PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδειαζει το ζεστο νερο απο (ηλ. θερμοσιφωνο)



joeiwannou
21-02-12, 21:21
Γεια σας
Αγορασα ηλεκρικο θερμοσιφωνα pyramis 60lt
Το προβλημα μου ειναι οτι αδειαζει γρηγορα το ζεστο 5-8 λεπτα και μετα αρχιζει να κρυωνει.
Καποια συμβουλη μαστορια?

xsterg
21-02-12, 21:28
ανεβασε τον θερμοστατη στους 55-65 βαθμους για αρχη. αν εχεις παλι προβλημα ξαναγραψε εδω.

joeiwannou
21-02-12, 21:35
Τον θερμοστατη τον εβαλα 70-73 βαθμους γιατι πριν δεν ζεσταινε αρκετα

nikolaras
21-02-12, 21:51
Μπαίνει παγωμένο νερό στην είσοδο, εμένα 200 λίτρα μπόιλερ, φτάνει δε φτάνει να κάνουν 3 άτομα μπάνιο, αλλά το κρύο νερό που μπάινει είναι στην πραγματικότητα παγωμένο.....

NHREAS
21-02-12, 21:56
Αυτο γινεται (συνηθως)οταν ο θερμοστατης ειναι σε χαμηλη θερμοκρασια η οταν βαζουμε αναποδα το ζεστο και το κρυο.

joeiwannou
21-02-12, 21:59
Ο προηγουμενος που ειχα ηταν Εlco 60 λιτρα και το ζεστο ετρεχε περιπου 20-30 λεπτα συνεχεια ζεστο.
(Τον οποιο αναγκαστηκα να αλλαξω λογω διαρροης).
Τοσο μεγαλη διαφορα στην αποδοση απο διαφορετικο κατασκευαστη ?

joeiwannou
21-02-12, 22:00
Αυτο γινεται (συνηθως)οταν ο θερμοστατης ειναι σε χαμηλη θερμοκρασια η οταν βαζουμε αναποδα το ζεστο και το κρυο.
Αν τα εβαζα αναποδα θα εβγαζε ζεστο?

NHREAS
21-02-12, 22:11
Ναι βγαζει ζεστο αλλα για λιγο.Να μη ξεχασεις και την βαλβιδα ασφαλειας που μπαινει στο κρυο(στην εισοδο)

takisegio
21-02-12, 23:25
αφου στις σωληνες συνδεσης εχει μπλε και κοκκινο-απιθανο να συνδεθει λαθος.....

FILMAN
22-02-12, 11:10
αφου στις σωληνες συνδεσης εχει μπλε και κοκκινο-απιθανο να συνδεθει λαθος.....

Ναι αλλά στις σωλήνες σύνδεσης του τοίχου δεν έχει μπλε κόκκινο!

stratos111
22-02-12, 11:18
Αν είναι οριζόντιος, και έχει εισαγωγή εξαγωγή από πάνω ή από κάτω, τότε λείπει ένα σωληνάκι στο ζεστό(αν είναι από κάτω) ή στο κρύο (αν είναι από πάνω) ανάλογα.
Γενικός το πρόβλημα σου είναι ότι τραβάει από χαμηλά το ζεστό.
Αν το έχεις συνδέσει ανάποδα όπως σου λένε, δεν θα τρέχει καθόλου νερό(αν έχει βαλβίδα ασφαλείας στο κρύο πάνω στο θερμοσίφωνα)

vasilllis
22-02-12, 11:27
Ο προηγουμενος που ειχα ηταν Εlco 60 λιτρα και το ζεστο ετρεχε περιπου 20-30 λεπτα συνεχεια ζεστο.
(Τον οποιο αναγκαστηκα να αλλαξω λογω διαρροης).
Τοσο μεγαλη διαφορα στην αποδοση απο διαφορετικο κατασκευαστη ?

η βρυση του μπανιου τρεχει με περιπου 10λτ/λεπτο.Πως εσυ ειχες με 60λτ ζεστο νερο για 20 λεπτα?
κατι δεν εχεις υπολογισει σωστα+ να υπολογισεις οτι το κρυο νερο που μπαινει μεσα ειναι πολυ χαμηλης θερμοκρασιας αυτη την εποχη.

ΥΓ μην μου πειτε οτι δουλευει τον μικτη μισο-μισο γιατι και να ειναι παλι 60 λτ ζεστο δεν μπορει να εκμεταλευτει με αυτα τα κρυα.

Νικολαρα: μου φαινεται τους εχουμε καλομαθημενους.φετος εμενα 160 lt παραλληλα αναμενος και κατα την διαρκεια του μπανιου και στο 2ρο ατομο τελειωνε το ζεστο.

stratos111
22-02-12, 11:44
η βρυση του μπανιου τρεχει με περιπου 10λτ/λεπτο.Πως εσυ ειχες με 60λτ ζεστο νερο για 20 λεπτα?
κατι δεν εχεις υπολογισει σωστα+

