη τους ετσιιιι?)


Ακου λιπον φιλε Μιχαλη και εσυ.Εγω εβγαλα την σχολη το 1995.Ξερεις εσυ πολλα ψυγεια που είχανε πλακετες τοτε?Νομιζω πως ξερω την απάντηση σου.Επομενος το ψυγειο,το κλιματιστικο,ο αφυγραντήρας,η παγομηχανη,η παγωτομηχανη κ.τ.λ.ειναι ψυκτικες μηχανες που οταν βγαλουν βλαβη..........καλουμε εναν...........ψυκτικο.Δηλαδη με τα λεγόμενα σου θα πρεπει να πηγαίνει ο ψυκτικος μονο οταν θελει φρεον.Αρα αν σκασει χαλκος η βουλώσει αποχετευση πρεπει να καλέσει υδραυλικό.......Αν καεί πικνωτης Ηλεκτρολόγο.......αν ειναι η πλακετα Ηλεκτρονικο......αν εχει χαλασει η πορτα να καλεσει εναν Λαμαρίνα......αν χαλασουν οι σχαρες να καλεσει εναν Σιδερά-Καγκελα.........αν σπασει το χερουλι να καλεσει εναν Κουφώματά.......και αν συμβαίνουν ολα αυτα ταυτόχρονα θα παρουμε και εναν παππα για να κανει ΕΥΚΕΛΕΟ.......
ΕΝΑΣ απο εσας,που χανετε το δασος και βλεπετε το δεντρο,δεν βρέθηκε ακομα να πει,ρε φιλε στειλε μου πλακετες να στις επισκευαζω και ετσι θα ειμαστε ολοι ικανοποιειμενοι.Πραγματικα αν εβαζα στο μυαλο μου αυτην την εξέλιξη,δεν θα την εκανα την ΓΑΜ.....ΝΗ την ερώτηση ουτε μια στο εκατομμύριο.Να είστε καλα παντος.
Φιλικά πάντα για όσα σας έχω πει(σε ολους)εκτος απο τον Γιωργο........

Χμ...

Έξοχα!!!
Δεν αποκλείω να καταλάβουμε τελικώς και εμείς εδώ και το γιατί τελικά σε απαξιώσαν οι ηλεκτρονικοί που έχεις και παραπονο!!!
Εγώ τουλάχιστον το κατάλαβα!!!

picdev
17-02-12, 22:04
δεν νομίζω μία ολόκληρη θεσαλονίκη να μην έχει έναν καλό ηλεκτρονικό να συνεργαστείς, άλλωστε αυτό είναι πιο εύκολο απο το να γίνει εσύ ηλεκτρονικός.
Οσο αναφορά τις πλακέτες τώρα, σήμερα είναι αρκετά δύσκολο να βρεις τη βλάβη γιατί πες έχει ένα ολοκληρωμένο με έναν ΧΥ κωδικό , άντε να ξέρεις τί είναι, τι εξόδους βγάζει, τι εισόδους.
και η πλακέτα σκέτη να του πας αν δεν ξέρει ο άλλος τη δουλειά κάνει ακριβώς πως θα την επισκευάσει? μου φαίνεται λίγο δύσκολο έως αδύνατο, αν δεν υπάρχει σχηματικό?
μετά η κάθε εταιρεία δεν δίνει πληροφορίες για τις πλακέτες της, να σου δώσει κάποια τεστ που μπορείς να κάνεις κτλ
Σίγουρα πάντως υπάρχουν και απλές συσκευές που μπορούν να διορθωθούν τα ηλεκτρονικά τους αλλλά σε πολύ ακριβές συσκευές που ζητάει ο άλλος επισκευή , εκεί είναι πολύπλοκα τα πράγματα.

jimk
17-02-12, 22:07
το εγραψα και ποιο πανω αλλα μαλλον δεν το ειδες http://www.skroutz.gr/books/211990.Τεχνολογία-ηλεκτρονικών-εξαρτημάτων.html αυτο για αρχη για να καταλαβεις τι βλεπεις στην πλακετα......

