PDA

Επιστροφή στο Forum : ρελε με ξεχωριστες επαφες on/off



ladakias
25-02-12, 17:39
Καλησπερα

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει ρελε με ξεχωριστες επαφες on/off.
Δηλαδη να ανοιγει οταν του δωσω στιγμιαιο ρευμα σε μια επαφη και να κλεινει οταν παρει στιγμιαιο ρευμα σε καοια αλλη επαφη.
Ή αν υπαχει καποιο κυκλωμα ποθ να κανει αυτη την δουλεια θα μου εκανε.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

lepouras
25-02-12, 18:36
μπορείς με ένα ρελε καστανιας αν δεν είναι το πρόβλημα τον διαφορετικών τάσεων. αν πεις περισσότερα ίσως πάρεις και περισσότερες απαντήσεις. όπως τη θέλεις να κάνεις, τι τάσεις έχεις, συνεχές, εναλλασσόμενο. οτιδήποτε μπορεί να μας δώσει μια εικόνα του τη θέλεις να κάνεις.

plouf
25-02-12, 19:06
εδιτ - λαθος....

ladakias
26-02-12, 02:20
ειναι για 12ν συνεχές.
θελω οταν ξεκλειδωνω το αμαξι να μενει ανοιχτο το ρελε και οταν το κλειδωνω να κλεινει.
για να το πω καλυτερα οταν το ξεκλειδωνω δινει στιγμιαιο ρευμα στην επαφη για το ξεκλειδωμα και οταν κλειδωνω στην επαφη του κλειδωματος. σκεφτηκα να βαλω ρελε που λειτουργει σαν push on/push off διακοπτης και να χρησιμοποιήσω διοδους για να μην περναει το ρευμα απο το ξεκλειδωμα στο κλειδωμα,αλλα καθε φορα που θα κλειδωνω ή ξεκλειδωνω αυτο τη μια θα ανοιγει και την αλλη θα κλεινει ασχετα με το τι παταω εγω.Γι' αυτο ψαχνω κατι με ξεχωριστες επαφες για on και off.κατι σαν αυτο
http://agricom.gr/eshop/product_info.php?products_id=778&osCsid=04a246d16e7493fc1439578114887b4e
που εχει δυο πληκτρα στο πομπο αλλα αντι για πομπο θελω να εχει επαφες.

FILMAN
28-02-12, 12:59
Ναι, υπάρχει τέτοιο ρελέ που λες. Έχει δυο πηνία που όταν τροφοδοτείς το ένα οπλίζει (και μένει οπλισμένο) και όταν τροφοδοτείς το άλλο ξε-οπλίζει. Συνήθως η όπλιση - ξε-όπλιση μπορεί να γίνει χρησιμοποιώντας και μόνο το ένα πηνίο δίνοντας παλμούς ανάποδης πολικότητας.

ladakias
04-03-12, 22:11
πως ακριβως να το ζητισω?

FILMAN
05-03-12, 13:47
Ψάξε για dual coil relay. Εδώ μια σχετική φωτο.

UNICARS
05-03-12, 23:39
φιλιππε να σαι καλα...κατι τετοιο χρειαστηκα και γω καποια στιγμη για ενα αυτοματισμο....να σαι καλα....αυτο εψαχνα!!!

FILMAN
06-03-12, 11:35
Σιγά ρε παιδιά, πώς κάνετε έτσι! Πάντως δεν νομίζω να βρείτε ετοιμοπαράδοτε σε κάποιο τοπικό μαγαζί, μάλλον για παραγγελία θα πάτε (τουλάχιστον έτσι συνέβη στην περίπτωσή μου)

lepouras
06-03-12, 16:54
Φίλιππε είσαι Θεός. και να κάνουμε έτσι διότι μας έχεις ξελασπώσει με τις γνώσεις σου πολλές φορές.σλουρπ σλουρπ.:biggrin:
πέρα από την πλάκα είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που θα σου απαντήσουν σε απορίες και ωφελούμαστε και εμείς που μπορεί να μην έχει συμβεί να μας χρειαστεί αλλά μαθαίνουμε και κάτι καινούργιο κάθε φορά. να σε καλά.

FILMAN
06-03-12, 17:00
Άλλος από κει. Μα τι σας έπιασε; Όχι, δεν είμαι Θεός! Εκείνος ξέρει μεταξύ άλλων και από μ/ε όπως επίσης και από RF!

antiprosopos
06-03-12, 17:42
Σίγουρα πολύ βολικό το ρελε με τα δυο πηνία αλλά αν δεν βρεθεί μπορεί να γίνει ένα κύκλωμα με αυτοσυγκράτηση αλλά με δυο ρελε. Κάπως ετσι.Αλλα θα προτιμουσα κι εγω ενα ρελε αντι για δυο :)
30228

FILMAN
06-03-12, 17:51
Υπάρχει μια βασική διαφορά: Το εξάρτημα μπορεί να μείνει οπλισμένο χωρίς τροφοδοσία, ενώ το κύκλωμα όχι! Α, και στο κύκλωμα δεν χρειάζεται δεύτερο ρελέ, γίνεται και με ένα. Αν το μπουτόν στοπ θες νά 'ναι ΝΟ, μπορείς να προσθέσεις μια αντίσταση - δεν χρειάζεται ρελέ.

antiprosopos
06-03-12, 18:04
Υπάρχει μια βασική διαφορά: Το εξάρτημα μπορεί να μείνει οπλισμένο χωρίς τροφοδοσία, ενώ το κύκλωμα όχι! Α, και στο κύκλωμα δεν χρειάζεται δεύτερο ρελέ, γίνεται και με ένα. Αν το μπουτόν στοπ θες νά 'ναι ΝΟ, μπορείς να προσθέσεις μια αντίσταση - δεν χρειάζεται ρελέ.

Ναι εχεις δικιο καπως ετσι.
30230

FILMAN
06-03-12, 18:07
Σωστός.........