Πως το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα φίλε μου; Αυτό που λες δεν ισχύει. Πολύ απλά το κάθε δίκτυο έχει τεράστιες διαφορές. Στο δικό μου σπίτι που έχω πιεστικό, έχω 4 bar πίεση. Ο γείτονας μου έχει 1,5 bar. Και στους δύο οι βρύσες βγάζουν 10 λίτρα το λεπτό; Δεν νομίζω

vasilllis
22-02-12, 13:01
Πως το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα φίλε μου; Αυτό που λες δεν ισχύει. Πολύ απλά το κάθε δίκτυο έχει τεράστιες διαφορές. Στο δικό μου σπίτι που έχω πιεστικό, έχω 4 bar πίεση. Ο γείτονας μου έχει 1,5 bar. Και στους δύο οι βρύσες βγάζουν 10 λίτρα το λεπτό; Δεν νομίζω


χονδρικα το λεω φιλε μου αφου εξαρταται απο το πως πλενεται ο καθενας(καποιου του αρεσει να φτυνεται και αλλουνα ειναι τερμα πιεση.Αμα ψαξεις οι μπαταριες εχουν max.παροχη 16-20Lt .Καθε ενας τωρα εχει μισοανοιχτη την βρυση,αλλος πιο πολλη καποιος αλλος τερμα.Προσφατα εψαχνα για ταχυθερμοσιφωνες και ειδα καποιες μελετες που εκαναν,για αυτο και το ανεφερα.
Εσυ ας πουμε που εχεις 4bar και ο γειτονας που εχει 1,5 ποσο καταναλωνεται??Αλλιως πλενεστε??Αν εσυ πηγαινες σπιτι του δεν θα ειχες τερμα ανοιχτη την βρυση?

ΥΓ μου θυμιζει παρομοια κουβεντα που ειχα κανει στο προηγουμενο μου σπιτι.το ειχα νοικιασει και ειχαν τους ιδιους ηλιακουςμε τον διπλανο μας,δυο ατομα με παιδι αυτοι,δυο ατομα τοτε εμεις.Εποχη που δεν εφτανε το νερο σε εμας σε εκεινους υπαρχει αφθονο και αρχιζουν οι υπονοιες περι συντηρησης ηλιακου ,δεν θα εχει υγρα και τετοια.
τελικα το προβλημα βρεθηκε,καθοτι οι διπλανοι δεν ηταν και πολλοι φιλοι με το μπανιο2-3 φορες την εβδομαδα ηταν αρκετη για αυτους.

stratos111
22-02-12, 14:25
Θέλεις δεν θέλεις πλένεσε αλλιώς. Όταν αυτός ανοίξει τέρμα την βρύση βγάζει παράδειγμα 2 λίτρα το λεπτό. Εγώ όταν την ανοίξω μέχρι την μέση, βγάζω 10 λίτρα. Αλλά το θέμα εδώ είναι το πρόβλημα που έχει το παιδί και όχι η ανάλυση της πίεσης και ροής της βρύσης. Πολύ ευχαρίστως να σου αναλύσω πλήρως ότι απορίες έχεις αλλά όχι εδώ.Δεν νομίζω ότι είναι σωστό γιατί όπως είπα το θέμα είναι το πρόβλημα που έχει το παιδί και όχι ο χρόνος και η ποσότητα ροής της βρύσης.

GeorgeVita
22-02-12, 15:03
... θερμοσιφωνα pyramis 60lt ... αδειαζει γρηγορα το ζεστο ... Καποια συμβουλη μαστορια?
... συνοψίζοντας για να γίνουμε "ηλεκτρολόγοι", αυτά που πρέπει να ελέγξεις είναι:
- έχεις συνδέσει σωστά την είσοδο/έξοδο (σωλήνας παροχής κρύου νερού στο μπλε);
- η τοποθέτηση είναι αυτή που προβλέπεται (οριζόντια ή κάθετα);
- οι ηλεκτρικές συνδέσεις έχουν γίνει σωστά (διατομή του καλωδίου, σφιγμένες επαφές, ελάχιστο μήκος);

Για αύξηση της απόδοσης, αν ο σωλήνας παροχής κρύου νερού περνά από εξωτερικούς χώρους ας μονωθεί.

Η τελική απόδοση έχει άμεση σχέση με τη θερμοκρασία νερού στην είσοδο και την ώρα λειτουργίας της θερμαντικής αντίστασης (η ισχύς είναι δεδομένη). Σίγουρα παίζει ρόλο η θερμοκρασία στο χώρο που βρίσκεται το θερμοσίφωνο και η προσωπική "αίσθηση" της θερμοκρασίας. Επειδή μάλλον δεν είχες θερμομετρήσει το παλιό θερμοσίφωνο, ίσως το νέο να ρυθμίζει σωστότερα τη θερμοκρασία στο θερμοστάτη (70°C=70°C).

Τέλος, επειδή αυτός ο χειμώνας είναι "βαρύτερος" με την θέρμανση στα σπίτια "ελαφρύτερη", είναι πιο εύκολο να κρυώνουμε στο μπάνιο όχι μόνο από το νερό που πέφτει επάνω μας αλλά και από τη χαμηλότερη θερμοκρασία στο λουτρό μας.

G

joeiwannou
22-02-12, 17:23
Ευχαριστω ολους για την συμμετοχη.
Ανακεφαλαιωση
Παλιος
Θερμοσιφωνας δαπεδου 60 λιτρα
Εβγαζε περιπου 30 λεπτα με την ελαχιστη ποσοτητα ζεστου και ρυθμιση του κρυου
Η θερμοκρασια του ζεστου >50 <70 περιπου
Νεος
Θερμοσιφωνας δαπεδου 60 λιτρα
Με την ιδια ρυθμιση εβγαλε περιπου 5-10 λεπτα αναλογης θερμοκρασιας νερο.
Η διαφορα ειναι οτι το ζεστο τελειωσε στο πενταλεπτο και μετα μονο το ζεστο νερο ηταν χλιαρο

GeorgeVita
22-02-12, 17:34
... Ανακεφαλαιωση ...