mast4
17-02-12, 22:21
Σε ευχαριστώ ρε μιτσο.Οτι χρειαστείς απο εμενα μπορεις να με βρεις και στο fcb οπως προανέφερα

mast4
17-02-12, 22:32
ξεχασες το τελευταιο μήνυμα.Αν δεν το καταλαβες ναι Γεωργιε για σενα ηταν.

marioland
17-02-12, 23:38
το εγραψα και ποιο πανω αλλα μαλλον δεν το ειδες http://www.skroutz.gr/books/211990.Τεχνολογία-ηλεκτρονικών-εξαρτημάτων.html (http://www.skroutz.gr/books/211990.%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF% CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AC%C F%84%CF%89%CE%BD.html) αυτο για αρχη για να καταλαβεις τι βλεπεις στην πλακετα......

Για αρχη πολυ σωστα βιβλιο εξαρτηματων , μετα χρειαζεται βιβλιο για αναλογικα + βασικη θεωρια κυκλωματων , βιβλιο για ψηφιακα , για μικροεπεξεργαστες , για μετρησεις -αισθητηρια , εφαρμογη - εξοικειωση ολων στην πραξη , εργαστηριο κομπλε υλικά -παλμογραφο - σταθμο smd κλπ = χρονος και χρημα που δεν κανει αποσβεση τεχνικος αλλης ειδικοτητας που θελει επισκευες ηλεκτρονικων συμπληρωματικα.

mast4
18-02-12, 09:35
Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν και όσους μου έστειλαν προτάσεις συνεργασίας σε προσωπικά μηνύματα.
Απο οτι φαίνεται Γεωργιε η srf εισαι μειοψηφία και χαίρομαι που οι περισσότεροι καταλάβανε οτι έχεις κομπλεξ ανωτερότητας. Να το κοιτάξεις αυτο........μην το αφήσεις!Εξαλου στην Αθήνα έχει πολλούς αξιόλογους ψυχολόγους για την περίπτωσή σου

Κυριακίδης
18-02-12, 10:34
Άκη θα σε δείρω !! διάλεξε όπλα , ώρα και μέρος για να μονομαχήσουμε ! Το Καυταντζόγλειο είναι καλά? Παρακαλείται ο πληθυσμός της Θεσσ/κης να απομακρυνθεί εκτός ζώνης - Κοζάνης - Σερρών - Καβάλας - και Κατερίνης γιατί θα γίνει τις ........

Άκη μια ερώτηση και (ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ) . Δήλωσες ότι δεν θέλεις λύσεις στα απλά π.χ πυκνωτές - ματάκια κτλ ... και εννοείται θέλεις τα περί διαγνώσεως εντοπισμού βλάβης στα "δύσκολα" "μικροτσίπ" κτλ ..... ωραία και λοιπόν ? Αυτοί που σου προτείνανε την συνεργασία τι θα κάνουν παραπάνω (πέραν τις απλής διάγνωσης?) . Που θα βρουν τα ανταλλακτικά ? Όταν οι ίδιες εταιρίες δεν τα προμηθεύουν στην αγορά? Εκτός και είναι κανένας αποκλειστικός αντιπρόσωπος ή έχει 5 αποθήκες με "παλιά" μαζεμένα από τον δρόμο ανταλλακτικά? Αυτό είναι λύση?

mast4
18-02-12, 10:55
Άκη θα σε δείρω !! διάλεξε όπλα , ώρα και μέρος για να μονομαχήσουμε ! Το Καυταντζόγλειο είναι καλά? Παρακαλείται ο πληθυσμός της Θεσσ/κης να απομακρυνθεί εκτός ζώνης - Κοζάνης - Σερρών - Καβάλας - και Κατερίνης γιατί θα γίνει τις ........

