PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστές για Λαμπατο ενισχυτή. Που και πόσο?



korimpios
19-02-12, 12:16
Σκεφτομαι να φτίαξω έναν λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας και θα ήθελα να ξερω που μπορώ να βρώ μετασχηματιστές εισόδου και εξόδου. Επίσης σε τιμές κυμαίνονται? Συγκεκριμένα το διάγραμμα και οι προδιαγραφές για τους μετασχηματιστες βρισκονται εδώ:29444

Phatt
19-02-12, 12:37
Για Μ/Σ τροφοδοσιας μια δοκιμασμενη λυση ειναι ο Γιατρας, ο οποιος κατα τη γνωμη μου εχει αρχισει και τσιμπαει λιγο τις τιμες...Φτιαχνει και εξοδου αλλα δεν τους εχω ακουσει ποτε.

Εδω να κανω μια μικρη παρενθεση και να πω ειλικρινως οτι ειναι δυσκολο να πουμε οτι καποιος-οποισδηποτε Μ/Σ εξοδου ακουγεται καλυτερα απο καποιον αλλο, εαν δεν τους βαλουμε διπλα διπλα στον ιδιο ακριβως ενισχυτη για να ακουσουμε τις οποιες διαφορες...Ολοι οι Μ/Σ εξοδου που προτεινω εδω θα ακουγονται αξιοπρεπως, χωρις ομως να μπορω να κρινω ποιος ειναι καλυτερος.Συνηθως καποιος στις κατασκευες του προτιμα ξανα και ξανα Μ/Σ που δοκιμασε σε καποια κατασκευη του και δουλεψαν σωστα.Δυσκολα καποιος ξοδευει χρηματα(γιατι ειναι και ενα υλικο που κοστιζει υπολογισιμο ποσο) για να κανει πειραματισμους.

Για Μ/Σ εξοδου μπορεις να αγορασεις κατι ετοιμο, πολυ γνωστες μαρκες ειναι η Amplimo και η Hammond.Δεν ξερω κατα ποσο θα υπαρχει σε ετοιμη λυση εξοδος για τα 16Ω, εαν θελεις τελικα να τα χρησιμοποιησεις.Αυτα συνηθως παραγγελνονται απ'ευθειας απο το εξωτερικο.

Δικη μου προταση για Μ/Σ καλης ποιοτητας τροφοδοσιας και εξοδου και οικονομικη, ειναι ο Αντωνιαδης στην Θεσσαλονικη που ομως φτιαχνει μονο ΕΙ Μ/Σ.Εκει εαν ζητησεις να εχεις 16Ω δεν ειναι τιποτα να γινει.Απ'οτι ειδα στο σχεδιο γραφει ακριβως τα χαρακτηριστικα του Μ/Σ εξοδου που χρειαζεται οποτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα να παραγγειλεις.

Κανεις την ερευνα σου και αποφασιζεις.

Μια μικρη συμβουλη για την κατασκευη γενικοτερα, φροντισε το σχεδιο να ειναι υλοποιημενο και απο αλλους ουτως ωστε να εισαι σιγουρος οτι δουλευει καιθως επισης να εχεις καποιον με την ιδια εμπειρια να ρωτησεις εαν συναντησεις το οποιοδηποτε προβλημα.

korimpios
19-02-12, 13:57
Μηπως μπορεί κάποιοσ να μου εξηγησει τι είναι το 180-0-180V και αν ισοδυναμει με 0-360V?

kentar
19-02-12, 14:06
Μετασχηματιστής εξόδου HAMMOND 125DSE
http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p238_Hammond-125DSE-Universal.html
Τροφοδοσίας μπορεις να παραγγείλεις απο αυτούς που ανέφερε ο Παναγιώτης.

Phatt
19-02-12, 14:13
Το 180-0-180 σημαινει οτι ο Μ/Σ αυτος ειναι με μεσαια ληψη, δηλαδη εχει 3 καλωδια απο τα οποια εαν παρουμε μετρηση απο το καθε ακριανο με το μεσαιο μας δινει 180V, ενω αν παρουμε μετρηση απο τα δυο ακριανα μας δινει 360V.