Γιάννη αν θες γράψε μας αν έλεγξες τα παραπάνω (σωστή είσοδος/έξοδος νερού, καλές συνδέσεις, έλεγχος καλωδίων).
G

joeiwannou
22-02-12, 17:39
29545
Μπορει να συνδεσα λαθος (εισοδος-εξοδος)
Ο ποιο σκουρο σωληνας μηπως εγινε απο την θερμοκρασια?
Οποτε αλλαγη στη συνδεση?
Αυτο μονο βλεπω σαν λαθος μου.
Τα υπολοιπα τα προσεξα παρα πολυ πριν τα συνδεσω (ηλεκτρολογικα-υδραυλικα)
Ηλεκτρολογικα
Πριν συνδεσω ανοιξα τον διακοπτη του θερμοσιφωνα και ειδα ποια ειναι η φαση.
Συνδεσα L1 την φαση (ηταν το καφε) και Ν=(ουδετερο) το μπλε
Και η γειωση στην υποδοχη που εχει στο σωμα του θερμοσιφωνα
Υδραυλικα
Οπως φαινεται στην φωτο ενα ρολο τεφλον μου εφυγε στις συνδεσεις που εγιναν πολυ
προσεκτικα και χωρις απωλειες.

joeiwannou
22-02-12, 17:44
Κλεινω το νερο ξεβιδωνω τους δυο σωληνες (τα βαζω σε ενα κουβα ) και ανοιγω ελαχιστα το δικτυο
(ετσι θα δω ποιο ειναι το "κρυο" ) και κανω την συνδεση του στο μπλε.
Σωστα? ((Καλα τι μαστορας ειμαι ο μπιπ μπιπ !!!!))
Σοβαρα τωρα μαστορια περιμενω σχολια πρωτα και μετα θα κανω κινηση.

GeorgeVita
22-02-12, 17:57
Κλεινω το νερο ξεβιδωνω τους δυο σωληνες (τα βαζω σε ενα κουβα ) και ανοιγω ελαχιστα το δικτυο
(ετσι θα δω ποιο ειναι το "κρυο" ) και κανω την συνδεση του στο μπλε.
Σωστα?

Αυτό ακριβώς!
G

joeiwannou
22-02-12, 18:11
Να σαι καλα φιλε γιωργο και ολοι οι οσοι βοηθησαν.
Ετσι οπως ειναι τα οικονομικα μου αναγκαζομαι να "κοβω" μεροκαματα απο
πολλους επαγγελματιες αλλα κι εγω τι να κανω (ανεργος)
Θα κανω τις αλλαγες και θα επανελθω.
Ευχαριστω.
Τον θερμοστατη θα τον βαλω στους 65 οπως ηταν απο το εργοστασιο

joeiwannou
22-02-12, 19:36
Τελικα αυτο ηταν το λαθος μου.
Αλλαξα εισοδο με εξοδο και το νερο βγαινει καυτο.
Ευχαριστω ολους

stratos111
22-02-12, 21:55
Τελικα αυτο ηταν το λαθος μου.
Αλλαξα εισοδο με εξοδο και το νερο βγαινει καυτο.
Ευχαριστω ολους

Αν γίνετε αυτό που λες τότε άλλαξε άμεσα την βαλβίδα ασφαλείας. Η βαλβίδα αυτή είναι και αντεπίστροφη. Αν το συνδέσεις ανάποδα δεν βγάζει νερό. Από την στιγμή που λες ότι το είχες συνδέσει ανάποδα και έβγαζε νερό, πάει να πει ότι δεν δουλεύει σωστά.Και το λιγότερο που μπορείς να πάθεις είναι να καεί η αντίσταση.

Phatt
22-02-12, 22:01
Ας σκεφτουμε και την πιθανοτητα να μην ειχε αντεπιστροφη το boiler...

stratos111
22-02-12, 22:11
Στην φωτογραφία που ανέβασε, έχει. Και αν δεν είχε έπρεπε να βάλει.Είναι σαν να σύνδεε μία συσκευή κατευθείαν στην κολόνα της ΔΕΗ χωρίς ασφάλειες. Τον ίδιο κίνδυνο διατρέχει.

joeiwannou
22-02-12, 22:25
Αν γίνετε αυτό που λες τότε άλλαξε άμεσα την βαλβίδα ασφαλείας. Η βαλβίδα αυτή είναι και αντεπίστροφη. Αν το συνδέσεις ανάποδα δεν βγάζει νερό. Από την στιγμή που λες ότι το είχες συνδέσει ανάποδα και έβγαζε νερό, πάει να πει ότι δεν δουλεύει σωστά.Και το λιγότερο που μπορείς να πάθεις είναι να καεί η αντίσταση.