Άκη μια ερώτηση και (ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ) . Δήλωσες ότι δεν θέλεις λύσεις στα απλά π.χ πυκνωτές - ματάκια κτλ ... και εννοείται θέλεις τα περί διαγνώσεως εντοπισμού βλάβης στα "δύσκολα" "μικροτσίπ" κτλ ..... ωραία και λοιπόν ? Αυτοί που σου προτείνανε την συνεργασία τι θα κάνουν παραπάνω (πέραν τις απλής διάγνωσης?) . Που θα βρουν τα ανταλλακτικά ? Όταν οι ίδιες εταιρίες δεν τα προμηθεύουν στην αγορά? Εκτός και είναι κανένας αποκλειστικός αντιπρόσωπος ή έχει 5 αποθήκες με "παλιά" μαζεμένα από τον δρόμο ανταλλακτικά? Αυτό είναι λύση?
Ρε Μιχαλη,εμεις οι ψυκτικοι είμαστε σε απόγνωση οταν πέφτουμε σε ηλεκτρονικες βλαβες.Οταν ο πελατης και μαληστα εν λογο κρίσης σου λεει (ποσο θα μας βγει γιατι ειμαστε γα......τα).Τι θα του πεις? Αλαγη πλακετας 300 ευρο ?Ψαχνομαστε προκείμενου να τον εξυπηρετήσουμε αλλα και να ανταμειφθούμε,γιατι τις περισσότερες φορες,δεν μπαίνει στην διαδικασία
και δεν πληρώνεσαι ουτε την επίσκεψη,ουτε την βενζινη αλλα ουτε και την ωρα σου................

moutoulos
18-02-12, 10:59
Που θα βρουν τα ανταλλακτικά ? Όταν οι ίδιες εταιρίες δεν τα προμηθεύουν στην αγορά? Εκτός και είναι
κανένας αποκλειστικός αντιπρόσωπος ή έχει 5 αποθήκες με "παλιά" μαζεμένα από τον δρόμο ανταλλακτικά? Α

Συγνώμη Μιχάλη τι λες ... ?

Ποιες εταιρείες, και ποιά ανταλλακτικά?. Εννοείται μιλάμε για ηλεκτρονικά εξαρτήματα, σωστά?.
Αυτά, δεν τα προμηθεύεσαι απο την επίσημη εταιρεία (mitsubishi, toyotomi, fujitsu κτλ), αλλά απο
καταστήματα ηλεκτρονικού εξοπλισμού (με ηλ. εξαρτήματα). Είναι "γεμάτος" ο τόπος (σχετικό).




Οταν ο πελατης και μαληστα εν λογο κρίσης σου λεει (ποσο θα μας βγει γιατι ειμαστε γα......τα).
Τι θα του πεις? Αλαγη πλακετας 300 ευρο ?

Οχι βέβαια. Θα του πείς του πελάτη, υπάρχουν 2 τρόποι "επισκευής" του προβλήματος:



Πάρε την πλακέτα και πήγαινε φτιάξτην σε κάποιον "ηλεκτρονικό".
Ή παραγγέλνουμε μια καινούργια που κάνει xxx ποσό (δεν σε συμφέρει/πελάτη).



Με αυτόν τον τρόπο δεν αγχώνεσαι ούτε εσύ αν ο "ηλεκτρονικός" θα κάνει 6 μήνες να την
φτιάξει, ή να την γράψει στα @@@ του.

Το ξέρω θα μου πείς αυτά δεν γίνονται, αλλά είναι μια λύση στο πρόβλημα που αναφέρεις
απο την αρχή, και προσωπικά σε μένα φαίνεται απόλυτα λογικό, και θα μου άρεσε αν άκουγα
κάποιον ψυκτικό να μου το λέει.

Άσχετα με το ποιός παίρνει την δουλειά του άλλου, και τέτοια "κουφά" ...

Κυριακίδης
18-02-12, 11:51
Συγνώμη Μιχάλη τι λες ... ?

