PDA

Επιστροφή στο Forum : isdn τηλεφωνο-δεν ακουγεται.



vasilllis
21-02-12, 13:03
καλημερα εχω 2-3 τηλεφωνα isdn agfeo st20.Oλα με το ιδιο προβλημα.Δεν με ακουει ο συνομιλητης μου.
Συγκεκριμενα για το τελευταιο που εχω εχω αλλαξει και μικροφωνακι και ακουστικο ολοκληρο και το προβλημα παραμενει.
Εχει καποιο ενισχυτακι?το μικροφωνο παντως της ανοιχτης ακροασης ακουγεται κανονικα.
βοηθηστε γιατι απο οτι θυμαμαι εχει κανα 150αρι.

xsterg
21-02-12, 13:15
ο προβλημα σου μπορει να ειναι και στο καλωδιο του ακουστικου. αλλαξε το και δοκιμασε και με ενα αλλο ακουστικο. με προβληματιζει παντως που λες οτι 3 τηλεφωνα εχουν το ιδιο προβλημα. μην ειναι καποια ρυθμιση?

vasilllis
21-02-12, 13:28
ο προβλημα σου μπορει να ειναι και στο καλωδιο του ακουστικου. αλλαξε το και δοκιμασε και με ενα αλλο ακουστικο. με προβληματιζει παντως που λες οτι 3 τηλεφωνα εχουν το ιδιο προβλημα. μην ειναι καποια ρυθμιση?
μαλλον ειναι ελλατωμα αυτων των τηλεφωνων.
σε βαθος χρονου 10ετιας το αναφερω αυτο οτι χαλαγανε ξαφνικα και δεν ξερυθμιζοταν τιποτα.

xsterg
27-04-12, 21:26
150€ για τετοιο τηλεφωνο τα θεωρω υπερβολικα! μπορεις να αντικαταστησεις οχι με isdn τηλεφωνα αφου τετοια εχουν παψει πλεον να υπαρχουν στην ελληνικη αγορα, με αλλες ψηφιακες συσκευες απο τηλεφωνικο κεντρο που κανουν και για απ ευθειας συνδεση. ενδεικτικα να σου πω οτι οι συσκευες της auerswald συνδεονται και επανω στο S0 του isdn αν δεν θελει καποιος να τις συνδεσει σε κεντρο.

vasilllis
27-04-12, 21:47
150€ για τετοιο τηλεφωνο τα θεωρω υπερβολικα! μπορεις να αντικαταστησεις οχι με isdn τηλεφωνα αφου τετοια εχουν παψει πλεον να υπαρχουν στην ελληνικη αγορα, με αλλες ψηφιακες συσκευες απο τηλεφωνικο κεντρο που κανουν και για απ ευθειας συνδεση. ενδεικτικα να σου πω οτι οι συσκευες της auerswald συνδεονται και επανω στο S0 του isdn αν δεν θελει καποιος να τις συνδεσει σε κεντρο.

ΠΟια?ta isdn εχουν παψει?μαλλον λαθος κανεις.Αυτες ομως οι συσκευες μπαινουν πανω στο netmod?γιατι εγω εχω κεντρο.

A-tech
27-04-12, 21:50
Νομίζω πως αν έχεις κέντρο, πρέπει να υποστηρίζει και αυτό ISDN συσκευές.

xsterg
27-04-12, 23:24
περιμενετε. καπου τα εχουμε μπλεξει. υπαρχουν οι isdn συσκευες που συνδεονται πανω στο netmod στην θυρα S0. και ειναι και οι ειδικες ψηφιακες συσκευες που συνδεονται πανω σε τηλεφωνικο κεντρο και ειναι ξεχωριστες για καθε μαρκα και τυπο κεντρου. και φυσικα τις απλες αναλογικες συσκευες που εχουμε ολοι στα σπιτια μας και συνδεονται σε αναλογικο εσωτερικο και σε γραμμη pstn και στην εξοδο ab του netmod.
isdn συσκευες εχουν παψει να χρησιμοποιουνται και γι αυτο ειναι λιγο δυσκολο να βρεις. αν βρεις θα ειναι μαλλον απο στοκ 2-3 ετων που εχει ξεμεινει. τωρα καποιες ψηφιακες συσκευες εσωτερικων κεντρου μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σαν isdn συσκευες χωρις κεντρο αν το αναφερει ο κατασκευαστης τους.
παντως isdn συσκευες ο οτε εχει παψει εδω και χρονια να διαθετει μεσω των καταστηματων του.

xsterg
27-04-12, 23:25
Νομίζω πως αν έχεις κέντρο, πρέπει να υποστηρίζει και αυτό ISDN συσκευές.