Ενταξει θα αλλαξω την βαλβιδα ασφαλειας αυριο πρωι πρωι.
Σ ευχαριστω stratos111 για την συμβουλη

stratos111
22-02-12, 22:33
Άλλαξε αυτό που είναι στο μπλε και μοιάζει σαν ταφ. Το αμέσως επόμενο από την γωνιά που ενώνεις το λάστιχο.29571

Phatt
22-02-12, 22:33
Γιαννη ακου λιγο για να καταλαβεις.
Οι θερμοσηφωνες πρεπει να εχουν μια αντεπιστροφη βαλβιδα στην εισοδο του κρυου νερου.Αυτο γινεται για τον εξης λογο: Εαν εσυ εχεις αναμμενο τον θερμοσηφωνα και εκεινη την στιγμη γινει μια διακοπη νερου και δεν εχεις αντεπιστροφη βαλβιδα, θα αδειασει ο θερμοσηφωνας και στην καλυτερη περιπτωση θα καψεις την αντισταση του, ενω στην χειροτερη θα δημιουργηθει ατμος υπο πιεση με τα γνωστα εκρηκτικα αποτελεσματα.Βεβαια μπορει και να μην γινει τιποτε, αλλα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι κατι που μπορεις να ρισκαρεις.

joeiwannou
22-02-12, 22:43
Άλλαξε αυτό που είναι στο μπλε και μοιάζει σαν ταφ. Το αμέσως επόμενο από την γωνιά που ενώνεις το λάστιχο.29571

29574
Απο εδω πρεπει να μπει και ενα σωληνακι που θα βγαζει το νερο (σε καποια αποχετευση)
αν υπαρξει προβλημα?
Χρειαζεται καποια χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει η βαλβιδα ή ολες ειναι το ιδιο?

joeiwannou
22-02-12, 22:47
Γιαννη ακου λιγο για να καταλαβεις.
δεν ειναι κατι που μπορεις να ρισκαρεις.
Συμφωνω και ευχαριστω και εσενα οπως και ολους τους υπολοιοπους.

stratos111
22-02-12, 22:50
Ζήτα μια βαλβίδα ασφαλείας για θερμοσίφωνο.

joeiwannou
22-02-12, 22:58
Ζήτα μια βαλβίδα ασφαλείας για θερμοσίφωνο.
Ενταξει τελικα καταλαβα.
Συγνωμη για την ταλαιπωρια παιδια και ευχαριστω για τις συμβουλες σας.
Να 'στε καλα ολοι.
Ευχαριστω.

her
23-02-12, 10:37
Γιαννη ακου λιγο για να καταλαβεις.
Οι θερμοσηφωνες πρεπει να εχουν μια αντεπιστροφη βαλβιδα στην εισοδο του κρυου νερου.Αυτο γινεται για τον εξης λογο: Εαν εσυ εχεις αναμμενο τον θερμοσηφωνα και εκεινη την στιγμη γινει μια διακοπη νερου και δεν εχεις αντεπιστροφη βαλβιδα, θα αδειασει ο θερμοσηφωνας και στην καλυτερη περιπτωση θα καψεις την αντισταση του, ενω στην χειροτερη θα δημιουργηθει ατμος υπο πιεση με τα γνωστα εκρηκτικα αποτελεσματα.Βεβαια μπορει και να μην γινει τιποτε, αλλα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι κατι που μπορεις να ρισκαρεις.

Και αν συμβεί αυτό που λες, η βαλβίδα τι κάνει για να αποτρέψει το πρόβλημα αυτό ;

stratos111
23-02-12, 10:52
Δύο πράγματα κάνει. Το πρώτο είναι ότι δεν αφήνει τον θερμοσίφωνα να αδειάσει, και αν αδειάσει (γιατί τρύπησε) και σηκώσει πίεση πάνω από κάποια bar ανοίγει η βαλβίδα και κάνει εκτόνωση.

FILMAN
23-02-12, 10:54
Και από πού βγήκε το συμπέρασμα ότι η βαλβίδα έχει πρόβλημα;

stratos111
23-02-12, 10:59
Και από πού βγήκε το συμπέρασμα ότι η βαλβίδα έχει πρόβλημα;
Είπε ότι το σύνδεσε ανάποδα και έτρεχε νερό. Αν δούλευε η βαλβίδα, δεν θα έτρεχε.

FILMAN
23-02-12, 11:01
Εγώ σου λέω ότι σύνδεσε το ασφαλιστικό στον κόκκινο σωλήνα του ζεστού νερού, όπου βεβαίως είχε δώσει την παροχή του κρύου.

JOUN
23-02-12, 11:04
Η αληθεια ειναι οτι δυσκολα χαλαει η βαλβιδα και επισης το θεμα ανοιχτηκε μιλωντας για καινουριο θερμοσιφωνα αρα και καινουρια βαλβιδα.

stratos111
23-02-12, 11:07
Από το ποστ 19, εχει φώτο πρίν βρει την λύση και η βαλβίδα είναι σωστά τοποθετημένη.

FILMAN
23-02-12, 11:14
Σωστά, δεν το πρόσεξα. Όμως η βαλβίδα φαίνεται πολύ γυαλιστερή...

Phatt
23-02-12, 11:22
Η βαλβιδα οντως φαινεται καινουρια και τα τεφλον κλπ επισης, οπως και η εγκατασταση φαινεται παλια(τουμπο και γωνιες).Η αληθεια ειναι οτι εμεις απο το "τηλεφωνο" δεν μπορουμε να κανουμε διαγνωση.Προτεινω μιας και υπαρχει τετοια υπονοια να το δει απο κοντα καποιος σχετικος και να αποφανθει, το οτι ειναι καινουρια δεν σημαινει οτι δεν μπορει να υπαρχει η σπανια αλλα πιθανη περιπτωση της αστοχιας υλικου.