Ποιες εταιρείες, και ποιά ανταλλακτικά?. Εννοείται μιλάμε για ηλεκτρονικά εξαρτήματα, σωστά?.
Αυτά, δεν τα προμηθεύεσαι απο την επίσημη εταιρεία (mitsubishi, toyotomi, fujitsu κτλ), αλλά απο
καταστήματα ηλεκτρονικού εξοπλισμού (με ηλ. εξαρτήματα). Είναι "γεμάτος" ο τόπος (σχετικό).
.

Ε και λοιπόν ? Γρηγόρη αφού λύθηκε το πρόβλημα σύμφωνα με εσένα ότι μπορείς να βρεις τα πάντα σε ηλεκτρονικά ανταλλακτικά . Τότε ήρθε η ώρα να ανοίξουμε σαμπάνιες για να το γιορτάσουμε !

1) Επομένως μας μένει .... ο Άκης να κλείσει τις συνεργασίες με τους ηλεκτρονικούς που είναι πρόθυμοι να εντοπίσουν την όποια βλάβη . και/.....
2) Να ρωτήσουν εσένα που θα τα βρει τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά. και τελείωσε ! Όλα μέλι γάλα.

Αμ δε !!! καλές επιτυχίες.

leosedf
18-02-12, 11:57
Βρες παραπάνω από έναν, απλά αν δεν μπορεί ο ένας πάνε στον άλλον αλλά γρήγορα ώστε να γίνει σβέλτα. Αν δεν μπορεί σε 1-2 μέρες δώστην σε άλλον.

dimpet
18-02-12, 12:00
Βάλε εδώ ένα service manual από μια συσκευή και ανέφερε ένα πρόβλημα που προέκυψε για τη συγκεκριμμένη συσκευή .Κάποιος θα βρεθεί να σου πει τι μπορείς να μετρήσεις και αν μπορείς να το μετρήσεις. Το να βγάζεις μια κάρτα και να τι δίνεις σε κάποιον έτσι χύμα χωρίς αυτός ο κάποιος να έχει καταλάβει περίπου τι κάνει κατα 80% δε πρόκειται να στη φτιάξει κανείς. Τα ηλεκτρονικά δεν είναι αιντε αλλάζουμε πυκνωτές ρελε αντιστασεις οτι να ναι μήπως και φταίει αυτό είναι μετρήσεις και αν δε καταλαβαίνουμε αυτό το πράγμα που πάμε να φτιάξουμε τη δουλειά κάνει σα κάρτα και οχι σε επίπεδο εξαρτήματος τότε χέστο. Η γνώμη μου είναι να διαβάζεις το service manual ,το να πάρεις ένα βιβλίο τεχνολογία ηλεκτρονικών εξαρτημάτων να το διαβάσεις καλυνήχτα και έφεξε.

GeorgeVita
18-02-12, 17:21
..Μου θυμίζει κατι παιδάκια ...

Ακη, έδειξα το παρόν θέμα σε φίλο μου επιστήμονα άσχετο με τα ηλεκτρονικά και γνωμοδότησε ότι "δεν εμφανίζεται προφίλ εκπαιδευομένου" αλλά "απλού συζητητή που ανταλλάσσει απόψεις γενικού ενδιαφέροντος".

Σκέψου μήπως πρέπει εσύ να δώσεις τέλος στην συζήτηση και να επανέλθεις σε νέο θέμα με μια τεχνική άποψη (υπάρχουν τεχνικά θέματα που αφορούν κλιματιστικά ή ψυγεία) ή ακόμη καλύτερα με ένα τεχνικό ερώτημα. Τριάντα τρία σχόλια για ξεκίνημα σε forum με αντιπαραθέσεις δεν είναι και ότι καλύτερο!

Φιλικά,
Γιώργος

Y.Γ. μήπως πρέπει να μεταφερθεί στη "Γενική Συζήτηση";

Nemmesis
18-02-12, 18:51
Ε και λοιπόν ? Γρηγόρη αφού λύθηκε το πρόβλημα σύμφωνα με εσένα ότι μπορείς να βρεις τα πάντα σε ηλεκτρονικά ανταλλακτικά . Τότε ήρθε η ώρα να ανοίξουμε σαμπάνιες για να το γιορτάσουμε !