οχι φιλε μου. το κεντρο δεν πρεπει να υποστηριζει ISDN συσκευές. πρεπει να υποστηριζει ειτε τις δικες του ψηφιακες συσκευες ειτε αναλογικες συσκευες, να υποστηριζει δηλαδη εσωτερικα τηλεφωνα.

vasilllis
28-04-12, 00:37
περιμενετε. καπου τα εχουμε μπλεξει. υπαρχουν οι isdn συσκευες που συνδεονται πανω στο netmod στην θυρα S0. και ειναι και οι ειδικες ψηφιακες συσκευες που συνδεονται πανω σε τηλεφωνικο κεντρο και ειναι ξεχωριστες για καθε μαρκα και τυπο κεντρου. και φυσικα τις απλες αναλογικες συσκευες που εχουμε ολοι στα σπιτια μας και συνδεονται σε αναλογικο εσωτερικο και σε γραμμη pstn και στην εξοδο ab του netmod.
isdn συσκευες εχουν παψει να χρησιμοποιουνται και γι αυτο ειναι λιγο δυσκολο να βρεις. αν βρεις θα ειναι μαλλον απο στοκ 2-3 ετων που εχει ξεμεινει. τωρα καποιες ψηφιακες συσκευες εσωτερικων κεντρου μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σαν isdn συσκευες χωρις κεντρο αν το αναφερει ο κατασκευαστης τους.
παντως isdn συσκευες ο οτε εχει παψει εδω και χρονια να διαθετει μεσω των καταστηματων του.

το πηγες ενα βημα μακρυτερα.εγω λοιπον εχω isdn ειδικη ψηφιακη συσκευη συνδεμενη πανω σε κεντρο.εχει δυο τετοιες συσκευες που δεν δουλευει καμια και γυρω στις 8 θυρες για απλες αναλογικες.το κακο ειναι οτι χρειαζεται τουλαχιστον μια ψηφιακη για να δουλεψει.
isdn δεν πουλαει ο οτε πια?και τα netmode πως τα συνδεει?

xsterg
28-04-12, 00:58
λοιπον. αφου ειναι πανω σε κεντρο ειναι ψηφιακη συσκευη του κεντρου. σε οσα κεντρα γνωριζω εγω η ψηφιακη συσκευη του κεντρου δεν ειναι απαραιτητη για τις βασικες λειτουργιες του. το κεντρο λειτουργει κανονικα και χωρις αυτες. αυτες ειναι αναγκαιες μονο για την περιπτωση του προγραμματισμου του τ/κ η για καποιες λειτουργιες περα απο τις συνηθισμενες. και σε καμια περιπτωση σαν ψηφιακη συκευη κεντου δεν μπαινει συσκευη isdn. μπαινει μονο η ειδικη συσκευη που προτεινει ο κατασκευαστης του κεντρου.
τωρα για τα netmode. αυτα δεν χρειαζονται συσκευη isdn για να δουλεψουν. συνδεεις στις εξοδους ab μια αναλογικη συσκευη και λειτουργει θαυμασια. η θυρα που εχουν και συνδεεις την isdn συσκευη ονομαζεται S0. ε αν υπαρχει τηλ κεντρο τοτε συνδεεις συνηθως το κεντρο σε αυτην την θυρα και εκμεταλλευεσαι στο μεγιστο τις δυνατοτητες της isdn τεχνολογιας. και λεω συνηθως γιατι υπαρχουν και κεντρα οπου συνδεονται με την ab συνδεση.
ολως παραδοξως isdn συσκευες εχω δει στην ολλανδια οπου ειναι σε χρηση με τις εκει isdn γραμμες.


το πηγες ενα βημα μακρυτερα.εγω λοιπον εχω isdn ειδικη ψηφιακη συσκευη συνδεμενη πανω σε κεντρο.εχει δυο τετοιες συσκευες που δεν δουλευει καμια και γυρω στις 8 θυρες για απλες αναλογικες.το κακο ειναι οτι χρειαζεται τουλαχιστον μια ψηφιακη για να δουλεψει.
isdn δεν πουλαει ο οτε πια?και τα netmode πως τα συνδεει?