NHREAS
23-02-12, 19:33
Η βαλβιδα ασφαλειας ειναι και βαλβιδα αντεπιστροφης...........στην πρωτη συνδεση (την λαθος) αν ηταν καλο το αντεπιστροφο δεν θα εβγαζε καθολου νερο η βρυση.Οταν θα βαλεις την καινουργια βαλβιδα να προσεξεις να μη την σφιξεις πολυ στην ενωση που ειναι το θηλυκο πασο της βαλβιδας και το αρσενικο του θερμοσιφωνα γιατι θα σου χαλασει το αντεπιστροφο.Αν προσεξεις μεσα στο θηλυκο πασο εχει μια λαμα με τρυπουλες.......θα προσεξεις το αρσενικο να μη ακουμπησει αυτη τη λαμιτσα........

GeorgeVita
23-02-12, 19:47
Η βαλβιδα ασφαλειας ειναι και βαλβιδα αντεπιστροφης...
Γιάννη υπάρχει περίπτωση να έτρεχε λίγο η ανεπίστροφη (κακή λειτουργία) λόγω μεγάλης πίεσης στο δίκτυο;
Και κάτι που δεν ανέφερε ο δημιουργός του θέματος είναι μήπως έχει και ηλιακό θερμοσίφωνο στο ίδιο δίκτυο και το χλιαρό νερό ερχόταν από εκεί (αν δούλεψε σωστά η βαλβίδα).
G

NHREAS
23-02-12, 20:39
Λογω πιεσης (και γινεται πολυ συχνα)τρεχει ή σταζει η βαλβιδα ασφαλειας.......αυτο μπορει να γινει και σε καινουρια.Σε αυτη την περιπτωση βαζουμε εναν μειωτη πιεσης στα υδρομετρα.Η αντεπιστροφης θα χανει αν ειναι ελαττωματικη ή αν την σφιξουμε παραπανω απο οσο πρεπει....απο την πιεση αποκλειεται γιατι αν ειχε τοσο μεγαλη πιεση θα ειχε προβλημα σε ολο το σπιτι.Οταν εχουμε ηλεκτρικο και ηλιακο θερμοσιφωνα τους χωριζουμε με μια τριοδη βανα για να μην εχουμε το προβλημα που εγραψες.

NHREAS
23-02-12, 21:38
Λογω πιεσης (και γινεται πολυ συχνα)τρεχει ή σταζει η βαλβιδα ασφαλειας.......αυτο μπορει να γινει και σε καινουρια.Σε αυτη την περιπτωση βαζουμε εναν μειωτη πιεσης στα υδρομετρα.Η αντεπιστροφης θα χανει αν ειναι ελαττωματικη ή αν την σφιξουμε παραπανω απο οσο πρεπει....απο την πιεση αποκλειεται γιατι αν ειχε τοσο μεγαλη πιεση θα ειχε προβλημα σε ολο το σπιτι.Οταν εχουμε ηλεκτρικο και ηλιακο θερμοσιφωνα τους χωριζουμε με μια τριοδη βανα για να μην εχουμε το προβλημα που εγραψες.

NHREAS
23-02-12, 21:39
Γιάννη υπάρχει περίπτωση να έτρεχε λίγο η ανεπίστροφη (κακή λειτουργία) λόγω μεγάλης πίεσης στο δίκτυο;
Και κάτι που δεν ανέφερε ο δημιουργός του θέματος είναι μήπως έχει και ηλιακό θερμοσίφωνο στο ίδιο δίκτυο και το χλιαρό νερό ερχόταν από εκεί (αν δούλεψε σωστά η βαλβίδα).
G
Λογω πιεσης (και γινεται πολυ συχνα)τρεχει ή σταζει η βαλβιδα ασφαλειας.......αυτο μπορει να γινει και σε καινουρια.Σε αυτη την περιπτωση βαζουμε εναν μειωτη πιεσης στα υδρομετρα.Η αντεπιστροφης θα χανει αν ειναι ελαττωματικη ή αν την σφιξουμε παραπανω απο οσο πρεπει....απο την πιεση αποκλειεται γιατι αν ειχε τοσο μεγαλη πιεση θα ειχε προβλημα σε ολο το σπιτι.Οταν εχουμε ηλεκτρικο και ηλιακο θερμοσιφωνα τους χωριζουμε με μια τριοδη βανα για να μην εχουμε το προβλημα που εγραψες.

