PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με κυκλωματάκι...



xristosf
17-02-12, 09:53
Καλημέρα σε όλους και καλη δύναμη!!
Έχω ένα σχετικά απλό κυκλωματάκι το οποίο λειτουργεί ως διακόπτης.
Οι διαστάσεις του είναι 1x1,2 εκατ.
Θα ήθελα να φτιάξω 1-2 ακόμα για να έχω για spare και θα ήθελα τα φώτα σας όσων
αφορά τα (πολλά!!) ηλεκτρονικά του, καθώς και το αν μπορώ αυτά να τα βρώ στο εμπόριο.
Από τα λίγα που γνωρίζω νομίζω πως η μία είναι αντίσταση.Είναι όντως?Πως την ζηταώ?
Το άλλο με τα 6 πινάκια που πάνω γράφει 22JM τι είναι?
Πόσο εύκολο (εφικτό) θα είναι να φτιάξω ένα τόσο μικρό κυκλωματάκι με το χέρι?Γίνεται ή χρειάζεται μηχάνημα?


Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Χρήστος.

29345

FILMAN
17-02-12, 11:19
Καταρχήν αυτό με τα 2 πόδια είναι πυκνωτής και όχι αντίσταση. Το ολοκληρωμένο δεν ξέρω τι είναι, και το κόβω δύσκολο να το βρεις. Ίσως αν μας αναλύσεις πώς συνδέεται στο υπόλοιπο σύστημα να σου προτείνουμε ένα εναλλακτικό κύκλωμα που θα κάνει την ίδια δουλειά.

xristosf
17-02-12, 11:45
Καταρχήν αυτό με τα 2 πόδια είναι πυκνωτής και όχι αντίσταση. Το ολοκληρωμένο δεν ξέρω τι είναι, και το κόβω δύσκολο να το βρεις. Ίσως αν μας αναλύσεις πώς συνδέεται στο υπόλοιπο σύστημα να σου προτείνουμε ένα εναλλακτικό κύκλωμα που θα κάνει την ίδια δουλειά.

Πυκνωτής εε?Μάλιστα...
Λοιπόν αυτό συνδέεται από τα αριστερά με ένα διακόπτη 3 θέσεων.
Όταν είναι στη θέση 1 υπάρχει επαφή μεταξύ του μαύρου καλωδίου της εισόδου με το λευκό καλώδιο εξόδου.
(Επαφή στην περιγραφή μου είναι το κύκλωμα )
Στη θέση 2 ενώνεται και με το κιτρινο ή το κόκκινο (δλδ. μαύρο εισόδου και άσπρο + κιτρινο εξόδου) δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο από τα 2,
ενω στη θέση 3 έχουμε επαφή και των 3 καλωδίων της εξόδου με το μαύρο της εισόδου.
Από τους εισόδους το λευκό είναι το σήμα του διακόπτη και το κόκκινο έχει 6V.

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός.

FILMAN
17-02-12, 12:26
Δεν κάνεις κανένα σχήμα γιατί δεν κατάλαβα τίποτα;

agis68
18-02-12, 08:58
Για το 22JM βρηκα αυτα....
API DelevanER1840-22JM
Ind RF Molded 4.7uH 5% 7.9MHz 30Q-Factor Iron 745mA 1% AXL T/R

Parametric Search for Alternate Parts
select required values below






Search within this category only



Search within this manufacturer only



Description
Value



Type
RF



Inductance
4.7 uH



Tolerance
5 %



Product Length
11.35 mm



Maximum DC Current
745 mA



Lead Style
Axial



Core Material
Iron



Maximum DC Resistance
210 mOhm



Operating Temperature
-55 to 105 °C



Minimum Quality Factor
30@7.9MHz

xristosf
18-02-12, 23:36
Φίλιππε, δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω σχήμα αλλά δεν ξέρω καν τι να σχεδιάσω.
Αυτό που κάνω είναι να ελέγχο με ένα πολύμετρο σε κάθε μια θέση του διακόπτη ποια από τα καλώδια εξόδου(δεξιά) δημιουργούν κύκλωμα.(Το πολύμετρο κάνει μπιπ!!)
Ο ένας ακροδέκτης του πολύμετρου είναι μόνιμα στο σημείο κάτω αριστερά εκεί που ενώνεται το μαύρο της εισόδου με το λευκό της εξόδου.
Σε αυτή του φάση που ο διακόπτης εισόδου είναι στη θέση 1 ελέγχο με την άλλη άκρη του πολυμέτρου τα άλλα 2 καλώδια εξόδου (κίτρινο-κοκκινο) για να δω αν υπάρχει κύκλωμα και δεν υπάρχει.
Όταν ο διακόπτης είναι στη θέση 2, έχω κύκλωμα μόνο στο κίτρινο της εξόδου , ενώ στη θέση 3 έχω και στα δύο (κόκκινο και κίτρινο).