Nightkeeper
18-05-12, 21:45
λοιπον. αφου ειναι πανω σε κεντρο ειναι ψηφιακη συσκευη του κεντρου. σε οσα κεντρα γνωριζω εγω η ψηφιακη συσκευη του κεντρου δεν ειναι απαραιτητη για τις βασικες λειτουργιες του. το κεντρο λειτουργει κανονικα και χωρις αυτες. αυτες ειναι αναγκαιες μονο για την περιπτωση του προγραμματισμου του τ/κ η για καποιες λειτουργιες περα απο τις συνηθισμενες. και σε καμια περιπτωση σαν ψηφιακη συκευη κεντου δεν μπαινει συσκευη isdn. μπαινει μονο η ειδικη συσκευη που προτεινει ο κατασκευαστης του κεντρου.
τωρα για τα netmode. αυτα δεν χρειαζονται συσκευη isdn για να δουλεψουν. συνδεεις στις εξοδους ab μια αναλογικη συσκευη και λειτουργει θαυμασια. η θυρα που εχουν και συνδεεις την isdn συσκευη ονομαζεται S0. ε αν υπαρχει τηλ κεντρο τοτε συνδεεις συνηθως το κεντρο σε αυτην την θυρα και εκμεταλλευεσαι στο μεγιστο τις δυνατοτητες της isdn τεχνολογιας. και λεω συνηθως γιατι υπαρχουν και κεντρα οπου συνδεονται με την ab συνδεση.
ολως παραδοξως isdn συσκευες εχω δει στην ολλανδια οπου ειναι σε χρηση με τις εκει isdn γραμμες.

Σωστος ο xsterg...Μαλλον ο φιλος τα εχει μπερδεψη τα πραγματα.Αλλο ψηφιακη συσκευη τηλ.κεντρου ISDN και αλλο ψηφιακη συσκευη ISDN.....
Πιθανον να ειναι απλο προβλημα με τα καλωδια και τα κλιπ τους,αφου ακουγονται σε ανοιχτη ακροαση και οχι στο ακουστικο.

vasilllis
19-05-12, 16:50
δεν γνωριζα οτι υπαρχει συγκεκριμενη συσκευη για καθε κεντρο.
σε αυτο που αναφερω μπαινει οποιαδηποτε isdn συσκευη στις ψηφιακες εισοδους και οποιαδηποτε αναλογικη στις αναλογικες.
δυστηχως για να δωσω να χτυπαει οταν με καλουνε μπορω μονο σε ψηφιακη,σε αυτη δηλαδη που δεν ακουγεται.(εννοειται πως μπορω να το παρω με αλλη εσωτερικη).εχω δοκιμασει αναλογικο τηλεφωνο (μικρο προβλημα με καποιο κουμπι για την μεταφορα των γραμμων, το flash, το οποιο ηθελε συγκεκριμενα msec οπου λυθηκε και αυτο)

xsterg
19-05-12, 18:01
αν ρυθμιστει το flash σωστα θα παιξει η μεταβιβαση κλησης. επίσης για ποιο κεντρο μιλαμε? (μαρκα)

bbess
28-05-12, 11:57
ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΤΗΝ ΠΥΚΝΩΤΙΚΗ ΚΑΨΑ ΑΝ ΠΕΡΝΗ ΣΩΣΤΑ ΤΑΣΗ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΙΤΙΚΟΣ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΑΛΑΞΕΤΟΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΣ ΠΕΤΑΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΗΣ ΑΛΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ

vasilllis
28-05-12, 12:39
ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΤΗΝ ΠΥΚΝΩΤΙΚΗ ΚΑΨΑ ΑΝ ΠΕΡΝΗ ΣΩΣΤΑ ΤΑΣΗ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΙΤΙΚΟΣ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΑΛΑΞΕΤΟΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΣ ΠΕΤΑΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΗΣ ΑΛΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ
Eπειδη εχω αλλαξει μικροφωνακι και δεν διορθωθηκε η κατασταση να δοκιμασω τον πυκνωτη μονο?
ή υπαρχει περιπτωση αυτο που μου εβαλα να μην κανει? να ειναι για αλλη ταση? πχ για απλο τηλ.

marios814
28-05-12, 21:02
Ρε φιλαρακι γιατι μπαινεις σε βαθεια νερα?. Καποιος φιλος πιο πανω αναφερε για το κορδονι -σπιραλ του μικροτηλεφωνου. Τις 3 συσκευες τις δοκιμασες με το ιδιο?. Αν αυτο ειναι βλαμμενο τι πυκνωτες και καψες ανακατευεις? Στατιστικα ειναι αδυνατον να εχουν και οι τρεις συσκευες την ιδια βλαβη

vasilllis
29-05-12, 00:20
Μαριε
εχω την εντυπωση οτι οφειλεται στην πλακετα που εχει.εχω δοκιμασει διαφορα, ΕΚΤΟΣ και αν τα pstn τηλεφωνα δουλευουν σε αλλη ταση οποτε για αυτο δεν δουλεψε τελικα καννενα.παντως τοτε ο αντιπροσωπος την ειχε βρει.την λυση.πεταμα και,καινουργιο τηλεφωνο.