NHREAS
23-02-12, 21:47
Γιάννη υπάρχει περίπτωση να έτρεχε λίγο η ανεπίστροφη (κακή λειτουργία) λόγω μεγάλης πίεσης στο δίκτυο;
Και κάτι που δεν ανέφερε ο δημιουργός του θέματος είναι μήπως έχει και ηλιακό θερμοσίφωνο στο ίδιο δίκτυο και το χλιαρό νερό ερχόταν από εκεί (αν δούλεψε σωστά η βαλβίδα).
G

Λογω πιεσης (και γινεται πολυ συχνα)τρεχει ή σταζει η βαλβιδα ασφαλειας.......αυτο μπορει να γινει και σε καινουρια.Σε αυτη την περιπτωση βαζουμε εναν μειωτη πιεσης στα υδρομετρα.Η αντεπιστροφης θα χανει αν ειναι ελαττωματικη ή αν την σφιξουμε παραπανω απο οσο πρεπει....απο την πιεση αποκλειεται γιατι αν ειχε τοσο μεγαλη πιεση θα ειχε προβλημα σε ολο το σπιτι.Οταν εχουμε ηλεκτρικο και ηλιακο θερμοσιφωνα τους χωριζουμε με μια τριοδη βανα για να μην εχουμε το προβλημα που εγραψες.

NHREAS
23-02-12, 21:51
Συγνωμη για τα ιδια μηνυματα μπερδεμα χαχαχα

GeorgeVita
23-02-12, 22:03
Συγνωμη για τα ιδια μηνυματα μπερδεμα χαχαχα
Υπάρχει κουμπί σε κάθε δικό σου μήνυμα που γράφει "Επεξεργασία Μηνύματος".
Δοκίμασέ το αλλάζοντας τα "άχρηστα" μηνύματα σε ". . . . . . . ." ή "λάθος μήνυμα, παρακαλώ να σβηστεί".

Αν το δει κάποιος συντονιστής θα το στείλει εκεί που πρέπει, εσύ θα μάθεις αλλά και το θέμα θα μείνει "ως πρέπει"!

Ευχαριστώ για τις τεχνικές διευκρινήσεις στα υδραυλικά!
G

lepouras
24-02-12, 02:46
:thumbup1::thumbup1::thumbup1::thumbup1: μπράβο σε όλους. αν και το έχω ξαναπεί θέλω να το ξαναπώ. Τη και αν το σαιτ είναι ηλεκτρονικά, όταν υπάρχει γνώση και δίνετε απλόχερα ας μην είναι για ηλεκτρονικά. μπράβο σε όλους βρε παλικάρια.

joeiwannou
24-02-12, 03:35
Οταν θα βαλεις την καινουργια βαλβιδα να προσεξεις να μη την σφιξεις πολυ στην ενωση που ειναι το θηλυκο πασο της βαλβιδας και το αρσενικο του θερμοσιφωνα γιατι θα σου χαλασει το αντεπιστροφο.Αν προσεξεις μεσα στο θηλυκο πασο εχει μια λαμα με τρυπουλες.......θα προσεξεις το αρσενικο να μη ακουμπησει αυτη τη λαμιτσα........

Θα το κανω αυτο που λες μετρωντας ποσο μπαινει στην βαλβιδα.
Θα το γεμισω τεφλον ωστε (οσο γινεται ) να σφιξει ποιο εξω η βαλβιδα

joeiwannou
24-02-12, 03:39
Και κάτι που δεν ανέφερε ο δημιουργός του θέματος είναι μήπως έχει και ηλιακό θερμοσίφωνο στο ίδιο δίκτυο και το χλιαρό νερό ερχόταν από εκεί (αν δούλεψε σωστά η βαλβίδα).
G

Ηλιακος δεν υπαρχει.
Οσο για την πιεση του δικτυου ειμαι στο κεντρο.
Αν γνωριζει καποιος ας ανημερωσει

electronick1
24-02-12, 06:16
να οριστε ενα θεμα για μενα.και να φανταστεις οτι υπηρξα και service αντιπροσωπεια βορειου ελλαδος pyramis μπακατσελος οποτε εχουν πιασει αρκετα τετοια τα χερια μου.φυσικα και σου εχουν απαντησει οι φιλοι πιο πριν περιτα αυτα που θα πω απλα κανω μια πιο λεπτομερης αναλυση μιας και ειμαι και του ειδους(φλυαριες)...στο πρωτο σχεδιο οπως πρεπει να ειναι κανονικα η συνδεση και στο δευτερο τι προφανως καταλαβαινω οτι παιχτηκε...
2963229633

FILMAN
24-02-12, 14:43
Η σωλήνα του ζεστού φτάνει ως τον πάτο και του κρύου είναι πάνω - πάνω;

mixalis1988
24-02-12, 14:57
......Λαθος....Ας σβηστει απ τους διαχειριστες...........

mixalis1988
24-02-12, 14:58
......Λαθος....Ας σβηστει απ τους διαχειριστες...........

mixalis1988
24-02-12, 14:59
Θα το κανω αυτο που λες μετρωντας ποσο μπαινει στην βαλβιδα.
Θα το γεμισω τεφλον ωστε (οσο γινεται ) να σφιξει ποιο εξω η βαλβιδα


Αν και δεν ειμαι υδραυλικος απο τα λιγα που ξερω καλυτερα θα ειναι να χρησιμοποιησεις αντι για τεφλον λιναρι υδραυλικο.Στεγανοποιει καλυτερα...

stratos111
24-02-12, 15:00
Το σχέδιο είναι λάθος. Το κρύο είναι κάτω και το ζεστό πάνω.

mixalis1988
24-02-12, 15:03
Η σωλήνα του ζεστού φτάνει ως τον πάτο και του κρύου είναι πάνω - πάνω;

Εχει δικιο εδω ο Φιλιππος.Συμφωνα με τους νομους της φυσικης το ζεστο παει παντα πάνω και κατω το κρυο.