Αν και πάλι δεν ήμουν κατανοητός θα χρειαστεί να ανεβάσω βίντεο.

Άγη ωραία όλα αυτά και σε ευχαριστώ που το έψαξες.Τι είναι τελικά αυτό το ολοκληρωμένο?Υπάρχει αυτό στην ελληνική αγορά?

teo_GR
18-02-12, 23:46
Πάντως αυτό που περιγραφείς το κάνεις και με έναν απλό μεταγωγικό διακόπτη η ακόμα και με έναν απλό on off on . οπότε για να έχουν κάνει αυτό το κυκλοματακι και κάτι άλλο θα προσφέρει. Μήπως να γράψεις από τι συσκευή είναι και τι έκανε αυτός ο διακόπτης πάνω στη συσκευή?

xristosf
19-02-12, 00:22
Αυτός ο διακόπτης χρησιμοποιείται για να ελέγχει το νεταρισμα(focus) και το κλείστρο(shutter) στις dSLR από απόσταση είτε με καλώδιο.Στα τρία καλώδια εισόδου το ένα είναι το σήμα, το άλλο είναι τα 6V και το άλλο η γείωση.
Στα καλώδια εξόδου δεν υπάρχει τάση και το μόνο που γίνεται είναι τα ενώνεται η γείωση με τα άλλα 2 καλώδια ανα περίπτωση.Ξέρω ότι στο εμπόριο κυκλοφορούν τέτοια καλώδια έτοιμα αλλά θέλω να φτιάξω κάτι αντίστοιχο με αυτό, το οποίο να είναι όσο πιο μικρό και ελαφρύ(γραμμάρια) γίνεται.

xristosf
19-02-12, 00:25
29426

Αυτό είναι το καλώδιο εξόδου που συνδέεται στην dSLR.

agis68
19-02-12, 17:02
βγάλε μια φωτό και της άλλης όψης του κυκλώματος να εχουμε μια ιδέα....

Επίσης αυτό το εξαρτημα θα εχει καποια ονομασία ή μονετλλο δεν μπορεις να το βρεις στην αγορα ebay?

xristosf
19-02-12, 17:07
Εφτασεεεεε.....

29450

agis68
19-02-12, 17:27
Aρα όλο το κυκλωατακι είναι ένας πυκνωτης και ένα ολοκληρωμένο!!!??? To sLED που γραφει η αλλη όψη τι είναι? δεν βλέπω κανα led...εκτός αν αυτο που νομίζουμε για πυκνωτή είναι SMD led....θυμάσαι να αναβε κανα led?

xristosf
19-02-12, 17:32
Όχι δεν ανάβει κανένα led...δεν ξέρω γιατί το γράφει αυτό .....ναι όλο το κύκλωμα είναι αυτα τα 2....δεν μπορώ να το βρω αυτό το 22JM στο web....αλλά ίσως μου λείπει και κάποια άλλη λέξη κλειδί!!

agis68
19-02-12, 17:54
Όχι δεν ανάβει κανένα led...δεν ξέρω γιατί το γράφει αυτό .....ναι όλο το κύκλωμα είναι αυτα τα 2....δεν μπορώ να το βρω αυτό το 22JM στο web....αλλά ίσως μου λείπει και κάποια άλλη λέξη κλειδί!!

αν δεν είναι αυτό που βρήκα στο ΝΕΤ μπορει να είναι εσωτερική κωδικοοιηση του εργοστασίου...αλλά δεν νομίζω....για πες μου χωρα προέλευσης μηχανήματος...πολλές χώρες εχουν αλλα ονοματα για πολλά ολοκληρωμένα

xristosf
20-02-12, 00:19
Δεν είναι από μηχάνημα, αυτό το πήρα από Τουρκία!!Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο και αυτοί το πέρνουν από κάπου αλλού...

katmadas
17-04-13, 09:00
Εμενα μου φαινετε για δiplo npn τρανσιστορ να ειναι αυτο...

Βεβαια ειδα και αυτο...

43036

Αν θες με 2 τρανσιστορ 3904 επιφανιας μπορεις να το κανεις...

SV1JRT
17-04-13, 09:53
Παιδιά, αν αυτό το κυκλωματάκι ελέγχει το focus και το zoom κάμερας, τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι MCU το ολοκληρωμένο. Ίσως με I2C δίαυλο ή 4bit επεξεργαστής με εξομοίωση σειριακής μετάδοσης δεδομένων σε ένα από τα pin του.
Εχω ένα παρόμοιο πλακετάκι που κάνει ENABLE/DISABLE DV Input και REC/STOP σε μια κάμερα SONYπου έχω, μέσω του control διαύλου της κάμερας.

Υ.Γ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2012....
Γιατι το ξέθαψες βρε Φάνη ??