1) Επομένως μας μένει .... ο Άκης να κλείσει τις συνεργασίες με τους ηλεκτρονικούς που είναι πρόθυμοι να εντοπίσουν την όποια βλάβη . και/.....
2) Να ρωτήσουν εσένα που θα τα βρει τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά. και τελείωσε ! Όλα μέλι γάλα.

Αμ δε !!! καλές επιτυχίες.



για πιο κολλημα στα εξαρτηματα μιλας??? το μονο εξαρτημα που δεν βρισκεται ειναι ο μικροεπεξεργαστης που εχουν μεσα στις πλακετες τους τα κλιματιστικα (και βασικοτερα το προγραμμα που εχουν περασμενο)... αλλα αυτο ειναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ σπανια βλαβη(δεν θυμαμε να μου ετυχε)... στα συμβατικα μηχανικα (ξερεις το περισσοτερο ποσοστο βλαβων προερχαιτε απο καρακινεζικα) το συνηθες ειναι κανα παλμοτροφοδοτικο που αν του βαλεις πυκνωτες θα δουλεψει αντε και να θελει αλλαγη το 8πινο ολοκληρωμενο και επισης αντε να αλλαξεις κανα uln2003 που ελεγχει τα ρελε... και ισως το ssr που εχουν για των εσωτερικο ανεμιστηρα... αυτα τα υλικα βρισκονται ευκολα(ssr μπορεις να φτιαξεις με εναν οπτοζευκτη και ενα τραιακ... στα ινβερτερ εχουμε οτι ακριβως και στα συμβατικα και επισης καιγονται οι ανορθωσεις και τα module οδηγησης του συμπιεστη... το πιο δυσκολο ανταλακτικο ειναι αυτο το module... αλλα εκει πεφτει συνενοηση με τον πελατη... και του λες αν θελει να περιμενει κανα μηνα (σε εμενα τοσο κανει να ερθει το ανταλακτικο αν το παρω απο εξω) και να δωσει 40-50ευρω αλλιως σε μια εβδομαδα ερχεται ολοκληρη η πλακετα στα 150... οσο για τα 300ρια που ακουω για τις πλακετες νιωθω λες και ειμαι απο αλλο πλανητη... αν πιστευεις παντως οτι τα κλιματιστηκα εχουν τοσο σπανια υλικα νομιζω πρεπει να κοιταξεις λιγο τους προμηθευτες σου...

LEONAR
18-02-12, 20:45
Φίλοι μου εγώ σαν ψυκτικός αδυνατώ να παρακολουθήσω άλλο αυτό το θέμα νομίζω ότι αυτό το ξεφτυλίκι πρέπει να σταματήσει και απο τις δυο μεριές(ψυκτικών-ηλεκτρονικών) έχετε ξεφύγει εντελώς.Ίσως πρέπει να έχουμε όλοι στο νού μας οτι οσο θα υπάρχη έλλειψη επαγγελματισμού και απο τις δύο επαγγελματικές ομάδες πάντα θα συμβαίνουν αυτά(γιατί και εμείς οι ψυκτικοί δεν είμαστε καλύτεροι!!!)Παρακαλώ σταματήστε αυτή την κουβέντα τώρα(φτάνει αυτός ο διασυρμός των επαγγελμάτων μας!!!) και ασχολειθείτε με την ουσία που υπάρχη εδώ αυτό το φόρουμ.Και στο εξής όποιος θέλει να βοηθήση ας βοηθήση και όποιος δεν θέλη απλά ας σωπάση!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

moutoulos
19-02-12, 00:04
Y.Γ. μήπως πρέπει να μεταφερθεί στη "Γενική Συζήτηση";

Ασφαλώς, μεταφέρθηκε στην "Γενική Συζήτηση".