NHREAS
24-02-12, 15:19
Θα το κανω αυτο που λες μετρωντας ποσο μπαινει στην βαλβιδα.
Θα το γεμισω τεφλον ωστε (οσο γινεται ) να σφιξει ποιο εξω η βαλβιδα

Ετσι μπραβο........απλα προσεξε να βαλεις το τεφλον δεξιοστροφα ωστε να μην ξετυλιγεται την ωρα που θα το βιδωνεις.....

electronick1
24-02-12, 16:00
να οριστε ενα θεμα για μενα.και να φανταστεις οτι υπηρξα και service αντιπροσωπεια βορειου ελλαδος pyramis μπακατσελος οποτε εχουν πιασει αρκετα τετοια τα χερια μου.φυσικα και σου εχουν απαντησει οι φιλοι πιο πριν περιτα αυτα που θα πω απλα κανω μια πιο λεπτομερης αναλυση μιας και ειμαι και του ειδους(φλυαριες)...στο πρωτο σχεδιο οπως πρεπει να ειναι κανονικα η συνδεση και στο δευτερο τι προφανως καταλαβαινω οτι παιχτηκε...
2963229633
σορρυ μπερδευτικα με τον καθετο εδω εχουμε οριζοντιο ηταν και η ωρα παραξενη η αρχη παραμενη ιδια ομως μη σβηστει η αιτια δεν αλλαζει.

FILMAN
24-02-12, 16:07
Δηλαδή στον κάθετο η σωλήνα του ζεστού φτάνει στον πάτο;

NHREAS
24-02-12, 16:10
και στον καθετο ισχυουν τα ιδια με τον οριζοντιο.....το ζεστο πανω και το κρυο κατω

electronick1
24-02-12, 16:22
και στον καθετο ισχυουν τα ιδια με τον οριζοντιο.....το ζεστο πανω και το κρυο κατω
τα ιδια ισχυου αλλα το υψος των σωληνων ειναι οπως το σχεδιο οποτε σχεδιαστικα το υψος των σωληνων ειναι σαν του οριζοντιου αυτο ομως δεν εχεικαμια σχεση μιας και το κυκλωμα παραμενει και για να μην υπαρχουν διαφωνιες
2964329644ενταξη τωρα?

FILMAN
24-02-12, 16:38
Τι εντάξει; Αφού το διόρθωσες!

electronick1
24-02-12, 16:47
ωραια για πες μου το υψος των σωληνων αλλαξε το κυκλωμα?

electronick1
24-02-12, 16:52
εννοειτε..αλλα γιατι κολλας στις σωληνες??

FILMAN
24-02-12, 16:53
Περαστικά σου...

electronick1
24-02-12, 16:55
Περαστικά σου...

οριστε??

FILMAN
24-02-12, 17:15
Ρε φίλε αρχικά μας λες:

να οριστε ενα θεμα για μενα.και να φανταστεις οτι υπηρξα και service αντιπροσωπεια βορειου ελλαδος pyramis μπακατσελος οποτε εχουν πιασει αρκετα τετοια τα χερια μου.
και δείχνεις αυτό το σχήμα:



2963229633
Σου λένε ότι οι σωλήνες είναι σχεδιασμένες λάθος, και δικαιολογείσαι λέγοντας:

σορρυ μπερδευτικα με τον καθετο εδω εχουμε οριζοντιο ηταν και η ωρα παραξενη η αρχη παραμενη ιδια ομως μη σβηστει η αιτια δεν αλλαζει.
με άλλα λόγια, "οι σωλήνες δεν είναι λάθος, ο θερμοσίφωνας είναι κάθετος", λες και στον κάθετο οι σωλήνες είναι έτσι!

Σου το ξαναλένε, και τότε διορθώνεις το σχήμα, γράφοντας όμως παράλληλα αυτό:


τα ιδια ισχυου αλλα το υψος των σωληνων ειναι οπως το σχεδιο οποτε σχεδιαστικα το υψος των σωληνων ειναι σαν του οριζοντιου αυτο ομως δεν εχεικαμια σχεση μιας και το κυκλωμα παραμενει και για να μην υπαρχουν διαφωνιες
2964329644ενταξη τωρα?

Δηλαδή "καλά το σχεδίασα, αλλά για να μην παραπονιέστε, ορίστε..."

Όσο για τα παρακάτω,

εννοειτε..αλλα γιατι κολλας στις σωληνες??

ωραια για πες μου το υψος των σωληνων αλλαξε το κυκλωμα?

ε, μάλλον άλλαξε, αφού αν ήταν έτσι ο σωλήνας του ζεστού θα ήταν του κρύου και αντίστροφα, οπότε ο φίλος μας που τα εβαλε εξαρχής ανάποδα δεν θα είε πρόβλημα και ο θερμοσίφωνας θα του δούλευε κανονικά...

electronick1
24-02-12, 17:23
ε, μάλλον άλλαξε, αφού αν ήταν έτσι ο σωλήνας του ζεστού θα ήταν του κρύου και αντίστροφα, οπότε ο φίλος μας που τα εβαλε εξαρχής ανάποδα δεν θα είε πρόβλημα και ο θερμοσίφωνας θα του δούλευε κανονικά...[/QUOTE]
οχι!η βαλβιδα ασφαλειας δεν θα επετρεπε κατι τετοιο μιας και ειναι ανεπιστροφη αυτο ηθελα να πω εξαρχης.

joeiwannou
24-02-12, 19:51
Τελευταια νεα.
Αγορασα νεα ασφαλεια
29666
1 Υπολογισα ποσο θελει για να ακουμπησει (το κομματι που βγαινει απο τον θερμοσιφωνα) οταν βιδωσει
τερμα και γεμιζοντας με τεφλον το εμποδισα να τερματισει καταστρεφοντας την ασφαλεια.
2 Βιδωσα και το γωνιακο κομματι εκανα και 5-6 προσευχες και ανοιξα το δικτυο.
3 Διαρροες δεν ειχε (που το φοβομουν πολυ).Ανοιγω και το θερμοσιφωνα να δουμε τι εκανα.
(Επανεφερα τον θερμοστατη στους 65)
Σε 10 λεπτα εσβησε το λαμπακι και ειχε καυτο νερο !!!!!!!
4 Η παλια βαλβιδα επαθε κοκομπλοκο (πολυ μ αρεσει αυτη η λεξη).Μονο βαλβιδα δεν την λες.
5 Απο το πολυ σφιξιμο το ελατηριο ειχε αποδημισει εις κυριον.Καμμια αντισταση δεν ειχε (οποτε
να γιατι ετρεχε το νερο οταν το ειχα βαλει αναποδα - που δεν θα επρεπε)
6 Σχετικα με την νεα ασφαλεια ειχα αμφιβολιες γιατι φυσωντας (προς την μερια που θα μπει το νερο)
ξεχειλωσαν τα μαγουλα μου και αερας περνουσε δεν περνουσε)
7 Δεν γνωριζω αν ετσι πρεπει να ειναι.
8 Οταν τελειωσα και ανοιξα το δικτυο (ειχα υποψια γιατι να ειναι τοσο
σφικτη η αφαλεια) ανοιγοντας το ζεστο ειδα τον μετρητη να γυριζει.
Αρα λεω συμπληρωνει το νερο που βγαινει απο το θερμοσιφωνο αρα
η βαλβιδα δουλευει.
9 Εγω θα ξεκινησω εναν οδηγο με οσα μου μαθατε σχετικα με αλλαγη θερμοσιφωνα και τι πρεπει να
προσεξουν αλλοι νεοι που θα το προσπαθησουν
10 Μπραβο σας παιδια που με βοηθησατε και ειδικα στον Νηρεα που τονισε το σφιξιμο της βαλβιδας.

Να κι ενα προχειρο σχεδιο
29671
Να και το ελατηριο
29687

GeorgeVita
24-02-12, 19:57
...9 Εγω θα ξεκινησω εναν οδηγο με οσα μου μαθατε σχετικα με αλλαγη θερμοσιφωνα και τι πρεπει να προσεξουν αλλοι νεοι που θα το προσπαθησουν ...
... Να κι ενα προχειρο σχεδιο

Επειδή το Open Source έχει σφηνωθεί για τα καλά μέσα σου (!), κράτα λίγες δυνάμεις και αγόρασε ένα Raspberry Pi (http://www.raspberrypi.org/) όταν κυκλοφορήσει. Εκείνοι οι οδηγοί θα φανούν πολύ χρήσιμοι σε όλα τα forums!

G

stratos111
24-02-12, 20:13
Τελευταια νεα.
Αγορασα νεα ασφαλεια
29666
1 Υπολογισα ποσο θελει για να ακουμπησει (το κομματι που βγαινει απο τον θερμοσιφωνα) οταν βιδωσει
τερμα και γεμιζοντας με τεφλον το εμποδισα να τερματισει καταστρεφοντας την ασφαλεια.


Το σφίξιμο με τεφλόν γίνετε με το χέρι και μετά δίνεις μισή στροφή με τσιμπίδα και είναι ο.κ.Δεν χρειάζεται να υπολογίζεις αποστάσεις Στην 1/2 βάζεις 15-16 στροφές τεφλόν(ανάλογα το πάχος του τεφλόν βέβαια).

joeiwannou
24-02-12, 20:43
Επειδή το Open Source έχει σφηνωθεί για τα καλά μέσα σου (!), κράτα λίγες δυνάμεις και αγόρασε ένα Raspberry Pi (http://www.raspberrypi.org/) όταν κυκλοφορήσει. Εκείνοι οι οδηγοί θα φανούν πολύ χρήσιμοι σε όλα τα forums!

G

Το εχω δει το Raspberry Pi (http://www.raspberrypi.org/) και ειναι καταπληκτικο!!!!
http://osarena.net/?s=Raspberry+Pi
Οσο για το Open Source οντως δεν βγαινει απο μεσα μου με τιποτα.
Και γιατι να παιδευομαι καθε 6αμηνο να βρω keys για το 7 να κανω ανασυγκροτηση (αναλογως την χρηση) να ψαχνω ποιο αντιικο ειναι
ενημερωμενο .... οταν μπορω να κανω την δουλεια μου τζαμπα και να ειμαι κυριος???
Αυτο που μου την δινει ειναι οτι κανενας δεν με ενημερωσε οτι εκτος απο Windows υπαρχει και καποιο αλλο λειτουργικο
και γιατι πρεπει να πληρωσω για ενα OS που δεν επελεξα!!!!